Aká je garancia, že dieťa o 10 - 15 rokov peniaze z investičného sporenia dostane?

Zodpovedané
23. jún 2020

Dobrý deň,

mám skoro 12 ročné dieťa, ktorému som zrušila poistku spojenú so sporením v Allianzi. Nemalo význam mať v jednom úrazové poistenie a čakať do 25. roku dieťaťa, aby z Allianzu dostalo nejaké nasporené peniaze.

Moja finančná situácia nie je dobrá, mám nízky príjem. Dieťaťu môžem odkladať 20 - 30 eur mesačne.

Chcem mu sporiť, ale neviem kde. Chcem, aby moje teraz 12 ročné dieťa dostalo o 10 - 15 rokov cca 8 - 10 tisíc eur.

Je to reálne?

Kde?

Pochopila som, že vkladná knižka a sporenie v rámci bežného účtu je nula bodov. Stavebné sporenie odmietam.

Čítam, že odporúčate investičné fondy - sporenie.

Aká je garancia, že dieťa o 10 - 15 rokov peniaze naozaj dostane a že fond bude zarábať?

Ktoré fondy sú najlepšie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

aj pre toto, čo tu píšete som sa rozhodol venovať čas tejto poradni a aj blogu www.finporadna.sk. Prípadov, ako ten Váš, je mnoho. A po narodení mojej dcérky začali vo mne mnohé témy viac rezonovať. Po všetkých tých pádoch mojej cca 1,5 ročnej lapajky (našťastie len s modrinami) považujem úrazové poistenie pre dieťa za nutné minimum 🙂. Mrzí ma, že ste nedostali lepšiu radu, nakoľko investičné životné poistenie sa podľa mňa príliš neoplatí, resp. oplatí sa len vo veľmi malom množstve špecifických prípadov (podľa požiadaviek rodičov), kedy zhodnotenie a poplatky (cena sporenia) nie sú na prvom mieste. Z toho, čo píšete však pre Vás zhodnotenie a cena dôležité sú.

V prvom rade je veľmi ťažké spojiť slovo garancia s takými veľkými očakávaniami, aké máte dnes vy pre svoje 12 ročné dieťa. Priznám sa, že ak by som dnes vedel o GARANTOVANOM sporiacom produkte, kde za 15 rokov určite dostanem zo svojich 20 EUR mesačne 8-10 tisíc EUR, neváhal by som. Na trhu nič také s GARANCIOU aktuálne nie je (ak o nejakom zázraku viete napíšte mi na posta@finporadna.sk 🙂) a nevyzerá, že by sa to objavilo tak skoro. Ak by niečo takú garanciu sľubovalo, pozrite sa na pridružené náklady - účtovanie poplatkov, vedenie pridruženého účtu/služby a pod.

Ja chápem, že nie je peňazí nazvyš a chcete aj z mála pre svoje dieťa vydolovať maximum. Naozaj to oceňujem a je super, že ste taká zodpovedná mamička. Tie viaceré podotázky Vášho dotazu tiež napovedajú, že sa chcete správne rozhodnúť v rámci svojich možností. Konkrétny produkt však bez bližšej analýzy nemôžem odporučiť.

Môj názor je, že pri horizonte 10 - 15 rokov má určite zmysel zvažovať aj investičné sporenie. V IDEÁLNOM prípade by sa 30 eurové pravidelné mesačné investičné sporenie počas cca 15 ročného horizontu mohlo priblížiť k Vašej predstave. Pri pesimistickom odhade by to mohlo byť možno len necelých 7000 EUR. Ak by ste našli niečo, čo by Vám generovalo aspoň podobný výsledok s garanciou, určite to zvážte.

Do fondov je to vhodné aj preto, že sa to už dá od menšej čiastky a vďaka kolektívnemu investovaniu a rozloženiu porfólia fondu/fondov sa riziko diverzifikuje. Zároveň je však dôležité tomu dobre porozumieť, prípadne aj akceptovať, že ak hľadáte GARANCIU, 100% ISTOTU či VÝBER PRESNE NA 25-te narodeniny dieťaťa, tak investičné sporenie nemusí byť pre Vás vhodné.

Prípadne sú vhodné také fondy, ktoré sú inak diverzifikované (napr. nie až tak akciové), kde predpoklad zhodnotenia bude viac vzdialený Vašej predstave - za cenu menšieho rizika.

Určite si v tomto smere pred kúpou sporiaceho/investičného produktu dajte spraviť investičný dotazník - https://www.nbs.sk/sk/ofs/financne-produkty/spo....

Pred určením stratégie sporenia by bolo vhodné si s Vami prejsť finančnú analýzu a ciele (nielen v sporení pre dieťa). Tiež je potrebné si s Vami prejsť Váš vzťah k riziku. Môj brat má pre dcérku iné investičné sporenie ako mám ja. Aj keď uvažujeme podobne, sú rozdiely, ktoré on zohľadnil vo svojej stratégii.

V tomto článku https://www.finporadna.sk/kolko-nasporime-detom... som namodeloval aj jeden príklad čisto akciového sporenia, kde je zachytený aj súčasný pokles počas pandémie alebo aj pokles počas hypotekárnej krízy. Tu je napr. vidieť, že naozaj je veľmi dôležitý hlavne čas výberu prostriedkov, resp. časový horizont. Príklad je postavený na reálnych historických dátach (nezohľadňuje zdanenie v prípade výnosu) a je tam vyššia suma 100 EUR/mesiac, čiže cieľová čiastky v jednotlivých rokoch sú síce vyššie ako by boli Vaše, avšak je vidieť nárast aj POKLESY v čase.

Ak potrebujete, kľudne mi môžete aj napísať na posta@finporadna.sk a upresníme si Váš aktuálny stav a vhodné riešenia.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk