Ako v dnešnej dobe riešiť väčšie bývanie?

Zodpovedané
6. jún 2023

Dobrý deň,

s priateľom by sme chceli kúpiť väčší byt. Momentálne máme každý svoje bývanie. Na hypotéke má on dlžobu okolo 38 000 eur a ja 26 000 eur. Naše hypotéky majú momentálne zafixovaný úrok 1,2 a 1,4%, čo je vzhľadom na dnešnú situáciu s úvermi úplne skvelé.

Aká je pre nás najvýhodnejšia hypotéka?

Je šanca, že klesnú úroky v bankách a oplatí sa počkať?

Alebo máme predať byty a preniesť hypotéky na novú nehnuteľnosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

šanca tam je, úroky by mali byť aj v rozmedzí roka a pol až dvoch rokov nižšie ako sú aktuálne. So znížením úrokov budú narastať aj ceny nehnuteľností.

Za mňa je ideálne riešiť hypotéku čím skôr, chvíľu sa popasovať s vyšším úrokom a potom si hypotéku zrefinancovať, znížiť si úrok a tým pádom aj mesačnú splátku. Zvyknem hovoriť, že úrok je variabilný a dá sa s ním v čase hýbať. Avšak kúpna cena nehnuteľnosti sa už po zaplatení nezmení. Preto treba pozerať hlavne na kúpnu cenu a na úrok len sekundárne.

Preniesť hypotéky sa v tomto prípade nedá - museli by ste riešiť novú hypotéku s novou úrokovou sadzbou. Neviem však, aký máte príjem, koľko máte rokov a detí, akú drahú nehnuteľnosť si chcete kúpiť a ani v akej hodnote máte aktuálne nehnuteľnosti. Ak by ste mi toto vedeli doplniť do mailu, vedel by som sa Vám na to pozrieť a prepočítať Vám možnosti + dať moje odporúčanie, čo by som ja robil na Vašom mieste.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk