Rodičovský príspevok v Rakúsku - Mutter Kind Pass

peta78
2. nov 2012

Ahojte, potrebujem poradiť. Doklady, ktoré treba doložiť k vybaveniu rodičovského príspevku v Rakúsku mám takmer skompletizované, ALE chýba mi jeden dosť dôležitý a to spomínaný Mutter Kind Pass. Má to byť nejaké potvrdenie od gynekológa a detského lekára. Poradíte mi prosím,či existuje nejaké tlačivo alebo ako takéto potvrdenie vybavím??? ĎAKUJEM

zuzanapd
29. jún 2014

... 18. júna pípla sms, že už ich mám na účte... 🙂 🙂 🙂

duusik
30. jún 2014

Ahojte vsetci !!!.... Ja by som sa chcela opytat. Vybavujeme prispevok z Rakuska. Mame variantu 12 + 2 .....za prvych 6 mesiacov nam prispevok dali ...a teraz chceme aj druhu cast prispevku . Nevie z vas niekto ci sa to ma vybavovat opet vsetko od znova ???....a ten Mutter Kind pass ? ....prisiel nam papier z Rakuska ze do 10 mes.dietata mame predlozit 9 prehliadok, takto staci ak presvietim kartu dietata ??a mne uz tehotensku knizku netreba netreba predlozit ci ????......alebo je nato nejake tlavico ???moj manzel sa bol pytat na Zdravotnej a oni o ziadnom tlacive nevedia takze teraz neviem.Dakujem za odpovede :D :D :D pa

iva87
30. jún 2014

Ahojte baby vedeli by ste mi niektora povedat ako to je: manzel pracuje v AT uz rok, ja kedze som doteraz nepracovala nedostavam na SK nic, mame podanu ziadost na pridavky aj rodicovsky v AT, zatial bez odozvy. Ak by som teraz v auguste nastupila do roboty, na co z AT mame narok?? Zoberu nam rodicovsky? Aj pridavky? Dakujem 🙂

8pete9
9. júl 2014

@iva87 Nezoberu, budu vyplacat rozdiel medzi slovenskymi a rakuskymi pridavkami.

A tym uradom to riadne trva. Ja som daval ziadost koncom maja na pridavky na finanzamte a peniaze a vyrozumenie doslo v JANUARI! Takze si daju nacas. Rodicovsky prispevok nam z Rakuska doteraz nedali ani cent. iba zo slovenska za 7 mesiacov lebo manzelka pracovala na dohodu 20 hodin mesacne a musela platit odvody. Tak za tie mesiace sme mali na to narok.
Na NOEGKK na to prisli ze manzelka pracuje, tak si poziadali vo februari o ten formular - poslali to na centralu UPSVaR do BA. Tam to stalo DVA MESIACE, a dalsi vyse MESIAC to stalo v nitre. Az vtedy sa to zacalo riesit, kym som tam nenabehol. Banda jedna spinava! No a teraz to este viazlo nejaky ten mesiac v rakusku, dnes som im daval posledne vyhlasenie ze sme si vedomy toho ze keby nastala nejaka zmena tak to treba nahlasit do 2 tyzdnov..... takze zhrnutie:

jujka
20. júl 2014

Ahojte, vedeli by ste mi poradit od 08/2013 poberáme na deti rodinné prídavky (co je u nás 20€) z rakúska a teraz som sa dopočula, že existuje niečo ako príplatok k rodičovskému prídavku okolo 6€ na den ak ročný príjem nedosiahne 16000€.
Viete o tom niečo a ako sa vybavuje aké tlačivo treba, a kam to treba odovzdať?

zab37
20. júl 2014

@iva87 na urad podľa bydliska upsvar ... prídeš a ohlásiš zmenu, že nastupuješ do práce. Tým že s dieťaťomžiješ na slovensku, bude SR primárne na výplatu rodinných dávok, tzn. Podáš si žiadosti na prídavok a aj an rodičovský. Budeš mať nárok na tieto dávky zo slevenska v plnej výške a rakúsko ti doplatí rozdiel. Tan rozdielový doplatok sa žiada a vypláca raz ročne, ale teraz sú tam určité zmeny, tak myslím že polročne. Zmenu by mal ohlásiť aj úpsvar na formulári E, že je sr od určitúho dátumu primorne.

veronicka12
3. aug 2014

Ahojte potrebujem poradit moj ex priatel prauje uz dlhu dobu Rakusku mame spolu jednu dceru na ktoru mne pozastavili vyplaanie RP a vyplacaju ho moju ex v Rakusku samozrejme ze mi dava tych 23e ako RP na Sloensku takze ostatok mu asi zostava chcela by som si ybavit RP v Rakusku ja na mali kdze sudom je urcena mne pomoze mi niekto alebo kam sa mam obratit? velmi pekne dakujem

graslober
3. aug 2014

@veronicka12 zijes tiez v rakusku?

veronicka12
3. aug 2014

@graslober nie ja som na Slovensku on pracuje tam

graslober
3. aug 2014

myslim ze nemas narok bohuzial

blienka
5. aug 2014

Ahojte žienky, vie niekto presne poradiť, ako je to podľa súčasne platných zákonov? Už som prečítala asi všetko čo sa dalo, no informácie sú rôzne, tak mám v tom riadny zmätok. Priateľ pracuje rok ako opatrovateľ v Rakúsku, od marca máme pozastavené rodinné prídavky, teraz sa nám narodilo druhé dieťa, tu mi nedali ani rodinné prídavky ani rodičovský príspevok, že si o to máme požiadať tam. Problém je však v tom, že na ÚPSVaR mi povedali, že si mám rodičovský príspevok žiadať na seba, keďže som nezamestnaná a nemám žiadny príjem, jedna nemenovaná osôbka, ktorá pomáha ľuďom s vypisovaním tlačív v nemčine mi však povedala, že ja si ho na seba žiadať nemôžem, keďže žijem na SK, že si ho musí žiadať priateľ, jeho príjem nepresahuje 16200 sk ročne, takže by mal mať na to nárok, podľa toho, čo som sa dočítala. Nie sme zosobášení, máme však spoločný trvalý pobyt, priateľ má riadne zaplatené všetky odvody, máme všetky potrebné doklady k podaniu žiadosti, už nám chýbajú len tie žiadosti a môžme to posielať, akú máme šancu, že nám to priznajú? Som z toho dosť na dne, nakoľko som rátala s rodičovským príspevkom tu na SK, čo mi zamietli, ale žiadosť som nedávala, vraj to nemá význam, lebo mi to aj tak zamietnu a vraj mi ho nedajú ani vtedy, keď nám ho nepriznajú ani v Rakúsku, takže po odrátaní životných nákladov/ byt, odvody, škôlka, telefón../ nám na celý mesiac pre 4-člennú rodinu ostane ledva 150 e a to ma 100 e mesačne stojí len mlieko a plienky pre bábo, nakoľko kvôli liekom, ktoré musím brať, nemôžem kojiť, už sme si tento mesiac museli požičať 200 e od cudzích ľudí. Dočasne nám pomôže príspevok pri narodení dieťaťa, ktorý nám zatiaľ nevyplatili, ale pri rozrátaní sa aj ten rýchlo minie. Zaujímalo by ma hlavne to, ako postupovať v prípade, že nám niečo z Rakúska nepriznajú, kam sa mám obrátiť, nie je možné, aby sme takto žili, keď máme na to nárok, ale počula som, že sa to stáva často, že nepriznajú a hotovo a nikto nič nerieši. Tak ma čaká minimálne pol roka života v riadnom strachu a neistote, ja od bábatka odísť do práce nemôžem, nemám nikoho, kto by sa mi oň staral a ani nie je v mojom záujme, aby sa mi oň staral niekto druhý. Ak niekto viete poradiť, poraďte prosím, ďakujem.

leony
9. aug 2014

@katavinka čo ja viem tak ano, dá sa to zmeniť

katavinka
19. aug 2014

@leony ďakujem, už som si zisťovala cez môjho šéfa, dá sa to, ak súhlasí zamestnávateľ, ale: vraj mi potom pozastavia rodičák v AT a nebude mi vyplatený. Zvolila som si variantu 20 plus 4, malý mal nedávno rok a uvažujem už nastúpiť, čo by vraj znamenalo, že mi rodičák vyplatia len za tú dobu, čo som bola doma. Nevieš o tom niečo? Na SR vraj ďalej môžem popri robote poberať. Nemám toto info overené, ale vraj to je naša chyba, ak sa nakoniec rozhodnem nastúpiť skôr 😖

leony
19. aug 2014

@katavinka pokiaľ viem tak ak nastupiš do práce samozrejme v AT, tak Ti vyplatia rodičovský dokonca dlhšie. t.z. variantu 30+6. Asppon tak to je u opatrovateliek. neviem či to tak platí aj pri zamestnancoch. ale ja si myslím, že by to malo byť rovnako. Skus sa dať do skupiny na FB https://www.facebook.com/groups/342056729228203/ su tam dievčatá čo majú skusenosti a určite ti poradia. 🙂

6mia6
19. aug 2014

@graslober
@veronicka12 preco by nemala. Ak ex dostava a jej posuva len 23 tak je pekny... tiez zijem na sk a manzel pracuje v at a dostavame pridavky odtial.

katavinka
19. aug 2014

@leony ja z AT mám nárok len na dorovnanie. Zatiaľ som nedostala nič, hoci má malý už vyše roka, lebo dodnes nemám ani rodinné z FA 😠 ďakujem, skúsim tú skupinu..

leony
19. aug 2014

@katavinka a to prečo? moja malá ma vo štvrtok rok a tiež sa s nimi natahujem ...ale postupne posielaju...a stale cosi chcu. je to na hlavu jedna dostane bez problemov a druhej nedaju nic!!!

katavinka
19. aug 2014

@leony no nikto nevie prečo. Nevidia nič v pc 😕 proste to isté vždy, majú vela žiadostí. Ja bývam na SR, takže čakám len na dorovnanie za minulý rok.

mata.g
26. aug 2014

@kristintie79 ahojky, k Antrag na rodicovsky prispevok staci vyplnit ziadost? Netreba posielat kopiu tehotenskej knizky ci ockov acieho preukazu? Neziadali to potom? Vdaka

sirinka
26. aug 2014

@mata.g ano, treba im dolozit, ze si absolvovala predpisane prehliadky pocas tehotenstva aj v prvom roku s dietatkom u pediatra. Ocko status ich nezaujima, nie je tam povinne.

mata.g
27. aug 2014

@sirinka Ahojky a co im tam mam poslat od pediatra? A teda aj kopiu tehu knizky alebo skor potvrdenie od porodnicky, ci gynekologa? A su nejake tlaciva aj v nemcine z Rakuska? Dakujem 🙂

mata.g
27. aug 2014

@sirinka vyborne, tehu knizku som asi odovzdala v porodnici a predtym som si ju neodfotila..... ☹

sirinka
27. aug 2014

@mata.g ano ja som posielala prefotenutehuknizku, za poplatok ti ju z archivu vytiahnu a prefotia, od pediatra som vzala kartu a tiez som prefotila stranky, vyznacila som fixou datumy kontrol.
Vsetky tlaciva sa daju stiahnut priamo v nemcine, daju sa aj vyplnat online, ale mne lepsie vyhovovalo stiahnut, vyplnit a poslat. Prvy krat je najlepsie tam zajst, hned to skontroluju a povedia, co pripadne chyba.

mata.g
27. aug 2014

@sirinka Aha tak to by sa dalo vybavit. A to mi daju na oddeleni sestonedelia alebo kde najdem ten archiv? Ja som rodila na Antolskej v Ba... Okrem tychto dokladov tam treba este nieco dolezite? Zrejme rodny list dietata, pasy, sobasny list....

sirinka
27. aug 2014

@mata.g ja som to musela priamo na porodnici ziadat. Potrebujes este rodny list, sobasny, potvrdenie o trvani pracovneho pomeru, resp dohodu o karenzurlaub a potvrdene ziadosti z upsvar.

mata.g
27. aug 2014

@sirinka a este potvrdenia o pobyte samozrejme....

mata.g
27. aug 2014

@sirinka my ma len pobyty, pracujeme na svk zatial. E formulare uz potvrdene mame 🙂 Tak pojdem za mojou porodnickou a hadam mi ju pozicia. Dakujem ti velmi pekne za cenne rady.

ziza55
29. aug 2014

ahojte vie mi niekto poradit?....pracujem v rakusku ale byvam na slovensku....rodinne pridavky mi vyplacaju raz rocne ten ausgleichzahlung...ak chcem dvojmesacne treba o to poziadat?je na to nejake specialne tlacivo?teraz cakam druhe babatko....ako je to s kinderbetreungsgeld?mam narok iba na doplatenie raz rocne alebo mozem poziadat aj raz za dva mesiace?dakujemmmmmmmmmmm za vsetky rady 😉

sirinka
29. aug 2014

@ziza55 ziadat sa o to zmenu na dvojmesacne zrejme neda, podla mojich info sa snazi at system prejst u vsetkych na system vyplacania v dvojmesacnych intervaloch a sami posielaju domov formulare, no ide to velmi pomaly.

lauraa
29. aug 2014

@ziza55 KGB raz rocne spatne rodinne nabiehaju na system pravidelneho vyplacania