Ako riešiť ďalšiu hypotéku na stavbu domu?

Zodpovedané
17. jan 2024

Dobrý deň,

pred piatimi rokmi sa nám podarilo zobrať hypotéku 70 000 EUR s úrokom 1, 09% RPMN 1,39% s fixom na 10 rokov na 30 rokov splácania. Splátku máme 202 EUR.

Spravili sme veľmi dobre, keď sme dali fix na 10 rokov?

K hypo sme museli vziať ešte spotrebný úver vo výške 9000 EUR, kde je 11% úrok, splátka 130 EUR Splatiť sa môže kedykoľvek. Týmto spotrebákom sme vyplácali iný úver pred hypo, čo nám financie chýbali.

Chceli by sme riešiť ďalšiu hypotéku na stavbu domu, avšak neodporúčajú nám hýbať s terajšou hypotékou do roku 2029.

Máme si šetriť financie a v roku 2029 ich vložiť na hypo a potom riešiť prefinancovanie, keď nám banka zvýši úrok?

Alebo máme prioritne najprv vyplatiť spotrebák?

Je lepšie predať potom byt, ktorého aktuálna hodnota je 100 000 EUR, vyplatiť súčasnú hypo a vziať novú na dom?

Ako by ste postupovali, čo by bolo najvýhodnejšie?

Ďakujeme za odpoveď

Dobrý deň,

vy si môžete nechať aktuálnu hypotéku a v tej istej banke si vybaviť hypotéku na výstavbu nehnuteľnosti, do ktorej by ste si zrefinancovali aj aktuálny spotrebný úver.

S aktuálnou hypotékou by ste nehýbali a zobrali by ste druhú, takže by ste mali na nejaký čas 2 hypotéky.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk