Aká výška hypotéky by nám vyšla, keď manžel zarába 3 800 eur v čistom?

Zodpovedané
24. aug 2023

Dobrý deň,

manžel má 39 rokov. Je zamestnaný mesiac (nie plynulý prechod zo zamestnania), má zmluvu na dobu neurčitú s čistým platom 3 800 eur (IT sektor veľký medzinárodný zamestnanec so sídlom aj na Slovensku).

Ja som na materskej/rodičovskej a ešte 3 roky budem (maximálna materská a vyšší rodičovský). Mám 36 rokov. Máme dve malé deti, žiadne úvery a ani pôžičky.

Koľko by nám vyšla maximálna hypotéka a splátka?

Je z pohľadu vývoja úrokov nejaká šanca, že napr. druhý polrok 2024 budú nižšie úroky?

Viem, že manžel musí odpracovať aspoň 3 - 6 mesiacov a nemá byť PN.

Ak by čerpal pár dní OČR, prípadne mal prekážku v práci (lekára), je to prekážka pre banku?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri takomto príjme by ste mali limit na hypotéku dokopy približne 355 000 eur. Avšak záleží v ktorej banke, pretože nie všade viete v tomto prípade dostať hypotéku na 30 rokov. Ak by bola "len" na 25, tak by výška vyšla nižšia.

Najskôr však môžete žiadať až po 3 odpracovaných mesiacoch partnera ak nešlo o plynulý prechod - nemali by ste na výber však všetky banky. Na to by trebalo mať odpracovaných aspoň 6 mesiacov, ak by ste si chceli vyberať so všetkých možností.

Splátka by bola variabilná podľa toho, koľko by ste zobrali hypotéku, na koľko rokov a v akej banke (úroky sa líšia).

Ak rátam však s výškou hypo tých 355 000 eur a úrokom od 4% do 5%, tak by ste mali splátku pri 30-ročnej splatnosti približne 1 700 až 1 900 eur mesačne.

Problém je až vtedy, ak je to dlhodobá PN/OČR - mesiac alebo viac. Pár dni, či týždeň/dva nevadia. Jedine to môže o niečo znížiť priemerný príjem.

Z pohľadu vývoja sadzieb je možné, že budú druhý polrok 2024 nižšie sadzby. Za mňa je to irelevantné, pretože teraz sú nízke ceny nehnuteľností a úrok si viete potom časom znížiť refinancovaním, resp. reštartom fixácie. Vo väčšine bánk sa to dá čiže na úrok by som sa nefixoval, ak by mal byť vyšší iba krátkodobo. Skôr by som sa pozeral na cenu nehnuteľností. To znamená, radšej mať byt za 200 000 eur s úrokom 5% na niekoľko mesiacov/pár rokov a potom zrefinancovať hypotéku ako rovnaký byt kúpiť za 250 000 eur a už od začiatku mať sadzbu 3%. Celkovo to je aj tak nákladnejšie.

Ak by ste sa chceli pripraviť na kúpu nehnuteľnosti, čo sa týka výberu nehnuteľnosti, znalcov, rezervačnej zmluvy a poplatku + Vašich možností, pokojne mi napíšte a poradím Vám, aby ste boli v čase chcenia kupovať nehnuteľnosť pripravení.


Jakub Vojčik
finančný špecialista v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: vojcik.praca@gmail.com
mobil: +421 944 214 816
web: www.reylon.sk