Ako je to s platením dane z nehnuteľnosti pri predaji v súvislosti s prenosom hypotéky?

Zodpovedané
2. nov 2022

Dobrý deň,

v septembri minulého roka sme kúpili dom v hodnote 149 000 eur. Úrok máme 1,59% (3 roky). Sumu 24 000 eur sme dofinancovali z PSS, ale s veľmi vysokým úrokom - zo splátky 150 eur je 100 eur úrok. Okrem toho máme ešte 2 spotrebné úvery v sume 14 000 eur. Bohužiaľ, prišla zlá doba a máme veľa výdavkov a pomaly to finančne nezvládame. Zvažovali sme aj možnosť predaja domu, aj keď pri predaji do 5 rokov platíme daň. Hypotéku by som najradšej kvôli úroku ponechala a iba ju preniesla.

Budem aj v tomto prípade platiť daň z predaja nehnuteľnosti, ak nedosiahnem žiaden zisk?

Čo ak predám dom o 20 000 eur viac, platím daň alebo nie, keďže hypotéka mi ostáva?

Ďakujem

Dobrý deň,

hypotéka sa an druhú nehnuteľnosť ak ju ešte nevlastníte preniesť nedá. Dá sa to jedine tak, že by vám predávajúci najprv nehnuteľnosť daroval, vy by ste potom hypotéku z aktuálnej nehnuteľnosti preniesli na novú nehnuteľnosť. Potom predali aktuálnu nehnuteľnosť a z tých peňazí vyplatili predávajúceho, čo vám daroval novú nehnuteľnosť. Je to komplikovaný proces a takisto sa to robí väčšinou iba v prípadoch, kedy sa ľudia medzi sebou dobre poznajú a veria si. Napríklad rodinný príslušníci.

Štandardný proces je taký, že kupujúci čo kúpi vašu nehnuteľnosť svojou hypotékou vyplatí vašu hypotéku a vy si zoberiete novú hypotéku na novú nehnuteľnosť.

Prípadne ešte možno budete vedieť spraviť to, že si vaše úvery zrefinancujete do druhej hypotéky na váš dom, pokiaľ má dostatočnú hodnotu. Mali by ste tým pádom vašu pôvodnú hypotéku a druhú hypotéku novú v tej istej banke, pričom úver v PSS a oba spotrebné úvery by boli vyplatené a vy by ste si tým výrazne znížili mesačnú splátku (aj o trojcifernú sumu mesačne).

Ak by ste byt predali do 5 rokov, pričom by ste ho predávali za viac ako ste ho kúpili, či už je na ňom hypotéka alebo nie, tak by ste platili daň z toho rozdielu. Ak by rozdiel nebol a nedosiahli by ste žiaden zisk, daň by ste neplatili.

Pokiaľ by ste sa chceli poradiť ohľadom toho, či máte možnosť svoje úvery skonsolidovať do hypotéky, kľudne mi napíšte a poradím vám súkromne.


RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk