Infertilita

S pojmom infertilita sa, bohužiaľ, stretáva čoraz väčšie percento žien v produktívnom veku. Prečo nastávajú opakované potraty a ako k takýmto prípadom pristupujú lekári? Je možné aj po diagnostikovanej infertilite porodiť zdravé dieťatko? To sa dozvieš v našom článku.
čo je to infertilita

Za infertilitu sa považuje stav, kedy žena síce dokáže otehotnieť, no opakovane potratí.

Čo je to infertilita?

  • V prvom rade je dobré povedať, že na internete často môžeš nájsť zamieňanie pojmov infertilita a sterilita, ktoré pramení z nesprávneho prekladu anglického výrazu infertility.
    • Infertilita – sa skloňuje v prípadoch, ak žena dokáže otehotnieť, no opakovane potratí. Hoci tento výraz môžu lekári pred ženou vysloviť aj skôr, spravidla je v gynekologických ambulanciách infertilita spomínaná, ak žena potratí 3 a viackrát.
    • Sterilita – je neplodnosť, teda neschopnosť ženy alebo páru otehotnieť či počať dieťa. V angličtine sa sterilita povie infertility, a preto v slovenčine vzniká mylný výklad tohto pojmu a infertilita sa mnohokrát zamieňa so sterilitou1, hoci ide o dva pojmy s rozdielnym významom.
  • Infertilitou teda trpí tá žena, ktorá nie je neplodná, dieťa opakovane (zvyčajne 3krát a viac) počne, no už ho nedonosí, pretože nastane buď zamĺknuté tehotenstvo, alebo spontánny potrat.10 Prípadne môže ísť o situáciu, kedy dôjde k pôrodu plodu v závere druhého či začiatkom tretieho trimestra, ktorý však nie je životaschopný.

Príčiny infertility – opakovaného potratu

Príčiny opakovaných potratov môžu byť ako na strane tehotnej ženy, tak aj plodu:

Príčiny potratu na strane matky:

  • Vyšší vek – s vyšším vekom matky (nad 35 rokov) stúpajú nielen ťažkosti s otehotnením, ale aj s donosením dieťaťa. Často je práve vyšší vek matky jedinou príčinou infertility.
  • Obezita alebo podvýživa – aj stravovacie návyky a životný štýl môžu viesť k potratu, hoci často ide len o jeden z množstva faktorov, ktorý k potratu prispieva. Mnohokrát sú totiž obézne tehotné ženy náchylnejšie na problémy s vysokým tlakom a obličkami, ktoré takisto dokážu skomplikovať tehotenstvo.
  • Vývojové vady maternice – raritné aj pomerne bežné vývojové vady a poruchy maternice mnohokrát majú na svedomí, že sa žena stane infertilnou.
  • Hormonálna nerovnováha v organizme – najčastejšie ide o poruchu štítnej žľazy.
  • Cukrovkadiabetes sa takisto radí medzi faktory zapríčiňujúce potrat plodu, hoci ide o ojedinelejšiu príčinu. Ženy, ktoré trpeli cukrovkou už pred tehotenstvom, často dieťatko donosia do tretieho trimestra, no potom sa ich zdravotný stav a tehotenstvo skomplikujú.
  • Prítomné infekcie alebo ochorenia v organizme – skrytý zápal v tele, ktorý v období, kedy žena nie je tehotná, nespôsobuje žiadne problémy, môže byť v tehotenstve príčinou potratu. Škála infekcií, zápalov a ochorení je pomerne široká, môže ísť o opakované zápaly pohlavného či močového ústrojenstva, bakteriálnu infekciu alebo rozvinuté ochorenia, ako sú toxoplazmóza a iné.
  • Tvorba protilátok – tzv. Rh inkompatibilita – v tele matky k tomuto javu dochádza, ak má žena Rh negatívny faktor krvi a Rh faktor plodu je zasa pozitívny. K tvorbe protilátok nemusí dôjsť počas prvého tehotenstva, no môže sa objaviť až v druhom či treťom tehotenstve.
    • Rh faktor je znamienko + alebo - za krvnou skupinou.

Príčiny potratu na strane plodu:

  • Genetické vady plodu – niektorí lekári majú skúsenosť, že genetické poruchy plodu, dôsledkom ktorých by dieťa nebolo po narodení životaschopné, sú najčastejšou príčinou infertility. Zvyčajne v takýchto prípadoch nastáva spontánny potrat už v prvom trimestri.

Diagnostika infertility

  • Po opakovanom potrate lekári zahajujú diagnostický proces, ktorého cieľom bude objasnenie príčiny opakujúcich sa potratov. Okrem toho, že je potrebné oboznámiť lekárov so svojou aj partnerov anamnézou, je vtedy žena odoslaná k širokému spektru odborníkov.
  • Patria sem napríklad odvetvia:
    • Gynekológia – skúma sa funkčnosť pohlavných orgánov a hľadajú sa prípadné abnormality, ako sú myómy, polypy a odchýlky v hrúbke endometria, teda výstelky maternice.
    • Endokrinológia – vyšetruje sa hormonálna hladina so snahou potvrdiť či vylúčiť napríklad poruchu štítnej žľazy.
    • Genetika – týka sa oboch partnerov a sleduje sa, či niektorý z rodičov nie je nositeľom špecifickej génovej mutácie, ktorá by zapríčiňovala potrat.
    • Imunológia – do pozornosti sa dostáva predovšetkým tvorba protilátok v organizme matky.
    • Hematológia – ide o podrobné vyšetrenie krvi, v ktorej sa napríklad skúma jej zrážanlivosť.
  • Ak je podozrenie na tzv. mužskú infertilitu, partner ženy je zvyčajne odoslaný na spermiogram či urológiu.

Liečba infertility

  • Spôsob liečby pri infertilite nie je možné zovšeobecniť, pretože je závislý od konkrétnej príčiny, ktorých môže byť celá škála. Môže sa začať s preliečením infekcie, nasadením hormonálnej liečby, úpravou návykov v životnom štýle ženy i jej partnera, prípadne sa vykoná operačný zákrok, ktorý by napríklad odstránil myómy či polypy.
  • Ak sa objaví príčina, ktorú sa podarilo úspešne vyliečiť, prípadne aspoň dostať pod kontrolu, ďalšie tehotenstvo je zvyčajne starostlivo sledované v rizikovej tehotenskej poradni.
    • Dôležité je však povedať, že nie vždy sa podarí odhaliť príčinu potratov.

Video: Ako sa vyrovnať so stratou vytúženého bábätka?

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Kristina Zemánková

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Ako sa vyrovnať s potratom?

Strata dieťatka je psychicky nesmierne náročná situácia – či už ide o zamĺknuté tehotenstvo, spontánny potrat, ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov, mimomaternicové tehotenstvo alebo úmrtie bábätka pred narodením či krátko po ňom. Ak sa ťa niektorá z týchto citlivých situácií týka, radi by sme ti v nasledujúcich riadkoch aspoň trochu pomohli. Tento článok vznikol v spolupráci so psychologičkou, ktorá nám vo videu poskytla rady, ako sa s potratom vyrovnať.

Potrat

Potrat predstavuje nepochybne jednu z najhorších skúseností, ktoré ťa v živote môžu postretnúť, či už hovoríme o spontánnom potrate alebo alebo rozhodovaní, či pôjdeš na umelé prerušenie tehotenstva.

Biochemické tehotenstvo

Dve čiarky na tehotenskom teste dokážu vzbudiť obrovskú radosť najmä u tých rodičov, ktorí sa o bábätko bez úspechu snažili už dlhší čas. Avšak môže nastať aj prípad, že druhá čiarka na teste začne každým dňom slabnúť a gynekológ tehotenstvo nepotvrdí. V takom prípade hovoríme o biochemickom tehotenstve. Čo to vlastne je a prečo k nemu dochádza?


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké situácie, problémy a záležitosti ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s infertilitou

Máš skúsenosť s infertilitou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke