Aký máte názor na delenie hypotéky?

Zodpovedané
13. okt 2020

Dobrý deň,

som jedinou majiteľkou pozemku, manžel má byt. Všetko je získané pred manželstvom. V banke nám poradili navýšiť manželovu hypotéku a začať stavbu domu z tých peňazí.

V hypotéke by figuroval sám. Zvyšok dostavby by sa financoval z novej hypotéky uvalenej na hrubú stavbu. Na tejto hypotéke by sme už figurovali obaja.

Je možné v prípade rozvodu, že by mal manžel väčší nárok na dom?

Prvotná hypotéka bola ručená jeho bytom. Obávam sa situácie, že v prípade nezhôd by som bola ja nútená opustiť rodičovský pozemok, nakoľko manžel bol finančne lepšie.

Aký je Váš pohľad?

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne chápem Váš dotaz. Skutočne mnoho sporov, keď vznikne, tak sa najviac dramatizujú pri majetkových otázkach. To, že myslíte na majetkové vysporiadanie z pohľadu možného rizika už dnes, Vás môže oboch ušetriť od prehlbovania sporov v budúcnosti - samozrejme, ak by k nim nedošlo, je to lepšie.

Majetok nadobudnutý pred uzatvorením manželstva nespadá do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Pri vysporiadaní a súdnom procese však môžu byť predkladaná relevantné skutočnosti, ku ktorým súd prihliada.

Ak by ste dom postavili ako manželia a teda samotná stavba bude už v rámci BSM, tak pri vysporiadaní môže mať svoju váhu to, že manžel mal vyššie príjmy a preukázalo by sa, že sa podieľal významnejšie (alebo výlučne) na splácaní hypotéky a financovaní stavby. Toto by mohol súd pri vysporiadaní zohľadniť. Toto však nie je možné teraz vytiahnuť z kontextu, nakoľko sa neprihliada len na finančné pomery partnerov, ale aj na iné aspekty rodinného života či výchovy detí.

Určite bez ohľadu na môj názor odporúčam poradiť sa s právnikom. Podľa mňa by bolo možné zvážiť vyňatie rodinného domu z BSM a nadobudnutie do podielového spoluvlastníctva. Toto je však aj na dohode s manželom a treba to zvážiť, nakoľko je to bezpochyby ťažká komunikácia, ktorá môže mať dopad.

Keď odhliadnem od Vašej obavy ohľadom majetkového vysporiadania pri prípadnom rozvode... Odporúčam si dobre prejsť financovanie 2. časti. Teraz síce navýšite úver manžela a dostanete nejaké peniaze, aby ste mohli začať stavať. Oveľa dôležitejší je však krok 2 - dofinancovanie ďalším úverom. Stretávam sa teraz aj z dôvodu pandémie s tým, že banky oveľa tvrdšie posudzujú žiadosti.

Z môjho pohľadu je naozaj veľmi dôležité ujasniť si, ako bude prebiehať celé financovanie domu (aj s 2. hypotékou) a tiež si vyžiadajte aj posúdenie prípadných rizík, aby ste boli na ne pripravení.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk