Novinky
redakcia
Dnes o 07:28 Čítané 320x

"Zaujímalo by ma, kedy vám začalo dojčené bábätko spať celú noc. Mám polročnú dcéru. Budí sa na dojčenie asi 4x za noc. Rada by som si vyšla večer aspoň na chvíľu niekam s kamarátkou, ale kvôli nočnému dojčeniu to nejde. Ako ste to riešili vy?" Koľko hodín denne by malo dieťa spať? Koľko cez noc? Odkedy má spať celú noc? Koľko má spať dieťa v štyroch mesiacoch a ako rok a pol staré dieťa? Od narodenia vášho bábätka riešite v podstate to jediné - spánok - svoj a svojho dieťatka. Ako má vyzerať zdravý detský spánok?

Zdravé, novonarodené bábätko dokáže prespať až 20 hodín denne. Avšak svoj spánok má rozdelený na rôzne cykly a tešiť sa na to, že tento čas využije k pokojnému spánku po celú noc, asi veľmi nemôžeme. Niektoré deti plačú častejšie počas dňa, iné si to vyberajú v noci. Rytmus spánku sa u bábätka vyvíja postupne, preto sa toľko líši od toho nášho. My si vyberieme potrebnú dobu spánku zvyčajne na jeden šup v noci. Novorodenec ho má rozdelený do viacerých etáp a asi 60% tvorí nepokojný spánok, takže sa oveľa častejšie ako dospelí čiastočne alebo úplne prebudí.

Potreba spánku sa mení s vekom bábätka

S narastajúcim vekom sa potreba spánku znižuje. Po druhom mesiaci stačí bábätku asi 16-18 hodín denne. Tiež začína lepšie oddeľovať denný a nočný spánok. Na konci tretieho mesiaca spí dieťa asi 10 hodín v noci a cez deň asi trikrát až štyrikrát v kratších intervaloch. Do šiesteho mesiaca spí približne v rovnakom čase a od pol roka zvyčajne nevyžaduje nočné kŕmenie a niektoré deti už dokážu spať celú noc. Samozrejme nie všetky.

"Podľa môjho názoru je spánok dieťaťa dosť individuálny. Prvý syn nespal prakticky vôbec (od troch mesiacov cez deň nespal), druhý bude mať dva roky a spí popoludní stále. Niekedy dokonca aj dvakrát."

Okolo deviateho a desiateho mesiaca už dieťa toľko nespí dopoludnia, ale len popoludní. V noci stále potrebuje spať okolo 10 hodín. Ale každé dieťa je originál. Niektoré spia počas dopoludnia pokojne až do roka, iné spia popoludní tri hodiny v kuse. Dieťa môže večer zaspávať bez problémov a spať celú noc, alebo tiež večer zaspávať nepokojne a v noci sa často budiť.

Spánok batoliat a predškolských detí

Po prvom roku sa rytmus spánku čím ďalej viac podobá spánku starších detí a dospelých. Deti v predškolskom veku spia zvyčajne okolo desať hodín v noci, niektoré i menej. Až do nástupu školskej dochádzky si deti rady oddýchnu aj popoludní a chvíľku si pospia. Nie je to však pravidlom.

Prečo bábätká tak často plačú?

Je to jednoduché. Malé bábätko nedokáže oznámiť svoje pocity inak, ako krikom. Plače vo chvíľach, keď:

 • má hlad alebo smäd,
 • je v mokrej plienke,
 • niečo ho tlačí,
 • trápi ho boľavé bruško,
 • je mu horúco alebo zima,
 • je choré.

Často plače len z toho dôvodu, že potrebuje pozornosť mamičky a jej objatie. Vždy je, samozrejme, správne hľadať príčinu plaču, ale nie je vždy nutné k dieťaťu hneď bežať. Niekedy je lepšie pár minút vyčkať, hovoriť pokojným hlasom na dieťa, pohladiť ho, podať cumlík a môže zase spať. Niektoré malé bábätká stačí len zabaliť do zavinovačky, potom spia pokojnejšie. Nebojte sa, že mu tým ublížite, skôr naopak, dieťatko sa tým upokojí.

Ak sa táto situácia opakuje počas noci niekoľkokrát, vždy postupujte rovnako, ale vyčkávajte o niečo dlhšie. Dieťa potrebuje čas, aby sa dokázalo dostať späť do fázy spánku a zaspať. Keď k nemu pobežíte zakaždým, keď vylúdi nejaký zvuk, budete zbytočne nervózna, dieťa najskôr úplne zobudíte a narušíte vývin jeho spánkového rytmu.

Ako dieťaťu dopriať zdravý spánok?

 • Dbajte na optimálnu teplotu okolo 18 °C.
 • Obliekajte dieťatko primerane. Pyžamo prispôsobte ročnému obdobiu i veku dieťaťa.
 • Dieťa by malo spať na rovnom matraci. Pod plachtu nedávajte igelit, dieťa by sa mohlo prehriať, pretože igelit bude zadržiavať teplo.
 • Do jedného roka veku by v postieľke nemali byť žiadne vankúšiky.
 • Novorodenca nechávajte spať na chrbte. Je to najbezpečnejšie. Ak ho chcete nechať spať na boku, dbajte na správne zabezpečenie, aby sa bábätko nemohlo prevrátiť na bruško.
 • Aspoň prvých šesť mesiacov nechajte spať bábätko vo vašej spálni. Či bude vo svojej postieľke alebo s vami, necháme na vašom zvážení.
 • Zaistite pri zaspávaní kľud a šero (zatiahnite rolety, žalúzie, závesy atď.).
 • Niektoré deti milujú, keď sú zviazané v zavinovačke, iné zase potrebujú svoj priestor. Vyskúšajte, čo vyhovuje vášmu drobcovi.

Ako navodiť u dieťaťa spánkový rytmus?

"Dcéra má 21 mesiacov, vstávame po pol siedmej (vozíme syna do školy). Dcérka je zvyknutá spať 1 - 1,5 hod. dopoludnia a potom si zdriemne na rovnakú dobu ešte okolo 15-tej hodiny popoludní. V noci sa nám ale stále budí. Každú noc ešte vypije cca 400 ml mlieka na 2x. Moja otázka je, myslíte, že spí príliš veľa cez deň, a preto sa v noci budí? Mám byť tvrdá a udržať ju až do popoludňajšieho spánku, že by išla spať až po obede? Bohužiaľ som to niekoľkokrát skúšala. Dcéra potom spí len hodinu a pol a napríklad od pol 2 je zase hore a potom mám čo robiť, aby som ju udržala do tej 19-20 hodiny, kedy je zvyknutá chodiť spinkať."

Hneď od bábätka sa snažte rozlišovať medzi dňom a nocou. Nech si dieťa zvyká na bežný denný šramot a ruch. Nechoďte okolo neho po špičkách, lebo sa za pár mesiacov nebudete cez deň môcť ani hlasnejšie nadýchnuť. V noci naopak všetko robte v pokoji a tichosti.

Ak sa vám nedarí navodiť spánkový rytmus a dieťa spí viac vo dne ako v noci, snažte sa ho cez deň viac budiť a udržiavať jeho pozornosť. Tým postupne docielite to, že sa spánok presunie na noc a dieťatko pochopí, že keď je tma, tak sa spí a keď je svetlo, môže si hrať a byť s rodičmi. Aj mamička si totiž potrebuje oddýchnuť a nemôže fungovať vo dne aj v noci.

Kŕmenie v noci

Asi od šiestich mesiacov už sú deti schopné spať celú noc, bez toho aby sa budili na jedlo. Je však veľa tých, ktoré sa stále budia niekoľkokrát za noc a dá sa povedať, že je ich väčšina. Ako postupovať, aby ste sa nočného kŕmenia zbavili? Začnite tým, že pomaly a nenásilne znižujte dávky "nočného" mlieka. Hneď po nakŕmení ho odložte do postieľky. Ak dieťa zaspáva už pri kŕmení, využite to, prestaňte s dávaním mlieka či dojčením, pohlaďte ho a uložte. Použiť môžete aj cumlík, ak máte. Bábätko sa tým upokojí a bude v kľude spať.

Poruchy spánku

V každom veku sa môžu objaviť problémy so zaspávaním a spaním, teda aj v tom dojčenskom. Tu obvykle tkvie príčina ťažkostí v nesprávnom postupe rodičov pri vytváraní spánkového rytmu u novorodenca. Dieťa sa v noci úplne prebudí, začne plakať a vynucuje si prítomnosť mamičky. Staršie dieťa sa pokojne začne aj hrať. V tejto situácii sa neponáhľajte, počkajte niekoľko minút, či dieťatko zase nezaspí. Dôležité je vydržať a mať dostatok trpezlivosti.

Čo robiť, keď dieťa zle zaspáva?

"Máte niekto nejakú radu čo robiť, keď 5,5 mesačné dieťa zle zaspáva? Dodržiavam režim, ale je to čím ďalej horšie. Zaspávanie trvá aj 1,5 hodiny, než malý zaspí vyčerpaním. Skúšala som ho uspávať na rukách, vziať si ho k sebe do postele, zvuky ale nič. Pripadá mi taký roztržitý. Akonáhle zistí, že zaspáva, zrazu začne kopať, ťahať hračku. Ani vonku v kočíku nechce zaspať a keď už zaspí, tak spí max. hodinu. Posledný týždeň sa budí aj v noci. Vždy pekne spinkal v noci, nebudil sa ani na kŕmenie, len cca mesiac po pôrode. Nedojčila som, celý čas sme na UM. Zlé zaspávanie trvá cca 2,5 mesiaca. Neviem, kde som urobila chybu."

Najkôr skontrolujte umiestnenie postieľky. Postieľka pre dieťa by mala byť umiestnená tak, aby na ňu priamo nesvietilo slniečko, mesiac alebo lampa z ulice. Tiež dávajte pozor, aby nestála v prievane alebo priamo pri otvorenom okne.

Veľmi dôležité je tiež zachovávanie stále rovnakého rituálu zaspávania, deti ich milujú. Každý deň ukladajte v približne rovnakom čase. Pol hodinky pred spaním už vynechajte všetky divoké aktivity, skôr na dieťa v pokoji hovorte, prečítajte mu rozprávku, pomaznajte sa s ním, zaspievajte uspávanku, do postieľky dajte obľúbenú hračku a nechajte svietiť malú lampičku. Všetko prispôsobujte veku dieťaťa.

Staršie deti už často v postieľkach šantia a často to vyzerá, že vôbec nezaspia. Aj tu je ale potrebné mať trpezlivosť a nepoľaviť a nevyberať z postieľky.

Predškolské deti mávajú so spaním problémy často kvôli strachu z tmy a samoty. Môžu prežívať stavy úzkosti a potrebujú mať vedľa seba jedného z rodičov, kým nezaspia. Pátrajte po príčine tejto úzkosti. Často to býva nejaký silný emočný zážitok počas dňa.

Problémy so zaspávaním môžu súvisieť aj s rastom zubov, rastovým špurtom, separačnou úzkosťou alebo chorobou. Väčšina týchto dôvodov pre zlý spánok našťastie časom pominie sama a dieťa sa vráti k svojmu obvyklému spánkovému rytmu.

Nočné desy a nočné mory

"Chcela by som sa opýtať, či máte niekto skúsenosti s nočnými desmi u sedemročného dieťaťa. Dosť často čítam, že školák už by ich mať nemal. Prvýkrát sa nám to stalo, keď mal syn horúčku, ktorá nešla dlho zraziť. Potom, čo klesla, sa v noci asi dve hodiny po zaspaní, zobudil so šialeným plačom, ktorý som u neho nikdy nepočula. Pozeral skrze mňa, nereagoval na nič. Vtedy som nevedela a snažila som sa ho za každú cenu zobudiť, čo sa mi po dlhej chvíli podarilo. Bol z toho chudák vyplašený. Potom sa mi to stalo na jar, išla som ho v noci, než som išla spať, skontrolovať, bol prepotený, tak sme ho chcela prezliecť.

V tom začal šialene plakať. To už som vedela, že ho budiť nesmiem. Len som na neho pokojne hovorila, aj keď mi vôbec z toho nebolo dobre a on za chvíľku zaspal. Teraz sa nám to stalo počas mesiaca 3 × po sebe. Vždy tomu ale predchádzal stres, alebo nejaká nepohoda. Prvýkrát dedka pohrýzol pes, on pri tom bol, potom večerná návšteva zubnej pohotovosti, naposledy deň plný zážitkov a šiel spať veľmi unavený. Myslíte, že aj v tomto veku to môžu byť nočné mory? Ráno si nič nepamätá."

Detská fantázia je nekonečná a svoje denné zážitky deti oveľa viac a do hĺbky spracovávajú ako dospelí. Tieto stavy zvyčajne postihujú už o niečo staršie deti, v škôlkárskom a školskom veku. Vyznačujú sa zúženým vedomím a úzkosťou. Dieťa sa z ničoho nič v noci prebudí, kričí a plače, vybieha z postele, volá, je bledé, vydesené, oči má široko otvorené a často akoby pozerá skrz rodiča. Ten sa ho snaží upokojiť, ale ono ho nespoznáva. Naopak pri pokusoch o prebudenie sa dieťa stáva agresívnym. Ide o nočný des a tento stav môže trvať niekoľko minút, ale napríklad aj štvrť hodiny. Dieťa si potom ráno vôbec na nič nepamätá.

Príčiny takýchto stavov sú rôzne a zvyčajne súvisia s nejakými silnými zážitkami a emóciami počas dňa. Dôvodom však môže byť aj plný močový mechúr, nevyvetraná miestnosť, citová neistota dieťaťa, problémy v škole, šikanovanie a pod. Po 14. roku veku tieto stavy obvykle úplne vymiznú. Keď nie, je zrejme načase vyhľadať pomoc psychológa.

Nočné desy vyzerajú pre rodiča hrozivo. Ale treba zachovať pokoj a rozvahu. Dieťa nebuďte, najlepšie je, ak des sám odoznie. Odborníci tiež odporúčajú, aby ste nočnú príhodu ráno nerozoberali a nespomínali. Deti si z nej aj tak takmer nič nepamätajú.

Dieťa tiež môže zo spánku precitnúť vydesené z nejakého sna, ktorý sa mu zdal. Rozdiel je v tom, že sa čoskoro správne zorientuje a zase v pokoji zaspí. Pri nočnej more na rozdiel od nočného desu pomôže vaše upokojenie a deti si ich viac pamätajú ako desy.

Potraviny, ktoré nedovolia zaspať

Niekedy môžu mať deti problémy so spánkom z dôvodov, ktoré by nás možno ani nenapadli. Je to jedlo. To, čo konzumujeme, má preukázateľný vplyv na schopnosť koncentrácie, myslenie, náladu, celkovú energiu a biorytmy. Preto je už od malička budovania správnych stravovacích návykov veľmi dôležité.

Rodičia sa často domnievajú, že spánok detí ovplyvňuje len posledné jedlo dňa, ale tak to samozrejme nie je. Bezprostredný vplyv na spanie dieťaťa má veľký príjem sacharidov počas dňa. Ten ovplyvňuje jeho energiu a aktivitu. Deti často dávajú prednosť rýchlym cukrom (cukríky a iné sladkosti) pred pomalými cukrami a potravinami s vlákninou. Veľkým problémom sú samozrejme rôzne konzervanty, dochucovadlá a pod. Tie negatívne ovplyvňujú sústredenie, správanie i spánok.

Pred spaním dajte dieťaťu vyváženú večeru. Na taniere by sa mali objaviť potraviny, ktoré obsahujú tryptofán. Jedná sa o aminokyselinu, medzi ktorej deriváty patrí melatonín s prezývkou hormón spánku.

Ktoré potraviny obsahujú tryptofán:

 • orechy (kešu, lieskové oriešky, mandle),
 • banány,
 • vajíčka,
 • pšenica,
 • tofu a sója,
 • mliečne produkty,
 • hydina,
 • listová zelenina.

Správny spánok dokáže byť tvrdým orieškom. Tak ako u všetkého okolo detí a vlastne aj v živote, dôležitý je pokoj, rozvaha a trpezlivosť. Jedného krásneho dňa sa každé dieťa naučí spať celú noc. Škoda len, že to niektorým trvá dlhšie ako by sme si my rodičia priali a potrebovali.

Čítaj celý článok
benikate
23. apr 2019 Čítané 411x

"Prvý aprílový víkend pre mňa znamenal zmenu. Nielen preto, že som prvýkrát od narodenia našej najmladšej dcérky nechala manžela na dva dni doma s troma deťmi, ale hlavne preto, že sa mi neskutočne rozšírili obzory v oblasti dentálnej hygieny".

V dňoch 5. - 7. apríla som sa zúčastnila na vzdelávacom wellness víkende Curaprox vo Vysokých Tatrách.

Bola som naozaj šťastná, keď som sa dozvedela, že ma vybrali po tom, čo som sa zapojila do výzvy vyhlásenej na Modrom koníku. Opísala som iba, ako u nás vyzerá „zúbková realita“ s tromi malými deťmi.

Keďže jednej zuby ešte stále rastú, druhá ma kompletný mliečny chrup a tretiemu najstaršiemu sa mliečne zúbky kývu a nedočkavo čakáme na zúbkovú vílu. Ale ak mám povedať pravdu, z celej súťaže mi utkvelo v pamäti to slovo wellness :joy: Potom už len niečo o prednáškach:wink:

Keďže doma máme predškoláka, v piatok nás zdržali povinnosti súvisiace so zápisom do prvého ročníka základnej školy. Nech som taktizovala a kombinovala, ako sa len dalo, nevedela som sa dostaviť do hotela Patria na Štrbskom plese spolu s ďalšími vybranými mamičkami ešte v ten istý večer. Komunikáciu s organizačným tímom však hodnotím na jednotku, pretože mi umožnil pridať sa počas sobotného dopoludnia.

Sobota - vrhnutá do víru nových poznatkov 

Môžem povedať, že som bola v nevýhode, pretože priamo po príchode rýchlikom som musela nabehnúť do prednáškového salónika a sústrediť sa na množstvo nových informácií.

A ešte som zmeškala aj zoznamovací večer a tak som mladý kolektív (bola som fakt prekvapená, lebo vekový priemer nás všetkých mohol byť do 30 rokov) spoznávala rovno „za pochodu“. Výhodou bolo, že každá z nás mala menovku, lebo moja pamäť na mená sa na materskej ešte zhoršila :wink:Až keď som sa ocitla v centre diania, zaplo mi, že až také leňošenie vo wellness to asi nebude. Ušiel mi prvý blok prezentácie zubného odborníka MUDr. Pavla Andela, ale našťastie sedela som vedľa naozaj vzornej „študentky“ Maťky :thumbsup::relaxed:

Preglgla som na sucho a veeeľmi pomaly, keď mi ukazovala štyri zapísané strany v zošite. „Sakra dievča, ty si si teda zavarila, keď si si myslela, že utekáš od troch detí za trochou oddychu,“ hovorila som si v duchu... :scream::scream::scream:

V uvítacom liste, ktorý mi ležal na stole,  nás Curaprox vyzýval, aby sme neváhali fotiť čokoľvek, čo nás zaujme. A teda nefotila som si len poznámky. Po mojom príchode nasledoval praktický nácvik čistenia s kefkou CS 5460 a CS smart.

Všetky účastníčky pobytu rozdelili do dvoch skupín. Ja som bola pri stole, ktorý mal na starosti MDDr. Adam Mikuš. Čo sa mi veľmi páčilo, všetci sme sa dohodli, že si budeme tykať. To len dotvorilo pohodovú atmosféru prostredia, v ktorom som sa ocitla. Ešte som si nestihla ani poriadne vydýchnuť, už som držala v ruke kefku z bohatého balíčka, ktorý nám organizátori pripravili.

Na tom by neboli nič zvláštne, keby som si zuby umývala ukázanou technikou len ja sama. Ale Adam chodil od jednej k druhej a čistil zuby každej z nás. To vám bol teda zvláštny pocit, keď vám niekto cudzí takto vstúpi do osobnej zóny:scream:... Ale až takto som pochopila, čo znamená pojem netlačiť na kefku. Inštruktáž trvala viac než hodinu, ale mne to prišlo ako 10 minút. A tie zaujímavost,i čo som sa dozvedela... Vraj, keď sa naučíte držať kefku pod správnym uhlom a nevyvíjať obrovský tlak, kefka vám môže vydržať aj trištvrte roka. Už si nespomeniem, ktorý z dvojice mladých dentistov hovoril o vlastnej skúsenosti. Hneď som si predstavila tú moju úbožiačku rozstrapkanú ani nie po mesiaci používania. Pri umývaní zubov som doteraz vždy tlačila, lebo iba vtedy som mala pocit, že zuby naozaj dobre drhnem :slight_smile: Omyl! S kefkou s malou hlavičku s jemnými a zarovno zastrihnutými štetinkami treba zaobchádzať jemne a krúživými pohybmi prechádzať zo zuba na zub. To všetko pod uhlom natočeným k vrchnej alebo spodnej pere. 

Keďže v Piešťanoch som sadla na skorý ranný rýchlik, bola som hladná a tešila som sa na obed. 

Síce s takými dokonale vyčistenými zubami, aké sme mali po prvom nácviku, by človek to jedlo hádam aj oželel. Ale aspoň som mala hodinu na nadviazanie kontaktov a rozhliadnutie sa po hoteli a okolí. Čo už, že len cez okno. 

V úvode som sa nezmienila, že sobota bola takmer na celom území Slovenska upršaná. Nenapadlo mi, že tu bude zasnežená :slight_smile: Sledovať ako vonku husto sneží, keď na západe sme už privítali jar, patrilo tiež k akejsi forme relaxu. Zámer oddychového víkendu vyšiel Curaproxu ešte aj s čerešničkou na torte v podobe zasneženej romantiky.

Popoludnie pokračovalo prednáškou o starostlivosti o detské zúbky. Hltala som každé slovo. Prihovárala sa nám dentálna hygienička PhDr. Zuzana Serafínová. Už len tá jej „východňarčina“ mi bola sympatická.

Tu prišlo na rad hneď niekoľko odporúčaní, ktoré mi utkveli v pamäti tak, že som si povedala „toto zavediem aj doma na tých svojich“. Jedným z nich bolo používanie smart kefky pre Alžbetku. Tí, čo poznáte Curaprox, viete, že maličkým deťom sa odporúča Curakid, ale pokojne môžete od tretieho mesiaca prejsť aj na smartku. Zubná kefka Curaprox smart ultra soft je skvelým nasledovníkom detskej kefky, ale ocenia ju aj dospelí s menšou čeľusťou. Keďže maličké deti kefky radi hryzú, skvelý nápad je používať doma dve. Jedna môže byť úplne obyčajná podľa výberu dieťatka, tú druhú použije rodič na dočistenie. Hneď zavádzam! 

Ďalej sa dostala na pretras jednozväzková, tzv. single kefka. Ako ideálny pomocník na vyčistenie ťažko dostupných miest už aj pri detskom chrupe. Práve s ňou prebiehala druhá inštruktáž.

Bola som nadšená a snažila som sa zapamätať si čo najviac. Prednášky trvali od 9.00 až do 16.00, ale ubehli neskutočne rýchlo. Unavená z cesty aj náročného týždňa doma, som chvíľu bojovala sama so sebou, keď prišiel voľný program s neobmedzeným vstupom do wellness. Isť spať alebo…? Keďže vo štvorhviezdičkovom hoteli v Tatrách bez detí sa človek neocitá len tak každý deň, absolvovala som aj relaxačnú časť.

A paráda. Debaty s mamičkami vo vírivke s výhľadom na Štrbské pleso za počasia, ktoré sa ako mávnutím kúzelného prútika zmenilo z chumelice na slnečné s modrou oblohou bez mráčika, bolo presne to čo prepracovaná matka potrebovala :slight_smile:

Aj večera a spoločný program pri vínku stál za to. V pamäti mi zostalo pár geniálnych vtipov, na ktorých sa nedokážem prestať smiať.

Nedeľa - ani domov sa mi nechce ísť 

V nedeľu sa ešte viac ozýval môj akútny nedostatok spánku. Začínalo sa prvou prednáškou o 8.30.

Téma: Projekt Eko alarm a zber kefiek Curaprox. Tlieskam tvorcom tejto iniciatívy. Hneď po príchode domov som s deťmi zabalila sedem starých vyslúžilých kefiek (nemusia byť len značky Curaprox) a bežali sme do najbližsieho smile shopu Curaprox v piešťanskom Auparku.

Aby decká kefkám v špeciálnej kefkovničke odsekli hlavičky a rukoväte odovzdali do zberu. Následne sa z takto vyzbieraných kefiek recykláciou vyrábajú koše na triedenie odpadu.

Tomáš Olšiak z Curaproxu nám v tejto časti rannej prezentácie predstavil svojho tajného hosťa. Bola ním jedna z účastníčok víkendu Lenka Hlinková, ktorá nám rozrozprávala ako sa stala ambasádorkou značky na Modrom koníku a moderátorkou jednej z jeho skupín s názvom Čisté zuby sa nekazia.

Ďalší blok bol venovaný medzizubným kefkám. Ja ich používam, ale nevedela som, že majú význam už pri mliečnom chrupe. Hneď sme zaviedli aj doma.

Doktor Pavol Andel rozprával aj o ďalších produktoch Curaprox baby, ako sú napríklad cumlíky. Netušila som, že Curaprox ich vyrába a aké špeciálne vlastnosti majú. V tejto časti som dostala odpovede na moje otázky. Skvelé bolo, že počas ktorejkoľvek z prezentácií ste sa mohli pýtať na všetko, čo nás zaujímalo. Ja som sa pýtala hlavne na dlhodobé cmúľanie si palčeka, pretože obe dcérky cumlík nechceli a našli si riešenie vždy po ruke.

Prezentácie boli predelené prestávkami na kávu a občerstvenie. Káva skvelá, na výber bolo veľa ovocia, z nápojov by ste však sladké vody hľadali márne. Čo len podčiarkovalo to, čo bolo povedané, že zubom najviac škodia sladké ochutené nápoje a ich dlhodobé popíjanie cez slamky a sosáky.

V nedeľnom intenzívnom vzdelávacom pásme sa hovorilo aj o prerezávaní zubov, ich ošetrovaní či dôsledkoch strát zubov. Prednáška Adama Mikuša opäť plná zaujímavých a praktických príkladov zo zubnej ambulancie. Roentgenové snímky mliečneho chrupu v rôznom stave boli neskutočný obohatením celej prednášky.

Organizačný tím si pre nás pripravil aj jedno prekvapenie. Online kvíz, akési otestovanie získaných vedomostí počas víkendu. Tri najúspešnejšie si domov odnášali parádnu výhru - elektickú sonickú kefku.

V nedeľnom programe bol už len jeden praktický nácvik s vyššie spomínanou medzizubnou kefkou. Po ňom sme sa pobalili a uvoľnili izby. Na obede sme ešte s ostatnými mamičkami debatovali na tému zuby, ale nielen o nej. Spoznala som veľa zaujímavých ľudí a ešte viac zaujímavých príbehov, pretože v takejto uvoľnenej atmosfére sa rozprávalo naozaj o všetkom.

Na záver ma už čakala iba štvorhodinová cesta vlakom späť za mojimi pokladmi a aspoň vtedy som čo-to dospala. No informácie, rady, tipy a zážitky, ktoré mi vzdelávací wellness víkend dal, rozhodne stáli za to! Curaprox ďakujem, bolo mi veľkou cťou nakuknúť do vášho sveta zubnej hygieny a je mi nesmiernym potešením zdieľať získané vedomosti ďalej.

Katka

#test_curaprox3 #recenzia 

Čítaj celý článok
Hashtagy
#aliexpress  #makeup  #eko  #joj  #zenskeveci  #srdiecka(231)  #navrh(177)  #recenzia(148)  #billa(134)  #svetovydenmanzelstva(103)  #sutaz(101)  #test_nivea(90)  #test_dm21(90)  #fisherprice(89)  #test_fredandflo(87)  #joj(86)  #test_lindex(84)  #test_tommeetippee(70)  #sunar(69)  #inspiracia(66)  #ponozkovavyzva(61)  #test_dm20(61)  #test_hami_viaggio(60)  #sommama(57)  #test_weleda(55)  #zenskeveci(51)  #ketodiet(50)  #liga_za_dusevne_zdravie(49)  #magazin(47)  #zdennikamatky(47)  #test_milva2(45)  #motivacia(45)  #valentin_fisherprice(45)  #babydove(44)  #medzinamimatkami(43)  #test_curaprox3(42)  #natitulku(39)  #cervenynos(37)  #dm(36)  #sunarek(34)  #pampers(34)  #starajmesaoseba(30)  #test_normaderm(26)  #valentin_s_billou2(26)  #konik_testuje(23)  #vyzvaprezdravie(21)  #pepco(21)  #zdravy_zivotny_styl(21)  #sleepikar(20)  #essence(20)  #test_larocheposay2(20)  #otazka(20)  #curaprox(18)  #hipp(17)  #laboratorna_diagnostika(17)  Zobraz ďalšie»
redakcia
11. apr 2019 Čítané 605x

"Čo sa mu asi v tej hlavičke teraz odohráva,"  hovoríte si občas túto vetu, keď sa tak pozeráte na svojho potomka a premýšľate, čo si asi práve teraz myslí? Rečnícka otázka, pravdepodobne. A samozrejme na ňu odpoveď nepoznáme. Ale do detskej hlavičky vás dnes zoberieme - aspoň na malú exkurziu.

Veľmi dôležité je uvedomiť si, že vývoj ľudského mozgu začína už v embryonálnej fáze - keď máte bábätko v maternici. Vývin mozgu z malinkej 3-milimetrovej nervovej trubice na mozog bábätka pri narodení je neskutočný zázrak. 

Neuróny ako stavebný kameň mozgu

Pri narodení bábätka obsahuje jeho mozog okolo 100 miliárd neurónov (označovaných tiež ako základný stavebný bunky mozgu). Pre lepšiu predstavu - na planéte Zem žije niečo cez 7 miliárd ľudí. Ak by ste ich počet vynásobili 14-krát, dostanete sa k podobnému číslu. Počet neurónov rastie počas tehotenstva závratou rýchlosťou - 250 000 neurónov za minútu. Tak takto nejako sa neuróny hemžia v hlave vášho nenarodeného bábätka.

Počet neurónov je geneticky daný a po narodení sa už veľmi nemení. Dokonca ide o jedinú bunku ľudského tela, ktorá nemá schopnosť sa sama deliť. Počet je teda viacmenej stabilný.

Čo ale stabilné nie je, je veľkosť a sila samotných neurónov. Nervová bunka v priebehu času zosilňuje a zväčšuje sa a hlavne - prepája sa s ostatnými neurónmi pomocou synapsií.

Synapsiu si môžeme jednoducho predstaviť ako prepojenie jednotlivých neurónov. V okamihu, keď sa bábätko narodí má v mozgu minimálne množstvo synapsií, tie sa vytvárajú ako reakcia na rôznorodé podnety, ktorým je dieťa vystavované. Každý neurón si môže okolo seba vytvoriť až 15 000 rôznych synapsií. A tým v mozgu v ideálnom prípade vzniká krásna a pestrá sieť vedomostí, zručností, skúseností a ďalších potrebných vecí.

Obrázok: Tabuľka ukazuje hmotnosť mozgu u detí a počet synapsií (ak je známy). Priemerný dospelý jedinec má v mozgu asi 500 biliónov synapsií. Trojročné dieťa má dvojnásobok, bohužiaľ do svojej dospelosti o polovicu z nich príde.

Mozog ako sval - trénujte ho

Detský mozog je nástroj, ktorý je potrebné učiť a rozvíjať. Vďaka tomu v ňom rastie a zhusťuje sa sieť vytvorená zo synapsií. Skúste si rozvoj detského mozgu predstaviť ako taký príbeh pavučiny. Ak je pavúk skôr laxný a dostatočne sa o prácu na svojej pavučine nezaujíma, je slabá a ľahko narušiteľná, nechytí do nej žiadny hmyz a keď, tak ju ten hmyz môže poškodiť. Ak pavúk chyby na pavučine neopravuje, skôr alebo neskôr nebude mať čo jesť, pretože sa žiadny ďalší hmyz do nej nechytí.

Oproti tomu ak je pavúk aktívny a na svojej pavučine pracuje, vytvorí si pevnú a dobrú pavučinu, v ktorej hmyz uviazne skôr. A ak na nej bude pracovať neustále, opravovať chyby, pravidelne ju navštevovať a vylepšovať, bude mu slúžiť dlho a dobre. Teda zjednodušene povedané - čo do rozvoja detského mozgu investujete v prvých rokoch života, to sa vášmu potomkovi v budúcnosti bohato vráti.  

Podnetné detstvo, kvalitné pavučina

Najvhodnejšia doba pre tvorenie synapsií v detskom mozgu je tzv. kritické obdobie. Je to okno príležitostí, kedy deťom môžete odovzdať obrovský dar v podobe kvalitného podnecovania ich mozgu. Toto okno trvá od narodenia až do zhruba desiatich rokov života. Okolo tretieho roku je toto okno najintenzívnejšia - len si spomeňte na vetu, že deti sajú ako huby.

Na zobrazenom grafe si môžete názorne prezrieť, v akom veku majú deti tie najlepšie predpoklady k rozvoju jednotlivých oblastí. Naskakuje u nich tzv. senzitívne obdobie - doba, kedy je najvhodnejšie zamerať sa na rozvoj niektorých konkrétnych oblastí. V rámci tohto obdobia sa toho deti nielen najviac naučia, ale majú tiež automaticky predpoklady si konkrétne veci lepšie zapamätať, než mimo tohoto obdobia. Poďte sa ale už pozrieť do konkrétnych oblastí.

Oblasť jazyka a reči

V tejto oblasti ide najmä o rozvoj rečových a dorozumievacích schopností detí. V grafe ju znázorňuje modrá linka a je z neho zrejmé, že najvyššiu schopnosť rozvíjať úto oblasť  majú deti od jedného do približne troch až štyroch rokov. Linka po prvom roku mierne klesá, ale stále dosahuje pomerne vysoké hodnoty.

V rámci rozvoja reči a jazyka nejde len o materinský jazyk, ale pokojne aj o ďalšie jazyky. Krásne je tento prípad vidieť u detí, ktoré vyrastajú v dvojjazyčnej rodine. Na tieto deti často hovoria rodičia každý svojím jazykom a dieťa si tak automaticky od útleho veku tvorí viac jazykových centier. A samozrejme sú pre neho oba jazyky prirodzené.

Na rozvoj jazykovej oblasti u detí celkom prirodzene pôsobí to, keď na ne od narodenia hovoríte. Nebojte sa teda a dieťaťu ideálne všetko komentujte - čo vidíte okolo seba, čo práve robíte, čo sa chystáte robiť. Výborne tiež fungujú knižky a popisovanie obrázkov. Zabezpečíte tak, že sa jeho rečové centrum bude správne vyvíjať a že ho v tomto kritickom období naozaj dostatočne nakŕmite!

Emocionálny rozvoj

Emocionálny rozvoj detí v správnom čase je priamo zodpovedný za to, že z dieťaťa vyrastie empatický človek. A čo to vlastne znamená? Že dokáže správne pracovať so svojimi pocitmi, s pocitmi ľudí okolo seba, dokáže sa na nich naladiť a podľa toho následne reagovať. Veľmi užitočná zručnosť. Ten správny vek pre rozvoj emočnej inteligencie je medzi prvým a druhým rokom. Okolo tretieho roku krivka grafu klesá rýchlejšie - mozog uvoľňuje svoju kapacitu pre čísla.

Dôležitosť emočnej inteligencie (nielen) u detí môže byť stále ešte trochu podceňovaná. Bohužiaľ neprávom, pretože v budúcnosti vám môže zjednodušiť život, urobiť ho príjemnejším nielen pre vás, ale aj pre vaše okolie. A navyše - v poslednej dobe sa jej sledovanie stáva trendom aj v pracovnej oblasti.

Sociálne zručnosti

Medzi sociálne zručnosti u detí môžete počítať napríklad nasledovné:

 • nadväzovanie kontaktov, známostí, priateľstiev,
 • schopnosť kooperácie a spolupráce,
 • začlenenie do nového a neznámeho prostredia,
 • schopnosť komunikácie v rôznych skupinách (z hľadiska pohlavia, veku, autority a pod.),
 • zdravé sebapresadzovanie,
 • sebareflexia,
 • schopnosť a vytváranie stratégií učenia sa a podobne.

Rozvoj týchto zručností potom u detí ovplyvňuje bez preháňania celý život a celý život z nich čerpajú. Kritické obdobie pre sociálne zručnosti je na svojom vrchole medzi 3. a 4. rokom. A zase možno vychádzať z toho, čo sa všeobecne hovorí - okolo tretieho roka u detí rastie prirodzená potreba nadväzovanie vzťahov v kolektíve. Tiež sa u detí začína pomaly lámať obdobie "hrám si vedľa teba" na "hrám sa s tebou". Dieťa často prichádza prvýkrát do kontaktu s ďalšou autoritou (pani učiteľka v škôlke alebo detskej skupine), učí sa, ako fungovať v rámci väčšej skupiny detí a tak ďalej.

Matematika a logika

Najvyššie hodnoty v rámci vnímania a učenia sa s číslami nastáva u detí v neskorom batoľacom období a období predškolského veku. To je ten správny čas začať sa zaoberať nielen číslami, ale aj logikou, hádankami a pod.

Ako na detský mozog

Ako asi tušíte z riadkov vyššie - posadenie dieťaťa k tabletu alebo televízii jeho mozog rozhodne správne nenakŕmi. Táto úloha je vo veľkej miere úplne na vás. Dobrá správa je, že veľa skvelých vecí robíte s deťmi automaticky, bez toho aby ste premýšľali o tom, aké dôsledky má daná aktivita na neuróny a synapsie v mozgu vášho drobčeka.

 • U detí dbajte na dostatok hmatových podnetov a rozvoj jemnej motoriky - má priamy vplyv na vývoj reči u detí, zamerajte sa nielen na rôzne tvary, ale tiež materiály, teploty a pod.
 • Veľa sa maznajte a dotýkajte, pri tom sa spoločne zasmejte a rozprávajte sa, rečové centrá a rozvoj emočnej inteligencie pôjdu ruka v ruke.
 • Čítajte si a rozprávajte príbehy, spievajte si - s knihami, bez nich, so špeciálnymi kartami, pomocou hier, skrátka ako vás napadne - čítanie a rozprávanie príbehov stimuluje rečové centrá, logiku, pamäť všeobecne, podnecuje fantáziu a prináša obrovský rad ďalších benefitov.
 • Vymaľovávajte, kreslite, strihajte, lepte, navliekajte korálky, skrátka venujte sa tvorivým činnostiam, kŕmite tým emočnú inteligenciu, jemnú motoriku a rečové centrá.
 • Ak ovládate iný jazyk, čítajte si nielen v slovenčine, ale aj v inom jazyku. Podporíte tak rozvoj rečových centier.
 • Chodievajte veľa na prechádzky a rozprávajte si o prírode a o veciach, ktoré vidíte všade okolo seba - môžete si o nich nielen rozprávať, ale tiež je napríklad počítať, sledovať čísla vo svojom okolí a podporiť tým matematicko-logickú časť mozgu.
 • Nechajte deti hrať sa aj osamote - k podpore sociálnych zručností. Veď každý z nás potrebuje byť aspoň chvíľku sám.
 • Nevyhýbajte sa detským kolektívom - obzvlášť, ak dieťa nenavštevuje škôlku alebo detskú skupinu. Chodievajte spoločne na ihrisko alebo kamkoľvek, kde sa deti stretávajú, snažte sa o rôznorodosť.

A mimochodom - spomínaná televízia alebo tablet nemusia byť len zlé - aj v televízii dávajú pekné rozprávky, pri ktorých si môžete spoločne oddýchnuť. A nemusia to byť len rozprávky, nebráňte sa reláciám o prírode, zvieratách alebo rôznym dokumentom pre milovníkov vesmíru, áut a tak ďalej.

Tablety vám a vašim deťom zasa môžu ponúknuť rozvoj v iných oblastiach - podľa obsahu, ktorý do zariadenia stiahnete. Hier je na trhu neúrekom a často sú zamerané na rozvoj konkrétnej oblasti . Existujú dnes aplikácie na počítanie a čísla, jazykové aplikácia, puzzle, audiorozprávky a tak ďalej. Obrovská výhoda tabletu je tá, že jeho obsah určujete vy!

Nikdy nie je neskoro

Ak sa vo vás teraz zobudil strach z toho, že ste v minulosti niečo zanedbali, určite nezúfajte. Všetky aspekty sa samozrejme rozvíjajú v priebehu času neustále a predchádzajúce riadky popisujú to, kedy je dieťa z hľadiska vývoja mozgu najviac vnímavé v danej oblasti. Ako ale iste sama viete - aj teraz, ako dospelí, sa neustále niečo nové učíme. Naše deti to budú mať rovnako a záleží len na nás, aký vzťah k procesu učenia si osvoja.

Správna výživa pre mozog

Stimulácia detského mozgu by ale nemala byť len o vonkajších podnetoch, ale samozrejme aj o jeho správnej výžive. Tá je nesmierne dôležitá už v období tehotenstva. Detský mozog najlepšie "nakŕmite", keď si v strave budete strážiť dostatok esenciálnych mastných kyselín (omega-3 a omega-6). V embryonálnej fáze sú tieto kyseliny absolútne kľúčové k tomu, aby sa mozog vášho dieťatka správne vyvíjal - pre rast bunkovej steny buniek mozgu a správnemu vývoju nervových vlákien.

S radosťou sa teda môžete pustiť do tučných morských rýb, zalejte si šalát kvalitným olivovým, konopným, slnečnicovým alebo kukuričným olejom a posypte si ho pšeničnými klíčkami. Skúsiť môžete tiež ľanový olej a ľanové semienko všeobecne.

Ďalšia mozgová superpotravina je tiež kyselina listová, patriaci do skupiny B vitamínov. Tá je budúcim mamičkám doporučovaná nielen v priebehu tehotenstva, ale aj pred samotným počatím bábätka, a to nielen kvôli správnemu vývoju mozgu bábätka. Jej dávku si môžete doplňovať pomocou listovej zeleniny a byliniek - zelená vňať petržlenu, šalát, kel a pod. Ďalším dôležitým B vitamínom je B1, ktorý chráni neuróny a napomáha sústredeniu a schopnosti učenia sa. Vitamíny B hľadajte v strukovinách, sóji a celozrnnom pečive. Tiež ich nájdete v orieškoch, mlieku alebo mäse.

V strave detí by ste potom rozhodne nemali zabúdať na proteíny, ktoré mozgu pomáhajú s udržaním a obnovením informácií. Servírujte deťom strukoviny, celé obilné zrná, nelúpanú ryžu, ale napríklad aj droždie.

Zdroje informácií:

https://fastrackids.cz/vyvoj-mozku/

https://kidshealth.org/en/kids/brain.html

http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/medicina/nemoci-lecba/cisla-v-medicine-zrak-sluch-kosti-svaly-mozek-kuze-traveni-vylucovani

http://casopis.mensa.cz/veda/potrava_pro_mozek.html

https://extension.umaine.edu/publications/4356e/

Zdroje obrázkov:

pixabay.com

cs.wikipedia.org

Čítaj celý článok
redakcia
6. apr 2019 Čítané 211x

Tehotenstvo je jedno z najkrajších období v živote ženy. Avšak nie je to pre ženu nič jednoduché. Počas tehotenstva sa ženské telo mení, orgány sa prispôsobujú, uvoľňujú miesto bábätku a pripravujú sa na veľké vyvrcholenie toho všetkého - na pôrod. Hladiny hormónov začnú kolísať ako na horskej dráhe a všetko je zrazu inak, než na čo žena doteraz bola zvyknutá. Niekedy sa môže vyskytnúť aj nepríjemné napätie v prsníkoch. A práve to môže byť prvou známkou toho, že sa z vás stane čoskoro mama.

Každá žena je iná a originálna, každá sa meníme trochu inak a preto tieto "problémy a nepríjemnosti", týkajúce sa pŕs tiež každá prežívame inak. Jedna je precitlivená na dotyk, druhá cíti bolesť, tretia môže popisovať zvýšené napätie, ďalšia nemusí vnímať vôbec nič.

Všetky tieto pocity sú dané tým, že sa prsia zväčšujú a rastú. Hlavne kvôli dojčeniu - mliečna žľaza sa na celý akt musí pripraviť a hormóny ju navádzajú k tomu, aby poriadne narástla a bola pripravená produkovať mlieko pre bábätko. Pri tehotenstve sa vám môžu prsia zväčšiť až o niekoľko veľkostí! Rovnako tak, ak ste na svojich prsiach spozorovala zvýraznenie žilovej kresby, je to úplne normálne. Rast tkaniva vyžaduje väčší prísun krvi a práve preto bolo potrebné, aby sa dostatočne rozvinulo aj cievne riečište.

Bolieť môžu pokojne aj celé tehotenstvo

Bolestivosť začína približne v 4. týždni tehotenstva a trvá do konca prvého trimestra. U niektorých žien ale môže sprevádzať celé tehotenstvo. To našťastie nebol prípad mamičky, ktorá sa podelila o svoju skúsenosť: "Už pár dní pred testovaním prípadného tehotenstva ma boleli prsia. Najhoršia bola doba, keď som sa prezliekala a som si musela dať dole podprsenku, ktorá mi od bolesti trošku pomáhala. Pár dní nato som si urobila tehotenský test a ten mi potvrdil tehotenstvo. Bolesť postupne odznievala, a tak som si mohla od druhého trimestra užiť bezbolestné a pokojné tehotenstvo. "

Avšak všetky nepríjemné pocity v prsníkoch nemusia byť nutne prejavom tehotenstva. Môžu byť iba rozladené hladiny hormónov, sprevádzať príchod menštruácie alebo naopak upozorniť na prichádzajúce menopauzu.

Nepodceňujte tehotenskú podprsenku

Čo si ženy veľmi chvália, je nákup novej podprsenky, pretože tá "bežná" im prestáva sedieť a je im veľmi nepohodlná. Podprsenku by ste počas tehotenstva mala vyberať starostlivo. Je dôležité, aby vaše prsia boli podopreté a nie stiesnené a zopnuté. Vhodné sú hlavne bavlnené materiály a podprsenky bez kostíc. Ženy si tiež pochvaľujú podprsenky so širšími ramienkami, ktoré neškrtia ani nerežú a pritom prsia krásne podržia. Personál v obchode vám iste poradí, aby ste si vybrala tú správnu a cítila sa v nej komfortne a pohodlne. Dobre padnúca podprsenka naozaj môže zmierniť vaše problémy s napätými a bolestivými prsiami.

"Tiež na to trpím, mám veľmi boľavé celá prsia aj bradavky (od samého začiatku tehotenstva). Musela som si miesto podprsenky kúpiť športovú podprsenku, pretože mi vadili aj švy. A aj tú po príchode domu musím zložiť, pretože ma škrtí a vadia mi tie natlačené prsia v tom. Bolesť je to nehorázna, pri najmenšom pohybe alebo zmene polohy. Bolesť bradaviek som riešila vatovými tampóny v podprsenke, trochu mi uľavili. Tiež mi pomáha obtihanutejšie tričko. To som nosila aj na spanie, aby sa mi tie prsia príliš nepohybovali, ale zase neboli priškrtené. Ale inak si myslím, že sa tým moc robiť nedá, len čakať. Som v 18 týždni a je to v podstate stále rovnaké, niekedy mám citlivejšie prsia, niekedy bradavky, ale viem o nich 24h denne, " zveruje sa so svojím trápením tehuľka z Modrého koníka.

S podprsenkou môžete aj spať

V neskorších fázach tehotenstva sa môžete začať zháňať tiež po podprsenke na dojčenie, ktorú využijete aj po pôrode. A ak ste športovo založená a bez pohybu si neviete predstaviť celých deväť mesiacov, investujte do vhodnej športovej podprsenky. Niekde sa môžete stretnúť aj s podprsenkami na spanie.

"Začala som na 80B a postupne som vyťahovala staré podprsenky z doby niekedy predtým, kedy som mala o nejaké to kilo navyše. Teraz už nestačili ani tie, tak som musela kúpiť väčšie. Ale s normálnou polstrovanou veľmi spokojná rovnako nie som. Robí mi otlaky na prsiach, tak sa teším na objednanú materskú, ktorú budem mať tak za dva týždne. Je hladká a veľmi pohodlná. Pani mi v obchode radila, že ju ešte využijem po pôrode, až sa mi prsia zas trochu vrátia do pôvodného stavu. Budem ale potrebovať ešte jednu do pôrodnice, nejakú ešte väčšiu. "

Čo pomôže: Sprcha, masáž alebo pohyb?

Vyskúšať môžete masáž prúdom teplej vody. Samozrejme, nie všetkým ženám to bude príjemné a bude im to uľavovať od bolesti, každá si musí nájsť svoj spôsob, ktorý jej pomôže. Pokiaľ práve táto možnosť vám nebude vyhovovať, môžete vyskúšať masáž rukami, keď budete ponorená v teplej vani. Alebo naopak vyskúšajte studenú sprchu, sú ženy, ktorým pomáha skôr studená ako teplá voda, nedá sa teda povedať, ktorá z nich je lepšia.

Prsia môžete tiež skúsiť namazať olejčekom alebo detským krémom a premasírovať ich. Masáž by mala pomôcť uvoľniť tlak a zlepšiť tak váš nepríjemný pocit.

Ďalšou odporúčanou metódou úľavy je pohyb, lekári uvádzajú každý deň aspoň 30 min nízkej intenzity - ideálne prechádzku. Tiež vám môže pomôcť joga, meditácie alebo iný spôsob relaxácie a uvoľnenia sa. Zmeňte jedálniček, pretože počas tehotenstva zadržujete vodu o niečo viac ako obvykle a väčšie množstvo soli v potrave bude vodu v tele ešte viac viazať. Obmedzte preto soľ a malo by sa vám trochu uľaviť.

Pozor na lieky, niektoré sú v tehotenstve nebezpečné!

Ak je bolesť naozaj silná, môžete siahnuť po bežne dostupných analgetikách. V tehotenstve bezpečným liekom je napríklad Paralen, s účinnou látkou paracetamol. O užití liekov sa ale radšej vždy poraďte so svojím lekárom, nechcete predsa ublížiť ani sebe, ani bábätku!

zdroje

klubmaminek.cz

abctehotenstvi.cz

mojebetynka.maminka.cz

Čítaj celý článok
redakcia
30. mar 2019 Čítané 344x

Na budúcu mamičku, ktorá už má za sebou prvú veľkú dilemu, či má zmysel kupovať podprsenku na dojčenie, čaká druhá časť celej akcie. A tou je jej nákup.  Ako vybrať tú správnu dojčiacu podprsenku?

Že je výber padnúcej podprsenky na dojčenie hotová veda, o tom vedia svoje aj používateľky Modrého koníka. Preto sme tento kúsok šatníka podrobili podrobnej analýze a spísali nasledujúce desatoro. Deväť z desiatich bodov by mohlo s výberom pomôcť. S desiatym krokom bude výber bez práce.

Desatoro pre výber padnúcej podprsenky na dojčenie

1) SPRÁVNY ČAS NA NÁKUP

Dojčiacu podprsenku je vhodné vyberať v posledných týždňoch pred pôrodom. Prsia sa na tvorbu mlieka pripravujú priebežne počas celého tehotenstva. Aj keď sa počas niekoľkých prvých dní po pôrode potom ešte nalievajú pri tvorbe mlieka, vo väčšine prípadov nebýva zmena tak markantná, aby sa do dobre vybranej dojčiacej podprsenky po spustení laktácie prsia nezmestili.

Dojčiaca podprsenka tiež býva súčasťou zoznamov toho, čo si so sebou pribaliť do pôrodnice, preto sa odporúča vyberať ju ešte pred pôrodom.

Ak pretrváva obava z vysokej investície, ktorá by mala so zmenou veľkosti prísť navnivoč, je možné zvoliť pred pôrodom lacnejší variant a po ustálení laktácie sa vydať na nákup podprsenky na mieru.

2) MIERY

Bežným krajčírskym metrom sa berie miera obvodu hrudníka tesne pod prsiami - meter by nemal byť ani príliš voľný, ani veľmi utiahnutý. Pre veľkosť košíčkov je potrebné zmerať obvod cez hrudník - priamo cez bradavky. Túto mieru je možné zistiť aj cez normálnu podprsenku, bez push-up alebo zužujúceho efektu.

3) RAMIENKA

Tenké ramienka majú tendenciu sa zarezávať, neumožňujú správnu fixáciu a môžu byť príčinou bolesti šije a chrbta, predovšetkým u väčších veľkostí pŕs. V tomto prípade je teda lepšie voliť radšej širšie ramienka, ktoré lepšie pomôžu rozložiť váhu pŕs.

4) OBVOD

Obvod je lepšie vyberať na posledný háčik - tzn. na ten najširšií. Po pôrode sa obvod hrudníka trochu zmenšuje a podprsenka s uvoľneným obvodom by stratila veľa zo svojej podpornej funkcie. Okrem toho sa môže praním a nosením vytiahnuť a pre ten istý prípad prídu vhod háčiky zmenšujúce obvod.

5) KOŠÍČKY

Správna miera "cez bradavky" ešte nezaručuje, že podprsenka bude dobre sedieť.

Záleží totiž tiež na strihu a materiáli košíčkov. Pri skúšaní podprsenky je vhodné obliecť si aj tričko, aby bolo vidieť, ako dobre pod oblečením sedí a potom nie je od veci urobiť na mieste niekoľko "cvikov" - poskočenie a hlboký predklon napovie, či je zvolený správny tvar košíčkov.

6) PRIESTOR PRE ABSORPČNÉ VLOŽKY

V podprsenke by malo byť miesto pre prsné vložky, ktoré zachytia samovoľne sa spúšťajúce mlieko. Miesta ale nenechávajte v podprsenke zbytočne veľa. Absorpčné vložky je vhodné mať pri výbere podprsenky na vyskúšanie so sebou. Môžete rovno skontrolovať, či vložky nepresvitajú alebo sa nerysujú cez tričko, čo žiadnej žene nepolichotí.

Z osobnej skúsenosti odporúčam (nezávisle na veľkosti) mierne vypolstrované - vystužené košíčky, ktoré zabraňujú rysovaniu vložiek alebo bradaviek aj prípadnému presiaknutiu mlieka a pekne poprsie modelujú. Niektoré nevystužené podprsenky majú na rovnaký účel vložené vymeniteľné (prateľné) vložky.

7) KOSTICE ÁNO ALEBO NIE?

Ak sa pri dojčení alebo úplne samovoľne spúšťa mlieko, dojčiace podprsenka sa ako držiak absorpčných vložiek využije aj na noc - pre tento účel je ideálna podprsenka bez kostíc. Možno ju nosiť samozrejme aj cez deň. Niektorým tvarom a väčším veľkostiam urobia však lepšiu službu skôr podprsenky s kosticou.

Kostice pri výbere podprsenky môžu byť tiež ukazovateľom správnej veľkosti košíčkov. Kostice musia sedieť pod prsiami, na rebrách. Pomyselne predĺžená polkruhová kostice mieriaca do stredu podpazušnej jamky značí správnu veľkosť košíčkov. Kostice pri menších košíčkoch budú mieriť pred podpazušnú jamku do pŕs. Ak by smerovali viac do podpazušia, je košíček veľký.

8) KLIPSY NA RAMIENKACH

Klipsy v hornej časti košíčku - tzv. rýchlozapínanie, umožnia odklopiť iba košíček bez nutnosti vyhrňovať alebo vyzliekať celú podprsenku. Zaisťujú jednoduchý a diskrétny prístup k prsníku za pomoci jednej ruky, čo je zrejme hlavná prednosť a výhoda podprsenky na dojčenie oproti tým klasickej. Veľkou pomocou je táto vychytávka predovšetkým v prípade, keď sa prsia po rozbehnutí laktácie bolestivo nalejú a každá väčšia manipulácia s podprsenkou znepríjemňuje proces dojčenia a bolí.

9) MIESTO

Dojčiace podprsenky možno kúpiť v bežnej konfekcii, v obchode vašej obľúbenej značky - ak má kútik s tehotenským oblečením, cez internet v klasických e-shopoch so spodnou bielizňou aj v tých špecializovaných na tehotenskú a materskú módu a v neposlednom rade aj na koníkovskom bazáre.

10) BEZ PRÁCE

Ak patríte medzi náročnejšie zákazníčky alebo Vám robí problém vybrať ideálnu podprsenku aj na bežné nosenie, práve Vám sú určené kamenné predajne, súčasťou ktorých služieb je aj odborné poradenstvo.

To znamená, že s vaším dovolením asistentka vstúpi za vami do kabínky, vezme vám miery, vypočuje vaše ďalšie požiadavky týkajúce sa farby, materiálu či spracovania (ja napríklad vždy prosím o hladkú, vystuženú podprsenku v telovej farbe a s plnšími (vyššími) košíčky, z ktorých prsia len tak nevypadnú), nájde niekoľko rôznych typov podprseniek, upraví priamo na tele dĺžku ramienok, skontroluje, ako každá z nich sedí a nenechá vás odísť s kúskom, ktorý vám nesedí! Spýtajte sa mamičiek vo svojom okolí, či o nejakej takejto predajni vedia. Osobné odporúčanie je stávka na istotu.

Čítaj celý článok
pr_clanok
27. mar 2019 Čítané 4858x

Premýšľali ste niekedy o zväčšení pŕs? Chcete mať krásny, plný a pevný dekolt? Eveclinic Bratislava spoločne s implantátmi Motiva sa rozhodli spraviť jednu z vás šťastnú  v súťaži o zväčšenie pŕs zadarmo.

Je vzrušujúce uvažovať o tom, že urobíte niečo naozaj iba pre seba. Zväčšenie prsníkov je možnosť, ktorú si každoročne vyberie viac, než milión žien. Pochopiteľne, budete mať mnoho otázok. Na niektoré si dokážete odpovedať sama, no väčšinu z nich bude lepšie prebrať so svojim plastickým chirurgom.

Víťazku našej súťaže bude operovať vynikajúci chirurg MUDr. Jozef Fedeleš, PhD. v eveclinic v Bratislave a vložené budú prsné implantáty Motiva. A pretože vieme, že výsledok by mal byť vždy čo najprirodzenejší, bude operácia vykonaná technikou vloženia implantátu pomocou špeciálneho rukávu pre maximálnu bezpečnosť klientky a minimálnu jazvičku.

Medzi atribúty ženskosti patria napríklad ženské krivky či pekné vlasy. Niektoré ženy sú s veľkosťou svojich prsníkov spokojné, mnohé však túžia po väčšom, plnšom, ženskejšom poprsí alebo po návrate jeho tvaru, aký mali pred tehotenstvom a kojením. Súčasná estetická medicína umožňuje ovplyvniť veľkosť a tvar prsníkov pomocou prsných implantátov.

V súvislosti so zväčšovaním poprsia pomocou prsných implantátov sa však môžu objavovať obavy o bezpečnosť použitých materiálov. Je to úplne prirodzené, že sa ženy zaujímajú o to, čo sa stane súčasťou ich tela na mnoho rokov.

Implantáty Motiva sú bezpečné

“Inovácia pre Vašu bezpečnosť“ skvele vystihuje filozofiu spoločnosti Establishment Labs, výrobcu prsných implantátov Motiva Implants:registered:. Roky vývoja a výskumu vyústili ku vzniku prsných implantátov, ktoré splňujú potreby i tých najnáročnejších zákazníkov a plastických chirurgov.                                                                                                                     

 • Najnovšie patentované technológie, ktoré dbajú predovšetkým na bezpečnosť pacientky
 • Výnimočná elasticita pre jednoduchšie vloženie implantátu a menšiu jazvu
 • Veľmi mäkký gél pre udržanie optimálneho tvaru a pocitu prirodzeného poprsia
 • Najkomplexnejšia škála veľkostí a profilov implantátov k dosiahnutiu očakávaní tak ako chirurga, tak aj pacientky
 • Špeciálna povrchová textúra implantátu, ktorá neobsahuje žiadne cudzie materiály
 • Takmer žiadne pooperačné komplikácie v zmysle ruptúr, kapsulárnych kontraktúr, vlnenia a neskoršieho serómu                                   
 • Spoľahlivá záruka Always Confident Warranty:registered:.

Čo je to metóda #malajazva?

V máji minulého roka na klinike plastickej chirurgie eveclinic Bratislava ako prví na Slovensku zväčšili prsia silikónovými prsnými implantátmi Motiva Ergonomix 375 ml z rezu iba 2,5 - 3 cm a Motiva Ergonomix 500 ml z rezu iba 3,5 cm!

V oblasti zväčšenia pŕs prsnými implantátmi ide o prelomový okamih, pretože k vloženiu bežného silikónového implantátu musí zručný plastický chirurg štandardne spraviť rez dlhý najmenej 5 cm.

Ako je tak malá jazva možná?

K vloženiu implantátu použili lekári špeciálnu techniku. Implantát pred vložením do prsníka stlačili na minimálnu veľkosť vďaka tzv. Insertion Sleeve, čo je sterilné vrecúško v tvare lievika. Táto technika má taktiež tzv. "No touch" benefit, kedy implantát nie je počas vkladania do tela kontaminovaný žiadnými okolitými baktériami. Výsledná jazvička je potom po zahojení naozaj nepatrná. Túto metódu operácie je možné aplikovať iba pri implantátoch značky Motiva, ktoré majú mäkký gél.

Ide o úplnú novinku na trhu a jazva sa dá zmenšiť aj na veľkosť 2 cm. Samozrejme, vždy záleží od veľkosti zvoleného implantátu. Prečítajte si viac o samotnej operácii, ktorá bola premiérou na Slovensku.

Video: Zväčšenie prsníkov s minimálnou jazvou!

MUDr. Jozef Fedeleš, PhD.

Doktor Fedeleš je vysoko skúsený atestovaný plastický chirurg so špecializáciou na oblasť plastickej a rekonštrukčnej chirurgie s plným rozsahom chirurgických zákrokov a ich súčasných modifikácii používaných v EÚ. Študoval na lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a je taktiež držiteľom titulu PhD. v odbore chirurgia.

Je členom mnohých medzinárodných spoločností ako je Medzinárodná spoločnosť pre plastickú a estetickú chirurgiu ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery), Medzinárodná spoločnosť pre plastickú, rekonštrukčnú a estetickú medicínu IPRAS (International Plastic, Reconstructive and Aesthetic Society), členom európskej spoločnosti ESPRAS (European Society of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery), taktiež členom Slovenskej spoločnosti plastickej a estetickej chirurgie SSPECH, Slovenskej asociácie pre rázštepy SAPRO a Slovenskej spoločnosti chirurgie ruky SSCR.

Pôsobil na II. Chirurgickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Svoje praktické skúsenosti v plastickej a estetickej chirurgii získaval taktiež na súkromných klinikách v Bratislave. Jeho aktuálne pôsobenie je v eveclinic Bratislava.

Video: Takto šťastne môžete vyzerať aj Vy po zväčšení prsníkov

Fotky spokojných klientiek môžete vidiet na našich Instagram účtoch:

Motiva_cz_sk

eveclinic_ba

O samotnej súťaži vás budeme informovať v ďalšom článku. Ste pripravené? 

Čítaj celý článok
alohim AMBASÁDORKA
27. mar 2019 Čítané 839x

Nude odtiene očných tieňov používame rady a sú našimi obľúbenými. Ale modré tiene v nás evokujú retro a myslíme si, že "vyšli z módy". Tieto predsudky v nás vyvolali možno mamine fotky, kde sa vedľa modrých tieňov snúbila trvalá s krikľavým ružovým rúžom, alebo naša postaršia suseda, ktorá neprispôsobila líčenie z jej mladosti k svojej aktuálnej vizáži.
Zaujíma vás ako nosiť tieto odtiene? Pripravila som si pre vás zopár tipov a inšpirácii...

Priznám sa, že ani ja nie som fanúšikom modrej a šedej. Tieto odtiene sú ale nadčasové - len treba vedieť ako ich nosiť.
Essence ma príjemne prekvapila touto paletkou Hello New York, kde sú nakombinované s vkusom a eleganciou. Obsahuje dva matné, dva saténové, 5 metalických / holografických odtieňov. Od bielej s modrým odleskom na prejasnenie, cez krémový odtieň s broskyňovými a zlatistými odleskami, cez šedé a modré tóny po tmavý slivkový odtieň. S tieňmi sa pracuje dobre, najlepšie hodnotím metalické, matné šedé a slivkový sú suchšie a prášia, no dá sa to vyriešiť oklepaním štetca. Na drogériobé pomery je paletka slušná, či už výberom odtieňov, peknými originálnymi odtieňmi ale aj krásnym dizajnom.

Komu modrá a šedá najviac pristane?

Studené typy (najmä letné a chladý zimný) s ružovkastým tónom pokožky v týchto odtieňoch vyzerajú najlepšie. Môžu ich kombinovať aj s jemnou ružovou, či fialkovou.

Ak patríte k teplým typom, alebo máte hnedé oči, buďte opatrné a kombinujte ich s pre vás vhodnejšími odtieňmi.

Modrá + nude + výrazná linka

Ak máte z modrej strach, najväčšia istota je ju naniesť na pohyblivé viečko a zvyšok líčenia ponechať v neutrálnych farbách. Skombinujte ho s leskom/rúžom v decentných nude farbách. Ak ste teplejší typ, vyvážte ho teplejším rúžom. Mne sa veľmi osvedčil hnedý - modrú trošku utlmí a ladí mi s očami (napr. Essence Mad About Matte 01 Dusty Romance). Takéto líčenie doplním linkou, ktorá oko orámuje a nevhodný odtieň oddiali od dúhovky. Toto funguje aj pri iných farbách, ktoré vám menej pristanú.

Modrá na malej ploche

Ak patríte k teplým typom, alebo vám veľa studených odtieňov nesvedčí, použité modrú na malú plochu - napr. vnútorný kútik oka, alebo linku. Zvyšok líčenia ponechajte neutrálny. V tomto líčení som trocha zaexperimentovala. Zmiešala som na oku slivkové a šedé tóny z paletky, dodala metalickú modrofialovú linku a do vnútorny kútik rozžiarila bledomodrou. K tomuto líčeniu som doladila bordový rúž Essence Mad About Matte 09 Magnetic Gloom. A výsledkom je elegantné večerné líčenie, ktoré nepôsobí nevkusne ani prekombinovane.

Čo vy a modré a šedé odtiene? Nosíte ich? Ak áno, ako ich kombinujete?
Podeľte sa o vaše tipy a otázky v komentároch :slight_smile: 

Miška

#essence

Čítaj celý článok
redakcia
3. apr 2019 Čítané 2218x

Na materstvo sa žena nemôže pripraviť. Môže počúvať rady mamy či babky. Čítať príučky a múdre knihy. Prelúskať všetky (ne)možné diskusie. Môže sa pripraviť v teoretickej rovine. No potom to príde. Do náručia vám vložia to malé klbko šťastia a všetky nadobudnuté rady a tipy sa začínajú strácať. Pomaly miznú ako stopy v piesku. Ako sa to vraví? Človek mieni, Pán Boh mení? Nahraďte slovo Pán Boh slovom dieťa a máte presnú definíciu materstva. Aspoň toho môjho ;)

Čo však každá mamička s určitosťou potvrdí je, že materstvo je jednoznačne to najkrajšie, čo sa môže žene prihodiť. Samozrejme, je plné nielen krásnych chvíľ, no aj chaosu, zúfalstva a únavy. Čo si budeme klamať, všakže? No práve v týchto (ne)dokonalých, (ne)radostných chvíľach spočíva jeho krása a jedinečnosť. S materstvom však prichádza aj množstvo otázok a neistoty. Pretože tomu malému klbku chceme dať všetko. To najkrajšie z najkrajšieho. Najlepšie z najlepšieho. Jednorazové plienky alebo látkové? Používať vlhčené utierky alebo nie? Dojčenie? Cumlík? Kočík? Šatkovanie? Prvé príkrmy? Možno si ešte počas tehotenstva spravíte v tom množstve otázok jasno. Viete, že ten malý obyvateľ vo vašom bruchu bude používať látkové plienky. Dojčiť budete aspoň 2 roky. Samozrejme, cumlík ani vlhčené utierky nepripisujete na zoznam do výbavičky. Veď načo? Budete mu variť zásadne domácu stravu. A tak ďalej. Všetko máte dokonale premyslené minimálne na dobu prvých 3 rokov. Do bodky. Potom to však príde a sme pri starom, známom „Mama mieni, dieťa mení“.

Pri dieťati je to skrátka niekedy tak, že plány musíte zahodiť a riadiť sa podľa aktuálnej situácie. Aj ja som mala plány… No teraz som vďačná za niekoľko skvelých produktov, ktoré mi uľahčujú každodenný chod s mojimi krpcami. Pretože dni s nimi sú jedinečné, plné úsmevov a krásnych okamihov. No zdá sa mi, že utekajú prirýchlo. Preto si chcem naplno užiť  každý jeden okamih. Aj ten nepatrný. Prestala som riešiť veci, ktoré neviem ovplyvniť. Po márnych pokusoch, prerevaných nociach, bolestivom odsávaní, pokusoch o opätovné „rozdojčenie“ a pocitoch zúfalstva som sa skrátka jedného dňa rozhodla, že budem vďačná za tie krásne mesiace dojčenia, no už to nebudem siliť. Pretože umelé mlieko zo mňa nespraví zlú mamu. A tak sme prešli na pokračujúce mlieko, vďaka ktorému som mala doma šťastné a spokojné dieťatko. A to dieťatko sa konečne nepozeralo na zúfalú kôpku nešťastia, ale na prešťastnú maminu, ktorá bola opäť späť vo svojej koži.

No počas tých mesiacov dojčenia tu bol jeden produkt, bez ktorého som nevyšla z domu. Seriózne. Tak, ako mi niekedy, v dávnych časoch slobodných, v kabelke nechýbal deodorant, rúž na pery a tampóny, teraz som sa na vzdialenosť viac ako meter od domu nepohla bez jednorazových vložiek do podprsenky. Pretože to určite poznáte. Aj spotené fľaky v podpazuší sú šuvix oproti fľakom na tričku od vytečeného mlieka. Takže tak. Poviem vám iba toľko, že s týmito vložkami som mala istú dobu veľmi intenzívny vzťah :slight_smile:

A čo som to vravela v tehotenstve o plienkach? Aha, áno. Že budem látkovať. No, takmer sa mi to podarilo. Takmer. Nejako som to nedala a podľahla som čaru jednorazových plienok. Nevadí, možno sa pri ďalšom odhodlám na tie látkové ;)

Pomaly prichádzame k niečomu výnimočnému, špeciálnemu, jedinečnému. Vlhčené utierky. Tie, ktoré určite nebudem potrebovať. Lebo veď doma nám voda tečie. Ale čo na cestách, v parku, na ihrisku či v aute? Tak ďaleko som nerozmýšľala. A keďže sme aktívna rodinka, dnes sú pre mňa utierky niečím, čo by som pokojne nazvala záchrancom každej mamy. A to nehovorím, že sa nimi výborne čistia topánky od blata, sedačka od jedla či počmáraný nábytok.

Aj moje silné presvedčenie, že moje deti nebudú jesť kupované výživy, išlo bokom. Pretože zistíte, že ak zvolíte kvalitné hotové príkrmy, dávate mu vlastne suroviny, ktoré sú v baby kvalite a prísne kontrolované. Praktické, rýchle, kvalitné. Navyše ako stvorené na výlety a túlačky. A tie máme my veľmi radi.

Celodenné dobrodružstvo treba zakončiť poriadnym kúpeľom. Aj vy máte doma malé vodné živly? Moja malá citlivka neznesie akékoľvek umývacie prípravky, preto používame tento balzam, ktorý mu nerobí žiadne problémy. Večerný kúpeľ je u nás skrátka čerešničkou na torte po aktívnom dni plnom dobrodružstiev. Krpci si ho užívajú a pre mňa to znamená jedno – už je to len kúsok od toho momentu, keď si sadnem a na chvíľu si vyložím nohu. Na tú chvíľku, kým mi nedoperie práčka. Kým ma nezdvihne neumytý riad. Alebo – najčastejší jav - kým nezaspím.

A tak sa stanete maminou a zisťujete, že ďakujete za jednorazové plienky. Vlhčené utierky sú uctievaným pomocníkom, a aj na to umelé mlieko sa už nepozeráte cez prsty a s hrôzou, že svojmu dieťatku nedávate to najlepšie. Pretože ste mama. Pretože robíte to najlepšie, čo môžete. To najlepšie pre to, aby ste boli spokojní obaja. Vy aj vaše dieťatko. A presne o tom je materstvo. O spokojnosti, radosti a užívaní si spoločných chvíľ, ktoré utekajú ako voda… Pretože každá mama, ktorá je spokojná, je pre svoje dieťatko dokonalá. Všetky sme v tom spolu. Preto nesúďme jedna druhú podľa toho, či si zvolila cestu jednorazových plienok či látkových. Či svoje dieťatko dojčí alebo mu dáva mlieko vo fľaške. Sme v tom predsa spolu, nie? Tak sa podporujme a povzbudzujme.

A ako ste na tom vy? Tiež máte svojich záchrancov, produkty, bez ktorých by ste si nevedeli predstaviť svoj bežný deň na materskej? Prezraďte nám, čo nesmie chýbať vo vašej každodennej výbave, a možno práve vás potešíme týmto babylove balíčkom skvelých pomôcok :slight_smile:

-----

Tento článok vyšiel s podporou dm drogerie markt

Čítaj celý článok
redakcia
26. mar 2019 Čítané 479x

    V dnešnom článku prinášame rozhovor s Lídoo Salemovou, ktorá nám vysvetlí princíp fungovania Bachových esencií. A k čomu všetkému sú tieto kvapky dobré? U detí je záber široký: od hladšej adaptácie v šestonedelí, podpory dojčenia, cez ľahšie zvládanie rastu zúbkov, zabezpečenie lepšej znášanlivosti očkovania, zmiernenie ťažkostí so zaspávaním a spánkom, vrátane úľavy od nočných desov. 

"K prírodnej liečbe ma pred 20 rokmi priviedla vlastná závažná choroba, s ktorou mi bohužiaľ klasická medicína aj napriek mnoho vyšetreniam a liekom nedokázala pomôcť. To bol pre mňa vtedy šok, do tej doby som sa spoliehala výlučne na lekára. Išlo o veľmi náročné obdobie, ale vďačím mu za veľké zmeny v živote, ktoré ma nakoniec doviedli k tomu, že sa 8 rokov venujem holistickému liečeniu profesionálne. Začínala som etikoterapiou a štúdiom Bachových esencií.

Práca s nimi mi potvrdila, že veľká časť našich telesných i psychických ťažkostí má príčinu v psychike a to dokonca aj tam, kde by sme to vôbec nepredpokladali. Bez práce s príčinami (nie následkami) sa choroba nelepší alebo sa vracieva. Začala som sa venovať viacerým metódam, ktoré sa mi veľmi osvedčili pri práci práve preto, že sú celostné - teda berú do úvahy celého človeka, jeho vývoj a prostredie, ktoré ho obklopuje. Absolvovala som výcvik v rodinných konšteláciách, uvoľňovanie emočných blokov (EFT), kraniosakrálnu terapiu, špeciálne masáže vychádzajúce z psychoterapie a ušnú akupunktúru. Posledné roky sa venujem tiež čínskej medicíne a psychoterapii orientovanej na telo."

Čo to sú vlastne Bachove esencie a na akom princípe fungujú?

    Bachove esencie sú prírodné liečivé kvapky, ktoré sa vyrábajú z rastlín. Používajú sa od 30. rokov 20. storočia a ich meno pochádza od anglického lekára dr. Edwarda Bacha, ktorý pôvodne pracoval ako bakteriológ. Pre nás ako používateľa je dôležité, že Bachove esencie nie sú homeopatiká ani výťažky - teda nemusíme strážiť odstup od jedla a je možné ich použiť kedykoľvek počas dňa. Zároveň ich tak môžu užívať aj tehotné ženy, novorodenci, vážne chorí ľudia alebo silní alergici. A možno ich kombinovať aj s alopatickými (klasickými) lieky, nevadia ani psychofarmakám.

Bachove esencie fungujú na princípe vibračnej rezonancie. Nesú vysoko harmonickú energiu. Tá dokáže harmonizovať našu energiu, ktorá je v chaose (ak cítime napr. strach, zlosť, netrpezlivosť, nepokoj, depresiu, vyčerpania). Predstavte si to, asi ako keď s pomocou ladičky ladíme trebárs piano. Účinok je postupný, ale veľmi efektívny. Navyše nehrozí žiadne zhoršenie na začiatku užívania ani závislosť.

Ako sa užívajú? Možno ich užívať aj vnútorne?

    Bachove esencie sa väčšinou užívajú vnútorne: buď sa kvapkajú pod jazyk, na plastovú lyžičku alebo do pohára akéhokoľvek nápoja (okrem stimulantov ako je káva alebo alkohol). Malým deťom je teda možné nakvapkať ich aj do mlieka, do šťavy. Chuť majú neutrálnu alebo ľahko sladkú, podľa typu konzervácie. Okrem toho sú aj situácie, kedy je výhodné použiť esenciu na kožu - napr. do kúpeľa pre upokojenie, pri kožných ťažkostiach a pod. Ja esencie používam pri terapeutických masážach. Pridávajú sa tiež do krémov, vedia pomôcť, ak máme veľmi citlivú alebo napríklad unavenú pleť. Možno ich pridať aj do krému alebo olejčeka, ktorý používame napríklad pri bolestiach brucha alebo pri migrénach. Pridať možno ako jednotlivú esenciu, tak zmes esencií.

Čo všetko môžu mamičky riešiť Bachovými esenciami?

    U detí je záber až neuveriteľne široký: od hladšej adaptácie v šestonedelí, podpory dojčenia, cez ľahšie zvládanie rastu zúbkov, zabezpečenie lepšej znášanlivosti očkovania, zmiernenie ťažkostí so zaspávaním a spánkom, vrátane úľavy od nočných deosv. Ďalej pomáhajú na vzdor, vyrovnanie sa s príchodom súrodenca, zvládanie nástupu do škôlky alebo školy, sústredenie v škole, podporu rozvoja (reč, motorika), do určitej miery aj ri ťažkostiach s nechutenstvom a odmietaním stravy.

Veľmi často sa stretávam aj so psychosomatickými ťažkosťami typu bolesti bruška, kožné problémy, situácia, kedy deti odmietajú chodiť na nočník a nechcú sa napr. vykakať ani do plienky a nastávajú problémy so zápchou. U starších detí sa okrem toho Bachove esencie často využívajú pre zvládanie sklonov k úzkostiam a strachom, pretože od prepuberty (9-10 rokov), ale často aj oveľa skôr, sa deti veľa hodnotia a tlačia na seba (školské výsledky, komunikácia s rodičmi, neskôr prvé lásky).

Ženy využívajú Bachove esencie tiež veľmi často - jednak ak chcú založiť rodinu a z nejakého dôvodu sa nedarí. To je pre ženu veľmi záťažová situácia. Ďalej potom v tehotenstve a pri pôrode - v tom čase sa najviac žien vôbec o existencii Bachových esencií dozvie.

Druhou skupinou sú potom mamičky, ktoré sa na mňa obracajú, pretože sú preťažené, vyčerpané, a tak im chýba trpezlivosť alebo nemôžu spať , prípadne sa objavujú výčitky, úzkosti až pocit vyhorenia. Bachovky je tiež možné využiť napríklad pri návrate do práce po materskej dovolenke pre lepšie sústredenie a sebavedomie. Samozrejme sú tiež veľmi využívané pri partnerskej kríze alebo pre zvládanie rozvodového obdobie, pri strate niekoho blízkeho, v menopauze atď.

Môže si ich človek "naordinovať sám" alebo je potrebné konzultovať situáciu s odborníkom?

    Naordinovať sami si ich môžeme, ale bohužiaľ s tým nemám veľmi dobré skúsenosti (stretla som sa aj s následným kolapsom pri extrémne nevhodne vybraných esenciách). Jednak sa vidíme trochu inak, než nás vidí niekto nezávislý, teda máme tendenciu vyberať si iné esencie, ako potrebujeme. Toto ešte zosilňuje, ak sme dlhšiu dobu v strese. Povedala by som, že ak sú ťažkosti dlhodobé alebo výrazné, tak už aj samotná konzultácia s terapeutom môže výrazne pomôcť, aby sa niečo uvoľnilo.

Pokiaľ si esencie vyberáme sami, tak si tiež väčšinou vyberieme len 1 alebo 2 esencie, tie ale skoro nikdy nepokrývajú všetko, čo by sme vlastne potrebovali riešiť. Užívanie bez konzultácie je tiež často len náhodné, predčasne prerušené alebo sú esencie nesprávne dávkované. Je to veľká škoda, pretože esencia tak nemôže rozvinúť to, čo tak dobre vie.

Bachove esencie vedia korigovať aj veľa nepríjemných psychických stavov, je ale dobré byť v kontakte s niekým, kto sa esenciami zaoberá profesionálne a dlhšiu dobu. Jednotlivé esencie sú pomerne drahé a v malom balení, cenový rozdiel oproti konzultácii a zmesi na mieru je teda v skutočnosti minimálny. Dobrý terapeut má nielen certifikát, ale aj dlhodobejšiu prax, ktorá pri zostavovaní zmesi veľmi pomôže. Poradí tiež so správnym dávkovaním a prípadne podá celkovú terapiu.

Je nejaké obmedzenie v užívaní počas gravidity a u najmenších detí, alebo je všetko dovolené?

    Tehotenstvo a malé deti, to sú presne dve oblasti, kde Bachove esencie doslova kraľujú. Žiadne reverzné reakcie (zhoršenie na začiatku užívania), žiadne obmedzenia, čo sa týka napríklad dĺžky užívania alebo interakcií s liekmi. Iba ak užívate homeopatiká, tak odporúčam užívať od esencií s aspoň hodinovým odstupom. Určité obmedzenia môže byť v dávkovaní, niekto potrebuje výrazne vyššiu dávku, iný naopak o dosť nižšiu, než je priemerná odporúčaná dávka.

Môžete mamičkám poradiť, ako si môžu pomocou Bachových esencií spríjemniť pôrod?

    Ideálne je mať zmes Bachových esencií na mieru. Každá mamička je iná - niektoré sa pôrodu veľa bojí, iná sa teší, ale je veľmi citlivá na vnemy a bolesť, pre ďalšiu je najväčší problém komunikácia s personálom alebo začiatok dojčenia. Osobná zmes esencií na mieru sa potom môže užívať kedykoľvek počas pôrodu - nakvapkaním do úst alebo do nápoja. Dôležité tu je, že pri Bachových esenciách musí byť každá dávka zvlášť. Nie je možné nakvapkať väčšie množstvo kvapiek do fľaše k pôrodu a z nej upíjať. Zmes s esenciou možno potom doužívať v šestonedelí, kedy je psychika ženy veľmi "otvorená" a spracováva pôrod, hormonálne výkyvy a zároveň musia zvládať prerušované spanie a novú životnú situáciu.

Uveďme si tri základné a časté problémy, ktoré riešia mamičky u malých detí: bolenie bruška, tzv. koliky, rast zúbkov a problémy so zaspávaním. Ako môžu mamičky svojim deťom pomôcť Bachovými esenciami?

    Budem sa opakovať, ale odporúčam zmes na mieru. Naozaj neexistuje žiadna univerzálna zmes na koliky, zúbky alebo spanie. Jednoducho preto, že každý sme iný. Ak uvidíte niekde zmes "na" niečo (predzmiešanú zmes), tak tam ide naozaj len o to, aby ste kúpili tovar, u ktorého ale nie je žiadna garancia kvality. Nikto nereguluje zloženie týchto zmesí. Môžete tak vziať 3 rôzne zmesi "na spanie" od 3 rôznych výrobcov a tie sa môžu pokojne aj v 90 percentách líšiť. Dokonca ich ani vôbec nemusí zostavovať niekto, kto má dostatok praxe. Je to taká lotérie.

Uvediem príklad: kolika môže byť z rýchleho dojčenia a prehĺtanie vzduchu, môže byť ale aj z nepokoja a vyčerpania, ktoré pociťuje mamička a prenáša sa na dieťa, môže byť z obavy, že mamička nie je na dosah, môže byť kvôli celkovej citlivosti nervovej sústavy. U mnohých detí sa budú tieto príčiny samozrejme kombinovať. Každé z týchto detí bude potrebovať niečo iné.

Čo by ste odporučili mamičkám, ktoré riešia, že má ich dieťa problém s adaptáciou v škôlke (plače, nechce tam chodiť...)?

    Po prvé neriadiť sa vekom, ale pozrieť sa na to, či konkrétne dieťatko je naozaj na škôlku pripravené, či na neho nie je príliš skoro, nie je tam príliš dlho alebo trieda nie je príliš veľká, nie sú na neho predčasne kladené neprimerané požiadavky. Niekedy sa narodí mladší súrodenec a dvojročné alebo trojročné dieťa sa nám zdá veľké. Je to ale v skutočnosti naozaj malé dieťa, ktoré potrebuje niektoré základné istoty, blízkosť a uistenie, že ten, pre neho veľký svet, je zvládnuteľný. To je veľmi dôležité. Na celý život.

Neznamená to, že do škôlky ustráchanejšie alebo ostýchavejšie dieťa nemôže, ale možno zatiaľ bude zvládať len dopoludnia alebo menšiu skupinku detí. Deti, ktoré sú úzkostlivejšie môžu v škôlke úplne odmietať stravu, chodenie na wc alebo mávajú tendenciu k uzatváraniu sa do seba. Najskôr sa teda pozrite na situáciu z nadhľadu: Ako to budem vidieť o 10 rokov? Bude naozaj tak dôležité, kedy moje dieťa začalo chodiť do škôlky, kedy som sa vrátila do práce alebo keď bolo moje dieťa odplienkované?

Skúste tiež vypozorovať či s jedným z rodičov nie je dieťa pri rannom odchode do škôlky pokojnejšie. Vezmite do úvahy aj ďalšie veci ako príchod súrodenca, dochádzanie, imunitu, rast dieťaťa.

Bachove esencie sú pri dochádzke do škôlky (alebo školy) možné podávať ráno, popoludní a večer. V prípade, že škôlka umožní priniesť si vlastnú fľaštičku, môže mať dieťa esenciu nakvapkanú v pití, ktoré popíja v škôlke / škole počas dňa.

Starostlivosť o deti je niekedy veľmi náročná. Čo by ste odporučila mamičkám, ktoré sú už z detí veľmi unavené?

1. Neporovnávajte sa s ostatnými. Nemyslite si, že všetci ostatní všetko zvládajú s úsmevom na tvári. Silný stres zažívajú aj ľudia, ktorých hodnotíme ako veľmi schopných, pohľadných alebo úspešných.

2. Uberte. Viem, že to je s deťmi ťažké, obzvlášť ak sú maličké alebo choré a vy nemáte žiadnu pomocnú ruku. Ale verte mi, že keď niekto príde pred kolapsom a keď niekto príde po kolapse, tak je naša komunikácia diametrálne odlišná. Veta "to nejde" v nej už nebýva.

3. Nebičujte sa neustále požiadavkami. Áno, dnes je možno deň, keď sa jedno dieťa vyčúralo na koberec, druhé dostalo kiahne, manžel je týždeň na služobnej ceste a vy máte črevnú chrípku a pritom ste mali robiť tortu na narodeniny a dokončiť niečo do práce. To je deň, kedy odporúčam nič nehodnotiť. Ani seba. Postarať sa o to naozaj najzákladnejšie a večer sa pochváliť jednoducho za to, že sme ten deň prežili. Doslova. Všetko ostatné je v niektoré dni luxus. Môžete si sama seba predstaviť ako malé dievčatko, to vám pomôže byť k sebe láskavejšia.

4. Nezabúdajte na dlhodobú perspektívu a na svoju odmenu. Nech je to dnes akokoľvek náročné, raz, za 10, 15, 20 rokov uvidíte veci inak. A najdôležitejšie v tých spomienkach budú VZŤAHY. Nie to, či bola teplá večera alebo či bolo vyžehlené. Nezabudnite na vašu odmenu - objatie, lásku a či pošteklenie od vašich detí.

Máte skúsenosť s užitím Bachových esencií pri neplodnosti, kedy potom žena otehotnela?

    Neplodnosť je určitá nerovnováha - psychická alebo zdravotná, najčastejšie je to kombinácia oboch. Bachove esencie vedia vyrovnať psychiku, podporiť regeneráciu tela, zlepšiť precitlivenosť na vplyvy v prostredí a podobne. Pokiaľ ide napr. o endometriózu, PCOS alebo u mužov napríklad o varikokélu alebo oligospermiu, tam odporúčam okrem klasickej medicíny tiež čínsku medicínu. Sama mám až vďaka nej dve krásne deti a tiež ju často používam, či už vo forme dietetiky alebo fytoterapie.

Keby ste mali vypichnúť nejaké základné esencie, ktoré by ste odporučili každému, aby ich mal doma, ktoré by to boli?

    Určite Krízová esencia. Použiť ju môžete pre základné uzemnenie pri veľkých konfliktoch alebo strachu. Je to taká prvá pomoc, výborná napríklad pri mdlobách, úraze alebo šoku. V takom prípade najprv podajte sebe, až potom tomu, kto mal úraz, pomôže Vám to jasnejšie a pokojnejšie konať. Pamätám si, ako moja dcérka asi v 5 rokoch spadla v izbičke a bola v šoku, nebola schopná povedať odkiaľ spadla, čo sa stalo, len sa triasla, nevedeli sme či ísť do nemocnice. Po podaní Krízovej esencia za chvíľku začala hovoriť. Povedala, že sa pošmykla a spadla z poschodovej postele dozadu, bola schopná povedať, či jej je na zvracanie atď.

Krízová esencia môže byť aj súčasťou zmesi esencií na mieru, prípadne sa s ňou môže kombinovať. Krízová esencia je ale len prvá pomoc. Len jedna zo stoviek kombinácií esencií, to mnoho ľudí vôbec netuší.

Je niečo, čo nepadlo v rozhovore a rada by ste to mamičkám odkázala?

    Neodsúvajte nepríjemné pocity, neprehliadajte a nebagatelizujte ich. U seba ani u druhých. Stretávam sa niekedy s naozaj závažnými stavmi, ktoré mali byť riešené oveľa skôr. Inokedy naopak so stavmi, ktoré možno zlepšiť pomerne ľahko a je tak zbytočné sa trápiť, keď zlepšenie môže byť už v rámci dvoch troch týždňov.

Starostlivosť o dušu potrebujeme, rovnako tak ako napríklad čistenie zubov, DENNE. Psychika nie je niečo, čo sa dá niekedy neskôr, až sa nám to bude hodiť, "opraviť" počas jednej konzultácie. Niektoré ťažkosti potrebujú dlhšiu terapiu a často kombináciu niekoľkých terapeutických metód. Určité zlepšenie je ale prakticky vždy možné - ak naozaj chceme zmenu.

Veľmi pekne ďakujeme za rozhovor!

Čítaj celý článok
redakcia
25. mar 2019 Čítané 1339x

    Cestovanie s kočíkom je ďalšia z disciplín, ktorú sa musia mamy naučiť a ovládať tak dobre, aby v mestskej džungli dokázali prežiť. Na autá je potrebný vodičský preukaz, avšak na prepravu vášho pokladu v kočíkovom tátošovi vás nikto nepripraví.

Nechajte si poradiť, aké vychytávky o cestovaní MHD nazbierali skúsené šoférky kočíkov na Modrom koníku a čo radia mamičkám samotní prepravcovia na svojich weboch.

Zásada číslo jedna: Dobré kolieska!

    Väčšina z mamičiek má ako prvý kočík nejakú dvoj/trojkombináciu, ktoré sú z veľkej väčšiny vybavené obrými kolesami. Je to veľká výhoda na dlažobných kockách, dlažbách, ale aj pri nájazde do dopravného prostriedku - najmä ak sa zaaretujú.

Veľké kolesá sa málokedy v chodníku zaseknú, kočík zvláda parádne niekoľkocentimetrový schod z nástupného ostrovčeka do električky alebo autobusu. Aj ten neskutočne príšerný zvuk klopkajúcich koliesok napríklad po zámkovej dlažbe, s ktorým sa stretnete hneď, ako vaše bábätko vyrastie z hlbokého kočíka a presedláte na nejaký športovejší model, chýba.

Športové korby z kombinovaných kočíkov bývajú ťažké, veľké, nepraktické a tak z veľkej väčšiny prichádza sklamanie a následná kúpa golfiek alebo športiaku - tie však mávajú kolesá aj o polovicu menšie a naučiť sa s nimi jazdiť po dlažbách a rozmlátených chodníkoch chce čas. 

Zásady správneho cestovania MHD

    Pokiaľ nerada žiadate o pomoc s vynesením kočíka do MHD, je fajn si plánovať cestu tak, aby vám na ňu vyšiel nízkopodlažný prepravný prostriedok. Bohužiaľ, nie vždy a všade je to možné a nie vždy podľa cestovného poriadku deklarovaná nízkopodlažná električka naozaj príde.

Preto sa nie vždy zvládnete nalodiť bez cudzej pomoci. Zo skúseností mamičiek z Modrého koníka ale vyplýva, že ochota pomôcť s kočíkom je pomerne bežná, takže sa nemusíte báť - dosť často k vám niekto sám priskočí, aby vám pomohol.  

Ešte pred nástupom

    Dopravné podniky majú rôzne predpisy, cez ktoré dvere treba nastupovať. Je dobré prichystať sa s kočíkom na miesto, z ktorého predpokladáte, že do električky alebo autobusu budete nastupovať. Vyberajte si vždy dvere, ktoré sú na nástup kočíka určené - v starších prostriedkoch to sú tie zadné, v nových električkách a autobusoch zase zvyčajne tie prostredné. Na týchto miestach je priestor dopravného prostriedku prispôsobený na zaparkovanie kočíka tak, aby bol čo najpohodlnejší ako pre vás, tak pre ostatných cestujúcich.

Pri príchode električky či autobusu dajte vodičovi najavo, že hodláte nastúpiť - niekedy postačí očný kontakt a kývnutie, niekedy si môžete pomôcť zdvihnutím paže. To, že o vás vodič vie, vám dá dostatok času na manévrovanie, zaparkovanie kočíka i k prípadnému posadeniu sa.  

Ako nastupovať do MHD?

    Pri nástupe do nízkej električky alebo autobusu tam, kde nie je nástupište upravené na rovnakú úroveň, je vhodné zaaretovať (zablokovať) si predné kolieska, aby sa pri dotyku s podlahou nepretočili a nástup prebehol hladko. Do nízkopodlažného vozidla vojdite kočíkom popredu.

Ak nastupujete do dopravného prostriedku so schodmi, kočík vynášajte vždy madlom napred, nikdy nie s dieťaťom popredu. Ak musíte zdolať schody, požiadajte niekoho o pomoc - v prípade, že sa nenachádza nikto, kto by vám pomohol, nebojte sa poprosiť vodiča. Jeden zo zdvíhačov kočíka stojí hore v dopravnom prostriedku a ťahá kočík za madlo, druhý môže kočík uchopiť za spodnú tyč medzi kolieskami či za spodok korbičky - tak docielite to, že kočík bude vo vodorovnej polohe a vaše bábätko bude v bezpečí.

Ako sa správne zviesť?

    Pri jazde dopravným prostriedkom postavte kočík pozdĺž steny dopravného prostriedku a vždy ho zabrzdite. Najbezpečnejšie je umiestniť kočík tak, aby bolo dieťa chrbtom k vodičovi, teda proti smeru jazdy. Nie vždy to ale stačí. Pomôcť si môžete ešte pridŕžaním rukami alebo aj nohami, ak sedíte. Pri prudkom zabrzdení majú hlavne ľahké kočíky tendenciu sa prevracať, pozor na to aj u trojkolesových kočíkoch.

Miesto, kde sa po dobu jazdy uvelebíte, vyberajte hlavne podľa odporúčaní dopravného prostriedku - teda na vyznačených miestach pre kočíky. Zaparkujte tak, aby ste pri vystupovaní musela čo najmenej manévrovať - nikdy neviete, koľko ľudí ešte nastúpi, či nepristúpia ďalšie kočíky alebo vozíčkar. 

Ak je to možné, sklopte madlo kočíka, aby čo najmenej vyčnievalo do priestoru. Aj za jazdy sa aretácia predných koliesok vyplatí. Kočík nebude jazdiť, v zákrutách sa nebude nakláňať.

"Ja jazdím s chalanmi veľa vlakom. Keď som jazdila tehotná s pupkom ako vráta a s golfáčom, kde som mala rok a pol starého synčeka, mala som tieto postrehy: chlapi - dvadsaťpäť až cca štyridsaťpäť len ma videli, tak zdrhali. Pomáhali poväčšine ženské všetkého veku, seniori. V MHD ako kedy, často bolo narvané a nebolo miesto na kočík. Začala som nosiť v šatke, nebavilo ma sa kohokoľvek doprosovať."

Sme na konci cesty! Ako na výstup?

    Pred plánovaným výstupom a príchodom do zastávky dajte vodičovi znamenie, že sa s kočíkom chystáte vystúpiť. V niektorých prostriedkoch je na to určené tlačidlo s obrázkom kočíka. V drvivej väčšine sa dodržiava pravidlo, že dvakrát rýchlo stlačíte tlačidlo "znamenie vodičovi".

Pri výstupe by malo byť pravidlom, že sa v dopravnom prostriedku otočíte chrbtom ku dverám a s kočíkom vystúpite pozadu.

"U nás v meste je MHD výhradne o vodičoch. Keď je v pohode, tak zastaví tak, že z chodníka krásne nabehne rovno do busu, vezme aj viac kočíkov a cestovanie je pohoda. Keď je to nejaký frfloš, tak nabehne tak, že pri nastupovaní malého skoro vyklopím, má reči, že zle stojím a prekážam a alebo napríklad nevezme viac ako jeden kočík, a to je potom cesta za trest. 

Sme malé mesto, takže už mamičky vedia, ktorý vodič je ktorý a ako bude cesta prebiehať. Ale inak všeobecne máme nízkopodlažné busy s dostatkom miesta. Pomoc od ľudí je tiež ako kedy. Cesta vlakom je vždy príjemnejšia. Vždy niekto pomôže, sprievodcovia sú úžasní."

Kočík ako nákupná taška

    Pokiaľ využívate prepravu pomocou hromadnej dopravy často, je dobré tomu prispôsobiť výbavu. Ak chodíte pešo nakupovať alebo sa hrať, určite vám pomôže veľa vychytávok, ktorými možno kočík vylepšiť k vašej maximálnej pohodlnosti.

Kapitolou samou o sebe sú prebaľovacia tašky na kočíky. Na hlboké veľké kočíky ich je nepreberné množstvo, podľa vkusu a cenových možností každej z mamičiek. Úžasná vec, ak chodíte nakupovať pešo, je taška zo sieťoviny, ktorú so suchými zipsami pripnete na konštrukciu a madlá kočíka - zmestí sa do nej veľa vecí. 

Super vychytávky sú tiež rôzne háčiky, ktoré sa na kočík pripevnia. Vďaka nim vyrobíte z akejkoľvek kabelky kabelku na kočík, alebo k nim pripnete tašky.

Aby cesta deti bavila 

    Jednou zo súčasťou prepravy MHD je fakt, že nie všetky deti sú z polhodinovej jazdy električkou nadšené. Niektorým deťom pomáha, ak vidia von. Škatuľky s chrumkami, ovocné kapsičky a sušienky je občas to, čo deti zabaví. U starších detí potom toto všetko premôže pozorovania a rozprávanie sa o tom, čo sa deje za oknami - v tejto fáze už ste za vodou, bude trvať naozaj dlho.

Používateľka Modrého koníka opisuje stav prímestskej dopravy: "Ja koľkokrát radšej idem dopravou než autom. Tam to malý neznáša, ako musí byť pripútaný. Teda najlepšie je za nás vlak. Kočík necháme na to určenom mieste a prechádzame sa po vlaku. V autobuse zvládame max. hodinu. Tam sa predsa len musí sedieť na mieste.

Inak vždy som mala šťastie na ochotných ľudí, čo mi s kočíkom pomohli. Teraz s golfáčom si ho naložím prípadne aj sama. A áno, ešte naša zábava pri cestovaní je jedlo. Takže vždy so sebou nabalím škatuľky - s chrumkami, nakrájaným ovocím, zeleninou - a s tým potom cestujeme. Hračky sa mi veľmi neosvedčili, väčšinou ich chcel niekam hádzať. Snáď len pohyblivá knižka ho chvíľu zabavila."

Nebojte sa cestovania s kočíkom, trénujte, vyrážajte často. Neostýchajte sa požiadať o pomoc a vždy zachovajte pokoj - stále lepšie prejsť zastávku alebo nechať utiecť jeden spoj, než v strese manévrovať s kočíkom sama na schodoch - vždy myslite hlavne na pohodlie a bezpečnosť toho najmenšieho, prepravovaného vnútri kočíka.

zdroj:

dpp.cz

Čítaj celý článok
redakcia
23. mar 2019 Čítané 708x

Bezstarostné detstvo. Hry na schovávačku. Uličné kamarátstva. Prvé lásky. Prvé trápenia. Spomienky, ktoré si nosíme celý život v sebe, sa viažu na mnohé miesta. Konkrétne miesta.

Pamätáte si to detské ihrisko, na ktorom ste sa hrali ako malé dieťa? Zažili ste na ňom množstvo dobrodružstiev a pocit bezstarostného detstva. Prekonali prvé pády a odraté kolená. Alebo ten park, v ktorom ste dostali prvú pusu od chlapca, z ktorého sa vám triasli kolená. Ani myšlienka na jazierko, pri ktorom ste sedávali spolu s najlepšou kamarátkou a spoločne prežívali všetky radosti i starosti teenagerských čias, vás nenechá chladnou. No teraz, keď prechádzate tými miestami, sú vaše spomienky viac a viac nejasné. Pomaly sa strácajú. Pretože z opusteného, zničeného ihriska sa už neozýva detský smiech. V parku obchádzate odpadky a vyhýbate sa vandalom. A to jazierko tiež už nie je tým miestom pokoja. Vráťte miestam nielen čistotu a zašlú slávu, ale predovšetkým ich minulosť. Nedovoľte, aby spomienky zmizli pod nánosom špiny či odpadkov.

Tak, ako si opatrujete doma staré fotografie, opatrujte si aj miesta. Fotografie uložíte na bezpečné miesto. Založíte do albumu. Vložíte do rámčekov. Nedovoľte, aby miesta, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou vašich spomienok, chátrali. Projekt Ahoj Krásne Slovensko môže zachrániť mnoho spomienok. Pomôžte rozhodnúť, ktorý kút Slovenska získa späť svoju starú tvár a zažiari čistotou. Až trom miestam môžete vdýchnuť život jednoduchým zahlasovaním. Hlasujte alebo navrhnite svoje miesto, ktoré dostane druhú šancu.

Nielen pekné miesta si zaslúžia našu pozornosť a starostlivosť. Práve naopak. Avšak podvedome inklinujeme k pekným a príjemným miestam. Vyhľadávame čistotu a harmóniu. Krásne veci si vážime a obdivujeme. No akonáhle sa niečo pokazí, stratí svoju dokonalosť, začíname to utláčať do pozadia. Presne tak je to aj s miestami. Ak vidíte budovu s rozbitým oknom, predpokladáte, že je opustená a nikto sa o ňu nestará. Stane sa tak ľahko terčom vandalov, ktorí ju zničia ešte viac. Ak prejdete okolo miesta, v ktorom sa nahromadilo pár odpadkov, je pravdepodobné, že o týždeň nezmiznú, ale naopak. Bude ich tam viac. Takto si pomaly ničíme krásne miesta, ktoré nedostali šancu na záchranu. A presne o to ide v tomto projekte. Nerozbíjať ďalšie okná, neprihadzovať odpadky, ale napraviť škody a vyčistiť všetko, čo sa dá. Pretože naozajstná krása je veľakrát skrytá pod povrchom. A to, samozrejme, neplatí iba pre miesta, budovy, parky či ihriská. Platí to aj pre nás, ľudí.

Tak prejavme ľudskosť, nezatvárajme oči a pomôžme, ak je to v našich silách. Pretože každá pomoc spoločnosti sa nám raz vráti. Skôr či neskôr. Postarajte sa o to, aby sa vrátila v pozitívnom duchu, a zahlasujte za miesto, ktoré si podľa vás zaslúži novú šancu. Možno tým vytvoríte nové spomienky tomu malému chlapcovi, ktorý smutne pozerá z okna túžiac zažívať rovnaké detstvo ako vy. Dievčatám, prechádzajúcim každé ráno podchodom, ktorý vyvoláva strach a hrôzu, dodáte pocit bezpečia. Chladným, betónovým plochám, na ktorých deti trávia voľný čas, môžete vdýchnuť život. Stačí vám jeden prst, jeden klik, tak ním pohnite a dokážete veľké veci.

--------

Tento článok vyšiel s podporou Cif

Čítaj celý článok
redakcia
21. mar 2019 Čítané 1311x

Šestonedelie je obdobie plné zmien. Tou najväčšou zmenou je, že ste sa dočkali a narodilo sa vám bábätko, čo zasiahne do chodu celej rodiny. Aj telo novopečenej mamičky prechádza zmenami. Začínate dojčiť, cítite, že sa vaše hormóny vzbúrili, vaše telo sa čistí po pôrode. Aké fyziologické zmeny sa odohrávajú v tele mamičky prvé týždne po pôrode? Čo môže očakávať?

Šestonedelie je obdobím bezprostredne po pôrode, kedy dochádza k najväčším telesným zmenám a celkovo ku zžívaniu sa s bábätkom. Týchto šesť týždňov môžeme rozdeliť na rané šestonedelie (prvých 10 dní po pôrode), kedy žena začína dojčiť a hoja sa popôrodné poranenia, a na neskoré šestonedelie, kedy sa už začína žena cítiť lepšie a užíva si prvé týždne so svojím bábätkom.

Čo sa deje s maternicou po pôrode

    V tehotenstve vážila maternica zhruba 1 000 g. Už prvé dni po pôrode môžete pozorovať, že sa maternica rýchlo zmenšuje. Na konci šestonedelia váži približne 80 g a zostane o trochu väčšia ako pred otehotnením. Tento proces sa nazýva zavinovaním maternice. Je sposobený hormónmi, ktoré sa začínajú uvoľňovať už pri pôrode a najmä po pôrode. Dochádza pri ňom k sťahovaniu maternice (zmršťovaniu svalových vlákien) späť do pôvodnej podoby. Zavinovanie maternice je bolestivé zhruba ako silnejšia menštruácia. Ak žena dojčí, maternica sa zavinuje viac a tiež to viac bolí. Ale nie je to nič, čo by sa nedalo prežiť. Uvádza sa, že zavinovanie maternice je bolestivejšie u viacrodičiek než u prvorodičiek.

Jedna používateľka Modrého koníka píše tipy na lepšie zavinovanie maternice: "Dojčiť a spať na bruchu, pokiaľ to dovolia prsia, keď tak si brucho vypodložiť. Tým sa bude maternica lepšie zavinovať. Ja som rodila po štvrtýkrát a môj doktor mi povedal, že mám maternicu tak krásne zavinutú, ako keby som nerodila. A že by to nejako veľmi bolelo, sa povedať nedá, skôr pri začiatku dojčenia je cítiť tlak v podbrušku, ale pocity máme každá iné."

    Súčasne so zavinovaním maternice dochádza k odchodu tzv. očistkov. Očistky sú vlastne odumretá povrchová vrstva sliznice maternice, ktorá začne po pôrode prirodzene odchádzať z tela von. Spočiatku sú veľmi silné, postupne sa ich množstvo znižuje. Rovnako tak sa mení ich farba. Prvé dni po pôrode sú jasne červené, potom hnednú, žltnú až zbelejú a nakoniec odchádza priezračný hlien. Očistky odchádzajú po vaginálnom pôrode, sj po pôrode cisárskym rezom. V tomto období sa nezaobídete bez popôrodných vložiek. Odchádzanie očistkov nie je príjemné, ale je to úplne prirodzené. Očistky sú živnou pôdou pre baktérie, preto je nutné dbať na zvýšenú hygienu.

Svoje skúsenosti s odchádzaním očistkov opísala mamička v diskusii:

"Ja som po prvom pôrode silne krvácala 4 týždne, slabšie ďalšie 2 a potom som ešte cca 2 týždne špinila. Po druhom pôrode bolo silné krvácanie týždeň, slabšie ďalší týždeň a potom týždeň špinenie a bolo po. Menštruácia mi u oboch prišla cca po ôsmich mesiacoch. Takže aj u jednej osoby to môže byť zakaždým úplne inak, rovnako ako pôrody neboli rovnaké."

Zmeny pošvy po vaginálnom pôrode

    Po vaginálnom pôrode je pošva prekrvená, presiaknutá s tmavším sfarbením. Hojí sa približne 2-3 týždne, záleží na veľkosti poranenia. Po troch týždňoch od pôrodu sa tiež vracia do "pôvodného stavu." Niektoré mamičky uvádzajú, že sa po pôrode cítia "tam dole" rovnako ako predtým, zatiaľ čo iné cítia veľký rozdiel aj niekoľko mesiacov po pôrode. Občas záleží aj na na zručnosti lekára, ktorý šil popôrodné poranenia. Niekedy lekári stehy príliš utiahnu a ženu to potom bolí a je to veľmi nepríjemné.

Postupne získavajú aj svaly panvového dna svoj pôvodný tvar a vracajú sa do pôvodnej polohy. Svaly panvového dna dokážu ženu po pôrode veľmi rozhnevať, preto je dobré ich posilňovať, predíde sa tak nielen inkontinencii moču.

"Po šestonedelí bolo zrazu dole všetko zase ako predtým. Od 4. týždňa som sa snažila pri močení zadržiavať a púšťať prúd moču a tým posilňovať svaly panvového dna. Alebo aj v stoji som akoby všetko stiahla. Takto po chvíľkach vždy pár sekúnd a predlžovala som to. A postupne to bolo lepšie a lepšie."

Krčok maternice už vždy prezradí, že ste rodila

    Po vaginálnom pôrode je krčok maternice ochabnutý, mierne pootvorený a má narušené okraje. Počas prvých dní po pôrode sa uzatvára a zhruba po týždni je otvorený na 1 cm. Pred pôrodom má bránka okrúhly tvar, po pôrode sa tvar bránky postupne ustaľuje a zostane cylindrický.

Jazva po cisárskom reze

    Čím ďalej, tým viac mamičiek porodí svoje deti cisárskym rezom. V tom prípade sa ich určité, vyššie uvedené zmeny, netýkajú, ale zas riešia jazvu po cisárskom reze. Niekto má to šťastie, že o nej skoro nevie a hojí sa bez problémov, iná mamička má pri hojení problémy.

Ak jazva hnisá, alebo sa rozostupuje, prípadne cítite, že s ňou nie je niečo v poriadku, navštívte ihneď lekára. Môže ísť o známky infekcie a situáciu je nutné začať riešiť. Niekedy je nutné pristúpiť aj k reoperácie jazvy. O jazvu je nutné sa starať. Premazávať ju a masírovať, aby sa predišlo vzniku hrčiek a jazva zostala pekná. Zo začiatku je jazva začervenaná, čo je normálne, postupne bude blednúť.

Dojčenie

    Počas prvých dní po pôrode sa začína rozbiehať laktácia. Je dôležité, aby mamička v tomto období dostatočne pila a často prikladala bábätko k prsníku, aby sa laktácia rozbehla. Prvé mliečko, ktoré z prsníka vyteká, je mledzivo, alebo inak kolostrum. Je ho menej, ako neskoršie materské mlieko, ale je veľmi výživné a bábätko z neho získa všetko dôležité. Spočiatku je číre, neskôr nažltlé a viac husté ako materské mlieko, ktoré sa spustí o pár dní. Plnohodnotné materské mlieko sa tvorí zhruba po dvoch až troch týždňoch od pôrodu.

Hormonálna búrka

    Po pôrode pomerne rýchlo klesá hladina placentárnych hormónov. Už okolo 11.-16. dňa po pôrode sú tieto hormóny na nulovej hodnote. Prvý týždeň klesá tiež hladina estrogénov a gestagénov. Dojčenie ovplyvňuje ďalšie uvoľňovanie týchto hormónov a tiež hormónu oxytocínu, ktorý napomáha produkcii materského mlieka a tiež urýchľuje zavinovanie maternice. Preto ženy, ktoré dojčia, produkujú tým viac hormónu oxytocínu a môžu pri dojčení pociťovať bolesti zo zavinovania maternice a silnejší odchod očistkov. Ide o prirodzený proces, ktorý urýchľuje návrat tela späť do pôvodnej kondície.

Zmeny v psychike

    Po pôrode zažíva novopečená mamička aj zmeny v psychike. Je to ovplyvnené kolísaním hormónov, ale tiež tým, že najmä pre prvorodičky ide o úplne novú situáciu. Novopečená mamička sa môže občas cítiť bezradná, nevie, ako sa má v určitej situácii zachovať, bábätko plače a ona nevie prečo a ako mu môžu pomôcť. Do toho je nevyspatá, unavená, bolia ju ešte rany po pôrode... To všetko sa odráža na psychike a nálade.

Štatistiky uvádzajú, že 50-75% žien zažije po pôrode tzv. "baby blues." Ide o stav, ktorý sa objavuje okolo 3. až 4. dňa po pôrode a znamená prudký pokles nálady, citovú labilitu, pocity smútku a neschopnosť prejavovať lásku k bábätku. Tento stav vo väčšine prípadov behom pár dní odoznie a všetko je v poriadku. Niekedy sa ale môže prehlbovať a novopečenú mamičku postihne popôrodná depresia. A to už je nutné riešiť.

Hormonálnou búrkou si prešla aj jedna používateľka Modrého koníka, ktorá napísala do diskusie: "Mala som veľmi ťažký pôrod. Dlho som sa snažila porodiť normálne, ale po dlhých hodinách bolestí ma zobrali na cisársky. Do toho protivné sestričky, malá v pôrodnici stále plakala. Až na pár hodín spánku plakala 5 dní. A nikto mi vtedy v pôrodnici nepomohol. Ja som za nimi chodila uplakaná a zúfalá. A jediné, čoho sa mi dostalo, boli ich pohľady. Pozerali sa po sebe, ako čo zase otravuje.

Doma to bolo potom zasa ťažké. Bála som sa byť s malou sama. Že mi prestane dýchať, že sa niečo stane, že to nebudem vedieť vyriešiť. Prišla mi strašne krehká. Mala som 22 a očividne som na to jednoducho nebola dosť zrelá a pripravená. Tiež dojčenie bolo utrpením. 90 minút som odsávala kvapôčku po kvapke. Potom som nakŕmila a mohla som zase začať odsávať. Stále dookola niekoľko dní, týždňov. To mojej psychike tiež nepridalo.

Zlepšilo sa to, keď som začala malej dávať umelú výživu. Malá bola spokojná a ja tiež. Namiesto odsávania som sa mohla venovať jej. Od tej doby (pár týždňov po pôrode) to bolo fajn. Za pár týždňov čakám ďalšie bábätko. Hovorím si, že už som teraz viac pripravená a viem, do čoho idem. Ale ono v tom sú vážne hormóny, takže myslím, že to človek veľmi neovplyvní."

Popôrodná depresia?

    Baby blues trvá zvyčajne približne týždeň. Ak trvá dlhšie, môže prejsť do popôrodnej depresie, ktorá postihuje 5-20% mamičiek. Čím skôr začne mamička situáciu riešiť, tým lepšie. Ak cítite, že niečo nie je v poriadku, nesnažte sa situáciu riešiť sama a navštívte odborníka. Niet sa za čo hanbiť. A aké sú príznaky popôrodnej depresie?

Novopečená mamička má pocity úzkosti a strachu, bojí sa, že zlyhala, cíti bezmocnosť a beznádej, nemá o nič záujem, cíti, že bábätko vlastne vôbec nechcela a nedokáže si ho zamilovať a postarať sa o neho, nekontrolovateľne plače a nemôže spať, je podráždená a nahnevaná. Tento stav môže byť veľmi nebezpečný ako pre mamičku, tak aj pre bábätko. Zvyčajne sa popôrodná depresia prejaví po konci šestonedelia. Nespoliehajte na to, že to prejde samo, alebo, že to zvládnete sama. Stav sa bude ďalej prehlbovať a situácia bude len horšia.

S popôrodnou depresiou má skúsenosť jedna používateľka, ktorá sa zverila v diskusii: "Práve prechádzam hlbokou popôrodnou depresiou. Napriek tomu, že som sa aj pred pôrodom liečila na úzkostlivo depresívnu poruchu, je to teraz to najhoršie, čo som zažila. Všetko začalo po šestonedelí nespavosťou, ranným zvracaním a neustálym stresom, kedy bude malý hore a či nebude plakať. Potom, čo som skončila v jeho šiestich týždňoch s dojčením a nasadila antidepresíva, som sa tretí deň zrútila a len plakala, ani som hovoriť nemohla. Hrozné stavy, hlavne, keď som bola s malým osamote. Akýkoľvek stres končil plačom a hlbokým smútkom, že to nebude nikdy lepšie."

Únava je po pôrode normálna

    Ku koncu tehotenstva býva žena veľmi unavená, bruško je ťažké a už sa teší na pôrod a ako to bude mať za sebou. Lenže pôrodom to nekončí, ale vlastne začína. A mnohokrát príde únava ešte väčšia. Dlho očakávané bábätko je tu a s ním prídu ďalšie nároky.

Často sa novopečená mamička vôbec nevyspí, pretože má bábätko bolenie bruška alebo neustále dokola bojuje s dojčením. Nebojte sa požiadať v tejto chvíli o pomoc. Požiadajte manžela, partnera alebo mamu o pomoc s upratovaním alebo varením. Niekedy je toto obdobie kvôli únave veľmi náročné a tiež môže trvať dlho. Ale nebojte sa, jedného dňa to prejde a konečne sa vyspíte.

"Ja bývam tiež poriadne unavená. Ale s vyčerpaním, s akým som bojovala po pôrode dcéry, sa to nedá porovnať. To bol poriadny záprah. Nočné vstávanie, kŕmenie, následné uspávanie niekoľkokrát za noc. Ja samotná som si musela zvyknúť na nový režim, ku všetkému som bola anemická a nemohla som užívať železo. No, dalo mi to zabrať. Ale prežila som a dcérka za to rozhodne stála a pokojne by som si to zopakovala ešte raz."

Menštruácia, kedy ju čakať?

    To, kedy sa po pôrode objaví prvá menštruácia, je veľmi individuálne. Môže sa objaviť na konci šestonedelia, kedy očistky prejdú rovno do menštruácie alebo až niekoľko mesiacov po pôrode. Nespoliehajte na to, že dojčenie je účinná antikoncepcia, mnohým ženám sa to nevyplatilo. Otehotnieť môžete, aj keď ste menštruáciu ešte nedostala. Pred prvou menštruáciou je totiž prítomná prvá ovulácie, takže je naozaj možné otehotnieť.

"Tak som dnes zistila, že som opäť tehotná. Asi by som z toho mala mať radosť, ale zatiaľ mi to vôbec nejde. Zrejme som otehotnela 5 týždňov po pôrode, kedy sme mali raz nechránený styk. Som hlúpa, všade som čítala, že ak dojčím, tak by som otehotnieť nemala, ale či je to naozaj pravda, som si už nezistila. A stalo sa. A to sme vlastne druhé mimi nikdy nechceli. Strašne sa toho bojím. Že sa nebudem môcť plne venovať obom deťom, že to ja sama jednoducho psychicky nezvládnem."

Čo sa v šestonedelí odporúča

 • Nielen kvôli odchádzaniu očistkov je dôležitá správna a častá hygiena. Sprchujte sa pokojne niekoľkokrát denne, môžete používať špeciálne intímne mydlá, prípadne mydlo s obsahom dubovej kôry, ktoré pomôže k lepšiemu hojeniu popôrodných poranení.
 • Používajte priedušné popôrodné vložky a dostatočne často ich meňte. Odporúča sa aj používanie sieťovaných nohavičiek.
 • Používajte bavlnené dojčiace podprsenky, ktoré vám dobre padnú a nikde netlačia. Rovnako tak je vhodné používať bavlnenú bielizeň, ktorú oceníte, keď sa budete viac potiť.
 • Strážte si, čo jete. Jedzte vyvážene a ak dojčíte, vyhnite sa nadúvacím potravinám, aby ste zbytočne bábätku nezavarili s bolesťami bruška.
 • Dostatočne pite, bude sa vám tvoriť viac materského mlieka.
 • Cvičte cviky na panvové dno. Ideálne, ak vám ich ukážu už v pôrodnici.
 • Dbajte tiež na svoju psychiku. Hovorte o svojich pocitoch a snažte sa odpočívať (minimálne, keď vaše bábätko spí).
 • Skúste si nájsť nejaký čas len pre seba, ale aj pre vás s partnerom, aj keby to malo znamenať, že si len večer pustíte obľúbený film. Aj to sa predsa počíta a je to dôležité.

Čo v šestonedelí rozhodne nerobte

 • Počas šestonedelia sa kvôli odchádzaniu očistkov neodporúča kúpať, ale len sprchovať.
 • Dajte si pozor na to, aby sa bábätko nedostalo do styku s očistkami, sú pre bábätko veľmi nebezpečné.
 • Počas šestonedelia je dobré vynechať pohlavný styk, jednak kvôli odchádzaniu očistkov, ale aj kvôli tomu, že sa tam dole všetko hojí a pohlavný styk nebýva pre ženu príjemný, skôr naopak, môže byť veľmi bolestivý (niekto to nedodržiava a žiadne problémy nemá, sú ale aj ženy, ktoré nechcú o sexe počuť aj niekoľko mesiacov po pôrode).
 • Ako už bolo napísané vyššie, strážte si, čo jete a všeobecne dodržujte zdravú životosprávu.

Cvičenie po pôrode

    Po pôrode cisárskym rezom sa odporúča s cvičením počkať aspoň prvé 4 mesiace. Ide o veľkú brušnú operáciu a je nutné nechať všetko správne zahojiť, inak by ste si mohli ublížiť a dobu rekonvalescencie si ešte predĺžiť. Môžete však cvičiť cviky na posilnenie panvového dna, o tom kedy a ako začať by vás mali informovať už v pôrodnici alebo sa popýtajte svojho gynekológa.

Po vaginálnom pôrode, pokiaľ nie sú nejaké komplikácie, je možné začať cvičiť skôr. Opäť sa odporúča posilňovať panvové dno. Mamičky často riešia ochabnuté bruško a chceli by ho mať čo najskôr také, ako predtým. Cvičiť a posilňovať môžete, ale buďte na seba opatrná a neprepínajte sa, nech si neublížite.

Voľte pomalé a nenásilné tempo, všetko chce svoj čas. Vaše telo sa dáva dokopy a späť do pôvodnej formy aj samo o sebe. Hovorí sa, že ste deväť mesiacov nosili v bruchu bábätko, rovnako tak dlho trvá, než sa vaše telo vráti späť do formy. Veľmi dobré sú prechádzky s kočíkom, takých niekoľko kilometrov denne urobí divy.

Komplikácie v šestonedelí

 • krvácanie - niekedy je ťažké odlíšiť ho od odchádzajúcich očistkov, ale ak je krvácanie silné, máte nejaké pochybnosti alebo z vás odchádzajú zrazeniny krvi, okamžite navštívte lekára (v tele mohol zostať zvyšok placenty a môže ísť o život ohrozujúci stav).
 • komplikácie s hojením jazvy, či už po vaginálnom pôrode alebo pôrode cisárskym rezom, infekcie a vznik zápalu v mieste jazvy
 • zlé a veľmi bolestivé zavinovanie maternice
 • problémy s dojčením, zápal v prsníku
 • popôrodná depresia
 • laktačná psychóza

Návštevy v šestonedelí

    Dnes je úplne bežné, že novopečená mamička prijíma počas šestonedelia návštevy. Myslite ale na to, že to nie je vaša povinnosť. Ide predovšetkým o prvé týždne zžívania sa s bábätkom a ak sa na nejaké návštevy necítite, pokojne ich odmietnite. Bábätko im neutečie a môžu sa na neho prísť pozrieť neskôr.

Ak vám to nevadí, nemali by vás návštevy stresovať (čo sa týka prípravy občerstvenia a napríklad upratovania). Lepšie, ak sa bude jednať o kratšie návštevy, ktoré vás a bábätko príliš nevyčerpajú a dôležité je, aby všetci, ktorí prídu, boli zdraví.

Čo mamička, to iný názor. Takto to vidia s návštevami užívateľky Modrého koníka:

"Tak ja som návštevy prijímala normálne už prvý týždeň z pôrodnice doma. A to som bola po sekcii. Prvé dva dni som síce mala horúčky a ležala, ale potom už mi bolo suprovo. Nič ma netrápilo, bolesť jazvy nebola nijako strašná, takže som nevidela dôvod, prečo neprivítať najbližších a nepredstaviť im nášho chrobáčika. Samozrejme vždy záleží na tom, ako sa mamička cíti, to je najdôležitejšie. Keby mi nebolo dobre, tak by som to rozhodne cez koleno nelámala a pozvala si návštevy až budem schopná."

"Ja návštevy zo strany najbližších príbuzných (tj. babičky, súrodenci, nemyslím bratranci a tety z druhého kolena a susedia) vítam, za predpokladu, že sú všetci zdraví a zdržia sa rozumnú dobu a nebudú dávať milión nevyžiadaných rád. Naopak babičky môžu pomôcť v prvých dňoch (keď nie so starostlivosťou o dieťa, tak môžu pomôcť uvariť, upratať, vyvenčiť psa). Mne by bolo ľúto, keby moja mamka, ako babička, videla malú až dajme tomu vo veku dvoch mesiacov."

    Šestonedelie je pre jednu mamičku krásne, nezameniteľné obdobie, pre inú obdobie veľmi náročné a plné bolesti. V každom prípade ho sprevádza kopa fyziologických zmien v tele mamičky, o ktorých je dobré aspoň niečo vedieť. Mamičky v tehotenstve často riešia výber kočíka a hlavne pôrod, to, čo príde potom, zvyčajne dopredu neriešia. Ale pôrodom to nekončí, ale naopak začína. Keď sa aspoň trochu pripravíte, budete potom menej prekvapená a možno aj zaskočená tým, čo sa deje prvé týždne po pôrode.

zdroj:

motherclub.cz

mamaaja.cz

motherclub.cz

babyweb.cz

Čítaj celý článok
alohim AMBASÁDORKA
23. mar 2019 Čítané 2763x

Dobre poznáme tie hektické rána, kedy na seba máme minimum času. Často volíme kompromis medzi menšou upravenosťou alebo jednoducho nasadíme slnečné okuliare a ide sa :wink: 
Možností je viac, makeup nie je nutnosťou, a teraz hovorím iba svoju skúsenosť, nemusí so mnou súhlasiť každý. Akonáhle sa trocha upravím, deň je krajší a veselší, na svet sa viac usmievam. Máte to tak aj vy? :slight_smile:

Denné líčenie sa od večerného líši intenzitou, decentnosťou a tým, že má dobre vyzerať na prirodzenom svetle - bez efektu masky, nánosov ťažkých vrstiev. Prirodzene, ľahko a jemne. A to nám nahráva aj pri nedostatku času - nebojme sa pri líčení použiť prsty a všetko si čo najviac zjednodušiť a uľahčiť.

Pozrite si toto rýchle video a pod ním nájdete v článku pár skvelých tipov...

1. Pleť je 90% úspechu
Môžeme pokojne vynechať iné kroky, ale na čo nesmieme zabudnúť je naša pleť - a starostlivosť o ňu. Vyčistiť, hydratovať a ochrániť pred slnkom je základ.

Ale keďže článok je o líčení, je potrebné aj jej zjednotenie (viac o úprave pleti nájdete tu) - dobre poznáme ten pocit, ak zakryjeme pár nedokonalostí. Hneď sa cítime oveľa lepšie a sebavedomejšie. Neznamená to ale hneď použiť silne krycí makeup. Ak je naša pleť v lepšom stave, postačí ľahký tónovací krém, napríklad tento Catrice 1Minute Face Perfector a potom už len korektorom doťuknúť miesta, ktoré potrebujeme viac zakryť  a všetko zafixovať transparentným púdrom, prípadne i fixátorom. Výsledkom je zjednotená, prirodzená pleť, ktorá nepôsobí ako maska (viď. foto nižšie - podrobnú recenziu nájdete v skupine).

2. Obočie - dokonalý rám tváre
Obočie je ďalšia vec, na ktorú pri rýchlom líčení nesmieme zabudnúť (viac o jeho úprave nájdete v staršom článku). Tuto by možno stačilo skončiť a vyzeráme naturálne a predsa upravene. Ďalšie kroky sú už voliteľné - môžeme ich vykonať všetky alebo si zvoliť len to, na čo sa chceme zamerať. 

3. Jednoduché líčenie očí
Ak si rady zvýrazníme oči a nie je čas, záchranou je maskara - osobne volím túto možnosť, pretože nevlastním pekné riasy, ale niečo svetlé, bledé, krátke - pozrite sa aký efekt to urobí:


Ak máme troška čas na tiene, postačí matný nude tieň do ohybu oka ak máme ešte via času, na viečko môžeme prstom vklepkať krémový alebo tyčinkový tieň - napr.  tento šikovný a praktický Eyeshadow Stix, ktorý som použila vo videu.  Ak sa ponáhľam, linku jednoznačne vynechávam prípadne si ju urobím rozmazanú s tmavším tieňom (napr. ako vo videu).

4. Líčka - Bronzer - Rozjasňovač
Táto trojica nám úplne perfektne postačí a vieme ňou nahradiť aj očné tiene. To ako vymodelovať tvár nájdete v staršom článku o kontúrovaní. Ak sa veľmi ponáhľam, tak použijem len lícenku či bronzer, dokonca často aj na oči. Rozjasňovač vie tvár aj vnútorné kútiky očí v sekunde pekne prežiariť.

5. Rúž
Nepoužívate nič na pery? Sama som bola týmto typom, bála som sa pútať pozornosť líčením pier. Ale dnes už poznám silu rúžu/lesku. Je ako šperk tváre a vie pekne doplniť aj outfit. Dodáva mladistvosť, sviežosť, prekryje nedokonalosti pier a tak zjednotí vizáž. Ak nestíham líčenie očí, volím pekný, často aj výraznejší rúž. Veľmi som si obľúbila tieto gélové Power Plumping Gel Lipstick, ktoré sú na perách príjemné, ľahké, majú krásne farby a opticky pery zväčšujú.

Teda ak si to zhrnieme, pri rýchlom dennom líčení nepotrebujeme veľa produktov. Stačí sa vyhrať s tým, čo máme a podľa množstva času sa rozhodnúť, čo vynecháme a čo použijeme. Výsledkom má byť  "naše lepšie ja", prirodzene podčiarknuté.

Aké sú vaše tipy a vychytávky pri rýchlom dennom líčení?
Podeľte sa o ne komentároch.

Prajem vám krásny, slnečný, i keď trošku chladný prvý jarný deň :tulip::tulip::tulip:

Miška

#catrice

Čítaj celý článok
redakcia
3. apr 2019 Čítané 4035x

Vstávame ráno, dnes je veľký deň. Deti majú zubnú hygienu a ja s nimi. Naschvál som to naplánovala tak, aby sme šli všetky naraz, nech vidia, že to nie je nič hrozné a že to prežívam aj ja úplne v pohode.


Len zahrať to pred deťmi na pohodu, keď máte panický strach zo zubárov, to už nie je až také ľahké. Tento strach som vlastne nemala, keď som bola dieťa, no potom som sa v osemnástich dostala do rúk sadistickému pánovi, ktorý neuznával anestézu. Prežila som vŕtanie zubov, ťahanie koreňov aj výplň koreňových kanálikov bez umŕtvenia, no zanechalo to na mne psychické stopy. Až také, že som roky svoje problémy so zubami neriešila. Jeden zub sa mi rozpadol a polámal, a napriek tomu som to neriešila, nikdy nebol čas, bola som v zahraničí, tehotná, dojčiaca. Až sa mi milý zub ozval takou bolesťou, že som bola nútená vyhľadať pomoc. Dnes, o dva roky neskôr, o tisícpäťsto eur ľahšia a s implantátom v ústach viem, že to bolo to najhoršie, čo som mohla spraviť.

Sadla som si teda do kresla a hygienu som nejako prežila, vlastne ten pocit čerstvo vyčistených zubov mám rada. Deti boli mierne vykoľajené, no našťastie malým deťom sa hygiena v podstate nerobí, len sa zúbky zafluorujú, prípadne vyčistia kefkou. Po hygiene prišla pani zubárka a na naše nemilé prekvapenie sa v jednej puse objavil aj prvý kaz.

Dostali sme termín na ošetrenie a dohodli sa, že takýto zúbok netreba nechať len tak. Niektorí zubári tento postup neuznávajú a detské zuby neopravujú. Tento postup sa mne osobne nepáči. Myslím si, že nechať dieťa s kazom zvyšuje jeho šance na ďalšie kazy, Okrem toho stoličky sú v podstate posledné zuby, ktoré idú von, a nechcela by som, aby moje dieťa do desiatich rokov boleli zúbky, prípadne chodilo s kazom v puse.

Je super, že v dnešnej modernej dobe, môžete robiť všetko možné aj nemožné, umývať zúbky poriadne, nedávať deťom sladkosti, používať medzizubnú kefku, a tým znižovať šance, že sa raz bude vaše dieťa boriť s pokazenými zubmi. Ale kaz sa z času na čas aj tak môže objaviť aj napriek správnej starostlivosti o zúbky.

Jedno z mojich detí má od narodenia aj reflux, čoho následok je aj hnedý povlak na predných zúbkoch zvnútra. Ten je znakom poškodenej skloviny a pravdepodobne sa časom pretaví do zubného kazu a preto to nechcem nechať len tak. Okrem toho, zúbky sú z neho krehkejšie a na viacerých miestach ako keby priesvitné. Dohodli sme sa s pani zubárkou pri minulej návšteve, že zúbky odborne vyčistí a zapečatí plombou, aby sa nekazili. Ak máte deti s refluxom, ktoré častejšie vracajú a majú už zúbky, nepodceňte to a pravidelne im kontrolujte stav zubov. Pani doktorka mi tiež vysvetlila, že zuby sa po vracaní nemajú umývať hneď, ale až o 20 minút, aby sme kyselinu nevotreli do zubnej skloviny a tým ju nezničili.

Čo teda robiť, ak sa u vášho dieťaťa objaví kaz?

 • Návštevu zubára neodkladajte, je dobré chodiť pravidelne, aby si deti zvykli a nebolo to pre nich neznáme prostredie.
 • Dobré je sa s dieťaťom porozprávať o tom, čo ho čaká. Neklamať, vysvetliť, že to môže byť aj nepríjemné.
 • Najlepšie, ak pred ním podstúpite prehliadku aj vy.
 • Nepodceňujte umývanie zubov dvakrát denne a po sladkostiach.
 • Zúbky pravidelne nechávajte fluorovať na zubnej hygiene.

Zdravé zuby sú to najcennejšie, čo svojmu dieťaťu do budúcnosti môžete dať. Najmä ak vezmeme do úvahy ceny zubárov. Ak máte Union zdravotnú poisťovňu, nezabudnite si uplatniť príspevok až 100 eur na zuby pre seba aj pre deti. Stačí, ak si o jeho uplatnenie požiadate do 90 dní od ošetrenia a môžete ho použiť nielen na ošetrenie zúbkov, ale aj na dentálnu hygienu. Ak ste doma štyria, ročne tak viete ušetriť až 400 eur.

Moja dcéra o návšteve zubára vyhlásila: “Maminka, bála som sa, ale potom som sa prebojila.” Takže je to ľahké, treba sa len prebojiť. To však nejde niekedy ani nám, dospelým, však?

Povedzte nám, ako prebehla vaša posledná návšteva u zubára, či už bez detí alebo s nimi, a tri z vás môžu vyhrať roztomilý držiak na zubnú kefkubox na jedlo s potlačou a "zubný balíček" od Union zdravotnej poisťovne, ktorý poteší mamičku aj detičky (zubné kefky, pasty, ústne vody...)

----------

Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne

Čítaj celý článok
redakcia
16. mar 2019 Čítané 1149x

"Každá žena by si pred otehotnením mala nechať otestovať funkciu štítnej žľazy a potom aj počas prvého trimestra. Osobne mi môj doktor povedal, že sa to veľmi zanedbáva. Aj zdravá žena by v tehotenstve mala jesť jedlo s vyšším obsahom jódu, aby mohla štítna žľaza fungovať za dvoch! Ja sa liečim na hypotyreózy 8 rokov. Problém nastal po prvom tehotenstve. Než sme zistili, čo sa v mojom tele deje, štítna žľaza mi dala dosť zabrať. Teraz som pod dohľadom a je to v poriadku," delí sa o svoju skúsenosť jedna z mamičiek na Modrom koníku.

    Jód, latinsky Iodum, chemická značka I, je pre život nevyhnutný prvok patriaci do skupiny halogénov. Jeho prítomnosť je nutná pre správny vývoj a rast organizmu a pre funkčnosť hormónov štítnej žľazy. Odporúčaná denná dávka sa pohybuje medzi 150-200 mikrogramov, záleží hlavne od veku a stavu organizmu. Viac ho potrebujú deti, tehotné a dojčiace ženy. V dnešnej dobe už ale nie je problém získať odporúčanú dennú dávku z bežnej stravy. Nedostatok jódu už sa dnes našťastie vyskytuje skôr vzácne, tzv. endemicky. To znamená, že len v určitých ohraničených častiach sveta a kvôli podvýžive.

Z ktorých potravín jód čerpať?

    Zdrojom jódu je more, hlavne morské plody, ryby, ich produkty, riasy a jodidovaná soľ. To znamená, že sa do soli umelo jód pridáva, aby ho nebol v potrave nedostatok. Tiež ho môžeme získať z mlieka, mliečnych výrobkov a vajec. Pri živočíšnych produktoch záleží obsah jódu na množstve v pôde a na tom, ako veľmi sa jódovaná pôda dostáva k zvieratám.

Musíme si tiež uvedomiť, že ak potraviny prechádza tepelnou úpravou, časť jódu sa z nej stratí. Vždy ešte môžete siahnuť po prípravkoch s jódom z lekárne a prvok tak umelo dostať do vášho tela.

Jód a štítna žľaza

    Jód úzko súvisí so štítnou žľazou. Tá produkuje hormóny trijódtyronín a tetrajódtyronín, ktorý sa tiež nazýva tyroxín. Chemicky sa jedná o aminokyseliny, na ktorých je naviazaný jód. Z toho vyplýva, že hormóny štítnej žľazy sú na jóde závislé a bez jeho prítomnosti môže byť ich funkcia narušená. Celý proces tvorby hormónov je veľmi zložitý a prísne regulovaný hypotalamom a hypofýzou, žľazami v mozgu. Hormóny sa podieľajú na množstve dejov v organizme a udržujú vnútorný stav prostredia v určitej rovnovážnej hladine.

Pri nedostatku jódu môže vznikať stav, ktorý sa nazýva hypotyreóza. Ide o zníženú funkciu štítnej žľazy práve kvôli nedostatku jódu v potrave. Človek je potom unavený, slabý, znižuje a spomaľuje sa mu metabolizmus, môže priberať na váhe či sa mu spomalí srdcový rytmus a môže dochádzať aj k poruchám centrálneho nervového systému. Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú aj plodnosť, pri hypotyreóze sa možnosť počatia výrazne znižuje.

Najviac jódu potrebujú tehotné, dojčiace ženy a malé deti

    Ak je žena tehotná, tiež by nemala jód v potrave zanedbávať, pre správny vývin svojho bábätka. Za najkritickejšiu časť tehotenstva v súvislosti s množstvom jódu sa považuje druhý trimester. U detí sa potom rozvíja vrodený kreténizmus - oneskorený vývin, znížené IQ a mentálna retardácia. Našťastie sa v SR už nevyskytuje. Neznamená to ale, že štítna žľaza sa pri dostatočnom prísune jódu vyvinie stopercentne správne, vrodená hypotyreóza je jedným z najčastejších endokrinných porúch, s prevalenciou 1: 4000.

Deti potrebujú jód nielen pre správny telesný rast, na ktorom sa tiež podieľa, ale aj pre mentálny vývin. Pokiaľ ho majú nedostatok, môžu zaostávať oproti ostatným deťom. Obzvlášť nebezpečná je hypotyreóza u detí okolo tretieho roku života, to už ale nie je kreténizmus, ale struma. Prejaví sa nápadným zväčšením štítnej žľazy, avšak neznamená to vždy, že štítna žľaza musí mať spomalenú funkciu.

Ale prečo sa zväčšuje, keď je jej funkcia znížená? Pretože jej vyššie regulačné mechanizmy od nej stále požadujú, aby produkovala viac a viac hormónov. Ona sa snaží ich požiadavkám vyhovieť a zväčší sa. Niekedy sa však struma objaví a funkčnosť zľazy je normálna alebo dokonca zvýšená.

Čo sú to strumigeny?

    V potrave sa nachádzajú látky, ktoré vstrebávanie jódu môžu narušovať, hovorí sa im strumigeny. Radia sa do niekoľkých skupín podľa toho, ako jód ovplyvňujú, vo výsledku sa ale všetky prejavia ako nedostatočnosť štítnej žľazy. Zaujímavé je, že tieto látky sa hojne vyskytujú napríklad v zelenej zelenine, ale aby naozaj pôsobili negatívne na štítnu žľazu, museli by ste ich denne zjesť obrovské množstvo. Ohrozenejšou skupinou ľudí sú vegetariáni a vegáni, u ktorých je zelenina v jedálničku naozaj hojne zastúpená.

Diagnostika

    Diagnostika množstvo jódu v organizme je z krvi veľmi obtiažna. Je to dané hlavne tým, že jód je v krvi zastúpený vo veľmi nízkej koncentrácii a tá sa často mení, v závislosti na aktuálnej aktivite štítnej žľazy. Jód je dobre rozpustný vo vode, preto sa stanovuje jeho hladina z prvého ranného moču, tzv. jodurie.

Ak ste tehotná alebo dojčiaca žena, dajte si pozor na dostatočný prísun jódu. Nedostatok by nemal nastať, ak jete vyváženú a pestrú stravu. Dnes už je našťastie nedostatok jódu v našej krajine odstránený, kvôli jeho umelému dodávaniu do potravy, napriek tomu je dobré si uvedomiť, že je dôležitou súčasťou pre rast, vývin a činnosť štítnej žľazy.

zdroje

wikiskripta.eu

stefajir.cz

Čítaj celý článok
redakcia
12. mar 2019 Čítané 872x

Ženy, ktoré žijú v dlhodobom zväzku s mužom si môžu všimnúť, že aj muž sa periodicky v určitom intervale mení. Mužské správanie a hormonálne premeny v tele popísali už aj vedci a vďaka nim už môžeme povedať, že aj muži majú svoje dni.

Ženský menštruačný cyklus je nám známy takmer dokonale - vieme, k čomu nám slúži, dnes vďaka modernej medicíne poznáme podrobne mechanizmus hormonálnej premeny počas celého mesiaca. Zároveň už vďaka otvorenosti v spoločnosti vieme veľa o vplyve hormónov na naše nálady a potreby, predtým takmer neznámy predmenštruačný syndróm je pojem, ktorý sa dnes skloňuje čoraz častejšie. A mnoho žien s ním vďaka novým poznatkom úspešne zatočilo. 

Vedomosti o mužských výkyvoch hormónov a tým i nálad a potrieb, vám môžu pomôcť harmonizovať váš vzťah a vyhnúť sa tak mnohým zbytočným konfliktom, ktoré možno každý mesiac zvádzate aj vy vo vašom partnerstve.

Mužský hormonálny cyklus má všetko, okrem menštruačného krvácania

    Vďaka výskumom hormonálnych pochodov v mužskom tele už dnes vieme, že aj u mužov sa hladiny hormónov menia. Vnímavé ženy žijúce po boku muža si aj môžu všimnúť, že nálada mužov sa mení v podobných intervaloch, ako u žien. Zaznamenať sa dajú ako výkyvy nálad a energie, tak aj rôzna potreba jedla, sexu a komunikácie.

Najznámejším a nejpreukázatelnějším faktom mužského hormonálneho systému je, že hladina testosterónu v tele muža je najvyššia ráno a smerom k večeru klesá. Tento jav vysvetľuje onú častú mužskú túžbu po sexe po prebudení, ktorú obvykle ženy nezdieľajú. 

Hladina mužských hormónov sa mení každých 24 hodín, počas ktorých muž prechádza niekoľkými fázami prílivu energie a pocitov. Nie je to teda len únavou z práce a z popoludňajšieho hrania s deťmi, že váš muž večer zaspáva pri televízii, zatiaľ čo vy túžite po rozhovore a večernom milovaní.

Muž v túto dobu hormonálne dosahuje najvyšší úpadok energie a všeobecnej chuti k čomukoľvek. Možno to aj vysvetľuje aj onen známy jav, keď muž po dvoch minútach po zaľahnutí do postele tvrdo spí, čo im mnoho z nás žien závidí.

    Doktor psychológie Jed Diamond, ktorý sa zaoberá agresivitou a úzkosťami u mužov a ktorý vedie najväčšie prieskumy v oblasti mužského cyklu, zistil, že mužské hormonálne cykly sú veľmi podobné ako u žien. Doktor Diamond svojou prácou dokázal potvrdiť, že aj muži prežívajú obdobie nám známe ako PMS, vrátane všetkých jeho psychologických prejavov, ako je pocit úzkosti, frustrácie a všeobecnej precitlivenosti. A to všetko pod vplyvom biochemických a hormonálnych zmien v tele.

Mužská cyklickosť je jav, ktorý má svoje opodstatnenie

    Ženský mesačný cyklus má v celej ľudskej civilizácii veľké opodstatnenie, je to funkcia, bez ktorej sa ľudstvo nezaobišlo. Zatiaľ čo u žien cyklus trvá ideálne okolo 28 dní, mužský mesačný cyklus trvá okolo 33 - 36 dní.

Okrem denného čerpania hormónov majú teda muži cyklus aj mesačný. Zaujímavé je, že vedci počas prieskumov zistili, že muži sa cyklia aj v ďalších intervaloch a prežívajú celé obdobia, kedy si držia hladinu hormónov v rovnakej výške. Ak veríte v múdrosť prírody, určite tušíte, že aj mužské hormonálne výkyvy majú svoj dôvod. Pre vysvetlenie nemusíme chodiť ďaleko. Pri veciach, ktorým nerozumieme, je často najlepšie sa pozrieť do minulosti alebo ku koreňom.

U mnohých druhov zvierat vieme, že samci prežívajú takzvané obdobie ruje. V túto dobu je u nich hladina testosterónu najvyššia. Majú chuť sa páriť, majú odvahu a silu bojovať o svoju možnosť sa rozmnožiť. Doba ruje prichádza u mnohých druhov zvierat každý rok v rovnakom čase. Aj u mužov bolo preukázané, že ich cyklickosť sa mení v závislosti na ročnom období. Okrem prežívanie každodennej hormonálnej premeny a mesačného cyklu potom v mužskom živote prichádzajú každý rok obdobia, kedy je hladina hormónov ovplyvňovaná ešte viac ako obvykle.

"Vieme, že v rámci sezónnych cyklov je hladina testosterónu u mužov nižšia v apríli a vyššia v novembri," hovorí doktor Diamond a mnoho jeho kolegov, napríklad nórski a dánski vedci z Baylor College of Medicine v Houstone, s týmto tvrdením súhlasia. Niektorí odborníci dokonca zmieňujú termín Irritable Male Syndrome (IMS) alebo "syndróm podráždeného samca", ktorý si vypožičali zo zvieracej ríše. Je teda možné, že u mužov sa zachoval kód, ktorý používajú samce vo voľnej prírode a ich obdobie ruje je biologicky naplánované na dobu, kedy sa potenciálne počatý potomkovia narodia v období, počas ktorého im z pohľadu počasia a hojnosti potravy hrozí najmenšie nebezpečenstvo.

Toto tvrdenie sa snaží potvrdiť rada vedcov. Prvýkrát s ním prišiel Gerald Lincoln, ktorý pri štúdiu správania baranov zistil, že na jeseň u nich hladina testosterónu vzrástla, načo sa často nudili. Naopak v zime výrazne poklesla a samce potom boli nervózne a správali sa iracionálne. Podobné správanie sa pritom podarilo pozorovať aj u slonov.

Na výskumoch, ktoré porovnávajú správanie samcov a mužov v závislosti na hormonálnej hladine, sa často pridáva spomínaný psychológ Diamond. Ten sumarizuje tieto štúdie tak, že mužský hormonálny cyklus sa mení v denných, mesačných aj sezónnych cykloch. Zároveň všeobecne apeluje na spoločnosť, aby tieto vplyvy nepodceňovala a snažila sa v rámci zdravého životného štýlu s nimi žiť v symbióze.

Ohlas doktora Diamonda sa dá potvrdiť tým, že to bol práve on, kto zaviedol termín andropauza. Andropauza označuje dobu, kedy muži prežívajú najväčší pokles pohlavných hormónov vo svojom živote - často sa toto obdobie pripodobňuje k ženskému prechodu čiže menopauze. Vďaka všeobecnej popularizácii vedy je termín andropauza dnes bežne používaný a známy. Jeho znalosť nám dokáže mnohé odkryť a pre bežný život nám môže priniesť benefity, vďaka ktorým môže byť spolužitie mužov a žien harmonickejšie.

Ženy počas menopauzy prežívajú poklesom pohlavných hormónov a stratou menštruácie. Koniec hormonálneho cyklenia im prináša nepríjemné prejavy, ako sú návaly horúčavy, nespavosť, zmeny nálad, podráždenosť. U mužov sa andropauza najčastejšie opisuje ako obdobie, kedy muži menia svoje manželky za mladé milenky a nakupujú športové autá. Pokles hladiny testosterónu so sebou však nesie hlavne nedostatok energie, vypadávanie vlasov, menšiu chuť na sex alebo možné problémy s potenciou.  

Súhlasia vôbec muži sa svojou cyklickosťou?

    Výskumy mužskej cyklickosti majú samozrejme aj svojich oponentov, ktorých argumenty nemožno ignorovať. Pre mnoho mužov je predstava, že sú rovnako ako ženy ovládaní svojím telom a jeho potrebami, neuveriteľná a mnoho mužov nemá chuť svoje potreby sledovať. Dá sa to pochopiť - ak by sme my ženy nemali cyklus zakončený krvácaním, tiež by nám trvalo oveľa dlhšie, než by sme sa chceli dozvedieť viac o tom, prečo každý mesiac v rovnakom čase prežívame podobné pocity.

Medzi známych oponentov teórie o mužskom cyklení u nás patrí napríklad psychológ a mentor Ligy otvorených mužov Václav Šneberger, ktorý tvrdí, že výkyvy nálad sú bežné a história neukazuje, že by muži fungovali v cykloch. Výkyvy nálad počas mesiaca i počas životných sezón vysvetľuje tým, že muži jednoducho prirodzene starnú a vekom sa menia aj ich priority a životné ciele.

"Počas života sme už niečo dosiahli, niečo získali. Začínajú ubúdať sily a to, čo chceme, je pochopenie, nie stáť na stupňoch víťazov. Neviem, či sa jedná o predmenštruačný syndróm, isté ale je, že muži, ktorí pijú, málo spia, zle sa stravujú, sú podráždení a hnevajú sa na seba i svet okolo. Nepoviem vám, či sa to stáva raz alebo dvakrát za mesiac," hovorí v rozhovore pre Aktualne.cz.

Doktor Šneberger zároveň v otázke mužského cyklu upozorňuje, že muži z podstaty neprežívajú cyklus tak ako ženy a bránia sa porovnaniu so ženskými emóciami, ktoré sa k menštruačnému cyklu spájajú.

"V našej spoločnosti sa mení rola muža, ale nejde o mäknutie alebo tvrdnutie, ako mnohí uvádzajú. Je to kvalitatívna zmena a prejavuje sa najmä aktívnym otcovstvom, keď muž trávi viac času doma s rodinou. Nemyslím si, že by to znamenalo, že sme zmäkli. Vyznávam heslo - Kto mení plienky, mení svet," dodáva v rozhovore.

Či už to pravda je, alebo nie je, cyklickosť môžete využiť v prospech celej rodiny

    Ak vás cyklickosť zaujíma a sama ju pri sebe sledujete, skúste sledovať aj tú mužovu. Mužský cyklus je podľa tvrdenia výskumníkov dlhší a jeho fázy nemusia byť rovnako premenlivé, ako tie u nás žien.  

Oproti ženskému cyklu je ten mužský výrazne individuálnejší, jeho dĺžka sa líši a aj fázy, ktoré medzi menštruačným krvácaním prežívame my, sú iné a rôzne dlhé. Pozorovanie nálad a potrieb vášho muža vám rozhodne môže priniesť mnoho odpovedí, bez ohľadu na to, aké budú výsledky vášho malého prieskumu.  

Každý muž prežíva svoj cyklus inak, čo je tak aj u žien - určite ste si všimla, že ženy, ktoré nevenujú svojmu cyklu toľko pozornosti, majú výrazne menšie prejavy PMS a ostatných príznakov výkyvu hormónov ako ženy, ktoré si vedú kalendár a na každé menštruačné krvácanie sa pripravujú niekoľko dní dopredu.

Otázka, ako veľmi naše cykly ovplyvňujú vedomie, znalosť a prežívanie zmien, je ale na veľmi širokú diskusiu, v ktorej by sme určite museli použiť aj znalosť placebo efektu, frázu "sladká nevedomosť" a určite by sme nemohli vynechať ani rozdiely medzi mužmi a ženami a ich prežívaním emócií.

Ak sa aj u vás doma mení každý mesiac atmosféra v bojisko, možno v cyklickosti vás oboch nájdete spojitosť. Rovnako tak ako je dokázané, že sa v ženskej spoločnosti ženská perióda synchronizuje podľa najsilnejšej "samice", možno sa aj váš a mužov cyklus za dobu, čo spolu žijete, spája.

Synchronizácia "periódy" muža a ženy v páre môže priniesť ovocie. Napríklad, ak sa v rovnakú dobu u vás oboch vyskytne ovulačne-dynamická fáza, môžete spolu odviesť veľa dobrej práce. Ak sa skĺbi mužova a vaša túžba, zažijete ten najlepší sex.

Problém by prišiel v prípade, že by sa synchronizovali vaše nálady v období PMS. Potom môžete očakávať veľké výbuchy emócií - ak by ste obaja boli tak vznetliví, ako ste vo fázach, kedy prežívate nervozitu a podráždenosť, o hádky a boje by nebola núdza.

Či už sa vaše nálady synchronizujú alebo nie, všeobecne zo znalosti cyklu môžete ťažiť

    Môžete predvídať obdobie, kedy je váš muž nervózny a nesvoj, rovnako tak dobu, kedy je najviac unavený a podráždený. V tú dobu sa môžete vyhnúť nielen slovným konfliktom, ale tiež treba plánovaniu fyzických aktivít, pri ktorých sa obvykle pohádate, či už je to rodinný výlet alebo skladanie nábytku.

Všeobecne znalosť cyklickosti páru prinesie ovocie. Ak zasvätíte vášho muža do tajov svojho cyklu, môžete predísť mnohým konfliktom. Ak sa aj z vás počas PMS stáva besniaca netvora a počas ovulácie máte veľkú potrebu blízkosti a milovania, nie je nič jednoduchšie ako s týmito stavmi muža zoznámiť. Časom sa môžete úplne vyhnúť treniciam, ktoré vznikajú, keď čakáte svoje dni a zároveň lepšie plánovať spoločný čas na dobu, kedy budete dobre naladení na danú činnosť.

Znalosť potrieb druhého človeka a zvýšená vnímavosť k nim je vlastne forma tolerancie, ktorou musíme oplývať, ak chceme byť v dlhodobých vzťahoch šťastní a spokojní. Pozorovanie a rešpektovanie cyklov vám môže pomôcť docieliť mať harmonickejšie vzťahy. A aj keby ten mužský neexistoval - akákoľvek komunikácia na inú tému ako bežný chod domácnosti a riešenia akútnych problémov je vždy len plus pre každý vzťah.

Rovnaký mechanizmus platí aj vtedy, ak sa naučí váš muž viac vnímať a tolerovať vaše potreby, ktoré sa v závislosti na cykle menia. Tým, že vy sama aj vaša rodina začne chápať rozdielnosť potrieb a nálad počas mesiaca, môžete posilňovať harmóniu doma a byť všeobecne šťastnejší.

Ak sa ku komunikácii pridá ešte snaha druhému viac porozumieť a vyhovieť mu, aj keby žiadne cyklické výkyvy neexistovali, váš vzťah bude len pevnejší.

zdroje:

stoplusjednicka.cz

idnes.cz

magazin.aktualne.cz

Čítaj celý článok
redakcia
11. mar 2019 Čítané 1212x

"Ja by som teda svojmu malému dieťaťu tablet alebo mobil nikdy nedala. Je to len pre neschopné matky, ktoré na svoje deti nemajú čas." Odporcovia tabletov často rodičom vyčítajú, že ho deťom zaobstarávajú, aby sa ich na chvíľu zbavili a mali čas na svoje potreby. Prívrženci tabletov naopak hlásajú, že tablet slúži k rozvoju a vzdelávaniu dieťaťa.

Tablety, smartfóny, počítače ... Dnešná doba so sebou prináša veľmi veľa technických vymožeností, ktoré sme my ako deti nepoznali. Často počúvame názory, ako je dnešná generácia ochudobnená o zážitky, ktoré máme z nášho detstva my. Skákanie cez gumu, celé dni lietanie vonku, lezenie po stromoch, stavanie bunkrov a mohli by sme pokračovať do nekonečna. Áno, je pravda, že sa doba zmenila, ale nie je to tak jednoduché.

Zmenila sa celá spoločnosť, pokrok ide dopredu stále rýchlejšie a my sa musíme prispôsobiť novým štandardom. Spomínate na tamagoči? Babičky možno vtedy argumentovali, že  za ich mladosti toto nebolo, že oni si čítali pri petrolejovej lampe. Lenže, kto vtedy nemal tamagočiho, tak bol "outsajder". Dnešná situácia ohľadom tabletov a smartfónov je veľmi podobná.

Ohľadom škodlivosti / užitočnosti tabletov a smartfónov sa toho popísalo veľa, ale pravdou je, že ani vedci a odborníci nie sú v tejto otázke jednotní. Jedni ich zatracujú a varujú pred možnými rizikami, druhí ich chvália a odporúčajú. Pre rodičov je to ďalší z radu stresujúcich rozhodnutie, ktoré musia v rámci svojho rodičovského povolania urobiť. Pozrite sa na  hlavné argumenty pre a proti a názory mamičiek na Modrom koníku, možno vám pomôžu pri rozhodovaní, či tablet vášmu dieťaťu zaobstarať alebo nie.

Tablet pre deti je nebezpečný!

Odporcovia tabletov často rodičom vyčítajú, že ho deťom zaobstarávajú, aby sa ich na chvíľu zbavili a mali čas na svoje potreby. Tvrdia, že tablet často nahrádza opatrovateľku a to je podľa nich zle. V roku 2015 bol vo Veľkej Británii vykonaný prieskum a 85% matiek priznalo, že hlavným dôvodom, prečo deťom dávajú do ruky tablet alebo smartfón, je, aby ich zabavili, zatiaľ čo ony robia niečo iné. 

Detská psychologička Alena Vávrová tvrdí, že deti, ktoré trávia väčšinu dňa pozeraním do tabletov (či už sledujú videá, hrajú hry alebo čokoľvek iného) čoskoro strácajú záujem o ostatné podnety z ich okolia a ich nervová sústava dostáva poriadne zabrať. Tým, že používajú len jeden prst zároveň neventilujú z tela napätie a prebytočnú energiu. 

Psychologička Markéta Klingerová k tomu dodáva, že dieťa, ktoré je v kontakte s tabletom, nemá kvôli jednoduchému ovládaniu a hladkému povrchu dostatok podnetov pre rozvoj motoriky.

Nemecký psychiater Manfred Spitzer zašiel tak ďaleko, že vo svojich publikáciách Digitálna demencia a Kybernemoc  ľudstvo varuje pred modernými technológiami a nazýva ich zlom. Keď digitálnym médiám prenecháme kontrolu nad všetkými oblasťami života, keď dlhé hodiny hráme online hry a strácame sa na sociálnych sieťach, stávajú sa z nás kyberchorí ľudia. K následkom tohto stavu patrí stres, nadváha, depresia aj poruchy spánku a sústredenia. U detí sa zle vyvíja motorika, jazyk i schopnosť empatie.

Logopédi zároveň varujú, že aj výukové aplikácie, ktoré sú toľko vyzdvihované ako hlavné prínosy modernej techniky, majú negatívny vplyv na vnímanie a slovnú zásobu detí a na vytváranie tých správnych asociácií: "Predstavte si napr. obrázok banánu na tablete. Aký banán ste si predstavili? Vonia? Je ťažký / malý / veľký? Ako chutí? Je hladký / drsný / mäkký / tvrdý? Tablet vášmu dieťaťu nedá odpoveď ani na jednu z týchto otázok. Ak mu ukážete ale skutočný banán, môže si ho ovoňať, ochutnať, ohmatať, stlačiť, poťažkať, olúpať. Senzomotorický vývin vášho dieťaťa môžete v tú chvíľu prirovnať k novoročnému ohňostroju! Áno, vyžaduje to viac vášho času a trpezlivosti, ale môžete si byť istí, že slovo banán sa v tú chvíľu stane pevnou súčasťou aktívnej slovnej zásoby vášho dieťaťa."

Aj niektoré mamičky na koníka sú proti tabletu u detí: "Úprimne, ja by som dieťaťu v tomto veku tablet nekupovala. Vydesila ma známej malá, keď som ju vzala na výlet na farmu (ovečky, jahniatka, psy, šteňatá, kozy, králiky) a malá skoro štvorročná, namiesto aby pozerala na zvieratká (išla som tam so psami pásť ovečky, takže bolo na čo pozerať , čo maznať) celý čas len sedela v aute a hrala si na tablete."

Tablet je užitočný a už malé deti ho môžu používať

Prívrženci tabletov naopak hlásajú, že tablet slúži k rozvoju a vzdelávaniu dieťaťa. Výberom vhodných programov, aplikácií a zapojenie rodičov aj detí môže byť užitočným pomocníkom pri učení.

Prvým argumentom je teda to, že ak stiahneme deťom do tabletu rôzne edukačné aplikácie, motivujeme ich k učeniu a poznávanie nových vecí. 

"Syn dostal tablet k Vianociam, keď mal 2,5 roka. Nerobí na ňom nič katastrofického. Púšťa si obľúbený youtube, pesničky, rozprávky, má tam stiahnutých pár hier, ale rovnako tak si vie stavať drevené kocky alebo maľovať a prezerať si knižku. Za mňa je tablet dobrý, zvlášť na cestovanie," hovorí jedna z mamín.

Ďalším častým argumentom, prečo dať deťom tablet, je, aby sa oboznámili s modernými technológiami a naučili sa ich používať a získali tak výhodu, pretože technológie hýbu svetom.

To si myslí aj jedna z používateliek Modrého koníka: "Moje deti sa hrajú na tablete a počítači (aj mobile) hry od cca 2,5 roka mladší a starší od 4,5 roka a som za to rada. Nie sú ako niektorí dnešní dospelí, ktorí ani nevedia zapnúť počítač. V dnešnej dobe je podľa mňa potrebné k tomu tie deti viesť. Ale nie v štýle - sedieť pri tom denne niekoľko hodín a hrať tam nezmyselné hry."

Čo sa dá na tablete robiť?

Okrem sledovania rozprávok (či už online na youtube alebo stiahnutých) a počúvania hudby, môžete deťom do tabletu stiahnuť veľa rôznych aplikácií na podporu ich rozvoja a mať tak lepší pocit, že to sedenie pri ňom deťom aspoň niečo dá.

 • Aplikácia na zdokonaľovanie detskej reči

Jednoduché hry, pri ktorých zvieratká a iné potvorky vyžadujú, aby dieťa opakovalo hovorené slová.

 • Písmenková aplikácia

Hry s písmenkami s cieľom učiť deti čítať. Aplikácie sú často hovorené a naprogramované na to, aby dieťa za správne odpovede chválila.

 • Aplikácia k rozpoznaniu vecí

Dieťa sa pri nich učí poznávať rastliny, farby, zamestnania a iné veci. Aplikácia ich z nich sama skúša alebo je spracovaná vo forme pexesa, ktoré zároveň trénuje a rozvíja pamäť dieťaťa. Deťom sa rozširujú vedomosti aj slovná zásoba.

 • Detské logické hry

Na stiahnutie sú hry, ktoré sú určené deťom od 3 rokov a sú schopné rozvíjať logické myslenie vášho dieťaťa.

Kedy je vhodná doba dieťa s tabletom zoznámiť?

Odborníci sa zhodujú, že by sme nemali tablet alebo smartfón požičiavať deťom mladším ako 2 roky. Doktorka Carolyn Jaynesová, ktorá vyvíja edukačné aplikácie, hovorí, že deti do 2 rokov sa najviac učia z reálneho zážitku a poznávania sveta všetkými zmyslami a každá minúta, ktorú strávia pred obrazovkou, je minúta, kedy nevyužívajú potenciál pre rozvoj svojich schopností a mozgovej činnosti. Pre správny vývin dieťaťa je nevyhnutné, aby malo možnosť spoznávať svet v reálnom čase, nie virtuálne.

Vo veku medzi 3-6 rokmi odporúčajú deťom tablet maximálne požičiavať s jasne vymedzenými pravidlami a časom. Je kľúčové, aby rodič mal kontrolu nad tým, čo dieťa na tablete robí. Podľa odporúčaní Asociácie americkým pediatrov by celkový čas, ktorý deti strávia pred obrazovkou (tablet, telefón, televízia), nemal v žiadnom prípade prekročiť 2 hodiny denne.

Obstaranie vlastného tabletu potom odporúčajú až medzi 7. a 12. rokom, kedy už deti vedia samostatne čítať a písať a dokážu tablet plnohodnotne používať samy.

Všetko s mierou

Rozhodnutie, či a kedy vašim deťom kúpite tabliet, je čisto len na vás. Ak budete dodržiavať pravidlá a nenecháte deti hrať sa s tabletom celé dni na úkor toho, aby boli vonku, hrali sa s inými hračkami, hovorili s kamarátmi, čítali si knižky, určite tým eliminujete veľa negatívnych účinkov, pred ktorými psychológovia a pediatri varujú. 

Dovolíte vašim deťom hrať sa na tabletu? Aké sú najčastejšie činnosti, ktorým sa vaše deti na tabletoch venujú? Podeľte sa s nami o svoje názory a skúsenosti.

Pozrite:

http://www.pcadvisor.co.uk/feature/digital-home/how-much-screen-time-is-healthy-for-children-benefits-3520917/

http://www.pbs.org/parents/childrenandmedia/article-when-introduce-child-smartphone-tablet.html

http://homotabletis.org/en/

https://www.psychologytoday.com/blog/behind-online-behavior/201604/what-screen-time-can-really-do-kids-brains

http://literarky.cz/literatura/cteni/22842-manfred-spitzer-kybernemoc

http://www.appliste.cz/tablet-jako-hracka-nebo-vyukovy-nastroj-kdy-poridit-ipad-detem/

https://www.healthychildren.org/English/family-life/Media/Pages/Parents-of-Young-Children-Put-Down-Your-Smartphones.aspx

https://www.aap.org/en-us/Pages/Default.aspx

http://www.reciste.cz/?p=86

Čítaj celý článok
redakcia
9. mar 2019 Čítané 1220x

 V posledných desaťročiach sa výskyt atopického ekzému aj alergických chorôb zvyšuje, je to pravdepodobne dané zmenou životného štýlu obyvateľstva a zmenami životného prostredia. Typickým prejavom je svrbenie kože. V detskom veku sa často stretávame aj s inými vyrážkami, ktoré sa u dospelých nevyskytujú. Ak teda u svojho dieťaťa pozorujete nejaké kožné prejavy, na mieste je okamžitá návšteva lekára.

V dnešnom článku prinášame rozhovor s MUDr. Ivetou Tomšíkovou, lekárkou z českej detskej liečebne Olivovna, ktorá je odborníčkou na atopický ekzém. Pani doktorka ochotne odpovedala na niekoľko otázok, za čo jej srdečne ďakujeme.

Pani doktorka, ako môže mamička rozlíšiť atopický ekzém od iných vyrážok?

    Atopický ekzém a jeho klinický obraz sa líši u dojčiat, detí i dospelých. Spoločná je suchosť kože a nesprávna funkcia kožnej bariéry, ktorá je daná geneticky. Typickým prejavom je svrbenie kože. Vyskytujú sa aj rôzne formy atopického ekzému. V detskom veku sa ale často stretávame aj s inými exantémami (vyrážkami), ktoré sa u dospelých nevyskytujú. Ak teda mamička u svojho dieťaťa pozoruje nejaké kožné prejavy, nemala by sa pokúšať o diagnostiku sama, ani podľa informácií na internete, ale mala by zájsť k detskému lekárovi, ktorý určí diagnózu. S ľahšou formou si sám poradí, prípadne dieťa odošle na kožné vyšetrenie.

Je priebeh atopického ekzému závislý na ročnom období? Mení sa nejako starostlivosť o atopika počas roka?

    Áno, ročné obdobie má naozaj vplyv na priebeh atopického ekzému. Všeobecne býva zlepšenie prejavom hlavne v letnom období. U dojčiat to ale celkom neplatí, teplo a zvýšené potenie totiž atopický ekzém zhoršujú. Na jeseň dochádza k zhoršovaniu ekzému, cez zimu mnohokrát vídame tiež zhoršenie, hlavne vplyvom chladu sa zvyšuje suchosť kože. Na jar potom začína peľová sezóna, tá zhoršuje atopický ekzém u skupiny pacientov s preukázanou peľovou alergiou. Počas roka sa mení aj starostlivosť. Podľa ročného obdobia meníme typy vonkajších premazávacích mastí, v lete majú odľahčenú textúru, v zime sú zase hutnejšie.

Atopický ekzém je veľmi nepríjemný a veľa svrbí, deti sú o to viac citlivé. Ako obliekať dieťa s atopickým ekzémom, aby mu mamička neublížila?

    Obliekanie dieťaťa je veľmi dôležitým faktorom v prevencii a pri zhoršení ekzému. Predovšetkým musíme dieťa obliekať tak, aby sa nezapotilo, potenie patrí medzi najhoršie zhoršujúce faktory ekzému, tzv. spúšťače. Mamička tiež musí dbať na to, aby v kontakte s pokožkou bola len bavlna, je preto potrebné sledovať zloženie čiapočiek, pančúch a pod. Syntetické materiály, vlna a kožušiny totiž kožu dráždia a ekzém provokujú. U závažnejších pacientov je potrebné odstrániť aj našité štítky, ktoré spôsobujú zvýšené dráždenie kože v danom mieste. Špeciálne oblečky potom majú upravené aj švy na lícnu stranu.

Ako môžu rodičia uľaviť dieťaťu v noci, kedy väčšinou atopický ekzém najviac svrbí?

    Aj tu hrá dôležitú úlohu správna voľba pyžamka. Samozrejme, musí byť bavlnené, často so zašitými rukávmi, aby sa dieťa nemohlo k ekzému dostať. Škrabanie totiž významne zhoršuje svrbenie a nepokoj dieťaťa. Pri záchvate svrbenia dieťatko natrieme najlepšie vychladenou masťou z chladničky, miestnosť vyvetráme, v spálni nesmie byť príliš teplo, opäť tým predchádzame zapoteniu. Tiež lôžkoviny nemajú byť perové. Všeobecne sa snažíme o zníženie prašnosti v domácnosti.

Čoho sa z kozmetiky vyvarovať? Čo škodí a zhoršuje atopický ekzém?

    Koža dieťaťa s atopickým ekzémom potrebuje pravidelne premazávať, frekvencia závisí od stavu pokožky. Aj v kľudovom období je potrebné udržovať kožu vláčnu a predchádzať tak vzplanutiu ekzému. Premazávací krém musí dieťa predovšetkým dobre tolerovať. Všeobecne platí, že čím menej chemických prísad (konzervantov, parfumácie), tým lepšie. Tiež opatrne s bylinnými masťami, dieťa sa pri ich dlhšom používaní môže ľahko senzibilizovať a postupne by sa mohla vyvinúť alergia. Môžeme zvoliť aj dermokozmetiku zakúpenú v lekárni a určenú pre atopikov.

Možno všeobecne povedať, aký jedálniček je pre atopika vhodný? Čo jesť a čo nie? Alebo je to individuálne?

    Pre všetkých atopikov platí: vyvarovať sa dráždivých a kyslých jedál, ktoré zhoršujú svrbenie kože. Patria sem predovšetkým citrusy, jahody, maliny, čokoláda, kakao, paradajky, sú to potraviny uvoľňujúce histamín. Pre mamičky malých atopikov by malo byť štandardom sledovať ako koža dieťaťa na určité potraviny reaguje a v prípade zhoršenia ekzému a svrbenia danú potravinu nedávať. Individuálna je potom eliminácia mliečnych výrobkov, vajec prípadne lepku. Takúto diétu by ale mamička nikdy nemala nasadiť sama, vždy až po vyšetrení dieťaťa a odporúčaní lekárom.

Keď je rodič atopik, aká veľká je pravdepodobnosť, že toto ochorenie zdedí aj dieťa?

    Ak má jeden z rodičov akékoľvek alergické ochorenia, je riziko vzniku atopického ekzému u dieťaťa 40%. Ak sa objavuje alergia u oboch rodičov, tak je riziko vzniku atopického ekzému u dieťaťa 60%. Ak majú obaja rodičia priamo AE, potom je riziko vzniku tohto ochorenia u dieťaťa 80%.

Atopický ekzém je často záležitosť dedičná. Čo keď ho ale nikto pred dieťaťom v rodine nemal? Čo je spúšťačom?

    V posledných desaťročiach sa výskyt atopického ekzému aj alergických chorôb zvyšuje, je to pravdepodobne dané zmenou životného štýlu obyvateľstva a zmenami životného prostredia. Počet ekzematikov rastie najmä v rozvinutých krajinách. Či sa mení aj genetická výbava populácie, alebo ich životné prostredie, čo je príčinou alebo len spúšťačom ekzému, nad touto otázkou sa vedú rozsiahle diskusie odborníkov.

Môže mať atopický ekzém aj psychosomatickú príčinu?

    Psychika atopický ekzém veľmi ovplyvňuje. Zhoršenie stavu vídame u detí s nástupom do škôlky, pri nejakej významnej zmene v rodine ako je narodenie súrodenca, rozvod, zmena bydliska či školy a pod. To sú všetko faktory, ktoré sú pre dieťa stresujúce a stres patrí ku spúšťačom AE.

Dá sa vzniku atopického ekzému nejako predísť?

    Ekzematik sa narodí s genetickou predispozíciou k atopii. U atopikov abnormálne reaguje nielen koža ale aj sliznice, preto sa u týchto detí môže rozvinúť aj astma, senná nádcha, potravinové alergie a pod. Správnou starostlivosťou o kožu od narodenia dieťaťa môžeme minimálne oddialiť prepuknutie ekzému alebo jeho priebeh významne zmierniť. V starostlivosti o kožu volíme šetrnú detskú kozmetiku, udržiavame kožu vláčnu, kúpeľ dieťaťa stačí ob deň, pridávame vhodnú olejovú prísadu z radov dermokozmetiky predávaných skôr v lekárni, bielizeň dostatočne pláchame, nepoužívame aviváž a volíme predovšetkým jemné bavlnené oblečenie. Tiež podávanie probiotík má protektívny vplyv na kožu.

Liečba atopického ekzému je postavená predovšetkým na steroidoch. Mnohé mamičky sa im bránia. Ako také masti fungujú, čo je ich úlohou?

    Súčasná medicína nevie atopický ekzém úplne vyliečiť, museli by sme totiž zasiahnuť do genetickej výbavy jedinca. Vieme priebeh ekzému ale výrazne zmierniť. Je dôležité, aby rodičia pochopili celú problematiku a predchádzali vzplanutiu ekzému, pri jeho zhoršení potom vedeli ekzém takzvane zastaviť, nenechať ho "rozbehnúť". A k tomu nám slúžia kortikosteroidy, ktoré pôsobia protizápalovo. Je veľkou chybou, ak ich rodičia vôbec neuplatnia, ekzém sa rozšíri, zvyšuje sa svrbenie kože, dieťa sa viac škriabe a často dôjde aj k sekundárnej infekcii. Správne a včasné použitie kortikosteroidov podľa rozpisu lekára je bezpečné.

Existuje nejaká uspokojivá alternatívna liečba atopického ekzému?

    Ak rodičia chcú skúsiť aj alternatívnu liečbu, snažím sa to tolerovať a zistiť, čo dieťaťu dávajú a dohovoriť sa s nimi, aby neukončili liečbu klasickou medicínou. Napríklad homeopatiu nikdy nevyhováram, ak rodičia majú pocit, že pomáha, prečo nie. Niekedy ale vidím veľkú chybu rodičov, keď sa uchýlia len k alternatívnym metódam a dieťa očividne potrebuje čo najskôr upokojiť zápal, často aj liečiť sekundárnu infekciu a na to v alternatívnej medicíne metódu nepoznám. V Olivovni detskej liečebni ponúkame aj liečebný pobyt. Maminy sa počas neho naučia, ako správne ošetrovať kožu dieťaťa nielen pri zhoršení, ale aj v čase pokoja. Dôraz je kladený na správny jedálniček, edukáciu, možnosť psychologického poradenstva aj vzájomné zdieľanie problému s ostatnými rodičmi.

Čítaj celý článok
redakcia
7. mar 2019 Čítané 2187x

Zúfalstvo, krik, plač, vyjednávanie, váľanie sa po zemi... Keď k vám zavíta obdobie vzdoru, razom sa rodinná idylka mení na nočnú moru a väčšinou sa jej nevyhne žiadny člen vašej domácnosti.

"Neurobím, nechcem, nebudem, nepôjdem..." počúvate jedno NIE za druhým a nech robíte, čo robíte, s malým tvrdohlavcom jednoducho nepohnete. Každý, kto si so svojou ratolesťou prešiel týmto náročným obdobím, už vie, že bez poriadnej dávky trpezlivosti to nepôjde.

Obdobie vzdoru sa nedá presne vymedziť. Zatiaľ čo u niekoho sa preženie za pár týždňov, inde s ním bojujú aj niekoľko mesiacov. Môže pokojne trvať mesiac, potom sa na dva mesiace niekde "zašije" a následne opäť vypláva na povrch. Dieťatko skúša hranice zhruba od roku a pol až do 4 rokov, kedy naberá vzdor na sile a je skutočnou skúškou rodičov.

"U staršieho syna to začalo presne v dvoch rokoch a u mladšieho v 15 mesiacoch. Lekárka mi povedala, že vzdor graduje do štyroch rokov a mala pravdu. Pri staršom sa to v 4,5 roku začalo trochu mierniť, u mladšieho sa to stále stupňuje," zverila sa na fóre Modrého koníka jedna z mamičiek.

Dieťa si vzdorom formuje svoju osobnosť

    Vďaka bohatej slovnej zásobe si už drobec dokáže naplno presadzovať to svoje, postaviť si hlavu a vás tak poriadne vytočiť. Nevešajte hlavu a vôbec sa netrápte tým, že ste zlá matka alebo že ste vo výchove zlyhala. Dieťa to nerobí kvôli tomu, aby vám ublížilo. Práve naopak, formuje si tým svoju osobnosť, učí sa hovoriť NIE a hľadá, kde sú hranice. Často nerozumie tomu, prečo nemôže alebo musí to či ono urobiť a nemá ešte v malíčku sebakontrolu, preto tie záchvaty zlosti a výkyvy nálad.

Obdobie vzdoru vie nejednu mamičku priviesť k šialenstvu. Aj keď mnohí radia, že je potrebné zachovať chladnú hlavu, vysvetľovať pokojne a s kamennou tvárou, nie vždy sa to v takej situácii dá.

Svoje o tom vie aj ďalšie mamička: "Môj starší syn mal prvé obdobie vzdoru vo veku dvoch rokov a bolo to hrozné. Potom sa to tak nejako upokojilo, ale teraz sa to zase vrátilo. Je to už ale lepšie v tom, že mi povie, čo chce a občas si dá povedať. Ale keď to naňho príde, to by som sa najradšej vyparila. Mladšiemu synovi je skoro 14 mesiacov a už sa poriadne hnevá a protestuje, keď sa obliekame. Strihanie nechtov je tiež hotová katastrofa, len čakám, kedy na nás pošle niektorý zo susedov sociálku, počas toho totiž plače, ako keby sme ho rezali. Veľakrát to zhlboka rozdýchavam a niekedy zase kričím, ale rovnako to nepomáha."

    Možno budete mať niekedy pocit, že sa váš vytúžený anjelik mení na krvilačnú šelmu, keď to na vás začne skúšať. "U nás to začalo po prvom roku. Prebaľovanie, hotová katastrofa, vrtí sa ako had, a keď niečo nie je podľa nej, začne sa váľať po zemi, škriabe a hryzie," zverila sa v diskusii mamička. Ďalšia potom tiež pripojila svoju skúsenosť: "U nás to prišlo v dvanástich mesiacoch. Od tej doby sa hnevá, kope, búcha hlavou o zem, všetko rozhadzuje, kvôli všetkému plače, nedá sa prebaliť, nedá sa obliecť atď. No úplná tragédia."

Ako si so spurným dieťaťom poradiť?

    Čo teda s tým? Každé dieťatko je iné, preto si pri najbližších záchvatoch zlosti budete musieť otestovať, čo platí na to vaše. A keď už budete mať pocit, že ste skutočne v koncoch, nikdy nie je hanbou obrátiť sa na odborníkov, ktorí vám môžu dať cenné rady, ako sa s tým všetkým pobiť.

1. Skúste dať drobcovi za pravdu

    Nikdy nemôže byť po vašom, pretože drobec musí vždy urobiť opak toho, čo po ňom chcete vy? Jedna z mamičiek na to má svoj overený recept: "Jednoducho som s ním vypiekla. Vo všetkom som s ním súhlasila a tým, že to znegoval, sme sa nakoniec dostali tam, kde som ho chcela mať. Ako to vyzeralo v praxi? JA: Pôjdeme na prechádzku. ON: Nie, nepôjdeme. JA: Dobre, tak nepôjdeme. ON: Ale áno, pôjdeme. "

2. A čo takto ignorácia?

    Máte pocit, že čím viac to vo vás vrie, tým viac drobec rýpe a ešte viac vo vás emócie graduje?

"Mne sa veľmi osvedčilo nereagovať vôbec - nemá obecenstvo a nie je tak pre koho robiť divadlo. Odísť z miestnosti, zapnúť si televíziu, začať pozerať von z okna (aj keď by som najradšej buchla zlosťou), ale navonok POKOJ. Viem, je to ťažké. Keď raz akokoľvek zareagujete, bude to dieťa skúšať aj nabudúce. Vôbec sa nestresujte tým, či sa bude zlostiť pred škôlkou alebo nie, tam to deti skúšajú len občas, väčšinou len raz, dvakrát, kým nezistia, že účinok je nulový.

Na verejnosti je to samozrejme ťažké, ale NIČ si nerobte z hlúpych poznámok okolia, oni vám v tom nepomôžu. Ja som si vtedy vždy hovorila, že je to zbytočné, že pokojne počkám, až dokřičí, ale tú vec ani tak nedostane, " radí mamička a dodáva: " Pomôže len dôslednosť, vysvetľovanie a nepovoliť ani pod tlakom kriku a urážania sa. Snažte sa ich chváliť aj za drobnosti, pochvala je veľkou motiváciou. Roky pracujem s takými deťmi a roky to na mňa skúšajú, vrátane tých vlastných. "

3. Veďte s dieťaťom dialóg

    Deti potrebujú hranice a my, ich rodičia, sme tu preto, aby sme ich naučili žiť v tomto svete a začlenili ich do spoločnosti. Neznamená to ale, že život detí má byť plný zákazov a príkazov. Rovnako ako dospelí, aj deti sú osobnosti, majú svoje predstavy, túžby, fantáziu, potreby ... A je potrebné k nim tak pristupovať.

"Musíme im hovoriť veci na rovinu, nie klamať. Do škôlky alebo k babičke ideš, pretože mamička musí zarobiť korunky na hračky, čokoládku, ... Chvíľu to potrvá, ale pochopí to. Treba to stále opakovať a hovoriť s nimi na rovinu. U nás to zabralo. Keď nechce ísť z domu, povedzte mu, že odchádzate, ono môže zostať doma samo a vy potom prídete po práci. Alebo nech ide vyzlečené, ak sa nechce obliecť - predsa jemu bude zima a jemu sa budú iné detičky smiať, že ide v pyžamku, " radí mamička.

"Dosť mi pomohlo, keď som dcérke dala na výber z viacerých prípustných variantov - či sa to týka oblečenia, prechádzok, hrania, atď. Takže nemala dôvod hysterčit a keď už, tak buď skúsiť dieťa upokojiť alebo ho nechať vykričať, u každého zaberie niečo iné, " delí sa o svoju skúsenosť ďalšia z mamičiek.

4. S hnevom si poradí silné objatie alebo krátke odlúčenie

    O silnom objatí sa v spojitosti so záchvatom hnevu hovorí dosť často. Nie u každého dieťaťa to ale skutočne zaberá. Sú deti, ktoré sa po chvíli zápasenie s mamičkou naozaj upokoja, ale sú aj také, v ktorých tento akt napätie ešte viac znásobí. Ktorý prípad je ten váš, si musíte len otestovať pri najbližšom amoku.

Sú mamičky, ktoré na túto metódu nedajú dopustiť: "Terapia objatím pomáha. U nás zaberalo, keď som ho vzala na ruky a silno si ho k sebe pritisla. Novšie skúšame facku a tá účinkuje! Princíp je ten, že keď má dieťa záchvat a nereaguje, váľa sa po zemi, dáme facku zemi - dlaňou udrieme o zem. Škaredá zem, nenúť ma váľať sa po tebe, po tebe sa chodí a nie leží a šúcha sa. Možno to príde niekomu hlúpe, ale nám to pomáha."

Opačnú skúsenosť má jedna z mamičiek na Modrom koníku: "U nás objatie nefungovalo vôbec. Vonku, keď sa mi malý začal váľať po zemi, povedala som mu, že idem domov a až ho to prejde, nech príde za mnou. Keď pochopil, že stále idem a neotáčam sa, tak to vzdal a rozbehol sa za mnou. Doma sme sa museli pri silnom amoku odlúčiť, inak to nešlo. Tak to v oboch gradovalo a nič nepomohlo, že sme museli byť minútku každý sám so sebou. Naučila som ho , že sa má ísť upokojiť do izbičky. Poprosila som ho, aby šiel do izbičky a až sa tam upokojí, nech príde späť a porozprávame sa o tom. Trvalo to nejaký čas, kým to celé pochopil, ale nakoniec to fungovalo skvele. Keď to prišlo, zobral sa a odišiel k sebe, obaja sme to predýchali a potom prišiel so slovami, že už je kľudný. Objali sme sa, porozprávali a išlo sa ďalej."

5. Pokúste sa ho pochopiť

    Keď si už naozaj neviete rady a návštevu psychológa si stále nechávate v zálohe, siahnite po literatúre, ktorá vám pomôže hlbšie nahliadnuť do detského sveta.

Jedna z mamičiek má pre vás hneď dva tipy: "Super sú knihy Dieťa potrebuje hranice a Malý tyran. Dieťa potrebuje zistiť, že môže dostať  odmietavú odpoveď, je to súčasť jeho vývoja, ale tiež potrebuje zistiť následky svojho správania. V žiadnom prípade by som ho netrestala , chce to nekonečnú trpezlivosť, zaberá možnosť vybrať si z dvoch možností (obe vyhovujú nám, ale dieťa má pocit, že si vybralo), zákazov a príkazov čo najmenej, aby to NIE znamenalo naozaj NIE, ale nebolo to používané príliš často. "

Čo pomohlo vám? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti so zvládaním detského vzdoru.

Čítaj celý článok
redakcia
2. mar 2019 Čítané 2386x

    Zmena hlasu je najčastejšie spomínaný znak nastávajúcej puberty u chlapcov. Je to však len jedna z mnohých zmien, ktorá rodičom napovie, že ich ratolesť sa mení a to nielen fyzicky, ale aj osobnostne.

Pubertálne obdobie u chlapcov sa zvyčajne začína prejavovať medzi 11. a 16. rokom, ale tak ako u dievčat, aj u chlapcov je veľa prípadov, keď puberta nastáva skôr.

"U nás to začalo tak pred rokom, teda okolo 12, ale už predtým mal obdobia rýchleho rastu počas krátkeho času, doslova cez noc narástol, teraz meria tak 175 cm a úžasne mu preskakuje hlas," napísala do diskusie o chlapčenskej puberte jedna z mamičiek.

"Na jedného z mojich synov prišla puberta neskoro, až okolo 13 rokov, na druhého zase pomerne skoro, už v 10. rokoch a u najmladšieho si ešte chvíľu počkám. Prvý zo synov bol celkom v pohode povahovo, aj čo sa týkalo akné, len tak rýchlo rástol, až mu z toho popraskala kože na bokoch a na chrbte. Druhý mal zase strašné správanie, sústavne odvrával, všetkých učiteľov mal za hlupákov a o akné ani nehovorím," opísala vo fóre nástup puberty u svojich synov ďalšia mamička.

Fyzické zmeny chlapcov v puberte sú pre mnoho mám veľmi prekvapujúce

    Niektoré fyzické zmeny, ktoré sa stanú v krátkom čase, dokážu chlapca zmeniť na nepoznanie. Napríklad nie je ničím výnimočným, že počas dvoch-troch mesiacov sa chlapec veľmi "vytiahne" do výšky a všetky veci zo skrine sú mu zrazu malé. Aj rast chodidiel môže byť obdivuhodne rýchly a nejedna mamička zostane prekvapená, keď v rozmedzí pol roka narastie o dve až tri čísla. Chlapcom začne veľmi chutiť a namiesto jedného obloženého rožku ich naraz dokážu zjesť trikrát toľko, neustále sú v chladničke a hľadajú si niečo pod zub a tí viac pohodlní trvalo rodičia upozorňujú, že sú hladní.

"Môj syn má 11 rokov a už pol roka to s ním trieska. Akné nemá, vždy mal čistú tvár, ale pusu nezavrie, prehltol všetku múdrosť sveta, za rok narástol o 10 cm a vyrástol zo všetkého oblečenia v skrini, nohu má číslo 40, zje viac ako ja a za hodinu je znovu hladný, " podelila sa s priebehom puberty u svojho syna mamička na fóre.

"U môjho syna nastal začiatok puberty v 10. rokoch vo forme ochlpenia v podpazuší a okolo genitálií, krátko na to v 13. rokoch veľmi vyrástol, teraz má 182 cm a váži 58 kg. Je úplne vychudnutý a to bežne zje 7-8 veľkých parených buchiet alebo 5-6 odrezkov s ryžou, 10 palaciniek so silnou vrstvou marmelády a s čokoládou a ľahko v ňom zmizne aj polovica kurčaťa. Neviem, kam to dáva a prečo nepriberie," zamyslela sa v diskusii na fóre nad obrovskou chuťou do jedla u svojho "puberťáka" ďalšia mamička.

Aj chalanom sa menia prsia a môžu v nich pociťovať bolesť

    Chlapcom síce nerastú prsia, tak ako dievčatám, ale aj u nich prebiehajú v tejto časti tela hormonálne zmeny a niekedy pre nich môžu byť veľmi nepríjemné.

"Ja mám 12-ročného syna a toto som riešila teraz cez leto. Mal bolestivé obe bradavky a tiež boli dosť zdurené, ja som bola vyľakaná a utekala som s ním k lekárke a ani nebudem písať, aké diagnózy sa mi v tej chvíli preháňali hlavou. Tá mi povedala, že to súvisí s dospievaním - u chlapov síce prsia nerastú, ale majú prsné tkanivo rovnako tak ako ženy a v puberte, keď sú zbláznené hormóny, sa to aj takto môže prejavovať. Poradila mi, nech si pri športe, pretože môj syn aktívne hrá futbal, prelepí bradavky náplasťou, nech sa snaží nenosiť tesné oblečenie a nech sa vyhýba oblečeniu s umelými vláknami, ktoré by ho mohli dráždiť. Tiež si má dávať pozor na prechladnutie, môže to byť dosť bolestivé, tým sme si prešli približne 3 týždne dozadu," opísala v diskusii starosti s boľavými bradavkami u svojho syna jedna z mám.

Ako prvé sa chlapcom zväčšujú semenníky

    Hoci sa o tejto zmene medzi matkami príliš veľa nehovorí, prvý príznak znamenajúci nástup puberty je zväčšenie semenníkov. Veľkosť penisu sa začne meniť o niečo neskôr, spolu s rastom prvého ochlpenia na genitáliách a potom na tvári. S týmito zmenami súvisí aj prvá ejakulácia, ktorá sa nazýva polúcia. Erekcia sa začína vyskytovať častejšie a chlapci skúšajú aj prvé masturbácie.

"U nás to začalo v 10,5 -11 rokoch najskôr rastom ochlpenia na pindíku, potom jemnými fúzikmi a teraz v 12,5 rokoch má 172 cm, váhu 80 kg, za rok narástol o 15 cm, nohu má číslo 45. Začal mutovať, má veľa kecov a zistil, že ruky nie sú len k jedlu, manžel mi totiž povedal, že ich využíva aj na mužskú sebaobsluhu. Z toho som bola paf najviac," napísala svoju skúsenosť do diskusie s priebehom puberty u svojho chlapčenského potomka ďalšia mamička.

Mutovanie a zmena ohryzku

    Súčasťou pubertálneho obdobia u chlapcov je zmena hlasu, ktorá môže byť pre rodičov niekedy úplne fascinujúca. So zmenou hlasu je priamo spojený vývoj hrtana, ktorý sa v puberte zväčšuje a spôsobuje zhrubnutie hlasu. Okrem hrtanu a zmeny hlasu sa chlapcom v puberte mení aj takzvaný ohryzok, ktorý výrazne vyrastie.

"U môjho syna mám pocit, že má období rýchleho rastu, nestačím variť, denne toho zje toľko, čo ani dospelý nie, len neviem, kam sa to do neho zmestí. Narástli mu chĺpky na nohách, aj hlas sa mu mení, spočiatku som si myslela, že je chrapľavý, niekedy hovorí normálne, inokedy má hlas piskľavý a potom zase hrubý, takže zmena tam je a veľká. Ramená a stavba tela mu zmužněla a papula má pekne rozkrojenie, aj takto opísala priebeh puberty jedna z diskutujúcich mamičiek.

Mastná pleť aj vlasy, potenie

    Chlapcom v puberte sa nevyhýbajú ani kozmetické a hygienické problémy. Vyrážky a mastná pleť vedia poriadne znepríjemniť toto celé vývinové obdobie. Dnes je ale mnoho vynikajúcich kozmetických produktov, ktoré dokážu zmierniť problémy s akné či s mastnými vlasmi.

Pri intenzívnejšom potení, ktoré je pre chlapcov v tomto veku charakteristické, pomáha častá hygiena a vhodné sú aj deodoranty na prírodnej báze, ktoré neobsahujú škodlivé látky. V tomto období sa chlapci začnú intenzívnejšie zaujímať o kozmetické prípravky, čo znamená, že bežná detská kozmetika sa im už nemusí pozdávať a budú túžiť po niečom mužnějšom, napríklad po tom, čo používa ich otec.

"Môj syn sa už pol roka nadmerne potí, čo mu veľmi vadí. Spomenuli sme to detskej lekárke a ona na to povedala, že je potrebné sa osprchovať aj ráno pred školou. Ale to pomôže len na hodinku. Zvyšných 6 hodín sa v škole cítil nepríjemne. Začali sme teda používať prípravok z lekárne, ktorý je zdravotne nezávadný, bezfarebný a vhodný pre ošetrenie kože so zvýšenou potivosťou, ktorý bol od prvého dňa účinný. Písala som priamo výrobcovi, či mu to nemôže uškodiť, pretože je to ešte dieťa. Odpovedali mi, že nie, pretože spomínaný prípravok upchá póry iba čiastočne a potíme sa aj na iných častiach tela. takže raz za mesiac si to aplikuje a potom má pokoj. Aj nohy sa mu veľmi začali potiť, takže spreje do topánok tiež musíme používať," opísala úskalia pubertálneho obdobia, ktoré môžu chlapca potrápiť, diskutujúca mamička vo fóre.

Správanie puberťáka môže byť pre rodičov veľmi vyčerpávajúce

    S nástupom puberty, kedy sa chlapci menia fyzicky, sa mení aj ich psychika. Zlepšia sa im rozumové schopnosti, pokúšajú sa o samostatnosť, budujú si svoju vlastnú identitu, a tiež si začínajú dôkladnejšie všímať dievčatá. Hormóny sú ale veľmi nevyspytateľný aspekt ľudského života a tak môže byť správanie chlapcov veľmi kolísavé.

Nie je ničím výnimočným, že chlapci prechádzajú obdobím vzdoru či obdobím precitlivenosti, osvojujú si nové vzory správania, odporujú, urážajú sa a vzápätí na to potrebujú, aby ich ich milované mamičky pohladili alebo im iným spôsobom dokázali, že ich milujú.

Niektorí chlapci majú tendenciu veľa o všetkom hovoriť, chcú, aby im rodičia vysvetlili všetko, čo im nie je jasné, chcú rozoberať rôzne situácie alebo sa chcú utvrdiť, že niečo, čo urobili, bolo správne a tak podobne. Niekedy to môže byť pre rodičov naozaj veľmi únavné - neustále so svojou ratolesťou hovoriť a diskutovať stále dookola o rovnakých veciach.

"My sme boli tak do 11. rokov OK, ale potom hotová katastrofa, hlavne správanie a náladovosť. Fyzicky to začalo asi tak od 12-12,5 rokov s rastom ochlpenia, do toho sa mu urobilo akné, ale najhoršia je tá náladovosť. Niekedy je normálny, ale niekedy sa sama seba pýtam, ako to vlastne môžem vydržať," posťažovala sa mamička v diskusii.

"Môj starší syn bude mať vo februári 12 rokov, našťastie má tú lepšiu povahu, s ktorou sa dá komunikovať a nechá si veci vysvetliť, ale tiež má svoje muchy. Urážky máme na dennom poriadku a tiež jeho posledné slovo, bez ktorého by som si už asi ani nedokázala predstaviť deň," pridala sa so svojou skúsenosťou do diskusie ďalšia mamička.

Ako zistiť, či je s vývinom chlapca všetko v poriadku

    S rastom semenníkov a ochlpenia na genitáliách sa chlapci začnú o svoju hygienu starať sami. Už nechcú, aby ich starostlivá mama sprchovala, krémovala, česala a podobne. Chcú sa zavrieť do kúpeľne a o svoje telo sa postarať sami.

Lenže ako starostlivá mamička zistí, či sa u jej milovaného dieťaťa vyvíja všetko tak, ako má? Je to komplikované, ale bezbolestným a pre chlapcov nezahanbujícím riešením je spoločný vzťah vybudovaný na dôvere, premyslené taktické rozhovory, počas ktorých nenápadne rodičia zistia, či je všetko v poriadku, alebo dohoda, že ak bude mať chlapec pocit, že niečo nie je v poriadku alebo sa to vymyká normálnemu vývinu, tak sa s tým zverí rodičom.

"Mám 12-ročného syna, chlapci v tomto veku sú citliví, nebehám za ním a neočumujem mu pindíka, len mu stále hovorím, že keby ho náhodou niečo bolelo, alebo by sa mu nejako zmenili semenníky, tak nech mi to hneď povie," opísala na fóre svoj prístup k dospievajúcemu synovi jedna z mamičiek.

Návšteva lekára je pri akomkoľvek probléme najlepším riešením

    Aj v tomto prípade platí, že najlepším radcom pri problémoch, ktoré počas puberty u chlapcov nastanú, je lekár. Internet je dnes bezodnou studňou informácií, ale nezabúdajte, že internet nedokáže urobiť odborné vyšetrenia, ktoré sú v mnohých prípadoch potrebné, aby sa vylúčila podozrenie na niektoré choroby.

Čítaj celý článok
redakcia
1. mar 2019 Čítané 696x

    Oproti dobám, kedy sme vyrastali my, je dnes skloňovaných hneď niekoľko spôsobov, ako vychovávať deti. V dobrej viere ich veľa z nás číta a študuje. Môžete si vybrať z princípov "rešpektovať a byť rešpektovaný," kontaktného rodičovstva alebo raziť cestu sedliackeho rozumu. Kde sa nachádza skutočná pravda o tom, ako najefektívnejšie vychovať z bábätka dobrého, zodpovedného človeka, sa zrejme nikdy nedozvieme, už len z podstaty jedinečnosti každého z nás.

Ak však hľadáte inšpiráciu a rady, ako výchovu dieťaťa viesť - spomeňte si, čo si z detstva pamätáte vy a pridajte k tomu pár rád od skúsených žien, ktorých deti už odrástli. Možno si uvedomíte, že pričiniť sa o to, aby vaše deti boli šťastné a spokojné, je vlastne veľmi jednoduché. A že žiadny návod na to, ako mať celú rodinu v pohode, ani nepotrebujete.

Koľko času svojim deťom skutočne venujete?

    Ak zaspomínate na svojich rodičov, možno aj vám sa vybavia tie chvíle, kedy ste ich prehovárali k tomu, aby si s vami hrali alebo rozprávali, ale rodičia nemali čas. Určite rovnako ako vy argumentovali tým, že musia pracovať, upratovať alebo variť.

To, že každý deň zabezpečujete deťom teplé jedlo, čisté prádlo a uprataný domov, a navyše do toho chodíte do práce, aby ste na tieto potreby mali vôbec peniaze, deti bohužiaľ veľmi netrápi. Deti si vás považujú hlavne vo chvíli, keď im venujete svoju pozornosť. Je úplne jedno, koľko im kúpite hračiek a koľko im ich kúpiť odmietnete, aj keď sa to tak nemusí podľa detského plaču zdať. Ak si spomeniete na svoje detstvo, ani vám určite v spomienkach neutkveli materiálne veci.

Ak si pamätáte na niektoré hračky a poklady, ktoré ste mali, dosť pravdepodobne sa k nim viaže nejaká historka alebo príbeh, ako ste k veci prišli, kto vám ju dal, kam ste si ju so sebou vzali. A často to býva vec, ktorá nebola ani drahá, ani módna, len to bol krásny darček od niekoho milovaného. A vám urobil veľkú radosť.

Spomienky sa odvíjajú od pocitov, vôní a atmosféry, ktorá vtedy panovala. Určite aj vy si spomeniete skôr na mäkkosť babičkinho náručia, na vôňu tatkovho auta, na šumenie mora, pri ktorom ste boli prvýkrát spolu, než na to, čo ste v tom čase dostali k narodeninám alebo čo ste si nedokázali vyplakať v obchode.

Myslite na to vždy, kedy namiesto plne prežitých chvíľ s deťmi uprednostníte činnosť, ktorú v skutočnosti nikto neocení. Plánujte si svoj čas tak, aby ste mohli venovať dostatočnú pozornosť deťom. Možno budete musieť ustúpiť z nejakého svojho komfortu, ale spomienky a cit medzi vami a vašimi deťmi sa posilní na nezaplatenie.

Atmosféra domova, lásky a pohody - to je za tisíc darov

    To, ako sa správame k svojim deťom veľmi ovplyvňuje to, akí z nich vyrastú dospelí. To, ako si vzájomne odovzdávate lásku vy so svojim partnerom a ako ju dávate najavo vašim deťom, veľmi formuje to, ako budú vaše deti raz prežívať svoje vzťahy. A nech siahnete po akomkoľvek výchovnom smere, vždy narazíte na to, že dôležitou súčasťou všetkého úsilia vo vytváraní spokojného človeka je komunikácia.

Možno to pre vás bude výzva, pretože v časoch, keď sme boli malí my, ešte stále otvorená komunikáciu a zdielanie citov neboli bežné. Generácia pred nami bola často vedené k tomu, že otec je autorita a hlava rodiny. Veľmi často sa deti vychovávali metódou, kedy sa pre pohlavok nechodilo ďaleko.

Dnes vieme, že potreby krehkej duše, ale vlastne aj nás všetkých, dospelých, tkvú hlavne v potrebe lásky a pocitu pokoja. Kým predtým boli všetky tieto prejavy lásky považované za rozmaznávanie detí, ktorého akoby sa všetci báli, dnes už vieme, že chválenie, vyznávanie obdivu a lásky smerom k deťom je súčasť života, ktorá formuje zdravo sebavedomých dospelých, ktorí nebudú prežívať také citové frustrácie, ako prežívali generácie pred nimi.

Zvlášť ak si vy sama pamätáte zo svojho detstva nedostatok zdieľaných citov, chvíle, kedy vás mama nevypočula, udalosti, kedy ste si priali, aby vás otec objal, bude pre vás táto časť výchovy asi oriešok. Ale možno práve preto prinesie vašej novej rodine pozitíva.

Ak dáte svojim deťom najavo, ako veľmi ich milujete, ak sa s nimi budete maznať kedykoľvek budú chcieť, alebo kedykoľvek budete chcieť vy, váš vzťah sa tým len posilní. V budúcnosti, keď vaše deti budú skúšať nadväzovať svoje vlastné nové vzťahy, im otvorenosť pri odovzdávaní pocitov bude len na prospech. A možno ste otvorením svojho srdca prispeli k tomu, že vaše deti nebudú riešiť veľa citových karambolov, akých ste sa dopustili vy.

Ako si pamätáte dobu, keď s vami rodičia neboli?

    Téma možno trochu v rozpore s predchádzajúcim bodom, avšak rovnako dôležitá. Hoci je naša prítomnosť v živote dieťaťa nevyhnutná, hlavne teda tá súčasť, kedy po splnení materiálnych a základných potrieb dieťaťa im venujeme svoj čas v podobe prítomnosti bez výhrad.

Aby sme však dokázali naplniť deti všetkým, čo k životu potrebujú, je potrebné im dopriať tiež čas a priestor, kedy im po ruke nie sme. Vo chvíľach, kedy s deťmi nie sme, prichádza čas, kedy sa dieťa musí spoliehať na seba. Čerpá z toho, čo ste ich ako rodičia naučili, čerpá zo skúseností, ktoré už má.

Ak sa spolieha samo na seba a jeho rozhodnutia na základe skúseností, ktoré už má, sú správne, jeho sebavedomie sa zvyšuje. A pre deti je takto získaná radosť z toho, že niečo dokážu, veľmi silným stavebným materiálom k budovaniu svojej vlastnej osobnosti. A našou úlohou je naučiť deti, aby ich toto budovanie bavilo.

Či už necháte deti, aby sa samy hrali bez vášho dozoru, alebo sú niekoľko hodín denne v škôlke alebo v škole, kde si mnoho svojich potrieb musia napĺňať samy, všetky tieto skúsenosti sú pre deti veľmi cenné.

Nielen, že sa dieťa naučí poradiť si samo vo chvíľach, keď mu nie ste na dosah, alebo nekorigujete jeho správanie, ale zo získaných skúseností stavia svoju sebahodnotu. Navyše, všetky novo nadobudnuté skúsenosti vám môže rozprávať. Vzniká tak úplne nová forma vzťahu - voľnosť v láske, kedy si všetci môžete užiť deň, bez toho aby ste boli spolu, ale zároveň sa tešíte na to, až si svoje nové zážitky oznámite. Aj takto sa dá definovať zdravý vzťah v rodine.

Spomienky na detstvo formuje tiež to, ako harmonický bol váš domov

    Je veľmi naivné si myslieť, že malé deti nevnímajú všetko. Možno, že je to presne naopak a aj veľmi malé deti vnímajú viac, ako my dospelí. Bez ohľadu na všetky výchovné smery sveta, je základom všetkých harmónia a to, ako sa dieťa cíti doma. A o tom, aký vplyv má na neho atmosféra, ktorá doma je, bolo popísaných už desiatky tisíc strán v mnohých knihách rôznych žánrov.

Ak máte nejaké problémy s partnerom, oteckom vašich detí, nemyslite si, že aj keď si konflikt nechávate na dobu, kedy deti spia, že to deti necítia. Že aj malé deti, ktoré sotva hovoria, nerozumejú tomu, o čom sa s partnerom hádate. Každý zvýšený hlas, každé napätie, ktoré sa medzi vami odohrá, vaše deti cítia. Všetci vieme, ako je ťažké vychovávať deti, mať rodinu, starať sa o všetko, čo k tomu patrí a ešte udržiavať zdravé vzťahy.

Pod ťarchou všetkého materiálna, všetkých snáh o dokonalosť ale možno zabúdame, že práve tieto vzťahy sú základňou všetkého zdravia, ktoré máme. Ak naše vzťahy nebudú fungovať, doma bude dusno a nikto nebude šťastný. Ak teda viete, že je u vás doma často nepríjemná atmosféra, deti sú často vystavené výmenám názorov a kyslým poznámkam, pre pohodu celej rodiny to vyriešte. A vyriešte to čo najskôr.

Vyhnete sa mnohým ochoreniam, stresu a nervom, ktoré vám nič na svete nevynahradí. A ak nebudete mať vy a vaše deti pokoj a túžbu byť doma, kde je bezpečne a pokoj, žiadne knihy o výchove a vymýšľanie toho, ako si spolu užiť každú chvíľu, vám rovnako nepomôžu.

Ak k tomu pripočítate neodmysliteľný argument, že vaše deti sa raz budú pravdepodobne správať rovnako ako vy, máte veľa dôvodov na to, že vaše vzťahové problémy a atmosféru v partnerstve aj domove je potrebné čo najskôr začať uzdravovať.

Stres, emócie a ich nepochopenie

    Rodičovstvo je manažérska činnosť najvyššej úrovne. Každý deň musíte zvládať desiatky náročných úloh a paradoxne, čím sú deti staršie a samostatnejší, tým sa to stupňuje.

Aj keď deti naučíte samostatne jesť, obliekať sa, čiastočne rozprávať, rovnako sa všetkého zúčastňujete. Zároveň sa ešte staráte sami o seba, o svojho partnera, možno máte nejaká zvieratá, ktoré sú na vašej starostlivosti závislé. Možno sa, ako väčšina žien, ešte snažíte uspieť kariérne.

Nie je to práve málo úloh pre jedného človeka. A mnoho žien každý deň bojuje s tým, že aj malý zádrhel chodu domácnosti spôsobí taký výbuch emócií, pri ktorom sa len ťažko ovládate. Ak aj vy máte problémy so zvládaním stresu, v záujme vášho zdravia i duševnej pohody vašich detí, na tom zamakajte. Ak totiž zakaždým, keď sa niečo zadrhne, vybuchnete, je to presne tá vec, ktorá vás pri výchove detí limituje.

K tomu, ako zvládať emócie, nájdete mnoho návodov. Všetky tie dobré spočívajú v jednej veci - pri akomkoľvek strete emócií vašich a vašich detí je dôležité kontrolovať v prvom rade emócie svoje. Akonáhle budete zvládať svoje reakcie, svoje skôr neovládateľné túžby po kriku a plači, môžete pracovať s emóciami, ktorá má vaše dieťa a ktoré sa ich ešte len učí ovládať.

Skúste jogu, dajte sa na meditácie, čítajte knihy o tom, ako tieto emócie krotiť. Len tak sa môžete pokúsiť o to, aby vaše deti tieto stavy nezažívali a pomôcť im so zvládaním ich emócií. A to sa vám môže veľmi hodiť.

Ak opomenieme vyplakávania v obchode, záchvaty plaču pri obliekaní či záchvaty hnevu v činnostiach, ktoré deťom nejdú, myslime aj na to, že čoskoro deti čakajú oveľa intenzívnejšie pocity. Čím budú staršie, tým viac sa budú stretávať s emóciami a ťažkými chvíľami v škole, s kamarátmi, v období puberty, kedy sa celý ich svet začne meniť.

Ak sa sama naučíte spracovávať emocionálne pochody, môžete to naučiť aj svoje deti. Vyhnete sa mnohých uplakaným chvíľam a v budúcnosti možno dokážete predísť mnohým citovým zraneniam, ktoré si v afektoch môžete spôsobiť navzájom.

Recept na správne správanie k dieťaťu neexistuje

    Ak chcete zdarne doviesť svoje deti do dospelosti a naučiť ich samostatnosti, je potreba používať skôr srdce než rozum. Ak chcete, aby vaše deti boli šťastné a spokojné, musíte byť spokojná, šťastná a v pokoji vy. Všeobecným návodom k tomu, ako urobiť vaše deti šťastné, teda môže byť snaha o to, vždy sa prvotne postarať hlavne o svoje potreby. Akonáhle ich zaistíte, môžete ich s kľudom odovzdávať niekomu ďalšiemu.

Ku všetkej tej snahe je potrebné pridať trochu rešpektu, pochopenia a tolerancie. Tú si naordinujte tiež najskôr vy sama k sebe, až potom, až sa uistíte, že nemusíte byť dokonalá a každý deň supervýkonná, môžete túto múdrosť aplikovať ďalej na vašich blízkych. Ak pri všetkých činoch budete zároveň myslieť na to, ako by sa to asi páčilo vám, keď ste bola rovnako stará ako vaše deti, a deťom načúvať s láskou a pochopením, nemôžete sa pomýliť.

Autor: mblumtritt

zdroje:

cs.wikipedia.org

kontaktnirodicovstvi.cz

inovativnivzdelavani.cz

is.muni.cz

Čítaj celý článok
redakcia
28. feb 2019 Čítané 2209x

"Mám dve deti, pravidelne chodím k lekárovi na kontrolu. Asi pred rokom som začala mať zmeny na čípku a teraz po poslednej kontrole mám dyspláziu maternice (predrakovinové bunky). Doktor ma chce skontrolovať o tri mesiace. Mám z toho celkom strach."

Rakovina krčka maternice je strašiakom mnohých žien. Bodaj by nie, keď sa jedná o celosvetovo druhý najčastejší typ rakoviny u žien. Na prvom mieste sa nachádza rakovina prsníka. Len na Slovensku na toto ochorenie zbytočne zomrie okolo 200 žien s deťmi, ktoré ešte nie sú samostatné. Viete, aká proti nej existuje prevencia a ako ju odhaliť?

    Asi jednej štvrtine žien od 18-25 rokov veku zistí lekár pri vyšetrení HPV infekciu, a práve tieto vírusy najčastejšie spôsobujú rakovinu krčka maternice. S postupujúcim vekom klesá počet žien, u ktorých sa dá dokázať infekcia, ale zvyšuje sa riziko vzniku rakoviny. Tá začína nádorovou premenou buniek nachádzajúcich sa na povrchu krčka maternice. Odtiaľ sa skryto môže šíriť na ďalšie orgány v tele.

Ľudských papilomavírusov je známych cez 100 typov a delia sa do troch skupín podľa rizika. Najviac nebezpečné sú typy 16 a 18. Infekcia môže sama odznieť, zostať v pretrvávajúcej forme alebo sa rozvinúť do karcinómu (to sa deje asi v jednej štvrtine prípadov). Riziko sa zvyšuje s príliš skorým začiatkom pohlavného života, častým striedaním partnerov, fajčením a vznik rakoviny ovplyvňujú aj poruchy imunity. Znížiť riziko nákazy HPV môžete pomocou kondómov, ale ani tie nie sú stopercentné, pretože nezakrývajú celé genitálie.

Ako vzniká rakovina krčka maternice?

    Cervikálny karcinóm, karcinóm krčka maternice alebo karcinóm krčka maternice. Všetko toto sú názvy pre jedno ochorenie. Než vznikne samotný nádor, objavujú sa prednádorové zmeny, tzv. prekancerózy. V tejto chvíli ešte žena nemá žiadne zdravotné problémy a zmeny odhalí len špeciálne cytologické vyšetrenie. Ako už bolo riešené, príčinou je vírusová infekcia ľudským papilomavírusom (HPV). Tie sa prenášajú pohlavným stykom alebo intímnym kontaktom s infikovanou sliznicou. Tiež je možný prenos z matky na dieťa pri prechode pôrodnými cestami, ak je žena HPV pozitívna. Je možné infekciu prenášať a pritom nemať žiadne problémy.

Rozlišujú sa dve skupiny papilomavírusov. Prvé sú papilomavírusy s nízky rizikom. Tie zvyčajne spôsobujú vznik bradavičiek na vonkajších pohlavných orgánoch. Druhú skupinu tvoria papilomavírusy s vysokým rizikom, ktoré dokážu vyvolať prekancerózy a rakovinu krčka maternice. Vírusy vo väčšine prípadov zničí imunitný systém, avšak niekedy nepôsobí, ako by mal a vyvinie sa prednádorový stav a neskôr samotný nádor (to kľudne môže trvať aj niekoľko rokov). Z tohto hľadiska je veľmi dôležité nepodceňovať preventívne kontroly a chodiť k svojmu ženskému lekárovi.

Príznaky rakoviny krčka maternice

    "Zistili mi abnormálne bunkové zmeny na krčku maternice. HPV vírus typu 18, 38, čo sú veľmi rizikové typy. Posledný rok som nebola na prehliadke. Som hlúpa. Posledné dni mám kŕče v bruchu, silné bolesti v podbrušku vpravo, pomerne silné špinenie. Mám pocit, že som taká malátna a je mi stále hrozne teplo. Mohla sa z toho už vyvinúť rakovina krčka maternice?"

Samotná infekcia prebieha u väčšiny žien bez príznakov a po určitom čase úplne odznie. O nákaze sa žena môže dozvedieť až potom, ako dostane nejaké atypické výsledky odberu cytológie (stery z krčka maternice). Výraznejšie príznaky sa objavujú až v pokročilejších štádiách choroby, nie sú však nijako špecifické. Rozhodne by však každá žena mala spozornieť a k svojmu lekárovi sa rýchlo vydať.

Hlavné príznaky karcinómu krčka maternice sú:

 • vodnatý až krvavý výtok,
 • veľmi nepravidelná menštruácia,
 • krvácanie napr. po pohlavnom styku,
 • bolesti v podbrušku,
 • krv v moči,
 • pálivá bolesť pri močení.

Aké existujú možnosti liečby rakoviny krčka maternice?

    Možnosti liečby sú hneď tri a uplatňujú sa buď samostatne, alebo v kombinácii. Jedná sa o operačnú liečbu, rádioterapiu alebo chemoterapiu.

Operačná liečba je odporúčaná ženám, ktorým prišli na nádor skoro a sú v celkovom dobrom zdravotnom stave. Takýto spôsob liečby umožňuje mladším ženám zachovať funkciu reprodukčných orgánov a zachovanie plodnosti. Pri väčšom nádore pristupujú lekári k radikálnej hysterektómii (odstránenie maternice).

Ďalšou možnosťou je rádioterapia, ktorá sa používa v pokročilejšom štádiu choroby alebo keď nie je možná operácia.

Chemoterapia býva obvykle poslednou možnosťou, keď je nádor príliš rozsiahly a rozšíril sa do lymfatických uzlín a zakladá metastázy. Liečbu je možné podporiť hlivou ustricovou, antioxidantmi a vitamínmi A, C, E.

Existuje prevencia a ochrana?

    "Ja mám za sebou 2 dávky, na začiatku júna ma čaká posledná. Presvedčil ma doktor, ktorému verím a ktorý mi vždy poradil dobre. Má dve dcéry a obe nechal očkovať (jedna v mojom veku - 25 rokov, jedna mladšia). A musím polemizovať s názorom, že ak už vírus mám, je očkovanie zbytočné. Mne lekár hovoril, že aj keby som nejaký vírus už mala (nemám), tak nikdy neviem, ktorý z vírusov pre mňa bude ten nebezpečný, až smrteľný. Že je možné mať tri vírusy, ktoré mi nič neurobia a ten štvrtý ma potom môže zabiť (hovorím trochu nadnesene). Takže očkovať áno, a to pokojne ženy staršie, ženy žijúce pohlavným životom, ženy majúce už nejaký vírus. Vždy tým riziko ochorenia znížite."

 • Bezpečný sex: vírus HPV sa prenáša predovšetkým pohlavným stykom alebo kontaktom kože s genitáliami. Vyhnite sa častému striedaniu partnerov a používajte pri sexe kondóm. Tiež nie je dobrý príliš skorý nástup do pohlavného života, alebo dlhodobé branie hormonálnej antikoncepcie.
 • Očkovanie proti HPV: obľúbenou možnosťou ochrany proti HPV vírusom je v posledných rokoch očkovanie. Od januára 2019 očkovaciu vakcínu hradí dievčatám a chlapcom v 13. roku života ich zdravotná poisťovňa. Bez doplatku je dostupná vakcínacervarix proti HPV typu 16 a 18. Po naočkovaní by malo dôjsť k vytvoreniu určitej imunity, ale len proti niektorým druhom vírusu, ktoré sú obsiahnuté vo vakcíne. Vakcíny obsahujú iba obaly vírusov a nemôžu byť príčinou rozvoja infekcie a ani rakovinotvorného ochorenia. Očkovanie lekári odporúčajú nielen mladým dievčatám, ale pokojne aj ženám, ktoré už aktívnym životom žijú alebo mužom. Pri očkovaní pred začatím sexuálneho života sa udáva účinnosť vakcinácie proti typom 16 a 18 takmer 100%, po jeho začatí potom asi 70-80%, ak žena ešte HPV vírus nemala.
 • Zdravý životný štýl: základ všetkého. Stravovať sa zdravo, športovať, vyhýbať sa stresu. Všetko to sú klasické rady pre dobrý život bez chorôb a mali by sa nimi riadiť všetci.
 • Preventívne gynekologické prehliadky: gynekologické prehliadky hradia zdravotné poisťovne. Vďaka cytologickému vyšetrenie (ster z krčka maternice) je možné odhaliť včas aj ranné štádium rakoviny a ihneď začať s liečbu, ktorá vo včasnom štádiu ponúka veľkú šancu na úplne vyliečenie. Na cytologické vyšetrenie by mala žena doraziť najneskôr tri roky po začatí sexuálneho života a potom pravidelne raz za rok.

Chodievajte na prehliadky. Máte ich zadarmo.

    Pravidelne raz za rok má každá žena nárok na preventívny skríning rakoviny krčka maternice. Napriek tomu chodí na preventívne gynekologické prehliadky len asi 30% žien. Celý rad žien tak toto dostupné preventívne vyšetrenie ignoruje. Pritom prevencia je základ. 

Pre každú ženu existuje len jedna skvelá rada o rakovine krčka maternice: "Chodievajte na preventívne gynekologické vyšetrenie. Nič vás to nestojí, ale môže vám to zachrániť život."

Čítaj celý článok
redakcia
21. feb 2019 Čítané 1314x

 Vychádzky, spánok, kolektívne pohybové, náučné i relaxačné aktivity - toto všetko je pre deti v škôlkach samozrejmosťou. Ako ale zmysluplne zabaviť dieťa, ktoré škôlku nenavštevuje?

Tvorivé aktivity - drobné činnosti, ktorými efektívne vyplníte voľný čas svojho dieťaťa. Inšpiráciou vám môžu byť nasledujúce tipy:

 • Vyšívanie na pletive:  ak máte doma dieťa vo veku štyroch a viac rokov, môžete skúsiť vyšívanie na kovovom pletive. Postačí malý kúsok tohto pletiva, niť a tupá plastová ihla. Pletivo určite orámujte páskou, aby ste predišli prípadnému poškrabaniu dieťaťa alebo inému úrazu. Plastovú ihlu môžete tiež nahradiť páskou omotanou okolo priadze tak, aby vznikol pevný hrot. Potom už len dieťa prepletá ihlu dierkami v pletive. Pri výbere motívu výšivky sa fantázii medze nekladú. Aktivitou sa dieťa zabaví na dlhšiu dobu, a pritom je to veľmi efektívne strávený čas, pretože prispieva aj k rozvoju dieťatka a zároveň prináša radosť z dobre odvedenej práce.
 • Tkanie na vetvičkách:  na túto aktivitu vám postačí malá vetvička so zopár výhonkami, ktoré dieťa omotáva priadzou. Potom si môže vziať vlnu inej farby, ktorú striedavo používa na tkanie a omotávanie. Výslednú "utkanú" vetvičku môže dozdobiť aj korálkami alebo iným materiálom. Keď si túto vetvičku nájdete počas prechádzky v lese alebo na lúke, spojíte rovno viac činností naraz a pomáhate budovať vzťah dieťaťa k prírode, ktorý táto činnosť navodzuje a prehlbuje.
 • Maľovanie a kreslenie trochu inak:  skúste maľovanie trochu inak. Namiesto malého papiera maľujte na veľké plátno, používajte farby na telo a nechajte dieťa si ozdobiť tvár. Zábavné je i kreslenie kriedou na chodník alebo na tabuľu. Veľký úspech má u detí bublinkové maľovanie, na ktoré potrebujete len bublinkovú fóliu, farby a kus veľkého papiera (napríklad baliaci papier). Ten položte na zem, z bublinkovej fólie vytvorte pre dieťa také papučky, ktoré mu priviažete na chodidlá a spodnú časť natrite farbu. Dieťa sa prechádza po papieri a tvorí veľkolepé dielo.
 • Kreslenie múkou:  jednoducho vysypte na plech múku a nechajte deti kresliť prstami alebo paličkou, vareškou a pod. Deti si užijú nielen kreslenie, ale aj kontakt s múkou, ktorú budú s veľkou chuťou presýpať, preto počítajte aj s menším neporiadkom a majte v pohotovosti vysávač.
 • Maľovanie lepidlom a soľou:  na papier vytvorte tekutým lepidlom rôzne motívy a nechajte poriadne zaschnúť. Na lepidlo potom maľujte vodovými farbami, na ktoré nasypte soľ. Zrnká soli je potreba prisypať na farbu ešte predtým, než úplne vyschne, aby sa pekne rozpila. Kombinácia zaschnutého lepidla, farby a soli vytvorí na výkrese zaujímavé obrazce a určite veľa pobaví.
 • Veselé pečenie:  deti sú skvelí pomocníci pri varení a pečení. V predškolskom veku už bez problémov zvládnu vykrajovanie z medovníkového cesta aj zdobenie hotových koláčikov. Týmto deti nielen zamestnáte, ale zároveň precvičíte aj jemnú motoriku. Zdobenie orieškami, farebným cukrom alebo polevou dáva priestor na rozvíjanie fantázie. A to nehovoríme o tom, že takto vlastnoručne zhotovené koláčiky im budú aj lepšie chutiť. A to za tú trochu neporiadku v kuchyni rozhodne stojí.
 • Bábika na kŕmenie z plastovej fľaše:  výroba takejto bábiky je skvelou príležitosťou na rozhovor o ochrane životného prostredia a nutnosti recyklácie odpadu. Vaše dieťa sa zabaví a zároveň aj poučí. Do hornej časti plastové fľaše, ktorá bude predstavovať telo bábiky, vyrežte dieru na ústa. Ostatné už nechajte na dieťati - výroba vlasov z vlny, kresba očí, nosa, poprípade je možné vyrábať aj z gombíkov, dokresliť alebo dotvoriť šaty. Keď je bábika hotová, stačí ju už len nakŕmiť - cez dieru, ktorú ste vyrezali, hádže dieťa hrach, šošovicu alebo akékoľvek iné vhodné jedlo.
 • Herbár: predstavuje spojenie príjemného s užitočným, a to pre chlapcov i dievčatá. Pri prechádzke môžete nazbierať rastlinky a listy, ktoré si dieťa v knihe vysuší, vylisuje a nalepí do herbára. Takto ste príjemne strávili čas prechádzkou a zároveň aj dali dieťaťu možnosť naučiť sa niečo nové a budovať vzťah k prírode.  
 • Farebné divadlo:  zaujímavý pokus pre budúceho malé vedca alebo vedkyňu. Do hrnca nalejte mlieko, do ktorého pipetou pridáte farbu (postačí obyčajná prášková farba na kraslice, ktorú rozpustíte vo vode). Vatovú tyčinku namočte v prípravku na umývanie riadu a zľahka sa dotýkajte povrchu zafarbeného mlieka. Dieťa bude vzniknutými obrazcami zaručené fascinované.
 • Papierový vesmír:  na papier nakreslite mesiac, hviezdy a planéty. Tie potom z papiera vystrihnite. Zhasnite svetlo a vložte pod papier baterku. Na strope sa vám bude premietať nočná obloha, ktorú môžete s dieťaťom pozorovať. Keď s papierom začnete otáčať, vyvoláte dojem pohybu. "Premietanie" si môžete uľahčiť aj tak, že papier prilepíte na hrniec, do ktorého jednoducho vložíte baterku.
 • Zemiakové pečiatky: mamičky v nejednej diskusii odporúčajú jednoduchú, ale zábavnú aktivitu, ktorú deti veľmi ocenia. Zemiak prekrojte na polovicu a na prekrojené časti vyrežte nejaký jednoduchý tvar (hviezdičku, srdiečko a pod.). Do misiek pripravte temperové alebo prstové farby, namočte do nich pečiatky a zábava môže začať.

Ďalšie tipy na kreatívny program pre deti

 • Divadlo

Keď sú sychravé a upršané dni, je návšteva divadla skvelým spestrením vášho programu. Takmer každé divadlo má vo svojom repertoári aj detské prestavenia. Stačí si len vybrať hru a rezervovať lístky. Doprajte tým svojmu dieťaťu kultúrny zážitok aj spomienky na nezabudnuteľnú atmosféru divadla.

Ako nadväzujúcu aktivitu si divadlo môžete zahrať aj doma. S pomocou dieťaťa pripravte kulisy, zo starých závesov vytvorte oponu a zahrajte si nejaký jednoduchý príbeh.

 • Centrá voľného čas

Ak chcete vybočiť zo stereotypu a pripraviť dieťaťu nový, odlišný program, navštívte centrum voľného času. V týchto centrách býva pre deti pripravený pestrý program v podobe súťaží, hier, tematicky zameraných aktivít a podujatí. Dieťa bude mať tiež možnosť hrať sa so svojimi rovesníkmi, čo nepochybne pozitívne pôsobí na jeho schopnosť vystupovať v kolektíve a prijímať nové úlohy v rámci skupiny.

 • Záujmové krúžky

Krúžky sú ďalším miestom, kde má dieťa možnosť rozvíjať svoju tvorivosť a vlohy v okruhu rovesníkov. Či už je to výtvarný, jazykový, pohybový alebo hudobný krúžok, pre dieťa, ktoré nenavštevuje škôlku, predstavuje jednoznačne veľký benefit. Všímajte si, pre čo má vaše dieťa vlohy alebo kam smerujú jeho záujmy a podľa toho vyberte krúžok, ktorý by bol pre jeho ďalší rozvoj najprínosnejší.

 • Šport

V útlom veku nie je nutné sa špecializovať na konkrétny šport. Bohato postačí, keď si dieťa začne budovať kladný vzťah k pohybu a všeobecný pohybový základ. Dôležité je, aby si dieťa vytvorilo zvyk na systematickú pohybovú aktivitu, ktorá by mu prinášala radosť. Preto dieťa do ničoho nenúťte, ale radšej sa snažte nájsť taký šport či aktivitu, ku ktorej bude inklinovať. V tomto veku stačí beh, preliezačky, jazda na trojkolke, odrážadle, bicykli, plávanie, tanec alebo ľahká gymnastika.

Čítaj celý článok
redakcia
19. feb 2019 Čítané 1281x

    "Práve čítam knižku o hypnopôrode. Téma prirodzených pôrodov, nielen hypnopôrodu, ma veľmi zaujíma. Myslím, že každá zdravá žena je schopná priviesť na svet svoje bábätko prirodzene a hladko. Dogmu, ktorá je v mnohých ženách zakotvená, že pôrod musí bolieť a že je to vec, ktorú musí nejako pretrpieť s pomocou rôznych liekov, ja odmietam. Už pred otehotnením som si sama pre seba hovorila, že to predsa musí ísť aj inak, než ako to popisuje okolie a že ja budem mať svoj vlastný pôrod krásny. Naozaj pevne dúfam, že to zvládnem, čakám svoje prvé bábätko," zveruje sa v diskusii používateľka Modrého koníka.

    Náhľad a prežívanie pôrodu je naprieč rôznymi kultúrami odlišné. Niekde ženy rodia prirodzene, takmer bezbolestne úplne automaticky, zatiaľ čo napríklad u nás, je pôrod vnímaný ako veľmi bolestivý a často aj ako hodiny utrpenia, ktoré žena musí prežiť, než bude môcť držať v náručí svoje bábätko. V skutočnosti to tak ale byť nemusí. Skoro každá žena, ktorá rodí vaginálne, môže prežiť bezbolestný a radostný pôrod (niektoré metódy hypnopôrodu možno využiť aj pri cisárskom reze). Reč je o hypnopôrode. Ako taký pôrod prebieha? A ako sa na neho žena pripravuje? Viac sa dozviete v dnešnom článku.

Čo je to hypnopôrod?

    Niektoré ženy sa s týmto pojmom už stretli, niektoré ho prežili v praxi a niektoré nevedia, čo si pod týmto názvom predstaviť. Hypnopôrod = pôrod v hypnóze? Nie tak celkom, aj keď niekedy sa ženy môžu hypnotickému stavu veľmi priblížiť.

"Hypnopôrod využíva takzvanú hlbokú relaxáciu, v ktorej sa mamičky učia uvoľniť si telo aj myseľ, zbaviť sa strachov a blokov a nastaviť sa na pozitívne scenár pôrodu tak, aby počas príchodu bábätka na svet telo i myseľ pracovali v prospech všetkých tých úžasných procesov, ktoré zabezpečujú pohodový priebeh pôrodu," hovorí Hana Rollová, lektorka kurzov hypnopôrodu.

Tlak spoločnosti

    Spoločnosť a skúsenosti našich mamičiek a babičiek formujú naše vlastné predstavy a očakávania o pôrode. Vo všeobecnosti nie sú príliš pozitívne. Dočítate sa o niekoľkohodinových pôrodoch, niekedy aj viacdenných, o veľkých bolestiach a tak ďalej. Z toho si potom nastávajúca mamička logicky vyvodí, že to nebude nič príjemné, čo je škoda. To, aký pôrod bude, z veľkej časti ovplyvňuje aj to, ako k nemu rodička pristupuje. Už dopredu viete, že to bude bolieť? Pravdepodobne to tak nakoniec aj bude.

"Z vlastnej skúsenosti viem, že naše nastavenie je naozaj podstatné. Častokrát bolesť cítime, pretože ju očakávame a keď toto nastavenie zmeníme, zmení sa aj to, ako sa budeme pri pôrode cítiť. Napríklad ja, vďaka tomu, ani jeden moment z môjho druhého pôrodu nemôžem označiť ako bolestivý, cítila som len ťahanie, tlak a silu. Keby vplyv kultúry a pôrodníctva nevzal ženám silu rodiť, nemuseli by sme sa túto metódu vôbec učiť. Avšak kvôli našim presvedčeniam a prostrediu, v akom ženy rodia, majú mnohé mamičky problém sa do tohto stavu počas pôrodu dostať. Príprava metódou hypnopôrodu pomáha nájsť dôveru v seba, svoje telo i dieťatko a pozitívne vytrénovať telo i myseľ, aby mohol pôrod prebehnúť prirodzene a hladko a bol nádherným zážitkom pre rodičov i dieťatko," vysvetľuje Hana Rollová.

Cítite, že je hypnopôrod to pravé pre vás?

    Ak sa rozhodnete, že by ste chcela zažiť prirodzený a krásny pôrod, možno bude hypnopôrod správna voľba. Nebude to ale len tak, budete sa musieť dlhší čas pripravovať a pracovať sama na sebe, aby ste v deň D dokázala správne pracovať so svojím telom aj mysľou.

"Záleží naozaj na každej žene (rodičoch), ako sa na príchod bábätka budú pripravovať a aké majú pôrodné želania. Hypnopôrod určite nie je jediný spôsob prípravy na príchod dieťatka, ale nepoznám lepšie spojenie fyzickej a mentálnej prípravy, ktoré ladia s tým, ako nám to príroda zariadila," dodáva Hana Rollová.

Je to pre každú ženu?

    Metóda hypnoporodu pracuje s dýchaním, relaxáciou, vizualizáciami a afirmáciami, všetko sa musíte naučiť a precvičovať. Niektoré ženy si však nedokážu natoľko vytvárať predstavy, aby sa dostali do stavu hlbokej relaxácie. Ani v tomto prípade nie je kurz hypnopôrodu na škodu. Aj tak sa naučí relaxovať a aj toto môže napomôcť k plynulejšiemu priebehu pôrodu, pretože bude žena viac uvoľnená.

"Určite to funguje, ale záleží na množstve vecí. Ale to najdôležitejšie je, že sa človek musí psychicky zrovnať. Vyriešiť si všetky svoje strachy. A tiež by som povedala, že veľa žien je psychicky labilných aj v normálnom živote a tým to potom ide horšie. A niekto iný je zase taký pragmatik, že sa jednoducho nedokáže uvoľniť. U mňa to bola celkom dlhá cesta postupných zmien,"  napísala svoj názor a skúsenosť jedna používateľka do diskusie.

Ako a kde sa na hypnopôrod pripraviť

    Na výber máte z dvoch možností. Buď môžete absolvovať kurz hypnopôrodu alebo si kúpiť knižky, ktoré sa tejto téme venujú a naštudovať si ich. V oboch prípadoch je nutné potom, trénovať doma.

"Ak sa rozhodnete pre hypnopôrod, je dobré absolvovať niektorý z kurzov, alebo si naštudovať metódu z knižiek. Niekomu to stačí, ale mnohí si to potrebujú zažiť na kurze, kde sa môžu dozvedieť viac, poradiť sa a mnohé veci prediskutovať. Samozrejme, je potrebné ďalej trénovať doma až do pôrodu. My to naše klientky učíme na dvojdňovom intenzívnom kurze. Je potrebné precvičovať rôzne spôsoby dýchania a relaxačné techniky, aby ste sa naučili maximálne uvoľniť telo. Keď sú svaly uvoľnené, lepšie sa im pracuje a nevzniká odpor a teda ani bolesť.

Tieto techniky sú nápomocné v závere tehotenstva a dôležité pri príchode bábätka na svet. Ďalej je potrebné počúvať relaxácie a afirmácie a vizualizovať si to, čo chcete. Tým si vytvoríte pozitívne očakávania, budete sa na pôrod tešiť a zostanete pokojná, vďaka čomu pri pôrode vaše telo vyplaví vysoké dávky pôrodných hormónov, ktoré tiež pôsobia ako prirodzené anestetikum. Naučíte sa dokonale poznať svoje telo a rozumieť priebehu pôrodu tak, ako nám to zariadila príroda.

Počas pôrodu sú ,hypnomaminky' pri plnom vedomí, ale v stave príjemného uvoľnenia. Keď totiž žena rodí prirodzene, dostáva sa pod vplyvom pôrodných hormónov do zmeneného stavu vedomia (teda prirodzene sa dostáva do stavu hypnózy - autohypnózy) a v tomto stave dokáže porodiť bábätko bezpečne, ľahko a väčšinou aj bezbolestne," približuje Hana Rollová.

    Do diskusie napísala nastávajúca mamička, že je z kurzu hypnopôrodu nadšená:

"Mňa pôrod ešte len čaká, ale s priateľom sme na kurze hypnopôrodu boli minulý víkend a bolo to super. Určite to nie sú vyhodené peniaze, ani strata času. Odporúča sa navštíviť kurz medzi 20-34 tt. Robia sa tam rôzne relaxácie, tak aby ich potom mamička stihla nacvičovať aj doma pred pôrodom. A ja som teda ukľudnená na maximum. Pôrodu sa nebojím, naopak sa na neho hrozne teším. Takže za mňa kurz určite áno."

Možno hypnopôrod prežiť v každej pôrodnici?

    Väčšina mamičiek sa snaží vybrať si pre pôrod pôrodnicu, ktorá jej bude vyhovovať svojim prístupom a bude rešpektovať jej pôrodný plán. Nemenej dôležitá je aj vzdialenosť pôrodnice, kde chce žena rodiť. Je potrebné teda pri výbere zohľadniť viac kritérií a podľa toho sa rozhodnúť. Hypnopôrod je hlavne o nastavení samotnej rodičky, teda možno povedať, že je ho možné prežiť v každej pôrodnici. K tejto téme Hana Rollová dodáva:

"Pre hladký priebeh pôrodu je dôležité bezpečné a podporujúce prostredie. To, aké to bude konkrétne miesto, je veľmi individuálne. Závisí to na každej žene, ako sa v danom prostredí a s danými ľuďmi bude cítiť.

Nebála by som sa v tomto rozhodovať podľa svojho vnútorného pocitu. Hypnopôrod je predovšetkým o navrátení pôrodnej skúsenosti mamičke (respektíve rodičom). Tak, ako každý pôrod je individuálny, pretože každá žena a každé bábätko je iné, tak ani hypnopôrod nemá iba jeden scenár. Podstatné je, aby osoby, ktoré budú pri vašom pôrode, rešpektovali vaše konkrétne priania a rozhodnutia, pretože ste to vy, kto rodí.

Veľmi často idú mamičky z našich kurzov do pôrodnice až na záver a tak naladené na seba a bábätko, že ich už nič nerozhodí. Majú príchod bábätka na svet vo svojich rukách a mnohé porodia tak rýchlo a ľahko, že personál nemá žiadny dôvod a ani príležitosť do priebehu pôrodu zasiahnuť. Pritom ani nemusí vedieť, že sa mamička pripravovala metódou hypnopôrodu. Ak je však nutné, aby mamička zotrvávala v pôrodnici dlhšiu dobu pred samotným pôrodom a nie v úplne ideálnych podmienkach, pomôžu jej hypnopôrodné techniky naladiť sa späť na svoje telo a zostať pokojná a uvoľnená, aby stres zbytočne pôrod nekomplikoval."

Úloha partnera pri pôrode

    Hypnopôrodná príprava nie je len pre nastávajúce mamičky, kurz je prospešný aj pre nastávajúcich oteckov.

"Na našich kurzoch sú okrem mamičiek i páry. Máme radosť, keď vidíme oteckov, ktorí sa rozhodli prípravu absolvovať so svojimi partnerkami. V dnešnej dobe je často tlak na mužov, aby boli pri pôrode. Mnohí nevedia, čo sa od nich vlastne očakáva, alebo ako môžu byť svojej manželke/partnerke nápomocní. Na kurze sa budúci otecko dozvie veľa dôležitých informácií. Zistí, že môžu byť tohto procesu súčasťou a naučia sa, ako byť oporou a podporou pre svoju partnerku. Je úžasné, keď sú v tom partneri spolu a tiež pre oteckov sa tak narodenia dieťatka stáva výnimočnou skúsenosťou, ktorá spája novo vzniknutú rodinu," vysvetľuje Hana Rollová.

    Svoju skúsenosť zdieľala jedna mamička v diskusii: "Na kurze sa preberá všetko a je to dosť otvorené aj pre diskusiu. Riešili sme, čoho sa kto bojí a čo by si kto prial pri pôrode, aké sú výhody a nevýhody rôznych zásahov do pôrodu, čo pri pôrode môže robiť partner. Hlavne partner si o tom urobil nejakú predstavu a teraz vie, do čoho ide a že môže byť v pokoji. "

Hypnopôrod versus klasický pôrod

    Rozdiel medzi klasickým pôrodom a hypnopôrodom opisuje pôrodná asistentka Kristina Neubertová Zemánková, ktorá má vďaka svojej praxi skúsenosti s oboma druhmi pôrodov:

"Keď žena rodí bez strachu a uvoľnená, sú pôrody skôr rýchle, jednoduché a po pôrode má žena často veľa sily, ako by ani nerodila. V priebehu pôrodu je žena pokojná a má krásny uvoľnený výraz v tvári, častokrát sa aj usmieva, je duchom neprítomná, je v ,inom svete,' pôrod si užíva. Myslím, že pre sprevádzajúceho muža je úžasné vidieť, akú má jeho žena silu, ako jej to ide.

Na rozdiel od medicínsky vedeného pôrodu, kedy je žena často zúfalá a zahltená intenzitou pôrodného procesu, takýto pohľad mužom môže pôsobiť značné starosti a stres. Po medicínsky vedenom pôrode sa žena mnohokrát cíti vyžmýkaná, bez sily a je rada, že to prežila. Niektoré ženy dokonca hovoria o tom, že sa cítia akoby znásilnené systémom, niekedy aj ponížené, pretože stratili nad situáciou kontrolu, často nevedeli, prečo sa deje ktorý medicínsky zásah, nevedeli, čo za lieky dostávajú, často potom rezignujú a nechajú o svojom tele rozhodovať zdravotníkov, čo sebavedomiu neprispieva. Po vedomom pôrode sa naopak cítia veľmi posilnené ako ženy i ako matky, majú lepší štart a väčšie sebavedomie. Bonding sa podľa mňa veľmi nelíši."

Hypnopôrod možno zažiť aj bez prípravy

    "Osobne si myslím, že hypnopôrod je v súčasnej dobe módna záležitosť, ktorá určitými technikami navracia ženu k pôvodnej prirodzenosti pôrodu a to je dobre. Hypnopôrod odporúčam. Zažila som ale niekoľko pôrodov, kedy ženy používali techniky hypnopôrodu a napriek tomu cítili bolesť, myslím, že bezbolestný pôrod nie je ani tak o technikách, ktoré samy o sebe človeka nespasia, ale o dôvere v pôrod ako taký. Ide o to, ako to má žena zrovnané v hlave. Najradšej asistujem pri pôrodoch žien, ktoré sú samy so sebou a svojím ženstvom zrovnané, ktoré veria, že ženy rodia, čo svet svetom stojí a že porodiť dieťa je rovnako normálne ako dýchať alebo tráviť, že telo vie, ako na to. Ženy, ktoré nepochybujú o svojej schopnosti rodiť, rodia krásne ľahko a mnohokrát bezbolestne. Takéto pôrody sú radosťou a oslavou ženskosti a príchodu nového človeka na svet," dodáva Kristina Neubertová Zemánková.

Relaxácia, vizualizácia, afirmácie... Čo najviac pomáha?

    Kurz hypnopôrodu dá žene návod, ale nie je to dogma. Každá nastávajúca mamička si bude musieť nájsť svoju vlastnú cestu, ktorá jej bude vyhovovať.

"Ja som pri samotnom pôrode hudbu ani žiadne nahrávky nepočúvala. Inak ale radšej volím vlastné meditácie a vlastné vizualizácie, pri ktorých je určite potrebné zapracovať hlavne na tom, aby sa stali naozaj prežité, aby sa do toho stavu potom bola schopná žena dostať aj v cudzom prostredí a nehľadiac na okolie. Rada som používala meditáciu na svetelný tunel, rozvíjajúci sa kvet a vizualizáciu bábätka práve porodeného, ako ho držím na prsiach a som šťastná a vďačná. Príde mi, že hlavné je nájsť si meditácie, ktoré budú vyhovovať konkrétnej žene, ktoré jej naozaj umožnia sa do zmeneného stavu ponoriť. A tie potom zdokonaľovať. Hudba môže byť akákoľvek meditačná, ktorá sa žene páči a aj tie afirmácie si koniec koncov môže zostaviť a nahrať sama. Základom je podľa mňa obyčajná meditácia, napríklad, keď leží žena večer v posteli pred zaspaním. Úplné uvoľnenie tela a pokoj mysle. Keď natrénuje takéto telesné i duševné uvoľnenie, išla by som do vizualizácie bábätka akýmkoľvek spôsobom, ktorý si nájde. Môže nechať svoju fantáziu plynúť, predstavovať si čokoľvek. Až bude vedieť byť v týchto spontánnych vizualizáciách, môže nahodiť vizualizácie konkrétne," radí jedna mamička v diskusii, ktorá prežila svoj krásny hypnopôrod.

    "Myslím, že ženám najviac pomáha, keď veria, že pôrod zvládnu, keď veria sebe a bábätku, keď sa jednoducho neboja a uvoľnia sa. Všetky hypnopôrodné techniky v podstate smerujú k docieleniu väčšieho uvoľnenia (relaxácie, vizualizácie) a väčšej sebadôvere (afirmácie, autosugescie). Ako kľúčové, aby sa žena mohla uvoľniť, je pocit bezpečia a aby sa žena necítila pozorovaná a vyrušovaná, skrátka, aby mala na pôrod pokoj. Žena sa potrebuje pri pôrode preladiť na úplne inú, než bdelú, hladinu vedomia, potrebuje byť trochu, mimo a v tom ju nesmie nič rušiť, inak sa pôrod preťahuje a je bolestivý. Podmienky, ktoré optimálne podporujú bezbolestný pôrod sú rovnaké ako podmienky potrebné k sexuálnym aktivitám, teda predovšetkým teplo, ticho a tma. Takže to, čo najviac pomáha, je nerušiť a veriť, že to žena zvládne. Veľmi účinne tlmí bolesť pokojné, pomalé dýchanie a vedomá snaha sa uvoľniť," dodáva Kristina Neubertová Zemánková.

Pozitíva hypnopôrodu

    "Pozitíva vidím hlavne v tom, že sa budúca mamička, ktorá si osvojí techniky hypnopôrodu, napojí na svoje telo a svoje bábätko. Svojmu telu i dieťatku dôveruje, je pozitívne nastavená a teší sa na pôrod. Vďaka hypnopôrodnej príprave, ktorá spočíva vo vytrénovaní si tela i mysle, sa dokáže počas príchodu bábätka na svet sústrediť plne na seba a zostať úplne pokojná, vďaka čomu si telo dokáže vytvoriť obrovské dávky našich vlastných pôrodných hormónov, potrebných pre hladký a pohodový priebeh pôrodu. A ak by ju niečo vyrušilo, pozná spôsoby, ako sa dostať späť do stavu, v ktorom jej telo i myseľ pracuje v prospech tohto procesu. Pritom však nie je, mimo, môže komunikovať, rozhodovať sa, svoj pôrod má plne pod kontrolou.

Mnoho žien práve vďaka technikám hypnopôrodu zažije rýchly, ľahký, bezbolestný, liečivý, posilňujúci, až extatický pôrod. Ďalšou obrovskou výhodou je, že žena je po takomto pôrode v hormonálnej rovnováhe, je plná energie, často v úžase z tohto zázraku narodenia. To jej dodáva množstvo sebavedomia do novej role byť mamou. Dokáže sa od prvej chvíle plne starať o bábätko, byť s ním v nerušenom kontakte, čo napomáha vytváraniu vzťahovej väzby a bezproblémovému dojčenie. Po týchto prirodzených a pokojných pôrodoch sú aj bábätka väčšinou pokojné a spokojné," hovorí Hana Rollová.

A aké vidí negatíva?

    "Nech premýšľam akokoľvek, negatíva napísať neviem. Hypnopôrodná príprava je pre nastávajúce mamičky príjemná a relaxačná, nemá žiadna negatíva. Možno niektorým môže trvať dlhšie, než sa naučia naozaj hlboko relaxovať, pretože pri dnešnom životnom štýle to mnohí z nás nevedia, ale kto trénuje, dostane sa do toho. Tiež sa môže stať, že napriek príprave a očakávaniu toho ideálneho scenára sa vyskytnú počas pôrodu okolnosti, kedy je potrebné robiť kompromisy. Tu je však tiež výhodou, keď mamička trénovala hypnopôrodné techniky, pretože jej pomôžu, aby neprepadla stresu a dokázala sa pokojne a rozvážne rozhodovať. "

Ako sa tešiť na druhý pôrod a nastaviť sa na bezbolestný pôrod po predchádzajúcej zlej skúsenosti?

    Každá žena si v sebe nesie predchádzajúce skúsenosti. Niekedy sú to potrebné komplikované pôrody s množstvom medicínskych zásahov alebo akútne cisárske rezy. Prirodzene sa potom bojí ďalšieho pôrodu.

"Ako sa nastaviť pozitívne pri ďalšom tehotenstve? Máte zrejme obavy, že aj keď sa budete pripravovať rovnako ako prvýkrát, tak to nepomôže. Hypnopôrodné techniky vám nemôžu zaručiť, že bude všetko na sto percent ideálne, pretože každé tehotenstvo je iné a každý pôrod je iný. Je to proces, kde hrá rolu mnoho faktorov. Avšak môžu vám rozhodne pomôcť. Jednak pripraviť sa fyzicky (dýchaním a relaxačnými cvičeniami) a mentálne (spracovať obavy, ktoré máte a nájsť dôveru v seba a v to, že to tentoraz bude inak)," radí Hana Rollová. Keď má totiž žena strach, tak dochádza k uvoľňovaniu hormónu adrenalínu a telo nemôže efektívne spolupracovať a pôrod sa tak môže predĺžiť alebo zastaviť. Je dôležité si svoje strachy a obavy spracovať a snažiť sa od nich oslobodiť.

Hana Rollová ďalej dodáva: "Rozhodne odporúčam si napísať pôrodný plán, kde si ujasníte a spíšete, čo pri pôrode chcete a čo nie (napríklad aj tie nechcené úkony, ktoré ste zažila pri prvom pôrode). Všetko je o ľuďoch, na tom to celé stojí aj padá. Keď budete mať spísaný pôrodný plán, venujte čas a energiu výbere miesta pre pôrod. Je to veľmi individuálne, hľadajte takého lekára a zariadenie, kde budú vaše priania akceptovať a rešpektovať a kde si budete vedieť predstaviť, že tam privediete dieťatko na svet. Tiež je dobré, ak máte sprevádzajúcu osobu, ktorá bude počas samotného pôrodu vaše priania personálu pripomínať, aby ste sa mohli plne sústrediť na pôrod."

A aké sú skúsenosti mamičiek z Modrého koníka?

 • "Hypnopôrod ma úplne nadchol. Keď som začala túžiť po prirodzenom pôrode, tak som si zaobstarala knižku Hypnoporod a tá ma veľmi nakopla a dodala dôveru v schopnosť porodiť ,sama.' Bolesti sa mi síce nepodarilo spracovať tak, ako by som si priala, ale viem, že som nebola úplne dôsledná v trénovaní relaxácie. Ale afirmácie a vizualizácie mi pomohli k rýchlemu a hladkému priebehu úplne prirodzeného pôrodu bez liekov a zásahu lekárov. Rodila som svojim tempom, podľa svojich pocitov, v prítomnosti duly a manžela, syna sme nedali z ruky a pár hodín po pôrode už sme boli zase doma. Bola to nádhera a to som prvý pôrod rozdýchávala dva roky."
 • "Edgar sa narodil spontánne v 42 + 0 tt s váhou 4 130 g. Vďaka relaxáciam som necítila žiadnu bolesť a vlastne ani neverila, že rodím. O 13. hodine, už pred pôrodnicou, som zneistela, že nás pošlú domov, že o nič nejde. O 14:05 sa Edgar narodil. Vďaka stop stavu sa narodil síce na príjme, takže bez súkromia, ale so slúchadlami na ušiach som rovnako o nikom nevedela. Ponorená do seba som vôbec nevnímala žiadnu bolesť, takže to vlastne nebolelo. Rodila som v pozícii na boku a bez nástrihu. Bolo to krásne, rýchle, neuveriteľné. A relaxácie hypnopôrodu naozaj fungujú. Keď sme vyrazili, tak som si ich pustila a prebrala sa pred inou pôrodnicou, než kam sme mali ísť. Zle sme sa s manželom pochopili. Chápete to, ja som bola úplne vypnutá, ponorená do seba. Keď som precitla a vystresovala sa, že sme inde, tak zrazu vlny začali bolieť. Tak rýchlo zase slúchadlá, otočili sme auto a išli do správnej pôrodnice. Relaxáciu som ocenila aj v druhej dobe pôrodnej, kedy som jedným uchom počúvala moju PA a druhým bola napojená na skvelú hudbu, pri ktorej som si zvykla zaspávať. Síce boli niektoré veci inak, než som si predstavovala, ale hypnopôrod naozaj funguje a moc mi pomohol zažiť krásny, bezbolestný pôrod."
 • "Čítala som knihu a veľmi mi pomohla. Úplne hladký pôrod som teda nemala, ale prvých šesť hodín som zvládala v pohode a pokoji, kým neprišli krížové bolesti. Nechala som sa rozhodiť z rytmu (na ďalších šesť hodín, kedy som sa nedokázala otvoriť o tie posledné dva centimetre), ale ku koncu som sa zase nejako upokojila a skúsila to znova, jednoducho sa nebrániť a prijímať a nakoniec to išlo. Vzorovo som síce nerodila, ale kniha mi pomohla to lepšie zvládať. Som zvedavá, ako to dám na druhýkrát."

"Vďaka hypnopôrodným technikám som našla dôveru v seba a v to, že je moje telo na prirodzený pôrod stavané a dokáže porodiť bábätko ľahko a pokojne. Som neskutočne vďačná za tento zážitok a prajem každej žene, aby mala nádherný a posilňujúci pôrod. A nebojte sa, dá sa to. Aj po nepríjemných skúsenostiach z prvého pôrodu. Naozaj to nie je jedno ani pre nás, ani pre detičky, akým spôsobom rodíme," uzatvára Hana Rollová.

Nájde sa tu mamička, ktorá prežila hypnopôrod? Podeľte sa so svojou skúsenosťou dole do komentárov a možno tak povzbudíte ostatné mamičky na ich ceste za krásnym a prirodzeným pôrodom.

zdroj:

jemnezrozeni.cz

babyweb.cz

strom-zivota.net

Čítaj celý článok
konik_testuje
23. feb 2019 Čítané 6631x

Jemnosť a krehkosť detskej pokožky si zaslúži tú najlepšiu starostlivosť. Pokožka novorodenca a dojčaťa nie je iba zamatovo hebká a voňavá, ale je aj približne 5-krát tenšia ako pokožka dospelého človeka. Preto treba obzvlášť dbať o jej starostlivosť o ňu.

Čo budeme testovať

Každá mamička pristupuje k výberu kozmetiky zodpovedne. Ak ide o našich najmenších, treba myslieť predovšetkým na to, že látky nanesené na kožu prechádzajú bezprostredne do krvného obehu a môžu tak zaťažiť vyvíjajúci sa detský organizmus. Premyslite si preto, po akej kozmetike siahnete. Nechtíkový dojčenský a detský rad Weleda prináša vysoko kvalitné prípravky vyrobené z prírodných látok, bez použitia umelých konzervačných látok. Navyše, väčšina z rastlinných surovín je vypestovaných v ekologickom poľnohospodárstve. Weleda je stelesnením lásky, harmónie a rešpektu k prírode.

Nechtík lekársky je priam zázračná rastlina. Nechtíkové prípravky Weleda vyhovujú aj tej najcitlivejšej pokožke, ako aj pokožke so sklonom k atopickému ekzému. Všetky produkty, ktoré budete môcť testovať, zodpovedajú certifikátu NATRUE - garancii najvyššej kvality čisto prírodnej kozmetiky a BIO kozmetiky. Neobsahujú žiadne syntetické konzervačné látky, farbivá, parfumy ani látky na báze minerálnych olejov vyrábaných z ropy.

Nechtíkový dojčenský krém účinne chráni citlivú pokožku pred vznikom zaparenín v oblasti plienok. Lanolín a oxid zinočnatý chránia jemnú pokožku spoľahlivo pred vlhkosťou. Výťažky z nechtíka lekárskeho v BIO kvalite majú upokojujúce a hojivé účinky aj na už vzniknuté zapareniny. Mandľový a sezamový olej ošetruje a regeneruje jemnú detskú pokožku.

Nechtíkový dojčenský olej chráni a vyživuje prirodzeným spôsobom jemnú kožu novorodencov, dojčiat i starších detí s extrémne citlivou pokožkou. Sezamový olej v BIO kvalite chráni pred vysúšaním, výťažok z ekologicky pestovaného nechtíka lekárskeho má upokojujúce a antibakteriálne účinky. Olej je vhodný na starostlivosť o pokožku celého tela po kúpeli i na šetrné čistenie v oblasti plienok. Je vhodný aj na jemnú masáž dojčiat.

Nechtíkový detský šampón nechtíkový detský šampón je vhodný na umývanie vlasov i sprchovanie celého tela. Prípravok je mimoriadne šetrný k očiam - bežne nespôsobuje pálenie. Cenný mandľový a sezamový olej vyživujú a jemne ošetrujú detskú pokožku. Vhodný aj pre dospelých s citlivou pokožkou.

Olej na masáž bruška dojčaťa obsahuje prírodné éterické oleje z majoránky, harmančeka rímskeho a kardamómu, ktoré sa tradične používajú na podporu zažívania a pri nadúvaní. Preventívne, veľmi jemne vykonávané masáže bruška, chránia najmenších pred bolestivými vetrami. Jemný mandľový olej, ktorý je základom prípravku, je vhodný na citlivú detskú pokožku.

Koho hľadáme

Hľadáme 10 mamičiek malých drobcov, ktoré si potrpia na kvalitnú kozmetiku pre svoje poklady. Mamičky, ktoré hľadáme, musia byť komunikatívne, aktívne a musia rady fotografovať. Ak sa zaujímaš o kozmetiku a si pripravená podeliť sa s ostatnými o priebeh testovania, hľadáme práve teba.

Ako sa zapojiť

Chceli by ste spolu so svojimi najmenšími otestovať prírodnú kozmetiku Weleda? Napíšte nám do komentára, či máte skúsenosť s prírodnou kozmetikou. Nezabudnite nám napísať niečo o sebe a tom najhlavnejšom – o svojom dieťatku.

Čas na zapojenie máte do nedele 24.2.2019 a v pondelok 25.2.2019 vyberieme 10 mamičiek a ich drobčekov. Spolu si tak môžete dopriať tú najlepšiu starostlivosť o detskú pokožku.

Budeme sa tešiť na vaše komentáre a držať vám palce,

konik_testuje

#test_weleda

Čítaj celý článok
Strana
z 19
Predošlá Strana
z 19
Ďalšia