Akú výšku hypotéky môžeme dostať, keď náš spoločný čistý príjem je 4 400 eur?

Zodpovedané
23. mar 2023

Dobrý deň,

mám 25 rokov a zarábam 900 eur v čistom. Manžel má 31 a zarába 3 500 eur v čistom, pričom je u neho perspektíva ďalšieho rastu mzdy. Našetrených máme približne 40 000 eur a k dispozícii máme aj stavebný pozemok.

Najideálnejšie by sme chceli hypotéku, ktorú by sme vedeli splatiť rýchlejšie ako za 30 rokov, jej hodnota by mala byť 200 000 - 300 000 eur.

Akú maximálnu hypotéku by sme dostali od banky ako manželia?

Je problém, ak sa zdržiavame a zarábame v Česku, ale sme slovenskí občania a dom by sme si chceli postaviť na Slovensku?

Ďakujem

Dobrý deň,

z hľadiska Vášho čistého mesačného príjmu Vám vychádza aj na vyšší limit ako je 300 000 eur, avšak keďže pracujete v zahraničí, v bankách je to inak posudzované. Treba mi špecifikovať dodatočné informácie, aby som to vedel vypočítať.

Potreboval by som vedieť, či pracujete na TPP, či podnikáte, ako dlho ste v aktuálnej práci, či máte nejaké deti, či máte nejaké úvery v Česku alebo na Slovensku a akú profesiu vykonávate. Potom by som sa Vám vedel presnejšie vyjadriť.

Môj aktuálny predpoklad je, že sa kvalifikujete aj na hypotéku vo výške 300 000 eur, no nie v každej banke. Niektoré akceptujú príjem zo zahraničia hlavne z krajín, kde je mena euro.

Hypotéku viete splatiť skôr viacerými možnosťami, buď mimoriadnymi splátkami (ktoré sa v dvoch bankách - SLSP a ČSOB - vedia robiť aj každý mesiac do určitej výšky bez poplatku za predčasné splatenie časti úveru), alebo tak, že si zoberiete hypotéku rovno na kratšie obdobie, alebo potom investovaním a predčasným splatením.

Mne dáva zmysel tá posledná možnosť, pretože ak Vám investovanie prinesie ročne viac percent, napríklad raz toľko ako Vám zoberú úroky za rok, tak hypotéku splatíte oveľa skôr jednorazovo.

Napíšte mi na mail vyššie uvedené údaje, ktoré by som potreboval k prepočtu a potom Vám budem vedieť povedať Vaše možnosti v bankách na Slovensku.


Jakub Vojčik
finančný špecialista v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: vojcik.praca@gmail.com
mobil: +421 944 214 816
web: www.reylon.sk