Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Akú minimálnu výšku hypotéky môžem získať z banky?

Zodpovedané
11. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hypotéky. Sme štvorčlenná rodina a chcela by som kúpiť byt. Manžel mi podpíše zrušenie BSM, aby nefiguroval v úvere a teda sa vzdá toho bytu, ktorý by sa rovno založil. To isté som urobila ja, keď manželovi schválili tento rok hypotéku vo výške 80 tisíc. Nefigurujem v jeho úvere a nevlastním dom, ktorý založil hypotékou.

Vo februári so bola v banke a na môj čistý príjem 730 eur mi vyrátali, že môžem dostať 60 000 eur. Posudzuje sa teda len 1 príjem, teda tento môj.
Asi rátali životné minimum len na jednu dospelú osobu a dve deti. Včera som bola vo VÚB a vraj je otázne, či mi nejakú hypotéku schvália.

Splátky a podlžnosti nemám žiadne. Zaskočilo ma to, keďže vo februári hovorili o 60 000 eurách a včera takto.

Zmluvu mám na dobu určitú, ale vraj to nie je problém. Nás vo firme po dvoch rokoch prehadzujú z jednej práce na druhú, takže na úrade práce som medzi zmluvami nebola ani raz.

Keby mi dali aspoň 40 000. Ale pri zmienke v banke, že aspoň 50 000 eur mi s takým smutným hlasom pán oznámil, že musíme čakať, či vôbec nejakú časť schvália.

Mám doniesť potvrdenie o príjme a potvrdenie zo sociálnej poisťovne, že som 2,5 mesiaca poberala OČR na dieťa.

Čo mi odporúčate?

Je šanca, že dostanem nejakú minimálnu sumu?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade ma mrzí, ak ste boli prvotne zle informovaná. Na druhú stranu nepoznám detailne Váš prípad a je pravda, že od februára sa to hlavne kvôli pandémii výrazne sprísnilo (určite nepomohlo aj poberanie OČR).

V každom prípade aj vo februári Vám mali zohľadňovať deti (ktoré bez ohľadu na zúženie BSM vo výpočte zostávajú) a tiež životné minimá viažuce sa k výpočtu. V tomto smere mi pri príjme 730 EUR a aj za predpokladu ideálnych všetkých ostatných parametrov nevychádza taká výška hypotéky, resp. je podľa mňa veľmi nízka šanca, aby ste sa dostali až na čiastku 60000 EUR.

Nepoznám Váš vek a iné dôležité údaje. Ak by ostatné parametre výpočtu boli optimálne OK, tak je šanca dostať sa na hypotéku do 45 000 EUR.

Pri tejto situácii Vám odporúčam urobiť si prieskum trhu. Z dôvodu rodinných dôvodov a tiež kvôli komplikáciám s pandémiou som po dohode skončil v banke. S partnerom teraz vediem primárne v Žiline kanceláriu sprostredkovateľov. Za mňa by sme postupovali nasledovne - detailne by sme si prešli finančnú analýzu, preverili možnosti riešenia vo všetkých bankách (nakoľko to čo popisujete Vás môže vo viacerých z nich pri aktuálnej situácii znevýhodňovať), určite by sme zvažovali nižšie fixácie (napr. 3 ročnú - kvôli čo najnižšej úrokovej sadzbe, aby bolo čo najnižšia splátka a tým pádom by sa prefinacovalo viac.

Tiež je možné požiadať o výnimku, aby príjmy počas OČR boli z priemeru vyňaté. Je fajn, ak OČR už je dlhšie ukončená a banka vidí, že príjmy (aspoň 2 po sebe), ktoré nabehli sú štandardné (teda pandémia príjmy neznížila) a teda nie sú negatívne zarátané do priemeru.

Pre lepšiu radu a nasmerovanie by som potreboval viac informácií.

Držím palce.


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111