Ako sporiť pre dvojročné a trojročné dieťa?

Zodpovedané
28. okt 2021

Dobrý deň,

zaujal ma Váš článok o sporiacich možnostiach pre dieťa. Máme trojročné a dvojročné dieťa. Chceme im odkladať peniaze s výberom v ich 18. rokoch. Skúsenosti s fondami nemáme.

Okrem poistenia a bežného odkladania na špeci účet sme zatiaľ neriešili nič. S mužom máme v pláne dlhodobo im odkladať peniaze s mimoriadnymi vkladmi (rodina).

Viete nám niečo odporučiť?

Plus potenciálna udržateľnosť pre 3. dieťa. Mesačne sme s istotou schopní sporiť po 20€ (plus mimoriadne vklady).

Ďakujem

Dobrý deň,

sporenie pre deti je veľká téma, ktorá je aktuálna aj u nás doma - čakáme práve prírastok, takže už teraz sme to rozoberali, že ako im budeme sporiť (jednému sa sporí, druhému tiež chceme a keby bolo náhodou tretie, tak tiež by sme chceli). A rozoberáme to doma nielen kvôli nám, ale aj kvôli podnetom, ktoré mi na túto tému chodia do finančných poradní a ktoré ľudia so mnou riešia na konzultáciách. Je to však veľmi individuálne, a preto sa na diaľku tak ľahko poradiť nedá. Nižšie píšem svoj názor, veci, ktoré je dobré si dovysvetľovať hlbšie (sú tak trochu vytiahnuté z kontextu) a dopĺňam tipy, ktoré som "nevymyslel" len ja.

Ja som určite za to, aby sa v nejakej forme pre deti využilo tzv. investičné sporenie. Aspoň čiastočne, nemusíte všetky peniaze takto sporiť, lebo s každým TVAROM SLOVA INVESTÍCIA JE SPOJENÉ AJ RIZIKO, ŽE HODNOTA INVESTÍCIE NEBUDE LEN RÁSŤ, ALE BUDE V ČASE AJ STAGNOVAŤ ČI KLESAŤ. Tak ako cena nášho bytu či domu (veľmi zjednodušene povedané, ale stále je ten byt či dom, dobrá forma majetku).

Investičné sporenie je teda nejaká forma pravidelného investovania. Práve pre naše deti je to podľa mňa rozumné, lebo ich investičný horizont (teda dĺžka takéhoto "sporenia") je spravidla pomerne dlhá. Nič sa nedá naplánovať ideálne. Avšak je predpoklad, že sa bavíme o 10 rokov (či 15 alebo aj 20), ak sa začne sporiť od prvých rôčkov (tiež neznamená, že dostane dieťa peniaze hneď na 18-te narodeniny).

Predpoklad u nás doma napr. je, že tieto peniaze by sme chceli použiť najmä na prípady, kedy dokážeme výrazne pomôcť našej dcérke (a teda už aj ďalšiemu človiečiku za chvíľu). Ja osobne považujem za také kľúčové oblasti - vzdelanie, bývanie, zdravie. Nejaké zdravotné krytie máme aj v poistení (úrazy, závažné ochorenia...).

V prvom rade, by som Vám odporučil sa pozrieť na VÁS, teda rodičov. Lebo zmienili ste tam niečo, čo podľa mňa je významné a je super, že nad tým uvažujete. UDRŽATEĽNOSŤ. A to je to, čo veľa rodičov robí, že pre deti by radi obetovali, ale zabúdajú na rozumné a dobré nastavenie svojich financií - rodinných financií. A tým nemyslím na dôchodok, ale tých bežných, priebežných, ktoré potrebujeme a využívame denne. Nechcem sa Vás dotknúť, lebo môže byť, že Vy to máte dobre vyriešené, ale píšem tu aj tak všeobecne, lebo tie odpovede čítajú aj iní ľudia, čo uvažujú podobne.. že chcú pre tie deti čo najviac, viac možno ako pre seba, ale nepozerajú sa na to komplexne. A občas sa tak stane, že tie sporenia pre deti sa nakoniec musia použiť na iné, a v tej chvíli často skutočne dôležitejšie veci, ako je štúdium o 10 rokov.

Takže tak narýchlo, čo by som odporúčal:

  • Pozrite sa na svoje celkové financie s odstupom (alebo aj s odborníkom). Dajte si čísla na papier - verte mi, veľa vecí sa Vám tam ukáže, aj keď nie ste odborníci.
  • Ako ste na tom so všetkými výdavkami (napr. za rok/dva), stabilnými príjmami, rezervou (ak vypadnú príjmy), poisteniami, úvermi. V PROVOM RADE AKO RODIČIA, AKO RODINA, AKO CELOK.
  • Stanovte si nejaké základné ciele a priority opäť ako RODINA A CELOK.
  • A keď toto podľa Vás je OK - ujasnené, vyjasnené, finančne upratané a zefektívnené, tak až potom by som myslel na deti, lebo oni potrebujú najmä nás, stabilné rodinné (a tým pádom aj finančné prostredie), to im pripraví skvelú budúcnosť, dá im skvelé návyky.
  • Pri menšom kapitáli, teda ak vieme sporiť možno len 20 EUR pre každé dieťa, tak možno sa vieme na to aj pozrieť, že vieme sporiť 60 EUR pre DETI - ak by boli teda nakoniec 3, zvážiť, či musíme sporiť na meno dieťaťa alebo proste si povieme, že toto je KVOPKA PRE NASE DETI. A nedeliť ju už teraz, že toto investičné sporenie je "JURKO" a toto "MAŤKA". Ale urobiť sporenie strategicky, napr. Jedno akčnejšie/rizikovejšie a jedno istejšie s inou stratégiou. A toto si v čase nejako kontrolovať a prehodnocovať. A deliť budeme, keď bude už nejaký ten zaujímavý majetok pre deti naakumulovaný.

Aby som Vás nenahneval tak niečo zo mňa nakoniec aj vypadne, lebo skutočne môj zámer je pomôcť - v každej odpovedi, článku a názore, kedy nekonzultujem individuálne a neviem sa "vypytovať" a zaujímať hlbšie, dávam proste aj také všeobecnejšie informácie a pohľady, ktoré podľa mňa má zmysel zvážiť.

Napríklad našim deťom sporíme (aj na meno dieťaťa, aj na naše mená, proste vieme, že to sú kvôpky pre deti):

  • V banke, lebo pracoval som dlhé roky v banke a boli tam občas aj fajn podmienky - napr. vstup do investičného sporenia bez poplatku a výstup bez poplatku a zvýhodnenie LEBO ZAMESTNANEC a možnosť kedykoľvek dať mimoriadny vklad až do 5000 EUR opäť bez poplatku. POZOR - často v praxi pri investičných sporeniach v banke, ktoré moji klienti zvažujú vidím najmä vo veľkých poplatkoch a nie vždy dobrej výkonnosti fondov či zmysluplnej stratégii - aj banky majú rôzne možnosti, nielen to HORÚCE SPORENIE, čo teraz je v pláne, že banka chce predávať - ak si chcete sporiť v banke, nech Vám ukážu CELÚ PONUKU.
  • Cez obchodníka s cennými papiermi FINAX (ich roboporadcu, ktorý Vám pomôže vybrať stratégiu a pomerne jednoduché investičné sporenie), ktorý podľa mňa za poplatok, ktorý aktuálne majú odvádzajú skvelú prácu a páči sa mi, že popularizujú investičné sporenie na Slovensku, sú tam SK zakladatelia, majú aj vcelku dobré a zrozumiteľné vzdelávacie materiály, ktoré sú dostupné zadarmo online - na ich webe, you tube.

POZOR - môžete sporiť aj inde, cez iného obchodníka s cennými papiermi, taká rada, okrem "sľubovaných" výnosov sa pozriete na poplatky (korektný obchodník Vám ich rád ukáže), možno mrknite, či je v tomto zozname NBS https://subjekty.nbs.sk/ a za mňa je fajn, ak je zapojený daný obchodník aj v Garančnom fonde pre investície - https://www.garancnyfond.sk/

Inak primárne riešime náš majetok, jeho štruktúru, sporenie a investovanie, poistenia, rezervu - AKO RODINA, AKO CELOK.

Čo sa týka konkrétnych tipov. Nepoznám Vašu celkovú finančnú situáciu. Nepoznám Vaše ciele a sporiť 20 EUR mesačne je lepšie ako nič, ale treba si aj uvedomiť, že to nie je veľká čiastka. Tým len chcem povedať, mať aj reálne očakávania. Pridávam do prílohy jednu simuláciu pri RASTOVEJ STRATÉGII od FINAXu, ktorý to majú celkom jednoducho a dobre spracované a pre účely predstavy je skvelé, že tam majú aj niečo ako PESIMISTICKÝ ODHAD, čo samo už napovedá, že sa proste tá hodnota v čase vyvíja, môže nielen rásť, ale aj stagnovať alebo klesať. To že ale aj podobným spôsobom sporí veľa ľudí, čo sa rozumie financiám asi napovedá, že to má zmysel.

K tým TIPOM ešte pripájam nasledovné. Zúčastnil som sa odbornej poroty v súťaži Zlatá minca, ktorá hodnotí finančné produkty dlhodobo (od roku 2005). Pri hodnotení finančných produktov za rok 2020 sa zúčastnilo odbornej poroty viac než 191 nezávislých finančných expertov. Pozrite si tento link http://www.zlataminca.sk/kategorie/ a kategórii Investovanie by som odporúčal pozrieť napr. tu http://www.zlataminca.sk/investicne-portfolia/ , tu http://www.zlataminca.sk/akciove-fondy/ alebo aj tu http://www.zlataminca.sk/realitne-fondy/ - ak sa teda bavíme o možnosti investičných sporení, ktoré sú predpripravené a dá sa do nich rovno pravidelne sporiť.

Nech sa darí!

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk