Chcem podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
12. sep 2023

Dobrý deň,

otehotnela som aj napriek antikoncepcii, ktorú som užívala pravidelne ako mi bolo povedané lekárom. Teraz zvažujem potrat.

Ako mám postupovať?

Hradí umelé prerušenie tehotenstva poisťovňa?

Ďakujem

Dobrý deň,

píšete, že ste pravidelne užívali antikoncepciu, no i napriek tomu ste otehotneli a teraz zvažujete potrat. Pýtate sa, ako máte postupovať.

Keďže zvažujete potrat a pýtate sa ako máte postupovať, tak v prvom rade by som Vám chcela napísať, aby ste si na premyslenie nechali dostatok času a nerozhodovali sa pod nejakým stresom alebo tlakom. Nepíšete, v ktorom týždni tehotenstva sa nachádzate. Podľa platnej legislatívy na Slovensku je možné podstúpiť interrupciu do 12. týždňa tehotenstva.

Zákrok je možné vykonať najskôr po uplynutí lehoty 48 hodín od odoslania Žiadosti o umelé prerušenie tehotenstva a hlásenia potratu a podpise Informovaného súhlasu. Tento čas je určený na to, aby ste všetky získané informácie dobre zvážili a následne sa rozhodli. Na Slovensku sa vykonáva potrat len chirurgicky, nie chemicky. Nakoľko nejde o zdravotný výkon a poisťovňa na potrat neprispieva, žena si musí náklady uhradiť sama.

Každý gynekológ je zo zákona povinný pred zákrokom informovať ženu o:
a) Účele, povahe, priebehu a následkoch umelého prerušenia tehotenstva.
b) Fyzických a psychických rizikách umelého prerušenia tehotenstva.
c) Aktuálnom vývojovom štádiu embrya alebo plodu.
d) Alternatívach k umelému prerušeniu tehotenstva, najmä o možnosti:

  • Utajenia jej osoby v súvislosti s pôrodom.
  • Osvojenia dieťaťa po narodení.
  • Finančnej, materiálnej alebo psychologickej pomoci v tehotenstve, poskytovanej občianskymi združeniami, neziskovými organizáciami, nadáciami, cirkvami a náboženskými spoločnosťami.

Pristavím sa trošku pri následkoch interrupcie, nakoľko do poradne sa nám často ozývajú ženy, ktoré neboli pred zákrokom informované. Ozývajú sa preto, že nejaké následky im po zákroku vznikli, alebo sa s nimi vysporiadavajú aj niekoľko rokov po interrupcii. Ako som už písala vyššie, následky môžu byť fyzické alebo psychické.

Z najčastejších fyzických následkov sú to najmä zápaly maternice, zrasty, infekcie, poruchy menštruačného cyklu, dlhé a silné krvácanie, poškodenie tela alebo krčka maternice, neplodnosť, spontánne potraty, predčasné pôrody a pod. Aj následky na psychiku sú niekedy významné a nepredvídateľné. Z najčastejších ide o výčitky svedomia, depresie, úzkosti, poruchy spánku, neschopnosť postarať sa o staršie deti, domácnosť alebo neschopnosť pracovať, prípadne sa u žien vyvinuli rôzne druhy závislosti, často prežívajú nepríjémné pocity, keď stretávajú tehotné ženy, prípadne ženy s deťmi a pod. Je dobré o následkoch vedieť, aby ste sa mohli naozaj slobodne rozhodnúť, čo je pre Vás a Vaše dieťa najlepšie.

Nenapísali ste o sebe a Vašej situácii nič podrobnejšie, ale rada by som Vám dala do pozornosti aj iné možnosti, ktoré máte. Stále si môžete dieťatko nechať. Máme v poradni veľa žien, ktoré neplánovane otehotneli a rozhodli sa, že si dieťa nechajú. Teraz sú šťastné, že sa stali matkami. Aj keď ide o neplánované tehotenstvo, stále je možné, že svoje bábätko budete milovať najviac na svete.

Sú tu však aj iné možnosti, neviem či u Vás prichádzajú do úvahy, ale to už nechám na Vašom zvážení. Ide napr. o náhradnú osobnú starostlivosť, adopciu, pestúnsku starostlivosť alebo utajený pôrod. Ak by ste mali záujem, môžem Vám pri ďalšej komunikácii napísať o týchto možnostiach podrobnejšie.

Ak máte akékoľvek otázky, prípadne chcete s niekým zdieľať bližšie Vašu situáciu, môžete sa nám ozvať mailom či telefonicky priamo do Poradne Alexis.

S pozdravom

Ivana