Dojčenie počas tehotenstva

strapco13
11. máj 2011

Veľa mamičiek otehotnie popri dojčeni a začnú sa vynárať otázky: Prestať, či neprestať kojiť? Ohrozuje dojčenie bábo v brušku? Nebude mamička vyčerpaná príliš? Nespusti sa predčasne pôrod?
Mamička môže kojiť naďalej, pokiaľ gynekológ nenájde reálny dôvod, prečo prestať. Pri kojení sa vyplavuje oxytocín a maternica naň reaguje fyziologickými sťahmi. Ale oxytocín sa vyplavuje aj pri intímnych činnostiach, čiže pokiaľ nie je zakázaný sex, netreba sa báť ani dojčenia. Príroda to zariadila tak, že živiny si ako prvé berie bábätko v bruško, potom idú do mliečka a zvyšok ostáva matke. Čiže pokiaľ sa mamička cíti dobre, tak ani detičkám nič nechýba. Základom je plnohodnotná a pestrá strava matky, po pripade vitaminove doplnky.
Laktácia v tehotenstve vplyvom tehotenských hormónov klesá. Okolo 16. týždna sa zloženie mliečka začne meniť pomaly na kolostrum. Niektoré deti reagujú na zmenu chuti a toku mliečka odstavením, iným deťom to nevadí a dojčia sa bez problémov až do pôrodu a potom tandemovo s mladším súrodencom. Dieťa sa nedá do dojčenia nútiť, nedá sa dopredu povedať či sa po pôrode vráti k dojčeniu alebo nie.
Po pôrode má prednosť pri dojčení novorodenec, potrebuje kolostrum – to prvé mliečko. Podľa veku a režimu staršieho súrodenca mamička môže kojiť naraz obe deti alebo každé zvlášť. Každé dieťa môže mat pridelený svoj prsník, ale môžu si prsníky aj striedať. Mala by sa rešpektovať individualita každého dieťatka. Rovnako to platí pri dojčení dvojčiať či viacerčatách /alebo troch a viacerých deťoch rozličného veku/, je to trošku náročnejšie, ale mliečko sa tvorí podľa potreby a pokryje potrebu všetkých detí. Pri viacerčatách sa väčšinou deti koja buď každé samo, alebo sa koja dve naraz a ďalšie odpočívajú, pričom vynikajúca pomôcka je vankúš na kojenie, deti sa koja vo futbalovej polohe a matka ma voľné ruky pre ďalšie dieťatko.

zuzkat1
24. aug 2011

@kristip jasne v pohode aspon trochu vyvetrame hlavy🙂 ale snad si pockam na menej teplo

kristip
25. aug 2011

@zuzkat1 no to aj ja, prave dnes cestujeme k rodicom na Oravu 😉

zuzkat1
25. aug 2011

@kristip tak to teraz zavidim... tam iste nie je tak horuco 😝 neviem sa dockat ochladenia lebo tieto horucavy znasam teraz velmi zle...

pele
5. sep 2011

ahojte, chcem sa opytat, ci niekto zaznamenal pocas dojcenia v tehotenstve nepokoj/podrazdenost/nespavost kojeneho dietata? Ak ano, rada by som rozumela, co sa deje a ci sa to upravi po istom case alebo to bude cele tehu...

michelleuk
5. sep 2011

@parvitas ahoj viem ze je to mimo temy ale ty si pocas kojenia otehotnela a rovno s dvojickami?no to je ako taky mali zazrak ci mate v rodine dvojicky?ja by som velmi chcela dvojicky ale kedze ani ja ani priatel dvojky nemame v rodine tak mala pravdepodobnost 😅

parvitas
6. sep 2011

@michelleuk jj... presne tak. ani my v rodine nemáme nijaké dvojičky ( a to som pátrala dosť ďaleko v rodokmeni) 😀 dokonca som ani nebrala nijaké doplnkové vitaminy a pod. takže o to väčší šok to bol...akurát sme si s manželom hovorili, že sa pomaly začneme snažiť (lebo o Evku sme sa snažili skoro rok), nech sa to do jej troch rokov podarí a do mesiaca to bolo 🙂
doktor len povedal, že niekto proste začať musí 🙂, že sa proste stretli dve zdravé vajíčka a dve zdravé spermie... 😀
ja som síce tajne dúfala, pri prvom otehotnení, žeby som chcela dvojičky (dve deti jedným vrzom)... no, prišli, ale neskôr 🙂

michelleuk
6. sep 2011

@parvitas jej tak vam zaprialo ja uz som co to hladala na nete takze aj kojenie moze podorit tehu s dvojickami... to musi byt radosti 😉 a mala bude mat kolko ked sa narodia?

parvitas
6. sep 2011

@michelleuk dakujeme. tak aj tebe drzim palce v snazeni sa 🙂
hm, mala bude mat cca 2,5 roka. snad nebude prilis ziarlit ani vzdorovat... 😕

michelleuk
6. sep 2011

@parvitas dakujem 🙂 a neboj bude rada ze bude mat male sestricky 😉

strapco13
autor
6. sep 2011

@pele dieta moze reagovat jednak na tvoju nervozitu, mozno tusi, citi, ze sa nieco deje, jednak vplyvom tehu hormonov klesa laktaci, cize aj toto moze byt dovod jej nespokojnosti a napokon to absolutne nemusi suvisiet s tehotenstvom..zuby, uzkost 8 mesacnych a pod

pele
7. sep 2011

@strapco13 neviem, ale nervozna sa necitim, ani zuby ju nikdy takto netrapili, momentalne sa nove netlacia...mozno menej mlieka, ale podobny styl bol vzdy pocas menstruacii, zato ma napadlo, ci v tom nie je nejaka spojitost...a o co vlastne ide...

strapco13
autor
7. sep 2011

@pele tak potom to moze byt aj zmenou chuti mliecka..hormony robia svoje a niektore deti na to reaguju

pele
7. sep 2011

vdaka @strapco13 myslis, ze mozem este cakat nejake zlepsenie?

strapco13
autor
7. sep 2011

@pele ocakavat mozes vzdy 😅 ..je mozne ze si zvykne a zoberie to ako fakt a prisposobi sa--len nech nadalej citi, ze je milovane 😉 a koj nadalej na poziadanie, tak ako to tebe a malej vyhovuje

pele
7. sep 2011

@strapco13 tak aspon som sa zasmiala🙂 necham sa teda prekvapit

katrina001
9. sep 2011

ahojte maminy, ja som mala problem pocas dojcenia s mlieckom, ani som nemusela dcérku odstaviť. Od pol roka sme na bebe, takže teraz, ked cakam uz druhe babatko mozem o tandemovom dojceni len citat. Uvidime ako to dopadne s druhym drobcom. Nastastie sa teraz uz tolko nebojim, ked viem, ze aj umele mliecko ma podobne zlozenie ako materske. Mozno sa sem vratim po radu, ked bude na ceste tretie a ja budem stale dojcit 🙂

bridget
9. sep 2011

Ahojte, mam 10,5 mes dieta, ktore kojim a tiez som tehotna. Velmi sa mi vsak zredukovala tvorba mlieka, mam pocit, ze uz takmer ziadne nemam ☹ Vidim aj na malej, ze sa dozaduje, chvilocku potaha a potom uz len zuzle prsnik, neprehlta, asi tam nic nie je... som z toho dost smutna, lebo som ju nechcela odstavit, ale asi sa to coskoro stane prirodzene, kedze mlieka niet. Uz asi dva tyzdne ani v noci nevstava na kojenie, co predtym aspon raz za noc zvykla. Vie niekto poradit, ci je mozne, aby sa produkcia mlieka pocas tehu zvysila?? Je to len docasny stav, alebo sa mlieko znova rozbehne az po porode? Som na konci 3.mesiaca. Zda sa mi to take nefer, ze je ukratena o mliecko kvoli surodencovi, aj ked do mna kazdy husti /zvlast moja mama/, ze ju MUSIM odstavit... No urcite! Kym tam bude co len par kvapiek, tak ich dostane, len asi ju to prestane bavit samu. Skusila som jej ponuknut umele, ci sa nahodou nechyti, lebo ma fakt malo, ale to mi ani do pusy nevezme. To iste s kravskym mliekom, bojim sa, aby neostala uplne bez mliecka...
A este jedna otazka - je vhodne brat pocas tehotenstva vapnik v tabletkach? Zacali ma podozrivo boliet klby, bedrove a kolena, mam trochu strach, aby sa mi neodvapnili kosti a po mlieku mam traviace problemy, asi by bolo dobre nejako zvysit prijem vapnika... Dakujem! @strapco13

zuzkat1
13. sep 2011

@bridget vapnik samostatne neviem, jedz jogurty a mliecne vyrobky a tehu vitaminy...tie po prvom trimestri su vacsinou vhodne aj pri kojeni... inak poradit neviem..ja kojim aj 8-10x za den a v noci sa budi aj 4-5x a to kojim uz skoro rok len z jedneho

@strapco13 prosim ta kedze kojim len z jedneho ten druhy sa zvacsi?alebo to telo uz berie tak ze len jeden je "funkny" a na druhy sa zabudne?

strapco13
autor
13. sep 2011

@katrina001 kludne sa moze stat, ze aj prve dieta nabehne spat na dojcenie..mne sa mal odstavil v 15 mesiacoch ked som bola v 20 tt tehu..a teraz asi mesiac sa mi vratil spat k dojceniu 😉

strapco13
autor
13. sep 2011

@zuzkat1 nezabudne telo na neho..nastartuje sa nanovo laktacia v oboch 😉 len potom treba aby si si aj udrzala laktaciu v oboch..t.j. striedat prsniky, stlacat a pod..ved ty uz vies 😉

strapco13
autor
13. sep 2011

@bridget v tehotenstve vplyvom tehu hormonov laktacia klesa..proste hormony co udrzuju tehu tlmia laktaciu..s tym neurobis nic...len nadalej nechaj malu nech sa dojci na poziadanie, ona si vytaha z prsnika to co chce, len to bude castejsie..netreba ziadne UM ani kravske mlieko a uz vobec nemus uvazovat o odstaveni 😉
teraz je tvoje mliecko tekute zlato...kolostrum..obsahuje protilatky, probiotika..proste vsetko co obsahovat ma 😉
tiez by som to riesila ako pise @zuzkat1 jogurtami, tehu vitaminami, mne celkom chuti gravimilk ..take susene mlieko obohatene o vselico, mozno aj poznas

saranata
13. sep 2011

@strapco13 ahoj dobrá tema, práve som chcela dat otázku 🙂
kojit chcem a aj budem ak nebudu problemy....mna by skor zaujímal aj postoj vašich lekárov k dojčeniu v tehotenstve, nakolko čo počuvam z okolia tak odporučaju len do 6 mesiaca , ale čo lekár to iný názor 🙂
plánujeme dalšie mimi a moju mladiu dceru ktorá má rok a pol ešte dojčím a chcem aj nadalej a potom aj tandemovo ak sa zadarí 😉

strapco13
autor
13. sep 2011

@saranata ahoj..moj Dr absolutne neriesil moje dojcenie v tehu..lem mi doporucilpestru stravu a vitaminove doplnky aby nikomu nic nechybalo
pokial nemas rizikove tehu a hroziaci predcasny porod, tak dojcit mozes...a na to su poradne, aby sa zistilo, ci porod hrozi alebo nie

saranata
13. sep 2011

@strapco13 hej , len píšeš že malý odstavil ked si bola v 20 tt takže v podstate si nekojila do porodu, chápem to dobre?
viem že lekári odporučaju len do 6 mesiaca a potom už radšej nie, ale viem aj o matkách ktoré kojili do porodu a potom tandemovo, a tam u niektorých mali s tým problem lekári
takže mna skor zaujímalo ako sa k tomuto stavaju lekári , ked teda žena dojčí až do porodu
vo všeobecnosti viem že dojčenie nie je prekážkou pokial nie je zdravotný problem v tehotenstve, len som chcela vediet aké mali skusenosti iné maminky

strapco13
autor
13. sep 2011

@saranata hej odstavil sa mi ked som bola v 20tt, cize som dojcila do 4,5 mesiaca mne dr nehovoril nic take ako ze mam prestat alebo, ze do 6 mesiaca maximalne dojcit..proste to neriesil, ze dojcim, a ani som mu nehovorila, ze sa mi odstavil ..a pisala som to pre @katrina001 nech vie, ze napriek tomu ze teraz nedojci, je po porode mozne tandemove dojcenie, ak si starsie dieta spomenie
viem ze @prsky kojila az do porodu a teraz frcia tandemovo..tak ak bude mat cas tak napise svoje postrehy

saranata
13. sep 2011

@strapco13 ok díky, uvidím ako sa nám zadarí a či to ešte budeme musiet vobec riešit, ale len tak sa informujem že čo na to lekári 😉

tunylyk
13. sep 2011

@saranata starsieho syna som dojcila takmer do porodu mladsieho,odstavil sa vsak sam,2mesiace pred porodom,lekar mi stale hovoril,ze mam prestat,mozem mat mensie babo a nakoniec bol mladsi dlhsi a o pol kila tazsi,teraz som v podobnej situacii,stale dojcim,maly je totalny zavislak a mliecka sa mi robi stale dost,tak si ani neviem predstavit,ako by som tym naraz sekla,staci ak prespi celu noc a mliekarne idu prasknut 😀 tak uvidim ako sa to vyvinie,starsi po porode uz cicat nechcel,ale odsate mliecko z poharika vypil 😉

tunylyk
13. sep 2011

@strapco13 no u mna to nejak nefunguje,ja mam stale mliecka a mliecka

strapco13
autor
13. sep 2011

@tunylyk su zeny co maju bohatu tvorbu kolostra aj v tehotenstve...v medicine nikdy neplati vsetko na 100%, vzdy su nejake vynimky 😉 gratulujem si jedna z nich..ja nie ☹ ale drobec si spomenul 😵

tunylyk
13. sep 2011

@strapco13 ahaa tak preto mi do porodu mliecko neodislo,hned v prvy den sa maly prisal,mliecka mal dost,ine maminky cakali aj 2-3dni kym sa spustila laktacia a mojho nemuseli dokrmovat 😉 tak dufam,ze to bude aj tentokrat 🙂