Práca na dohodu a odvody v roku 2013 popri rodičovskej

emajbova
26. okt 2012

Ahojte neviete ako to bude od noveho roka s platenim odovodov ked niekto pracuje na dohodu a pobera rodicovsky prispevok? Ake vysoke odvody bude platit zamestnavatel a ake dohodar? (teda zena dohodarka?), vsade sa pise len o dôchodcoch a studentoch..dakujem🙂

zalka
4. dec 2013

@xelibri no áno to s tou podporou je pravda ale od 1.1.14 sa má meniť zákon, a ak by sa náhodou stalo, že babenka robí na dohodu .. tak jej vyrátajú podporu z vyššieho príjmu ...

xelibri
5. dec 2013

@zalka dakujem, budem sledovat 😉

kathrin17
13. dec 2013

ahojte baby....prosim vas ako je to s tym ked chceme zamestnat na dohodu kocku, ktora je na MD...moze ona pracovat na par hodin tyzdenne?Nesiahnu jej na matersku? Prosim vas poradte mi. Zmluvu by sme jej chceli dat od 1.1.2014

zalka
14. dec 2013

@kathrin17 ak nepoberá MD zo zamestnania u vás ... tak ak bude pracovať na dohodu ( novú zmluvu u vás ) tak jej na MD nesiahnu..

daniela022
14. dec 2013

Prosím neviete ako je to s odvodmi do zdravotnej poistovne za dni ktoré neodpracujem v rámci dohody ? Ako zistím sumu, kt.si mám zaplatiť?

zalka
14. dec 2013

@daniela022 mesačné odvody 55,02 eur ... deleno počtom dní v mesiaci ( 30 resp. 31 resp. 28 dní ) a krát počet dní kedy si nepracovala.

daniela022
14. dec 2013

Tak som si aj myslela, len to nikde neviem nájsť. A stačí tú sumu zaplatiť alebo aj nejaké tlačivo vyplniť? Ináč agentúra mi dala zmluvu od 7.12. a reálne som nastúpila na prácu 10.12. takže úplne nelogicky si musím doplatiť aj ten víkend predtým-choré.
Ale ináč ďakujem. 😉

zalka
14. dec 2013

@daniela022 vieš najpresnejšie info ti dajú na ZP ... tam ti vyčíslia kolko máš zaplatiť a či vôbec máš platiť.

kathrin17
15. dec 2013

@zalka super, tak to som rada 😀 nikdy predtym u nas nepracovala 🙂 dakujem pekne za odpoved

daniela022
15. dec 2013

Ešte ja mám jednu otázku? Ak odpracujem pre agentúru 350 hodín, čo u mňa vychádza do konca februára, tak potom vlastne musím s nimi spoluprácu ukončiť?

zalka
15. dec 2013

@kathrin17 rado sa stalo ...

@daniela022 no 350 hodín je na dohodu o vykonaní práce ... potom by si mohla s nimi uzavrieť dohodu o pracovnej činnosti .. to je 10 h týždenne maximálne.

daniela022
15. dec 2013

Ďakujem, neviem či to nejakým spôsobom neobchádzajú , kamoška mi tvrdí že robí pre nich takmer rok a každý deň.
10 hodín týždenne pre mňa nič nerieši, aj cesta niečo stojí

zalka
15. dec 2013

@daniela022 určite obchádzajú ...

srdiecko9
20. dec 2013

@zalka mohla by som ta poprosiť o radu?? Som na RD, TPP trvá. Teraz by som chcela ísť na dohodu u iného zamestnávateľa. Robila by som u neho trikrát do týždňa 4 hodiny. Za mesiac by som zarobila 300 €. Na živnosť sa mi nedá robiť. Ak by som znova otehotnela, z čoho by sa mi počítala ďalšia materská ? Mam aj nejakú povinnosť oznámiť to zamestnávateľovi , u ktorého trvá TPP, tam kde som pracovala ked som išla na prvú materskú? A este jednu otázočku mam.. Ak by mi predĺžili RD zo zdravotných dôvodov , podmienky sa nejak zmenia potom, či je to proste rodičovská stále a nijak sa nič nemení. Veľmi pekne ďakujem za tvoj čas 🙂

zalka
20. dec 2013

@srdiecko9 ak u druhého zamestnávateľa odpracuješ 270 dní a budeš tehu, tak MD dostaneš od 1 zamestnávateľa a tiež aj z 2 zamestnania.
a čo oznamovať či niekde robíš, nie nemusíš ...

srdiecko9
20. dec 2013

@zalka a ak nestihnem toľko odpracovať , tak dostanem len od prvého zamestnávateľa ? Čiže zhruba rovnaku ako pri prvej MD? Inak ďakujem veľmi pekne!!

zalka
20. dec 2013

@srdiecko9 áno presne tak ... alebo sa poistíš na DNP a doplatíš dni poistenia aby si mala splnenú podmienku 270 dní poistenia.

srdiecko9
20. dec 2013

@zalka a čo to vlastne znamená od oboch keby som dostala MD, keby som odpracovali tých 270 dni??Ze vlastne este by bola vyššia ?

zalka
20. dec 2013

@srdiecko9 áno lebo by si mala MD z 1 zamestnania, aj z 2 zamestnania

srdiecko9
20. dec 2013

@zalka este raz ďakujem za info!!!!

zalka
20. dec 2013

@srdiecko9 rado sa stalo

lola77
13. jan 2014

@zalka Chcela by som sa aj ja opýtať na pár vecí ohľadom práca na dohodu popri RD. Mám možnosť ísť pracovať na dohodu na 2 mesiace. Každý deň by som pracovala tých 8hodín. Treba mi ísť niečo nahlásiť na ÚP, ZP a SP? Zamestnávateľovi teda nemusím nič nahlasovať? A odvody si budem platiť sama?Nie je práca na dohodu obmedzená aj hodinami aj zarobkom? aby som potom nemala nejaký problém s poberaním RD.
A ďalšiu MD by mi rátali aj z tejto práce, hoci by trvala len 2 mesiace?
Ďakujem krásne za čas a za každú cennú radu, čo mi dáte.

zalka
13. jan 2014

@lola77 no na MD potrebuješ 270 dní poistenia .. čo za 2 mesiace nestihneš. dohoda je obmedzená hodinami ... zárobkom nie ... pri dohode o vykonaní práce môžeš ročne odpracovať pre 1 zamestnávateľa 350 hodín, na dohodu o pracovnej činnosti môžeš týždenne odpracovať 10 hodín u jedného zamestnávateľa .
A odvody ti stiahne zamestnávateľ zo mzdy presne ako v zamestnaní , a kedže budeš pracovať tak sa musíš zo SP odhlásiť z dôchodkového poistenia ... ak ti dohoda skončí tak sa nanovo nahlás na dôchodkové poistenie štátu v SP.

sumsi
26. jan 2014

@zalka Prosim o radu. Je mozne popri RD uzatvorit TPP s inym zamestnavatelom ak som zamestnancom v inej firme. Alebo sa da pocas RD pracovat len na dohodu? Kolko su pri dohode odvody, vobec tomu nerozumiem. Nasla som tabulku, ze zamestnavatel odvadza 35,2% a zamestnanec 13,4%. Tych 13,4% si platim ako samoplatca, ci nie. Neviem system ako si vypocitam cistu mzdu z dohody.
Dakujem vopred sa Vas cas.

zalka
26. jan 2014

@sumsi z dohody platíš také isté odvody ako zamestnanec ... ako zamestnanec si si niečo platila? nie , o všetko sa postaral zamestnávateľ .. strhol ti to zo mzdy hrubej a ty si dostala čistú mzdu .. to bola všetko tvoja starosť ..
a áno počas RD môžeš uzavrieť iný TPP s iným zamestnávateľom ... vplyv na pôvodné zamestnanie to nemá vôbec ..

sumsi
28. jan 2014

@zalka Ešte ma napadla jedna vec. Ak nebudem mať príjem z dohody vyšší ako 2918 ročne, ale dostanem odstupné od druhého zamestnávateľa, ktorý mi ročný príjem navýši, potom budem musieť zaplatiť preplatok ZP za neodpracované dni z dohody? Je to tak?
A ako je to s podporou v nezamestnanosti po skončení RD. Pokazil by mi príjem z dohody výšku podpory?
Ďakujem.

alyze
28. jan 2014

Ahojte, mohli by ste mi niekto poradit ?
Prvy krat sa chystam na 8 hodin ist pracovat na dohodu, musim to nahlasit na socialku ? a budem si za ten jeden den platit odvody sama ? dakujem za odpovede 🙂

zalka
29. jan 2014

@sumsi áno dohoda by pokazila výšku podpory po skončení RD ...
@alyze si na RD? Ak áno tak sa musíš odhlásiť z dôchodkového poistenia štátu na SP, a odvody stiahne zamestnávateľ normálne ako sťahoval počas zamestnania ...

flowerfairy
5. feb 2014

@zalka ahoj, mohla by som ta poprosit aj ja o radu? Nikde som to nenasla. Som na RD a privyrabam si hackovanim ciapociek, ale oficialne na zaklade zmluvy o dielo. Vyplyvaju mi z toho nejake povinnosti? Zatial som zarobila 150 eur, celkovoto bude okolo 500. Bojim sa, ci som sa nedala na nieco, co mi skomplikuje zivot viac, ako by som chcela. Dakujem.

zalka
5. feb 2014

@flowerfairy platia za teba odvody do SP a ZP? Alebo to si dostala priamo tie peniaze?