Aký príjem potrebujem na získanie hypotéky vo výške 100 000 EUR?

Zodpovedané
22. nov 2023

Dobrý deň,

na vyporiadanie BSM potrebujem hypotéku 100 000 EUR. Znalecký posudok na dom určil jeho hodnotu (tento rok) na 375 000 EUR. Dom nie je zaťažený hypotékou, chcela by som ju zobrať budúci rok. To budem mať 39 rokov a 4 deti. Pracujem na živnosť, tento rok som mala príjem 2000 EUR v hrubom mesačne. Z toho som platila minimálne odvody a budem si uplatňovať fixné náklady 60%. Budúci rok budem mať mesačný príjem v hrubom 2400 EUR.

Peniaze mi chodia v rovnakej sume na účet každý mesiac o rovnakom čase. Výživné na deti mám vo výške 900 EUR. Tiež chodia na účet každý mesiac o rovnakom čase, pravidelne. Nemám žiadne iné záväzky.

Aké kroky by som mohla urobiť, aby som dostával hypotéku v takejto výške?

Ďakujem

Dobrý deň,

na hypotéku 100 000 EUR (ak rátam, že na 30 rokov - čo sa dá zobrať vo Vašom prípade v každej banke okrem ČSOB), budete potrebovať príjem ideálne 1 800 EUR mesačne v čistom a viac.

Z výživného banky akceptujú príjem vo Vašom prípade nasledovne:

  • SLSP 450 EUR, ak je súdom stanovené a vyplácané na účte,
  • VÚB 900 EUR, ak je vyplácané na účet aspoň 6 mesiacov,
  • 365 banka 540 EUR na účet aj v hotovosti,
  • ostatné banky tento príjem neakceptujú.

Následne k tomu potrebujete čistý príjem od 900 EUR do 1350 EUR podľa banky zo živnosti. Pri paušálnych výdavkoch SLSP akceptuje 60% z celkových ročných tržieb. Ak by ste mali tržby aspoň 27 000 EUR, tak by Vám to prešlo. VÚB by Vám brala z tržieb 55%, takže tam by bolo treba mať tržbu tak 19 700 EUR. Tam Vám stačí menej, lebo by Vám brali celé výživné. 365 banka berie 10% z tržieb zo živnosti, čiže tam by ste potrebovali tržbu 151 200 EUR, čo teda mať nebudete.

A v každej z týchto bánk viete ísť aj zo zisku a nie z tržieb. Toto sa počíta tak, že banka Vám zoberie (základ dane - daň) / 12 a toto Vám musí vyjsť k výživnému pre poskytnutie hypotéky. Po zaplatení dane teda potrebujete mať zisk v SLSP 16 200 EUR, v 365 banke 15 120 EUR a vo VÚB 10 800 EUR.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk