Ako sa dopredu zariadiť, aby som zvládala splácanie hypotéky po skončení fixácie?

Zodpovedané
21. okt 2022

Dobrý deň,

mám hypotéku vo VÚB, ktorej fixácia končí v auguste 2023. Úrok mám aktuálne 0,89%. Splácať ju budem ešte 24 rokov. Celková situácia s úrokmi sa však výrazne zmení a bude to pre mňa o dosť náročnejšie, čo sa splácania týka.

Ako sa dopredu zariadiť, aby som zvládala splácanie hypotéky po skončení fixácie?

Ďakujem

Dobrý deň,

ja osobne by som na vašom mieste zvážil možnosť refinancovania hypotéky s oddialeným čerpaním. Znamená to, že by ste si teraz schválili aktuálnu úrokovú sadzbu, ktorú banky ponúkajú (je možnosť aj pod 3%) ale tento refinančný úver by ste načerpali až o 6 mesiacov. Garantovali by ste si tým aktuálny úrok, no keďže je vyšší ako ten čo máte, dali by ste ho do platnosti až o pol roka a až vtedy by sa vám zvýšila splátka. Dovtedy by ste pokračovali v splácaní hypotéky s aktuálnymi podmienkami.

Je vysoký predpoklad, že budúci august budú úroky relevantne vyššie ako sú dnes. Osobne predikujem sadzby aj okolo 5%. Ak by sa vám teda podarilo si hypotéku zafixovať už teraz s úrokom okolo 3% alebo pod 3%. Myslím si, že by to bola pre vás celkovo oveľa lepšia možnosť ako čakať na koniec fixácie.

Čo sa týka zariadenia sa na splácanie, nič iné vám asi nemôžem poradiť ako to, že sa snažte znížiť si vaše mesačné výdavky a navýšiť príjem. Snažte sa míňať menej na veci, ktoré nie sú nevyhnutné a viac si odkladajte na finančnú rezervu, ktorá vás v ťažších časoch vie podržať. Rovnako by som zvážil poistenie úveru/životné poistenie, ak ho náhodou ešte nemáte dojednané. A poistil by som si tie riziká, ktoré by vo výraznej miere ovplyvnili negatívne vaše splácanie hypotéky a celkovo vašich mesačných výdavkov. Tými sú smrť, čiastočná a plná invalidita, kritické ochorenia, trvalé následky úrazu a prípadne aj PN-ka (ak by vám dávka zo sociálnej poisťovne nepokryla všetky vaše mesačné výdavky).

Určite si prečítajte môj článok o poistení hypotéky, kde som túto tému komplexne zhrnul: https://relyon.sk/poistenie/poistenie-hypoteky/

Prípadne mi môžete aj napísať na mail a viem vám detailnejšie vysvetliť fungovanie toho refinancovania s oddialeným čerpaním či poistenia hypotéky.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk