Priateľ sa povyšuje, lebo viac zarába

11. sep 2023

Co by ste robili na mojom mieste. Mam 27 a priatela ktory je o rok starsi, sme spolu 2 roky, posledny polrok vsak prehodnocujem ze ci to ma buducnost. Nedokoncil vysku ale nasiel si dobru pracu v IT sfere a teda ma vyssi plat ako ja, co mam spravenu strednu skolu hotelovu a pracujem ako recepcna. Plat ma zhruba 2x taky ako ja, niekedy aj viac, co by bolo fajn keby nemal okolo toho hlupe reci.
Napriklad cez leto som vyberala ubytovanie a nic sa mu nepacilo, ze on chce nieco luxunejsie. Tak som mu povedala ze ak to zaplati tak bude luxusne, na co mi povedala ze vsak aj ja zarabam tak pojdeme napoly. Akurat mne by to narusilo rozpocet viac ako jwmu ale to ho nezujma. To iste ked sme riesili novy najom, ze on chce 3i aby mal miesto na cvicenie a PC kedze robi aj z domu. Za mna stacil 2i, lebo je rozdiel ci dam mesacne na najom 300 alebo 500 eur. On ale tvrdi ze chce vsetko delit napoly lebo ze to nie je jeho chyba ze nie som dost ambiciozna a nemam zaujem na sebe pracovat, pritom ja som so svojou pracou spokojna v ramci moznosti, jasne raz za cas sa postazujem ze sa mi nechce ist na nocnu alebo ze su v praci nejake neprijemnosti, ze som unavena, no ale on mi prave vtedy zacne nepriamo vycitat ze tam len stracam cas, nemam sancu na karierny rast, a ze taku pracu moze robit hocikto kto ma ruky a vie rozpravat. Niekedy mam pocit ze mu to az pride trapne aku mam pracu, napriklad ked sme spolu niekde a sa ma opytaju na pracu. Inak mame dost veci spolocnych, aj nazorov, zaujmov, ale v tomto sa mi jeho pristup nepaci

ivik4
11. sep 2023

Boze to je debil 🙄
Lepsie odist teraz ako potom s dietatom na krku

mimka1402
11. sep 2023

Mam vo vzťahu extrémne veľký rozdiel finančný a partner mi to nikdy nevytyka. Berie ako fakt, že moja práca nie je vysoko ohodnotena, ale ma baví. Našťastie mi nič nevycita a ťahá to on, ale má doma domov. Vďaka mne.

mk22
11. sep 2023

Nájdi si takého, ktorý ocení, že pracuješ, zarábas, si samostatná, ktorý bude rad aj za teba, že ťa práca baví.
A tvoj nech si nájde podobnú kariedistku, s ktorou bude súťažiť, kto mal väčšie odmeny.
Môže byť jedno, že ti uprace..to nepomáha tebe predsa.. Žije v domácnosti ako ty, všetko je spoločné aj práce okolo domácnosti..

petkavka
11. sep 2023

Ja byt tebou, tak mu poviem: drahy, premyslala som, ze zarabam menej a nemam prilezitost na karierny postup a tak som sa prihlasila na VS a idem si robit MBA. - posielam link: https://www.newton.university/bakalarske-studium .... podla mna ho klepne 🙂 ... a na tu VS sa fakt zahlas uz z principu- akurar este beru do tohoto rocnika

hopsadobrandejsa
11. sep 2023

Ak si myslis, ze to mas teraz zle, pockaj ked pridu deti a budes na materskej. Skoncis presne tak isto ako ine mamicky ktore sa tu stazovali ako im muz vydeluje peniaze a musia zit len z materskej a obracat kazde euro.

Nehnevaj sa, ale s takym clovekom by som nebol ani kamarat a nie to vo vztahu. Zloz si tie ruzove okuliare a zacni sa na veci pozerat triezvo.

ON chce luxusnejsi hotel, ON chce 3i-bak namiesto 2i-zbaku aby mal miesto pre svoj pc a cvicenie. Si si ista, ze ste vo vztahu pretoze tu lietaju vsade naokolo red flags.

Ved cely tvoj prispevok sa toci len okolo toho co chce on. V podstate ani raz si nespomenula, ze by na teba bral ohlad.

Ak mu teraz nic nie je dobre, ked pridu deti tak to bude este horsie. Cela domacnost bude na tvojich pleciach pretoze panko bude bud v robote, cvicit alebo na pc......hlavne aby mal svoj komfort kedze uz teraz je jasne, ze mu je uplne ukradnute co ty chces.

Good luck.

oriesocek
11. sep 2023

nie je to vhodný partner do života. nezvláda to, ze zarobí viac. Namiesto toho, aby si ty profitovala z toho, ze sa mu darí, tak Ti dáva pocitit - ze si menej. Nikdy nebudu dvaja zarávat v manzelstve rovnako - ak maju ine vzdelanie, ine pracovne pozicie - vzdy je jeden na tom lepsie. Moj manzel celý nás vztah zarába viac (násobne), kedze robí v medzinárodných firmách na europských poziciach. ja sice robim rovnako vo vyssom manazmente, ale nedá sa to porovnat. sampzrejme, viac si kupi pre seba (ze, ked robi - tak si dopraje), ale kupi vsetko detom, co im na ociach vidi, obedy, kavy, hypo...plati on... ja zase vydavky na deti, skolne, obedy, kruzky, atd... ale on vzdy platí viac - nepocitame, co kto, kedy... ale urcite sa nedelíme napoly v týchto vydavkoch... vo velkých investiciach ano - ale to som mu uz povedala, ze pojdeme pomerne k platu.....

hugger
11. sep 2023

Ešte jeden komentár: je veľmi sympatické ako zodpovedne vieš narábať s peniazmi ty. Hľadaj niekoho s podobným pohľadom na svet.

Bohatý nie je ten čo veľa má, ale ten čo málo potrebuje.

siska53
11. sep 2023

Za mna s nim stracas cas.

lujza123
11. sep 2023

Zažila som podobnú situáciu, ale teda z opačnej strany. Môj si našiel prácu v predajni nábytku, šéf čisty kkt, mzda minimálna a ešte každy vikend pol dna v práci. Pôvodne mal pracovať len 1 víkend v mesiaci ale pravidelne šéf na poslednú chvíľu volal a vydieral ze musi do prace. Tak isto mu vedel takto rušiť dovolenku na poslednú chvíľu. Skratka job snov co ti poviem. Chodil ako kôpka nešťastia ale výpoveď ani za svet.
Nervy som mala strašne, bolo mi to ľúto lebo som vedela ze ma na viac a ze ho tam zneužívajú. Snažila som sa ho povzbudiť nech si niečo iné hľadá, ale bolo to ako hrach na stenu. Po čase som začala mať podobné poznámky ako tvoj priateľ, co asi tiež nebolo v poriadku.

Bolo mi to cele ľúto, lebo naozaj mu z tej biednej mzdy nič moc neostalo. Nejaké výlety som zatiahla celé ja ale ta predstava života z ruky do huby na desila...

Tak isto by som nechcela výrazne bohatšieho partnera a byť nútená platiť za luxus ktorý nechcem, takže chápem aj teba

Možno tu všetky baby tvojho priateľa odsúdia ze aký debil, možno aj debilom je, bohvie. Ta požiadavka platiť napoly väčši byt kde extra izbu potrebuje iba on pre seba mi príde naozaj hlupa aj keby zarábas viac

Každopádne toto je tiež veľmi dôležité aby sa ľudia vo vzťahu zhodli aj na financiách. Správny je taky model financovania na ktorom sa dohodnú obidvaja.

Čiže mate svojim spôsobom pravdu obidvaja. Je to na vás ako sa s tým popasujete, ci spolu dokážete žiť aj s rozdielmi alebo si každý nájdete sebe rovného partnera

pinkgirl
11. sep 2023

...už by bol po tejto príhode iba bývalý priateľ. Nech si nájde inú spolubývajúcu 😉

svetlonos
11. sep 2023

Nic mu nenavrhuj, vsetka snaha zbytocna. Posli ho k vode, nech si najde rovnako naladenu zenu - viac zarabajucu ako on! A tiez nech mu da najavo ako ju obmedzuje. Zbytocne nevymyslaj, a cimnskor to ukonci. Pokial vies dobre aj/nj tak smer Rakúsko - myslim, ze urcite zarobis lepsie ako na SK. To len pre svoj dobry pocit.

autor
11. sep 2023

No, tusila som ze sa tu stretnem s takymi nazormi, kedze to zacina byt red flag aj pre mna. Mozno skusim zacat nejaku diskusiu ze ako si to predstavuje v buducnosti, pripadne ze ci by tie platby nechcel upravit vzhladom na rozdielne platy. Alebo poviem ze mi vadi ako sa pozera na moju pracu... bojim sa vsak, ze to bude len take docasne, ze sice si tie poznamky odpusti, ale bude to vnimat rovnako a stale budem ten chudak.

Co sa darcekov tyka, tak na narodeniny/vianoce mi vzdy dal nejaky dar, aj ked nic velmi hodnotne, mozno okolo 50e. Nic pomimo len tak pre radost. V podstate od prveho rande sme sa bud striedali s platenim alebo platili zvlast, uz mozno to mohol byt varovny signal

@lujza123 vdaka za pohlad z tej druhej strany, mozno to takto vidi aj priatel. Predsa len casto pridem z prace velmi unavena, uz sa stalo ze som musela pracovat cez vikend a narusilo nam to plany, zial je to taka praca. Pred asi mesiacom ked som sa takto stazovala mi "akoze len tak zo srandy" posielal pracovne ponuky, ze aspon nech v nejakej kancelarii robim, pritom platovo by som na tom bola rovnako ak nie horsie, tak ja neviem co mu vlastne vadi. To fakt robit recepcnu je take strasne zamestnanie? Ja viem ze karieru na tom nepostavim ale nemoze byt kazdy manazer

hladamematku
11. sep 2023

boze to je .o.ot, ale mega!!!!!

karolinakr
11. sep 2023

Ja by som to zobrala ako výzvu,zarábaj 2x toľko ako on a potom ho nútiť,keď ti nebude stíhať,chodiť na výlety do Londýna do 5* hotelov.A uvidiš ako zmení retoriku

zmrzlinka2021
11. sep 2023

Autorka,

ale vy by ste nemali ísť ani na polovicu!!!

Vy ste pár, ste spolu 2 roky, spolu byvate - čiže ako manzelia. On by mal potiahnuť VACSINU vydavkov. Ja ked som randila s muzom ako studentka, mi zakazal niečo vobec platit. Však vlastne ja som ani na nič nemala.

Tvoj partner by mal potiahnuť aj vacsiu časť nájmu, aj vacsinu ostatných výdavkov. A tebe sa velmi cudujem, ze akceptujes to, ze platis veci na polovicu. Teraz ste len "druh a druzka" ale v manzelstve uz budete mat peniaze spolocne a bude dost nelogicke a neferove, ze tebe na ucte bude ostavat podstatne menej ako jemu a pri nerovnakych prijmoch sa budete spolupodielat na financovani veci rovnako.

Ten, kto viac zaraba, aj viac dava. U nas zarabam viac ja, prirodzene platim viac veci ja.

uprimnazienka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
olimuc
11. sep 2023

Ma pravdu, nie si dostatocne ambiciozna … ale na to aby si ho kopla do zadku a nasla niekoho normalneho. utekaj, co vladzes … keby si ostala na materskej tak Ti napise tabulku co vsetko si pocas nej nezaplatila na polku. Nenic si zivot s debilom, v tomto ohladne by si mala mat vyssie ambicie ako uspokojit sa s niekym, kto si ta nevazi.

tykat
11. sep 2023

Ja si myslim ze aj garsonka staci. Hadaj preco?

ajusa12
11. sep 2023

Lakomec hnusný. Moj manzel zarába 3 krát viac ako ja a v živote som nedostala darček pod 200 eur. Vždy od 200 eur vyššie, teraz na narodky v hodnote 500 eur. Ešte sme len spolu chodili a uz som dostávala také drahé dary. Ja som mu dávala dary úmerne mojmu platu, tričká a podobne, nikdy mi nevycital, že on mina na mňa toľko a ja nie. Utekaj dievča, co ti nohy stačia.

mikadooo
11. sep 2023

Asi by som to ukončila, nech si nájde pre seba nejakú platovo vhodnejšiu, lebo vy sa pri takomto delení pol na pol jednoducho nezhodnete. Skús mu navrhnúť percentá z platu, či bude súhlasiť 😉. Napr. ty dáš 20% platu na dovolenku a aj on dá 20% platu na dovolenku. Ak s tým nebude súhlasiť, že to nie je fér, tak by som brala nohy na plecia. Nie je nič horšie ako doťahovať sa za peniaze z pozície toho slabšieho.

denithestrange1993
11. sep 2023

Tak on chce luxusnu dofcu,potom zas miesto na cvicenie a ty mu to mas z platu recepcnej zaplatit? Ze sa nehanbi...Je vidiet,ze si ta nevazi ani tvoju pracu.

drahomirrra
11. sep 2023

No chuj to je. Kus chuja. Rodicak je 470 €. Co bude hovorit potom? Budes prenho uz uplna uboziacka?

vlastnynazor
11. sep 2023

Akoze on chce drahe ubytko/dovolenky..., lebo chce luxus, tebe staci lacnejsia varianta, lebo financne ti to nevychadza a on trva 50% na 50%. Porozpravaj sa s nim, ako ti tu radia a velka pravdepodobnost, ze sa potvrdi, ze je to sebecky kreten, v takom pripade si najdi normalneho chlapa a tato atrapa nech si hlada manazerku, aby dokazala s nim drzat krok, kedze on nie je ochotny ti pomoct.

daniela2202
11. sep 2023

A pošli to do prdele ... celý život ti bude len vyčítať 👉

lneviemmeno
11. sep 2023

akokeby som videla seba 😀 mala som takyto vztah, ja som bola este studentka, mala som brigadu asi 300€ mesacne a byvaly bol ITckat a mal plat realne okolo 5 tisic. Nechcel pomaly nic platit, byt aj stravu napoli, ani len auto mi nechcel pozicat aj ked som ho natankovala. Neskutocne lakomy, vsetko chcel najlacnejsie a aj odo mna peniaze. Dlho to takto nevydrzalo a rozisla som sa s nim.. a je mi stokrat lepsie, teraz mam manzela co sice nezaraba vela ako on ale vobec nie je lakomy a neriesime blbosti ako pol na pol 😀

uprimnazienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
uprimnazienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lneviemmeno
12. sep 2023

@uprimnazienka ja som bola na vysokej aby som mohla byt sestricka a to sa mi splnilo 😀 mam pracu ktoru milujem aj ked nezarabam 5K ale peniaze mi stacia 🙂 vies akoze keby aspon si tie peniaze uzival ale on vobec, este aj oblecenie nosil ze obycajne cierne tricka a teplaky, ako zobrak 😀 aj auto ma rovnake ako momentalne ja cize fakt nechapem naco mu tolko penazi je ked zije jak ja a aj horsie 😀

danica2711
12. sep 2023

a pán neskončený vysokoškolák na sebe pracuje? Či si len našiel (momentálne) dobre platené miesto a bez zvyšovania kvalifikácie na ňom aj stále ostane? A je tým taký očarený, že sa musí povyšovať nad človekom, ktorého by mal milovať? Dievča, ty nerieš žiadne podiely na nájme, dovolenke a podobných veciach, ty sa naňho vykašli, a urýchlene

domkakvet
12. sep 2023

Na takeho sa treba vykaslat.