Milé mamky! Dávnejšie sme riešili problém, že matka, ktorá po prvom dieťati nastúpi do práce na čiastočný úväzok a následne ide na ďalšiu materskú, je výpočtom druhej materskej krátená - pretože sa jej ráta z čiastočného úväzku naproti žene, ktorá by počas 3 rokov medzi deťmi nepracovala a druhá materská sa jej vypočíta z predpokladaného príjmu.
Odvtedy schválili zákon, vďaka ktorému vraj Sociálna poisťovňa porovná výšku materského s materským poskytovaným pri predchádzajúcich deťoch a v prípade, ak sa materské pri predchádzajúcich deťoch vyplácalo z vyššieho základu, od 1. 1. 2019 im automaticky bez podania žiadosti materské zvýši.
Toto zvýšenie dávky materskej sa od roku 2019 malo týkať tých mamičiek, ktoré:
od zániku nároku na predchádzajúce materské sú stále zamestnané,
do nástupu na novú materskú dovolenku iba poberali materské alebo čerpali rodičovskú dovolenku,
materské pri novej materskej dovolenke sa určilo z predpokladaného príjmu z dôvodu, že v rozhodujúcom období nedosahovali príjem,
predchádzajúce materské aj nové materské sú priznané z toho istého nemocenského poistenia.
Zvýšenie materského sa primerane vzťahuje aj na samostatne zárobkovo činné mamičky.
Podľa informácii od iných matiek sa tento prepočet ale automaticky nedeje a v prípade čiastočných úväzkov po prvom dieťati stále dostávajú druhú materskú nižšiu.
Viete mi napísať, aká je Vaša skúsenosť? A teda, či ak ste od roku 2019 šli po prvom dieťatku na druhú materskú a medzi tým pracovali na čiastočný úväzok - dorovnala vám Soc. poisťovňa druhú materskú, aby bola zarovno s prvou?
Dovolenka vs. materska dovolenka. Nájdi jeden rozdiel 🙂 #zdennikamatky #sommama #materska IG:@zdennikamatky Ak máš zmysel pre humor, príď sa zabaviť do našej skupiny Z dennika matky: https://www.modrykonik.sk/group/11178/
Posledný raz
Tieto slová su venované každej mame, ktorá sa cíti občas unavená, občas nahnevaná, ale vždy a za každých okolností milujúca.
POSLEDNÝ RAZ
Od momentu, keď svoje dieťa držíš po prvý raz v náručí,
už nikdy nebudeš rovnaká.
Možno zatúžiš po tej bytosti, ktorou si bola predtým,
keď si bola slobodná a mala čas,
a o nič výnimočné si sa neobávala.
Spoznáš únavu, ktorú si predtým nikdy nepoznala,
a dni budú vbiehať do iných dní, ktoré budú vyzerať úplne rovnako,
plné kŕmenia a odgrgávania, výmeny plienok a plaču,
zdriemnutí a nedostatku zdriemnutí,
možno sa to bude zdať ako nekončiaci kolotoč.
Ale nezabúdaj… Všetko raz končí.
Príde čas, keď budeš svoje dieťa kŕmiť úplne posledný raz.
Zaspí na tebe po dlhom dni a bude to posledný raz,
čo budeš držať svoje spiace dieťa.
Jedného dňa ho ponesieš na svojom boku,
potom ho zložíš na zem a už nikdy ho tak nebudeš nosiť.
V jeden večer mu vo vani vydrhneš vlasy
a od toho dňa sa už bude chcieť kúpať samo.
Bude ťa držať za ruku pri prechádzaní cez cestu
a už nikdy viac sa za ňou nenačiahne.
O polnoci za tebou tíško vojde do spálne,
aby si si ho pritúlila, a bude to posledná noc,
čo ťa kvôli tomu zobudí.
Dá ti pusu pri školskej bráne a v nasledujúci deň ťa poprosí,
či by nemohlo ísť tou bránou samo.
Raz prečítaš poslednú rozprávku na dobrú noc
a utrieš poslednú zamazanú tváričku.
Jedného dňa k tebe pobeží so zdvihnutými rukami úplne posledný raz.
Vieš čo? Ty ani nebudeš vedieť, že je to posledný raz,
len zrazu neprídu žiadne ďalšie razy
a dokonca aj potom ti chvíľu potrvá, kým ti to dôjde.
Tak kým žiješ tieto chvíle, pamätaj, že sa zopakujú len istý počet ráz,
a keď sa pominú, budeš túžiť aspoň po jednom ďalšom dni,
ako bol ten predošlý. Posledný raz. …
Miška
PS: Neviem ako ty, ale ja, keď si to kedykoľvek prečítam mám oči plné sĺz. Asi preto, že si teraz, ked sú synovia už väčší, čoraz viac uvedomujem ako ten čas rýchlo letí. Že prestali už v noci chodiť ku mne, že už nechcú pred školou pusinku....och, a mne to taaaaak chýba....
Zdroj: www.modernaperinka.sk
Ten moment, keď si chcete vychutnať poobedňajšie kafe a v tom na vás vybehne obdobie vzdoru s motorovou pílou 💪 #materska
#materska
ahojte v ktorom tyzdni tehu ste si podali ziadost na socialku na vybavenie materskej?
na nete pisu ze najlepsie je minimalne mesiac pred nastupom na matersku. cize ked mam termin 18.12. nastup budem mat mozno 8 tyzdnov pred terminom mala by som uz podat ziadost september oktober? to vypisuje lekar nejake potvrdenie a s tym treba ist na socialku a do prace asi?
Ako ušetriť na materskej
Ako ušetriť na materskej či rodičovskej dovolenke? Pýtame sa každý mesiac. Zaplatíte účty, nájom, inkaso, taký paušál, onaký paušál a ostane vám biedna suma na hospodárenie. Áno dámy, je to ťažké, ale vo väčšine prípadov sa to dá. K takému receptíku potrebujete prísady ako skromnosť, trpezlivosť a chuť. Hlavne chuť. Ak si poviete, že sa niečo nedá, tak sa to naozaj nebude dať. Ide o to, aký zaujmete postoj. Chcete ušetriť na materskej? Tak hor' sa do čítania!
Povieme si skôr, ako niečo ušetriť na rodičovskej, pretože na materskej dovolenke sa to ešte celkom dá. Prvý mesiac si spravte testovací. Odložte si hoci len 10 eur tak, aby ste na ne nemohli siahnuť v žiadnom prípade. Pretože vedomie, že som si síce peniažky odložila, ale kedykoľvek na ne môžem siahnuť, vytvárajú rezervu, s ktorou počítame a ktorú podvedome zarátavame do nášho rozpočtu. Tu je malý zoznam, ktorý vy samé môžete v diskusii rozšíriť o vami overené tipy.
Moja mamina stále vravievala: Najviac môžeš ušetriť na potravinách. A pri vlastnom dieťatku vidím, že je to pravda. Keď je človek zvyknutý na nejaký ten štandard, ktorý musí počas rodičovskej dovolenky rozpustiť, je to ťažké, ale dá sa to. Takže k veci:
SVOJPOMOCNE
Mnoho z vecí, ktoré som napísala, šetria síce peniaze, no potrebujeme na ne omnoho viac času ako na obyčajný nákup. Avšak, keď chceme ušetriť, inej cesty niet. Je potrebné, aby rodina bola súdržná, dohodli sa určite pravidlá, aby sme si všetci navzájom pomáhali a rozumeli si. Matka je v tomto prípade jednoznačne navyťaženejšou osobou. My boli sme štyri deti. A aj tak z biedneho rozpočtu dokázala mamina uzatvoriť štyri stavebné sporenia a každému ušetriť na svadbu. Nič nám nechýbalo (mne možno „barbie odmatela“ a „ škola v prírode“, ale vidíte – tu som, šťastná a bez ujmy). Mala som krásne detstvo, bez zbytočností, plne fantázie a chlebíka s džemom.
Nebojme sa šetriť, je to dôležité a deti sa učia od nás. Prajem vám, vlastne nám, veľa trpezlivosti, skromnosti a chute ušetriť. U nás na Koníku je skupina, kde si maminy v tejto oblasti navzájom radia.
#setrenie #peniaze #materska #materstvo
foto: archív autorky, pixabay
Materská a úvery: Odborníčka na financie radí, ako neskrachovať
S bábätkom príde aj obdobie sucha. Poznáme to asi všetky. Problém však nastáva, ak neviete utiahnuť úver či hypotéku. Alebo naopak by ste potrebovali napr. hypotéku na bývanie, z dôvodu osamostatnenia sa, či ako investíciu do vlastného bývania (namiesto prenájmu). Dôvodov je veľa. Oba prípady si nižšie rozoberieme.
Poradí nám aj odborníčka na financie Martina Orosová, ktorá sa finančnému sprostredkovaniu venuje profesionálne už siedmy rok. Vďaka tomu pomohla už stovkám klientov vyriešiť otázku osobných financií.
Národná banka Slovenska vydala zákon o bankách, ktorý hovorí, že banky musia pri narodení dieťaťa ponížiť alebo odložiť splátku istiny. Konkrétne § 75 odst. 4, písm h) zákona 483/2001 Z. z. je „záväzok hypotekárnej banky, ak je klientom fyzická osoba podľa § 85a ods. 1, že jej umožní odložiť splátky istiny hypotekárneho úveru alebo znížiť mesačnú splátku hypotekárneho úveru až na polovicu jej výšky počas 36 mesiacov, ak sa tomuto klientovi narodí dieťa alebo tento klient si osvojí maloleté dieťa a tento klient o to hypotekárnu banku písomne požiada v lehote do šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa alebo osvojenia si maloletého dieťaťa a k žiadosti priloží aj rodný list dieťaťa; hypotekárnej banke sa umožňuje určiť v zmluve o hypotekárnom úvere aj iné okolnosti a dôvody, pri ktorých umožní odloženie splátok istiny hypotekárneho úveru alebo zníženie mesačnej splátky hypotekárneho úveru." – (POZOR! Tento zákon je účinný len do júna 2017, potom príde jeho novelizácia!)
Zákon 483/2001 ďalej špecifikuje zákon §13 odst 16 zákona 90/2016 Z.z., ktorý hovorí: „ Ak je spotrebiteľom osoba, ktorá ku dňu podania žiadosti o úver na bývanie dovŕšila 18 rokov a neprekročila 35 rokov veku, zmluva o úvere na bývanie musí obsahovať aj záväzok veriteľa, že jej umožní odložiť splátky istiny úveru na bývanie alebo znížiť mesačnú splátku úveru na bývanie až na polovicu jej výšky počas 36 mesiacov, ak sa tejto osobe narodí dieťa alebo táto osoba si osvojí maloleté dieťa a táto osoba o to veriteľa písomne požiada v lehote do šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa alebo osvojenia si maloletého dieťaťa a k žiadosti priloží aj rodný list dieťaťa. ...“
Ak máte úver a plánujete alebo čakáte dieťatko, je dobré na financie myslieť čím skôr. Ideálne je vytvárať si finančnú rezervu, aj keď na to človek v tomto období asi nemyslí. Keď však máte znížený príjem počas materskej dovolenky a potom rapídne počas rodičovskej dovolenky, môže to zabolieť váš rozpočet.
Ak už dieťatko máte a nastal tento problém, tak odporúčam si skôr privyrábať popri materskej, ako žiadať o odklad splátok. Napriek tomu, ak nemáte iné východisko, stále je lepšie požiadať o pozastavenie , či poníženie ako „len tak“ prestať platiť (to je najhoršie možné riešenie). Niektoré banky majú žiadosti vopred formulované, pri iných si žiadosť musíte sformulovať sami. Nesmú chýbať informácie ako: dôvod žiadosti – teda narodenie dieťatka, číslo zmluvy, vaše údaje, doba, na ktorú žiadate pozastaviť splátky. Tak isto nezabudnite vziať so sebou rodný list (kópiu by si už mal sám overiť v konkrétnej banke váš finančík). „Pri klasických hypotékach vám banka v žiadosti môže, ale nemusí vyhovieť. Najčastejším dôvodom býva nezamestnanosť alebo dlhodobá PN. Napríklad v SLSP majú podmienku, že PN musí trvať dlhšie ako 60 dní. Možno nie je ani tak dôležité, čo si zobrať so sebou do banky, lebo keď sa niečo také deje, klient by nemal ísť do banky len raz, ale pred tým ako nevládze splácať sa tam má ísť informovať a aktívne svoju situáciu riešiť,“ hovorí finančný agent Martina Orosová.
Čo by ste odporučili rodine, ktorá nezvláda splácať svoj úver?
Odporučila by som tento problém aktívne riešiť vopred, keď sa už predpokladá, že nasledujúcu splátku si banka nebude vedieť zinkasovať. Keď „horí“, pomôže aj nastaviť si povolené prečerpanie na účte (kontokorent), ak vám to banka umožňuje. Tým predídete záznamu o meškaní splátky v úverovom registri. Nie je to však dlhodobé riešenie
Poznáme aj alternatívu refinancovania úveru. Môže pri nezvládaní splátok pomôcť rodine refinancovanie úveru aj ako dlhodobé riešenie?
Refinancovanie úveru je častým riešením. Pri nezvládaní splátok (a nielen vtedy) je dobré znížiť si úrokovú sadzbu, teda aj výšku splátky. Zdupľovať efekt nižšej splátky v ťažkej situácii a pomôže aj natiahnutie doby splácania. Pri hypotekárnych úveroch je maximálna doba splatnosti 30 rokov, pri spotrebných úveroch len 8 rokov. Štandardom býva podmienka dosplácať svoj úver do veku 65 rokov. To znamená, že človek 45 ročný má maximálnu dobu splatnosti 20 rokov. Existujú však banky, ktoré dokážu úver poskytnúť aj na dlhšie.
Vieme však, že banky si účtujú poplatky, ktoré sa veľmi nespomínajú. Čo obnáša refinancovanie úveru v súvislosti s poplatkami?
Refinancovaním úveru začnite v banke, kde úver máte. Nie je to pravidlom, ale môže vám to ušetriť čas aj peniaze na poplatky za prenos hypotéky.
Podobne však ako je to u mobilných operátorov vám cudzia banka (ktorá vás nepozná – teda nemáte v nej žiadny záväzok) dá často krát oveľa lepšie podmienky ako banka, kde dlhé roky načas platíte a máte u nich všetky doplnkové služby.
Existujú aj banky, ktoré vám spomínané poplatky preplatia, alebo zaplatia za vás a nie je ich málo.
Štandardné poplatky pri prenose úveru sú nasledovné:
1. Hypotekárny úver
2. Spotrebný úver
Keď ste na materskej, či rodičovskej dovolenke a sama žiadate o úver, tak väčší úver nedostanete nikde. Všade je potrebné dokladovať príjem a podľa nového zákona pôžičku nedajú už ani nebankové subjekty. A na tie si aj tak treba dávať pozor. Národná banka Slovenska pred nimi varuje.
V prípade, že žiadate o úver (hoci aj hypotekárny) s manželom, musí vaša spoločná bonita spĺňať určitú hranicu, aby po odpočítaní životného minima na všetkých členov rodiny a tiež všetkých ostatných záväzkov ostalo toľko aby vám úver schválili. Každá banka má na to iné parametre. Dôležité je však ostať v pluse.
Čo sa ráta do bonity (príjmu) klienta?
Bonitu klienta určuje každá banka individuálne. Pri posudzovaní bonity sa vychádza najmä z aktuálneho príjmu rodiny, počtu členov domácnosti a existujúcich záväzkov. Kredit vám pridá vysokoškolské vzdelanie a dlhodobé stabilné zamestnanie (aspoň partnera, keď ste na materskej-rodičovskej). Banka zohľadňuje aj ďalšie faktory, ako napríklad doterajšiu platobnú disciplínu pri úveroch, či máte niečo našetrené a či ste jej existujúcim klientom.
Z bonity klienta sa potom sťahujú ostatné záväzky a životné minimá na všetkých členov rodiny. Životné minimum, ktoré sa sťahuje pri kalkulovaní úveru je stanovené každou bankou inak, alebo je na to určená suma 200 €? Je to na každého člena rodiny rovnaká suma, alebo sa líši dieťa – dospelý?
Životné minimum je stanovené každou bankou inak ale nečakajte extrémne odlišnosti.
Za dospelú osobu sa odrátava 200 €
Za druhú dospelú osobu 140 €
Za každé dieťa 91 €
Napríklad známa banka si sťahuje za 2 dospelých a 1 dieťa 426,70 € ako životné minimum. Pri známej stavenej sporiteľni je to 431 €.
V prípade, že si rodina potrebuje požičať menšiu sumu peňazí, čo by ste odporúčili, aby preplatili čo najmenej? Na čo by si mala dať pozor?
Všetky vyššie spomínané úvery aj napriek nízkym úrokovým sadzbám na trhu patria k najdrahším. Nevýhodou je vyššia úroková sadzba a krátka doba splatnosti(nie každý sa dostane k reklamovaným 3,50%). Dlhšiu dobu splatnosti a pritom nič nezakladať viete získať cez stavebnú sporiteľňu. Aby klient preplatil čo najmenej, odporúčam úver z budúcich úspor čím skôr zlikvidovať, prípadne spojiť s hypotekárnym úverom.
Riziká v oblasti financií na nás číhaju všade. A tiež chyby z nedostatočnej informovanosti. Akých rizík, či najčastejších chýb by sa mala rodina vyvarovať, alebo o čom si vopred zistiť informácie?
Ak si riešite nový úver odporúčam si dať vyhotoviť ponuky zo všetkých bánk. Teda nie len z tej, kde mám bežný účet. RPMN(ročná percentuálna miera nákladov) je podľa zákona akýsi ukazovateľ všetkých poplatkov spojených s úverom vyjadrený v percentách. Pri návšteve pobočky sa s tým stretnete.
Aj tu sa vyvarujte porovnávaniu úspory na najbližších 20 či 30 rokov. Zaručene určiť úsporu sa dá len do doby, do kedy má klient zafixovaný úrok.
Najčastejšie je to prvých 5 rokov – vtedy vám banka či sporiteľňa garantujú úrok. V bankách sa tieto úroky menia – väčšinou rastú. Avšak preplatenosť vám vypočítajú podľa prvých piatich rokov a aplikujú to na celú dobu splácania (napr. 30 rokov) – čo určite nebude pravda. Napr. v určitých sporiteľňach vám pri takýchto úveroch oznámia známu úrokovú sadzbu, a je vysoko pravdepodobné, že sa nebude meniť a ak áno tak len o nejaké stotiny.
#peniaze #sporenie #hypoteka #materska #materstvo
Foto: pixabay, archív M.O.
#materska demencia