Ako sa píšu písmená?

4. nov 2023

Teda zaujímalo by ma, ak sa píšu slová alebo čísla, ako to vysvetľujete deťom. Respektíve, ako sa to ma chápať, asi skôr.
Začiatok riadku je začiatok a koniec riadku je koniec.
Teda ak postupuje od prvého písmena v riadku po posledné, tak vlastne cúva?
Napríklad. Číslo 5. Učím ho, že najprv teda čiarku od hora dole, potom bruško DOPREDU. A tu je problém. Manžel hovorí, že to bruško je vlastne dozadu. Ale v rámci toho, že číslo 5 je postavene smerom ku koncu riadku, akoby čelom, tak pre mňa je dopredu bruško. Aby vedel, že je to pred paličkou. Ale manžel že je to bruško za paličkou (stále hovoríme o čísle 5) lebo vlastne koniec riadku je pred ním a ona ťa päťka vlastne s tým bruškom cúva.
Prosím, nepíšte mi, že to je to somarina, čisto ma zaujíma, prečo to obaja chápeme inak. Ďakujem.

lindous
4. nov 2023

No ak budeš niekoho učiť po písmenkách písať jeho meno "Martin", povieš aby napísal A za M alebo pred M ? 😅 lebo mne keby si povedala, že pred M, tak je z toho AM...

autor
4. nov 2023

@ukulela ja ako dospelá žena mám problém vpravo a vľavo. A nie, už sa to nenaučím. Vždy keď si poviem, že takto to má byť, presne vtedy sa mýlim. Viem veľa veci, som v mnohom lepšia v iných sférach, proste vlavo a vpravo neviem. Proste toto mi nejde, v inom som dobrá. Takže písmeno R je vpravo od M... No toto pre mňa je taký argument na zamyslenie. Že porozmýšľam, aha, fakt, je to vpravo. Alebo aj nie, zas sa môžem mýliť. 50 na 50. Nie o tomto mala byť tato debata

autor
4. nov 2023

@lindous no ja to práve povie ze za M ide A.

zafir01
4. nov 2023

Baby prepáčte mi ..mám v sebe aktuálne po takmer roku pol litra vína a čítam vás tu ,a mám pocit ,že som v nejakom matrixe 😂😂😂😂 . Prosím vás čo riešite ? ... Bruško má aj pupok . Ten je vždy vpredu .teda nikto necuva ..

autor
4. nov 2023

Ďakujem Vám dievčatá a chlapci za pripievanie do diskusie. Proste je to celé len o chápaní. Myslím, že aj tu sa nájdu ešte mami a tatovia, čo rozmýšľaju a nie sú ešte v tej fáze "nerozmýšľaj, on sa to naučí" ale chcú to vysvetliť čo najjednoduchšie povahe dieťaťa.

lindous
4. nov 2023

No presne, ZA M ide A, takže je ZA ním, to je pre mňa vzadu a pre toto aj ja vidím bruško v 5 za paličkou 😅 😂 ale stále, rozumiem tomu, že píšeš "dopredu" takže aj tvojmu pohľadu na vpredu a vzadu a už mám z toho vlastne guláš 😅

deedol
4. nov 2023

no kym sa o tom bavite vy s muzom, tak ok, ale toto rozhodne nie je "najjednoduchsie" vysvetlovanie pisania pismen a cisel dietatu :D

noxik
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
noxik
4. nov 2023

Na vpravo-vlavo je vyborna pomocka. Vystri pred sebou dlane a lavy ukazovak a palec spolu tvoria L.

zafir01
4. nov 2023

Môj syn je dyslektik ,dysgrafik ,dyskalkulik ..... Etc
Ver ,že som si prešla mnohými fázami vysvetľovania primárnych veci . Ale toto riešiš úplne zbytočne štýlom , akym myslíš ty .nie dieťa .

reanda
4. nov 2023

ty postupujes dopredu.. ale ides ku koncu riadku, ides teda dozadu.. ak ides po ulici od jej zaciatku po koniec, tiez ides 'dozadu', alebo ak ides od branicky pred domom na koniec zahrady, tiez ides 'dozadu do zahrady' a necuvas pri tom 🙂 .. pisany text nema na zaciatku pritomnost a na konci buducnost, on je cely v pritomnosti.. to iba ty ho zacinas citat v pritomnosti a koncis v buducnosti.. ale nemusis pri tom cuvat 😀 chapes? takze nevztahuj 'predok' a 'zadok' pismena ci cislice k smeru citania, ale ku zaciatku a koncu riadku a mas po probleme.. alebo teda vztahuj si to k comu chces, ale synovi by som to vysvetlovala podla toho, ako to vnima on, aby si ho nedomylila..

autor
4. nov 2023

@noxik čoooo 🤦‍♀️😂 Vidíš, to som ešte nepočula. Ako ja mám na to pomôcku, že sa vždy otočím jedným smerom ešte zo základnej a potom viem. Asi som bola v minulom živote pirát bez kompasu alebo čo. Ale už v tomto veku si to nechcem reálne ukazovať , tak len v mysli 😁

ukulela
4. nov 2023

Este raz. Papier je dvojrozmerny priestor. Tam ides vpravo, vlavo, hore dole. Mas len 2 osy, x a y.... geometria, pamatas? To, ze tvoja predsava je dopredu a dozadu a realne je to vpravo a vlavo, co uz. Aj ma mam problem rozlisovat. Idem podla ruky, ktorou pisem.... a vidis. Povies, ze A je ZA pismenom M. Dvojrozmerny priestor ta skratka do tretieho rozmeru nepusti..

autor
4. nov 2023

@reanda ale prečo sa nemôže chápať, že postupujes dopredu smerom ku koncu. Postupujes dopredu od domu k bránke

ukulela
4. nov 2023

@zafir01 tak ale kto rozhodol, ze B ma popuk a D zasok? R ma potom kozy? 😁

autor
4. nov 2023

Ono to vlastne je celé o tom, že kým to ešte nemá nacvičené, tak si hovorme že bruško dopredu, ešte ofina a že to chápe. Ako malý rátal že 1, 2, 3, stolička, 5. A aj teraz týmto vie napísať, čo má. Len sme sa a manželom nepochopili. Lebo on mu to vysvetloval inak

lindous
4. nov 2023

@reanda dozadu do záhrady je dosť relatívne, lebo tá záhrada je síce za domom, ale stále je pred tebou, ty ideš proste dopredu 😅 tak to vidí aj autorka s písaním v riadku a ma aj to svoju logiku 😂

autor
4. nov 2023

@ukulela no nie, my sme ešte len pri číslach. Ale v rámci abecedy, B má dve bruška, D má jedno veľké bruško a R má bruško s nohou 🤣

ukulela
4. nov 2023

Na papieri nepostupujes dopredu smerom ku koncu. Lebo tvoje "dopredu' je uz casova os a tu na papieri nemas. Predstav si, ze pismena budes pisat na spravnu poziciu, len najprv R potom T potom A potom I potom M a N .... neries.

reanda
4. nov 2023

mozes si to chapat, ako chces.. ja napr. vnimam svoj dom tak, ze ulica je 'vpredu', kde je vchod do domu a zahrada za domom je vzadu.. ak idem do zahrady, idem teda 'dozadu', ja ale samozrejme kracam dopredu a necuvam 🙂
ako som napisala, je jedno, ako to chapes ty, ak chces nieco vysvetlit synovi, vsimni si, ako to vnima on a podla toho potom prisposob vysvetlovanie co je 'vpredu' a co 'vzadu', lebo ak to nahodou vnima ako tvoj muz, tak ho len zbytocne domylis, to je cele

lindous
4. nov 2023

Ale teda autorka, mňa toto veľmi pobavilo a až spríjemnilo večer, proste taká milá téma, aj sa človek trochu zamyslí, ale vlastne nič vážne sa nedeje 😊

autor
5. nov 2023

@reanda máš pravdu. Zatiaľ vidím, že sa chytá na to, čo mu hovorím. Že to chápe. Asi bude skôr po mne. Ťažké adios vpravo vľavo 🤣 Ďakujem

ukulela
5. nov 2023

@lindous ale dopredu ide v trojrozmernom priestore. Tam je to pred nou a za nou. Resp vnima aj z pohladu casu.... v 2 suradniciach na papieri to tak nie je. Autorka ma inde zaciatok a koniec riadku, pismena, slova, textu... pritom by sa s muzom nehadali, keby neriasili, ci ma 5 bruchu/ zadok vpredu, ci vzadu, ale pisem palicku, brusko, striesku....

lindous
5. nov 2023

@ukulela áno, jasné, ale tak nejak dokážem pochopiť prečo je to pre niekoho, že ide perom “dopredu” a preto bol ten príklad so záhradou v tomto prípade mätúci, lebo nejde ani dozadu na tom papieri 😅

autor
5. nov 2023

@ukulela chápem to. Ale ako malá som potrebovala všetko pochopiť a keďže vpravo vľavo sa na mňa nenalepilo, potrebovala som si to zapamätat inak. A presne toto, postupujem dopredu ku koncu, mi pomáhalo. Pri čítaní, postupujem na koniec príbehu.
Perom píšem dopredu , veď postupujem na koniec riadku. No chápeme to každý inak. Hlavné je, že vieme písať a čítať 😁

reanda
5. nov 2023

@lindous pre mna to praveze vobec nie je relativne.. relativne je skor to, ze ja idem dopredu, lebo ja proste idem dopredu, nech idem kamkolvek, nezvyknem cuvat 😀 teda to, kde je niecoho predok a kde zadok, sa tazko moze odvodzovat od toho, akym smerom ja prave idem.. to by sa predok a zadok domu neustale menil, podla toho, kam sa otocim 🙂 .. a backyard by bol kazdu chvilu frontyard 😀

ukulela
5. nov 2023

@lindous aj ja chapem, co mysli. Len to prilis sili. dajme tetaz ale vazny argument.. dopredu pise lavak.... pravak pice cuvanim dozadu! A teraz ma presvedcte, ze nemam pravdu 😀

autor
5. nov 2023

@ukulela no ale ako potom ma vedieť, že píšem paličku, bruško, striešku. Ale bruško keď nakresli opačne? Ako zadok?

autor
5. nov 2023

@ukulela práve mi vybuchol mozog 👀😁

ukulela
5. nov 2023

Ale ty postupujes dopredu v case, vdaka tomu, ze vnimas zmeny v case. To na papieri o napisanom cisle 5 vobec neznamena, ze brucho ma nakreslene vpredu (smerom ku koncu riadka). Chlap ma technicke myslenie a vnima to v suradniciach. Ty nie.