Aké mám možnosti okrem hypotéky?

Zodpovedané
11. apr 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Máme hypotéku v Tatra banke, kde neplatíme splátky na čas. Banka nám teda pravidelne zvyšuje úrok. Momentálne sme niečo málo pod 4%.

Oplatí sa v našom prípade vôbec žiadať refinanc v rovnakej banke?

Výška úveru bola 90 000 eur a splácame už 10 rokov. Mesačná splátka cez 450 €. Chceli sme si prefinancovať v inej banke a znížiť istinu a samozrejme úrok, ale iné banky nás pochopiteľne nechcú.

Aké máme možnosti?

Chcela by som nejakú časť splatiť v hotovosti a zobrať si pôžičku napríklad 30 000 eur. Vtedy budem mať kratšiu dobu splácania aj nižšiu mesačnú splátku. Zaujímavé je, že hypotéku mi banky nechcú dať, ale pôžičku - spotrebný úver áno.

Čo mi poradíte?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako píšete, rozumiete tomu, že iné banky Vás nechcú a teda je aj nižšia pravdepodobnosť, že pri omeškávaných platbách by Vaša súčasná banka zabojovala. Veď zároveň sami zvyšujú úroky v podstate ako potrestanie za omeškané splácanie.

Nedáva mi moc zmysel si brať pôžičku. Jedine, že by bola za mimoriadne dobrých podmienok a chcete sa proste úveru zbaviť skôr. Zároveň sa zbavíte predpokladám významnej časti svojej finančnej rezervy (ak nie aj celej rezervy). Tiež spotrebný úver je na 8 rokov spravidla schválený, teda aj splátka by nebola pri 30 000 eurách najmenšia. Otázka je, čo by ste tým dosiahli a či "benefity" tohto riešenia sú skutočne rozumné. Dáva však zmysel, ak by to skutočne prinieslo to, že úvery splatíte v kombinácii s mimoriadnym vkladom hotovosti skôr. Dajte však pozor, až neohrozíte úplne svoju rezervu (lebo situácia sa môže aj zhoršiť do budúcna - nielen úrokové sadzby). Rezerva je tiež dôležitá. Tiež nerozumiem tomu, že teda máte hotovosť (na mimoriadny vklad) a meškáte pravidelne so splácaním? Možno Váš dotaz zle chápem.

Tiež mi nedáva až tak zmysel, že je ochotná poskytnúť spotrebný úver táto banka, kde meškáte so splácaním. Už som sa aj stretol s tým, že systém v banke ukazuje pracovníkovi, že máte ako keby úver "predschálený", ale keď sa zadá žiadosť, môže byť zamietnutá. To, či spotrebný úver skutočne dostanete sa dozviete, až keď podáte žiadosť a oni ju schvália/schvália so zmenou/zamietnu.

Ak máte opakovane v registri omeškané splátky, alebo nebodaj platíte splátky dlhodobo pozadu, tak toto je pre banky výrazná negatívna informácia a úver málokedy prejde.

Už som sa stretol pri vyjednávaní s bankou so situáciou, že ak zadáte predčasné splatenie, tak sú ochotní sa baviť o nejakých lepších podmienkach, ak v banke ostanete (úver následne predčasne splatiť samozrejme nemusíte). Môže to ale byť pomocný impulz, aby sa na to skúsil napr. riaditeľ pobočky pozrieť a hľadal nejaké možnosti, či skúsil spísať výnimku na zníženie sadzby. Toto však samozrejme nemusí byť úspešné, lebo banka má info, že budete mať problémy so získaním úveru aj inde.

Žiaľ, ak nebude určité obdobie (bavíme sa v rokoch, nie v mesiacoch) Vaše splácanie bezproblémové, tak budete mať s veľkou pravdepodobnosťou problémy s refinancovaním do inej banky. Ak sa aj niečo nateraz podarí, bude tam potrebná vôľa priamo Vašej súčasnej banky s Vami rokovať (napr. s pomocou tej "falošnej" žiadosti o predčasné splatenie), alebo bude potrebné schvaľovanie v inej banky s výnimkou z negatívneho záznamu. To sa však nedá takto povedať, keďže nevidím stav Vášho úverového registra a tieto výnimky prechádzajú minimálne a posudzujú sa vždy komplexne.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk