Ako dosiahnuť maximálnu výšku úveru?

Zodpovedané
16. sep 2020

Dobrý deň,

chceme si vziať úver na kúpu domu. Manžel pracuje na trvalý pracovný pomer a výška jeho mesačného platu je 668 eur. Máme jedno dieťa, s ktorým som na rodičovskej. Poberám rodičovský príspevok 270 eur.

Ďalšie hypotéky a ani dlžoby nemáme.

Koľko by nám vedeli banky poskytnúť?

Ako dosiahnuť maximálnu výšku úveru (výber banky, dĺžka fixácie a iné?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pre dobrý odhad výšky hypotéky potrebujem oveľa viac informácií (okrem iného vek, druh a oblasť pracovného pomeru, vzdelanie). Pri veľmi informatívnom prepočte by sa potenciálna výšky hypotéky pohybovala okolo 68000 EUR (ak všetky chýbajúce údaje vo výpočte budú optimálne.

Ak by ste potrebovali zvýšiť výšku hypotéky, máte k dispozícii napr. tieto možnosti:

  • spolužiadateľ - ideálne v podobnom produktívnom veku a s dostatočným príjmom, resp. nie príliš vysokou úverovou zaťaženosťou
  • dodatočný príjem - napr. vo forme polovičného úväzku - toto však treba aspoň na dobu určitú 1 rok a nesmie byť daný pracovný pomer v skúšobnej ani výpovednej lehote
  • maximálne znížiť výšku splátky - využiť ponuku banky s čo najnižšou sadzbou (obvykle je táto ponuka pri 3 ročnej fixácii) a využiť čo najdlhšiu možnú splatnosť (záleží aj od veku, obvykle 30 rokov)

Ktorá banka by bola vhodná by som vedel odporučiť na základe finančnej analýzy. Každá banka posudzuje bonitu a rating odlišne a záleží aj na ich obchodnej politike. Uvediem jeden veľmi všeobecný a zjednodušený príklad:

  • mladý slobodný bezdetný stredoškolský vzdelaný človek s pracovným pomerom v gastronómii na dobu určitú 1 rok - získa v jednej banke vysokú u.s., v druhej nižšiu a v tretej banke úver ani neschvália, nakoľko bude definovaný internou obchodnou politikou ako rizikový z dôvodu pretrvávajúcich dopadov pandémie

Pri problematických prípadoch postupujem preto tak, že na základe praxe, skúseností a finančnej analýzy klienta vieme odhadnúť možné inštitúcie. Následne sa preverí konkrétne tam možnosť a prístup ku klientovi a prípadu, zadá sa žiadosť (resp. aj žiadosti napr. v 2 bankách), využije sa vhodnejšia ponuka. Tiež sa môžu riešiť aj rôzne výnimky. Prípady sa dosť medzi sebou líšia.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk