Som v 10. týždni a ešte som nebola u gynekológa

modrinka_
29. dec 2014

Som v 10 týždni.. Mala by som už ísť, nič sa nestalo mimču doteraz?

modrinka_
autor
29. dec 2014

@amy25 doma fu no je to zložitee... S priateľom sme spolu už vyše roka, len problém je že môj tatko ho nemá vôbec v láske...

p_etrisha
29. dec 2014

Nechapem vyhlasenia, ze "babu nic nie je, ak si ty nemala problemy". Otehotnela som pred 3 rokmi. Mne nebolo nic, ale dietatku nebilo srdce. Keby som vtedy nesla k Dr. kludne som si mohla pockat na otravu krvi, pretoze som nosila mrtvy plod. Ja by som to nepodcenovala, aj ked sa na zaciatku "nic extra nedeje" a "velke vysetrenia" pridu az po 10-12tt...
Chces si dieta nechat, budes musiet byt zodpovedna, zacni hned.
Nechcem strasit, ani nic, ale missed abort je uz uplne bezny a nemusi ti byt nic...
Tak drzim palce, nech v novom roku vybavis dobre 🙂

modrinka_
autor
29. dec 2014

@amy25 dôvod prečo to nechcem povedať doma to je zložité s priateľom sme vyše roka a môj otec ho nemá príliš v láske..
@bonaqa2013 ďakujem

nanulik
29. dec 2014

no ja by som urcite u dr uz davno bola. presne ako pisu vyssie, ty nic nemusis citit ale zle sa moze stat babu. ak si zodpovedna a zelezi ti na babu chod k dr. cim skor

sorciera24
29. dec 2014

@modrinka_ do toho 12tt by si mala prvykrat navstivit gynekologa..... v 5-6tt je naozaj skoro, vacsina gynekologov ti povie, ze treba prist min. ked menzes meska 2-3 tyzdne....... (nie hned ako zistis, ze si tehotna....to je nanic)....jednak v 5tt nevidno skoro nic, potom musis ist potvrdit srdiecko a znovu....sama som sla ku gyn. az v 10tt...a to som myslim zodpovedna....praveze casty utz odspodu moze sposobit potrat (ak je necitlivo vykonavany...)...ja sa cudujem praveze tym, co tam v prvom trimestri idu aj 3-4krat 😕 ....a k veci, povinne prehliadky kvoki prispevku su od 4 mes. tehotenstve (cize od 13tt)...zeny, je to aj na tom tlacive....)...takze je na nej, kedy dojde....ale chod do toho 12tt....myslim, ze mozes ist aj bez rodica, ale aj tak musi ist pravda raz von...neoddaluj ju, cim skor to povies, tym to budes mat skor za sebou.... chod si to dat potvrdit ku lekarovi a potom by som to povedala.....

sibalka21
29. dec 2014

@modrinka_ nejde o to ci musis ist ale nie. Pre tvoje dobro aj dobro toho maleho chod co najskor. Nech ta doktor uisti ze je vsetko s malym ok. Nikto tu ti nemoze povedat ci sa mu nic nestalo. A rodicom samozrejme co najskor, je to tazke a treba aby vedeli a urcite ti aj pomozu. Vela stastia a daj vediet ako si dopadla u doktora 🙂

amy25
29. dec 2014

@modrinka_ kolko tatkov nemá v laske priatelov svojich dcér.... . Je mu len nesympatický, či má fakt dôvod nemať ho rád. Kolko rokov má priatel? Pracuje niekde? Ako sa on k tomu postavil?
Raz to rodičom budeš musieť povedať. Čím skôr, tým lepšie. A premysli si odpovede na otázky z čoho ho chcete živiť, ako dalej ty so školou, priatel, ako dalej s bývaním. Myslím že budú lepšie reagovať ak sa k tomu aj ty postavíš zodpovedne, dospelo. Sprav si napr. prehlad výdavkov čo vas čakajú, kolko z toho si schopná financovať sama/priatel. Predpokladám že nikde nerobíš, takže nárok na materskú mať nebudeš, len na rodičovský, plus možno nejaké prídavky. Zisti si čo pre bábo potrebuješ, či musíš kúpiť všetko, alebo máš niekoho kto ti posunie použité veci (sestra, sesternica, známa). Proste si sprav trochu prehlad, nech rodičia vidia, že sa zaujímaš, chceš to riešiť.
Myslím že najlepšie urobíš ak hned zajtra zavoláš ku gynekologovi, zistíš si kedy robí, kedy má dovolenku, a dohodneš sa kedy máš prísť. Medzitým si zisti informácie čo som ti písala, a tiež aký je postup ked nemáš 18.
Najhoršie čo môžeš urobiť je nerobiť nič. Čakať, že sa to nejako vyvynie.

sabina1975
29. dec 2014

@amy25 prepac ale toto je blbost sama som otehotnela v 17 a jeden mesiac a bola som na gynde sama potom aj s mamou a nepodpisovala nic lekar sa ma len spytal ci si dieta necham a hotovo mama ani nebola v ordinacii cakala ma v cakarni a @bambulka2015 ja som bola pri poskednom tehu v 5 tt prvy krat a kamoska sa mi smiala ze som hysterka teraz otehotnela ona a ze pojde az po 12 tt na konci 8 tt dostala ukrutne bolesti mala mimomaternicove a zobrali jej vajcovod bo jej praskol takze sa mi to zda ako hazard s vlastnym zdravym ist tak neskoro

amy25
29. dec 2014

@sabina1975 tak potom jej budeš vedieť lepšie poradiť ako ja ohladom toho postupu ked nemá 18. Ja som len v pôrodnici ležala s jednou 16 ročnou a tá mi vravela že jej mama musela všetko podpisovať za nu, aj u doktora že musela podpísať, že si necháva bábo. Ale to bolo tri a pol roka dozadu. možno je to inak, alebo záleží od lekára.

sabina1975
29. dec 2014

M@amy25 nuz ono spominane tehu bolo 22 rokov dozadu ale teraz mam14 mesacnu a tiez som lezala na izbe s mladou babenkou a ta tiez hovorila ze mama sa dozvedela az ked jej brusko zacalo vidiet

astonka
29. dec 2014

@modrinka_ no určite by nebolo odveci zajst za svojou gynekologičkou/gom...ved tam nekususu...dostanež knižku a pekne krasne budes chodit pravidelne na prehliadky...čo je na tom také ťažke?

zuzka0605
29. dec 2014

nic sa nedeje..nevadi..ale uz chod..:-}

amy25
29. dec 2014

@sabina1975 možno to rodičom zatajila, a riskovala a k doktorovi šla neskôr. Po 12. tt ísť na potrat aj tak nemôže, tak toto možno ani doktor tak neriešil, ktovie.
Aj tak si ale myslím že čím skôr sa to rodičia dozvedia, tým lepšie, ak sa budú musieť o dieťa starať oni, týka sa ich to, mali by mať dostatok času sa na to pripraviť. Nie je to velmi fér voči rodičom ak bude čakať, kým to na nej bude vidieť.
Iná situácia by bola, keby jej priatel mal byt, prácu, dokázal sa o nich postarať a ona 18 povedzme po mesiac. Vtedy by od rodičov pomoc v podstate nepotrebovala, tak nech si to tají, hoci v takom prípade by na to už asi nemala dôvod.

1katkas
29. dec 2014

@modrinka_ idealne je ist k dr. medzi 7 - 12 tyzdnom tehotenstva.... ja som isla az v 12tom a vsetko v poriadku

sabina1975
29. dec 2014

@amy25 uplne s tebou suhlasim ja mam super muza a mamu na nezaplatenie a bolo to aj tak narocne ja len dufam ze aj moja dcera bude mat ku mne taky vztah ako mam ja so svojou mamou

1katkas
29. dec 2014

@zenazaba nemusi ist ku gynekologovi, na internete sa da podla datumu poslednem menstruacie vypocitat v ktorom tyzdni je ...

amy25
29. dec 2014

@1katkas to platí len za predpokladu že mala pravidelný cyklus, väčšina kalkulačiek počíta s 28 dnovým cyklom a ovuláciou na14ty den. Takže je to len orientačné. Presne jej to povie naozaj až lekár.

evittam
29. dec 2014

@nanervy_2 Matersku nedostane,na to nema urcite splnene podmienky,dostane len RP.

efulkaa
29. dec 2014

Stačí ísť v 12tt... Ja som bola skôr... Nič mi nevystrovali ,ani nič nevideli... Este aj vyvolávačku mi šupli... Zistili to az som začínala 2.trimester. A podľa mna to lekárka nebude oznamovať tvojim rodicom

evittam
29. dec 2014

@1katkas Prepac,ale to je co za rada? Ty cakas 3.dieta a tiez nechodis k lekarovi a ani si nechodila?!

amy25
29. dec 2014

@efulkaa mne potvrdil doktor že som tehu už v 5tt. Bolo pekne vidieť dve bublinky na utz. z krvy som mala potvrdené tehu už v 4tt.
Som po ivf a mala som problémy, preto som šla tak skoro.
Vyvolávačka uškodiť bábätku nemôže, len mu pomôže udržať sa.
A tvoj doktor asi nemá bohvie aký utz, ked v 12.tt nebolo nič vidieť. Ved vtedy sa robí velký utz, meria sa záhlavie a nosová kostička a u teba ani bábo nenašli?

1katkas
29. dec 2014

@amy25 tak ja som mala vzdy zapisane v teh. knizke cyklus 28-30 dni a terminy porodov sedeli tak ako na internete
@evittam ako dobre vies, ze som nechodila... vies nie kazda ide v dr. v 4tt .....

vejula
29. dec 2014

@piacere niektorí lekari aj tu na Slovensku davaju tehotenské knižky až na konci prvého trimestra, teda 11 - 12týžden. Dovtedy žiadne povinne vyšetrenia, kvôli ktorým by jej mohli odobrať dávky niesu.

evittam
29. dec 2014

@1katkas Veď v poriadku, len taká rada - k lekárovi nemusí ísť......
Pozri, ja som bola pri druhom dieťaťi v 5.tt a dobre, že som bola, lebo v 9.tt som začala krvácať a mala som hematóm, našťastie všetko dopadlo dobre...Ak by som však nevedela, že som tehotná, tak nerobím nič, možno si myslím,že menštruácia a podobne a možno tu dnes moja dcérka nie je....A to kočku naozaj nechcem strašiť. Tak len toľko k tomu kedy a prečo a začo a načo ísť k lekárovi. Každého osobná vec a názor...

angel257
29. dec 2014

Ja na tvojom mieste by som uz sla , mozes mat taky problem, ktory sa na vonok neprejavi.....sice mne uz v 10tt raz brali krv kvoli krvnej skupine....nepodcenuj to ak si vazis svoj zivot a ak si to dieta chces nechat @modrinka_

amy25
29. dec 2014

Jedna vec sú dávky a tehotenská knižka. Ale druhá je podchytiť problém včas. Vedona ani nemusí byť tehotná. Kludne môže mať cysty, kôli ktorým jej vynechal menzes, tie inak môžu spôsobiť aj že na tehu teste sú //, je to napísané v každom návode na test, Cysty ina spôsobujú aj nevolnosti, a môže sa vdaka nim zväčšiť brucho. Tiež môže ísť o mimomaternicové tehu, to nemá príznaky až kým nie je zle. Jedine doktor môže potvrdiť tehotenstvo a to, že prebieha tak ako má. Má 17. rokov, nevieme aké má vedomosti a skúsenosti o tehotenstve, kedže to nikomu nevravela, práve doktor je tu na to aby ju poučil, vysvetlil jej všetko, odporučil vitamíny a pod. Navyše nikto z nás nepozná jej zdravotný stav, či nemá nejakú inú chorobu na ktorú treba dať počas tehotenstva pozor.
Rada typu "aj ja som bola na vyšetrení v 14.tt, chod aj ty vtedy" ma uplne vytáča. Je to ako rada " aj ja som skočila z okna, nič sa mi nestalo, tak môžeš aj ty" .
Je v cca 10.tt, myslím že je načase aby k doktorovi šla a nemusela si potom hlavu trieskať, že bola zbabelá.

dilino
29. dec 2014

ved ked nebudeš chodiť pravidelne alebo vôbec do poradne nevieš ako sa bude maličke vyvijať a jedna zabudni na prispevky matersku, rodine pridavky, a pôrodne , takže tak by som si nedovolila hazardovať chod ku gynekologovi budeš mať prve dieťa alebo už nejake deti maš.

dasenka1203
29. dec 2014

ja som po pozitivnom teste pisala mail gynekologicke, ze teda som tehotna, ze kedy by som mohla prist.. objednala ma par dni na to, ze sice tiez nebude este vela vidiet, ale ze treba zobrat krv na potvrdenie hcg v krvi a aj sono spravit ci nie je mimomaternicove, na krvi som bola potom este o dva dni neskor (ci hcg stupa), v maternici bola len taka bodka 🙂.. vsetko som to absolvovala este v 5tt, potom som bola objednana o tri tyzdne v 8tt kvoli akcii srdiecka a potom az na vysetrenia v 12tt .. neriskovala by som kvoli strachu z prezradenia rodicom nejaky pruser sebe alebo babatku..

adriana132
29. dec 2014

Z vlastnej skusenosti...prve tehu...nemala som ani šajn kedy treba ist k doktorke a prvy x som bola v 12 tt....druhe tehu ...som si hovorila ze ved staci ist v 10 ...a bum v 9 tt. Krvacanie a nasledne potrat...tretie tehu...prisla som v cca. 5 tt. lebo som mala mykozu a hovorim jej ze asi som tehotna,ze som si robila test a bol pozit. (robila som si ho kvoli tomu aby mi nedala nejake lieky co by mohli uskodit babatku)a ona ze naco som si ho robila tak skoro,a ze mi utz aj tak neurobi lebo nic neuvidi....vsetko dobre dopadlo...a teraz stvrte tehu...robila som si test lebo som mala podozrenie ze mozem byt tehotna a bol neg.,chcela som test zopakovat obden,ale prisla mi normalne menstruacia,uplne normalna,tak ako vzdy....a zrazu tyzden po skonceni menstruacie..bolesti,zavraty,krvacanie-tmava krv,skoncila som v nemocnici,potvrdili tehotenstvo ale mimomaternicove,skolabovala som a bola som urgentne operovana......a teraz ked to vsetko hodnotim,naozaj je potrebne ist k lekarke cim skor,aj za cenu ze bude mat blbe reci...je to naozaj hazard ....takze chod cim skor...neotalaj radsej

kadri
29. dec 2014

@modrinka_ chapem, ze ked to povies neskor, uz ta nebudu moct prehovarat ci nutit na interupciu 😉 zase okolo 10.tt su najpresnejsie merania na urcenie terminu porodu, neskor su uz statisticky velke odchylky. takisto sa robi vcasna diagnostika, je dobre mat pokoj na dusi, ze je vsetko ok 🙂 ak si z maleho mesta, navsteva na gyn sa hned rozkrikne, vsade ako naschval dakoho znameho stretnes alebo ta uvidi a budu hned klepy... 😒 asi by som na tvojom mieste este tie 2t pockala, ak si zdrava a citis dobre a potom isla na vysetrenie a oznamila to rodicom s tehu knizkou. nic strasne sa ti nestane, ak bud eprve vysetrenie v 12.tt, aj vsetky davky dostanes, ani ta skorsie sono nezachrani pre vyvojovymi vadami, vsetko je uz rozhodnute a je tak ako ma byt 😎

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre