Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Aké sporenie odporúčate pre 7 ročnú dcéru?

Zodpovedané
Peniaze
4. máj 2020

Dobrý deň,

mám 7 ročnú dcéru a rada by som jej nejakým spôsobom sporila.

Čo by ste mi doporučili?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre vhodnú radu je naozaj potrebné prejsť Vaše ciele a očakávania. Zhodnotiť Vašu akceptáciu rizika, resp. času, ktorý je jeden z najdôležitejších faktorov. Ak chcete sporiť, je veľký rozdiel, či máte záujem pokryť štúdium na vysokej škole, zabezpečiť ju, ak by sa Vám niečo stalo, alebo nasporiť napr. na získanie vlastného bývania svojej dcéry. Budete chcieť nasporené prostriedky “dať do rúk” dcéry po dovŕšení dospelosti? Budete čakať na chvíľu, kedy príde čas, že ich dcéra bude potrebovať na účel, ktorý očakávate?

Mojej 1,3-ročnej dcére sme po narodení zriadili investičné sporenie do 2 fondov s rozdielnou stratégiou - do jedného vkladáme peniaze my a druhého vkladajú starí rodičia. Dalo nám trošku námahu toto vysvetliť aj starým rodičom, ktorí sa chceli podieľať na budúcnosti našej dcéry. Nakoniec akceptovali. Počas prvého roka videli ako to funguje a aký to má potenciál. Naša finančná/majetková situácia a ciele však môže byť výrazne odlišné. Preto to nie je všeobecne použiteľné odporúčanie, len príklad, ako sme to riešili v našom prípade.

Vaša dcéra má síce 7 rokov, ale predpokladám, že toto sporenie má byť určené pre jej budúcnosť - o veľa rokov neskôr - napr. to vzdelanie na vysokej škole alebo niečo v dospelosti. Ak by aj vo Vašom prípade išlo o horizont viac ako 10 rokov, mohli by ste dcére zriadiť tiež investičné sporenie do fondov. Určite pre tento účel sporenia neodporúčam kombinované poistno-investičné produkty pre deti. Tieto majú samozrejme aj svoje špecifické výhody, avšak je tam oproti samostatnému investičnému sporeniu a samostatnému rizikové poisteniu aj viacero nevýhod (hlavne cena, resp. poplatky sú často vyššie). Bežné sporiace účty v bankách Vám síce zabránia peniaze minúť, avšak kvôli nízkemu zhodnoteniu (drvivá väčšina sporiacich podúčtov na trhu) a inflácii, nakoniec budú mať peniaze v budúcnosti menšiu kúpyschopnosť ako dnes. Len vzdelanie zdraželo od roku 2000 o viac než 170%.

Berte prosím ohľad na to, že toto je veľmi veľmi zjednodušená rada a je vhodné sa k tomu ešte poradiť. S investovaním je spojené aj riziko, resp. hodnota sporenia bude v čase kolísať - rásť aj klesať. To, že investičné sporenie pracuje, je z dlhodobého hľadiska pre Vás výhodné. Je však dobré tomu aspoň v základe rozumieť, nakoľko neuvážené rozhodnutia či nesprávne nastavená stratégia by nepriniesla to, čo očakávate.

Ak by ste si chceli o investovaní niečo viac pozrieť, využite dobré zdroje:

  • napr. stránka https://www.nbs.sk/sk/ofs Vás upozorní na základné informácie k finančným produktom, o investovaní je písané v rámci ochrany spotrebiteľa na NBS tu https://www.nbs.sk/sk/ofs/financne-produkty/spo...
  • ak by ste sa rozhodli pre investičné sporenie do fondov, tak je dobré pozrieť si aj prospekt fondu, kde sú uvedené dôležité informácie a tiež poplatky
  • dovolím si uviesť aj web www.finporadna.sk/blog/ - kde v priebehu tohto týždňa pripravím článok so simuláciou - ako by to mohlo vyzerať pri pravidelnom investičnom sporení do fondov


Ak by ste sa chceli konkrétne poradiť, môžete mi napísať aj na posta@finporadna.sk, kde by sme si Vaše očakávania mohli prejsť konkrétnejšie.

Pekný deň


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111