Svokra a jej (ne)hygienické návyky

vilavila
6. júl 2017

Milé mamky, poraďte mi, čo mám robiť. Neskutočne mi vadí, že moja svokra zakaždým, keď sme u nej dáva môjmu 20 mesačnému synčekovi použitý pohár či príbory po sebe. To znamená, že môj syn pije z pohára po svokre a to že mu nedá na svoj tanierik, ale jedia z jedného taniera a s tou istou vidličkou. Raz dá do úst môjmu synovi a raz sebe, mňa to privádza do zúfalstva. Upozornila som ju niekoľkokrát, že chcem, aby môj syn mal svoj čistý pohár, svoj tanierik, svoj príbor a ona ma odbije, že veď sme rodina, môžeme jesť aj z jedného. Po mojom napomenutí vybrala pre syna čisté riady, ale už som bola zlá nevesta a v kuchyni nastala dusná atmosféra. Na ďalšej návšteve to urobila znova, syn dostal použité riady od babky. Zase som upozornila, no ignoruje to. Mne sa to strašne nepáči. Čiže keď sme rodina,tak čo? Máme mať teraz aj spoločnú zubnú kefku? Ja neviem, ako tomu zamedziť, aby malo moje dieťa čisté príbory, veď ja som mu nikdy neolízala ani len cumlík a u svokry toto? Ja nemám komu zveriť deti. Je mi ťažko, lebo teraz idem s druhým dieťaťom do nemocnice a syn ostane u babky. Ničí ma vedomie, že viem, že ak budem v nemocnici, bude mať moje dieťa "olízané" príbory. Ako riešiť situáciu, ak niekoľko upozornení nepomohlo?

eludka
7. júl 2017

@dai nie som prehnane cistotna, prave z dovodu, ze aby decka neboli drzane v sterilnom prostredi, ale prieci sa mi konzumovat cudzie sliny (manzel je vynimka 🙂 ), ble

maciatkolulu
7. júl 2017

@eludka nikto nehovori, aby si zatovia a nevesty nebrali cisty pribor prepanajana, ale napriklad moja matka jedla s mojimi starsimi detmi uplne v pohode ked boli male, s jednym priborom si hlodkali a aj so mnou ked som bola mala, nieze by sme nemali pribor, ale ked dajme tomu nechceli jest, tak im to zobrala a isla zjest a hned to bolo, jedna tebe a jedna mne, nevidim na tom nic humusacke, samozrejme nic take nerobila s herpesom, ani my a ani inak chori, ja som nikde nepisala, ze si maju jest z jedneho taniera svokry, zatovaia a nevesty... treba citat, A ked je svokra dobra na celodenne, pripadne viacdenne strazenie, tak aspon trochu vdacnosti, aj ked sa jedna podla teba o relativne "cudziu"osobu a nie hladat co mi nevyhovuje, v jednej teme nestrazia tie bestie vobec, lebo su lenive a chcu pozerat serialy a "seru"na vnucata v druhej sa zase velmi staraju vela, v dalsej zase su husacky, lebo jedia s dietatom z jedneho priboru, ja na tom nevidim ziadnu hrozu, naopak teda by soms a tesila, ze moje dieta je pre nu blizke, ma onho zaujem, pomaha.....tak, ale to som ja, asi humusacka, ze sa najem aj z muzovho taniera ked nedoje, co sa teda nestava😅 a ze sa u nas doje po sebe, nuz neviem, necitim to nejako humusacky, su to moje deti, aj ked dospele, ale moje a ich deti budu moje vnucata, tak predpokladam, ze budem pristupovat asi rovnako ako pri detoch a tyka sa to aj mojej matky a otca, nevidim v tom problem, maly si bezne pyta z dedovho pohara cistu vodu, ktoru inak nechce a ked mu da, tak nepadam do kolien od hrozy, sam mu neraz povedal, ze teraz mu nemoze dat, lebo "citi"hrdlo.... Ale tak my sme sa bičovali na biologii asi vsetci 😀

libawet
7. júl 2017

@vilavila tak by som k svokre prestala chodiť. Je pravda, že malé dieťa si môže takto zvyšovať svoj imunitný systém, ale zasa je aj pravda, že pokiaľ ho nemá až tak vyvinutý, môže od svokry niečo zlé chytiť, čo môže mať pre tak malé dieťa horšie následky ako u dospelého jedinca s lepšou imunitou. Toto môže dieťaťu robiť nanajvýš tak matka, otec, ak sú v danom čase úplne zdraví, no nie niekto iný z rodiny. Svokra si musí uvedomiť, že to nie je jej dieťa, ale vnúča.

vilavila
autor
7. júl 2017

Píšem pre tie mamky, ktoré ma celkom nepochopili a označili za nevďačnú nevestu. Ja nie som NEVĎAčNÁ NEVESTA, ďakujem svokre za manžela...Ale jednoducho je to moje presvedčenie, že nie je správne, aby malo dieťa "olízané" príbory. Ak to nerobím ja ako matka, tak nechcem aby robil manžel či svokra, skrátka, nikto!!! Ja len nerozumiem, je to až taká náročná požiadavka? Veď ja nechcem milióny, sakra,!!! Len aby moje dieťa jedlo s čistou lyžičkou... To som fakt naáročná???aby mi svokra vyhovela????

vilavila
autor
7. júl 2017

A ďakujem mamkám s rovnakým názorom za pochopenie a cenné rady🙂

novana
7. júl 2017

Po čítaní príspevkov na MK začínam mávať nočné mory pri predstave, že raz budem svokrou alebo babkou. 😀

erickatt
7. júl 2017

@vilavila nie, chces úplne normálnu vec, tak ako aby si umyla ruky zo záchoda ci po ceste vlakom.( To robila ta moja svokra, ze vsak to ma čisté ruky) . Mal by papať svojim príborom.

madamcoco
7. júl 2017

@vilavila necitala som komentáre, ale zaludok sa mi dvihal pri citani tvojho príspevku.
Tvojej svokre chybaju základy slušného spravania.

hanata
7. júl 2017

Tu je najpodstatnejsia jedna vec. MATKA dietata ma poziadavku, ktora nie je az taka mimo (vid vacsinu komentarov) a SVOKRA (babka) to NERESPEKTUJE. Nic ine netreba rozoberat.

eludka
7. júl 2017

@maciatkolulu iny kraj iny mrav a opravte si "husacky", ked tak netolerujete preklepy...

cecilia68
7. júl 2017

@dorottka Ináč, robil to môj muž s cumlíkmi (určite videl doma u matky, aj ked došla k nám, ked boli deti malé). Pár krát som ho upozornila a prestal, čiže ozaj záleží od človeka, ani nevestám sa to určite nepáčilo.

naja94
7. júl 2017

@maciatkolulu
Čiže keď raz budeš mať nevestu a požiada Ťa, aby si nedávala svoju použitú lyžičku vnúčaťu, budeš či nebudeš rešpektovať prosbu nevesty?

aristka
7. júl 2017

@vilavila nie ,nie je to spravne ,ani z hygienickeho hladiska ,tvoja svokra moze mat kludne helicobactera ,prenesie herpes ,bacily ,ktore sposobuju kazy ....plus dieta sa ma ucit stolovaniu od malicka ....z jedneho valova jedia prasiatka a nie ludia a popravde ,ak by ma netespektovala ,zvazovala by som inu alternativu starostlivosti o dieta ,pocas prac.doby.

aristka
7. júl 2017

@naja94
@vilavila plus je velmi zaujimave ako ty vystupuju nicky proti ockovaniu ..i ked to o tom tato tema nie je ,ocko nie ,ale babky olizovat lyzicu ano ....

sona222
7. júl 2017

@petrikazuzka 😁tak ja som bola podobma ako ty, ach tie prrdstavy co vsetko moj syn nebude robit a co bude 😂 teraz bude mat 8 mesiacov a ver ze som strasne rada ked sa mu venuju aj ini cize mama, svokra atd aspon chvilku pre seba a oni to s tymi radami memyslia zle, len aj nase hormony nam davaju zabrat a robime niekedy z komara somara.

majloo
7. júl 2017

Cim viac citam komentare, tym viac mam nervy...myslim na tu predstavu, ze to robi moja svokra alebo mama alebo ktokolvek, kto mi strazi dieta. Mne by slo najma o tie zubne kazy, ked viem, ake zuby mam ja a cela nasa rodina. O herpesoch atd ani nehovorim. Moja svokra ma na vela veci hlasku....ved z toho neumreme alebo aj my sme to robili a sme tu a podobne. Inak sa lubime, ale na takychto veciach vieme popolemizovat riadne. Nerobi to samozrejme, kazda ma ine hefty, co robi, toto by som nezniesla. Skoda, ze sa neda to strazenie inak vybavit alebo by muz siel na ocr. Ale teda asi je trocha mamickar, ked takuto banalnu poziadavku nevie vyriesit s vlastnou matkou kokso.

ukulela
7. júl 2017

zubny kaz, helikobakter, herpes (ta mama, co tu pisala, ako starka preniesla herpes na dieta a to ma z toho problemy) - ako svokra/nesvokra, nevdacna nevesta atd - to su scestne diskusie. raz si to matka dietata nezela, lebo ma zlu skusenost, tak jej to pixi nerobim napriek! ze ved sme rodina? akoze ja som z pomerov, kde nemame problem sa napit z jednej flase a pod, ale o riziku viem a male deti neohrozujem. to je taky problem dat dietatu vlastnu lyzicku? ach boze :( skratka svokrusa to v tomto pripade robi naschval a hotovo.
@vilavila ja by som len do nemoty opakovala podavala vlastny tanier, vlastny pribot. a pri prvom svokrinom zakaslani alebo vysmrkani hned argumentovala - ste chora - nenakzte ho! a pravidelne spominala vsetky hororove pribehy od herpesu cez kazy atd.

ivanka33
7. júl 2017

v reštaurácii keby vám podali použitý príbor z vedľajšieho stola...?!...tiež by ste sa divili...budujte si imunitu ...a nech žijú naše svokry.👍

aristka
8. júl 2017

@sona222 moja mama robila v jaslickach ,svokra detto to iste nikdy toto neurobila ...vzdy dietatu dala svoju porciu a svoj pribor ...

tana85
8. júl 2017

@vilavila mozno ti uz niekto poradil, ale ako svokra vnima doktorov? su to pre nu odbornici, na ktorych nazor da? stalo by za vyskusanie, aby jej to vysvetlil napr. jej vseobecny lekar alebo tvoj pediater...ked uz teda tvoje argumenty neberie, mozno fakty podane studovanymi presvedcia. inak, moja svokra mala helicobactera a riadne s tym bojovala. vybrala asi 5 atb, polroka sa liecila a dalsieho polroka davala dokopy travenie. zbavila sa toho a vie, ake neprijemnosti to obnasa. dojedanie po dietati je pre mna ok, opacne urcite nie, a na striedacku ze jedna lyzicka tebe jedna mne...brrr, nie je to ok

dzubo
8. júl 2017

Ja mam podobnu skusenost,ale rodina dava vsetko olizovat psovi ☹.
Tiez su toho nazoru,ze on patri do rodiny ☹.
Bozkavaju ho,na brucho,vsade ...fuj...
Som psickar,ale odtial potial ☹.
Zatial som tehotna,no neviem,ako doriesim,ked sa maly narodi...k tomu ich pes uz 3x zautocil a chytil prislusnikov rodiny.... ☹
Vraj jedna sibrinkovala moc rukami a 2 vraj boli opiti ☹

lenadka
8. júl 2017

Myslím, že mamička
@vilavila nemá prehnané nároky, ak jej to vadí svokra by to mala rešpektovať, ale asi nechce, schválne. A tak by to byť nemalo. Mne osobne tieto veci až tak nevadia, asi preto, že to svokra ani moja mama nerobia, ale deti mám tri a tie si vymenia medzi sebou všeličo a malý dnes cupim pri ňom dal oliznut černicu psovi a lusp do pusy a nestihla som ani hlaska vydať a to som bola pri ňom 😯. A mnoho iných vecí na dvore pooblizuje, dá do úst 😬😵 Sme rôzny, nikomu vadí to inému tamto, takže tu ide len o jedno, rešpekt svokry k neveste. To že je staršia neznamená, že si môže dovoliť hocičo, potom bude nafučaná, že si s nevestou nerozumie, pritom stačí tak málo.

sense
8. júl 2017

Ak svokra nerespektuje tvoju poziadavku tak jej tam maleho nedavaj, .... zaplat si opatrovatelku ... lebo aj keby pred tebou da novy tanier al pribor ked tamnebudes aj tak urobi po svojom

U nas sa cumel neolizoval, ale ak dcera chcela z rovnakeho taniera skusit tak som z toho tragediu nerobila....

Ale som sa dozvedela co som za humusaka ked sa doma napijeme z rovnakeho pohara...a ked sa u nas doma dojeda...nie zrovna svokra a ja al dcera ale muz bezne po malej dojeda al jem s dcerou z jedneho taniera,

sona222
8. júl 2017

@aristka no a? Nechapem ten priklad

zibi
8. júl 2017

@vilavila ked pride svokra ku vam na navstevu, tak jej daj neumyty riad aj pouzitu lyzicku a povedz , ze ved nevadi, ze ste rodina ..sprav kavu a pred nou obliz lyzicku a vopchaj jej to do kavy , a ze dufas, ze to vypije, ved sak co, ked to u nej takto chodi
😝 aby videla, ci je to prijemne..je to sice sproste a clovek ma riesit veci dospelo, no normalne by som to takto spravila. Nejde o to, ci je clovek prehnane cistotny, ale podla mna je stolovanie sposob, ako sa dieta uci istym navykom, nie je to uplne male mimino a v podstate, je to osobnost a individualita, ktora ak ma byt akceptovana, tak by sa mala ucit jest vo svojom tanieri so svojo u lyzickou a vsetkym co k tomu patri..je to aj ista psychologia toto..aby sa dieta naucilo, ako to chodi, ze aj ono je clenom rodiny atd.. je ine , ked papa s tebou z tvojho taniera, ale on je uz dost velky a mal by mat svoju porciu. Inak nechapem preco dieta vystavovat zbytocne riziku prenosu kadecoho a stary clovek moze mat uplne ine bakterie a vsetko a naco ho zbytocne vystavovat roznym pliagam..niekedy bola ina doba, no teraz je ovela viac svinstva v jedle, vo vzduchu a kazdy organizmus sa s tym inak vysporiadava. A je smutne , ked nedokaze dospela osoba akceptovat poziadavky inej osoby len preto, ze si mysli, ze je starsia a musi byt po nej.. so svokrami tazko

maciatkolulu
8. júl 2017

@zibi a s nevestami este tazsie👏