Akú výšku hypotéky mám šancu získať pri striedavej starostlivosti?

Zodpovedané
19. sep 2023

Dobrý deň,

39-ročná žena má príjem cca 1 750 eur, 2 deti, žiadne doterajšie úvery a ani finančné záväzky.

Prihliada banka na deti, či sú vo výlučnej starostlivosti žiadateľky alebo v striedavej starostlivosti?

Alebo to nemá žiadny vplyv na získanie a výšku hypotéky?

Ak rozvod a vysporiadanie BSM ešte neprebehlo, je možné žiadať hypotéku na základe vyňatia kupovanej nehnuteľnosti z BSM, aby žena bola sama žiadateľom a majiteľom novej nehnuteľnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

vplyv na výšku hypotéky to má taký, že ak by ste platili výživné, alebo by Vám bolo platené výživné, tak by sa Vám to rátalo do príjmu (buď plusovo alebo mínusovo).

Pri striedavej starostlivosti sa Vám deti len odrátavajú ako životné minimá z príjmu spolu so životným minimom na Vás. Ak ste ešte s manželom svoji, bude sa odratávať aj on. Pri riešení rozvodu by sa to však malo dať nejak vybaviť, aby sa už z príjmu neodratávalo aj jeho životné minimum. Ohľadom toho mi napíšte email a viem Vám s tým pomôcť.

Ak sa z príjmu odrátavať životné minimum na manžela nebude, limit na hypotéku budete mať skoro v každej banke (okrem ČSOB) niečo cez 120 000 eur. Ak sa do výdavkov bude manžel rátať, bolo by to okolo 100 až 105 000 eur.

Tiež záleží, či máte nejakú nehnuteľnosť na dozaloženie alebo nejaké vlastné zdroje, pretože hypotéka sa neposkytuje na 100% kupovanej nehnuteľnosti. Ak to neviete dofinancovať vlastnými zdrojmi, alebo dozaložiť nehnuteľnosť, budete musieť riešiť úver na dofinancovanie. To Vám celkovú výšku dlhu o niečo zníži.

Manžel by ani teraz nemusel byť na hypotéke a ani spoluvlastník nehnuteľnosti. Stačí urobiť zúženie BSM u notára.

Ak by ste potrebovali pomôcť zastrešiť Váš prípad, alebo prezistiť dodatočné informácie, pokojne sa mi ozvite a pomôžem Vám.


RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk