Bolo by možné predať byt a získané peniaze použiť na kúpu domu?

Zodpovedané
20. sep 2020

Dobrý deň,

máme hypotéku na byt, ktorý má hodnotu 110 tisíc. Hypotéku sme čerpali na 80% . 88 tisíc je dlžná suma.

Bolo by možné predať byt a získané peniaze použiť na kúpu domu?

V akej hodnote by musel byť dom?

Treba vopred požiadať banku?

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné predať byt, ktorý máte na hypotéku. Kúpna zmluva je spravidla riešená tak, že potenciálny kupujúci vyplatí z kúpnej ceny zostatok hypotéky a rozdiel pôjde na Váš účet. Tieto získané peniaze (cca 22000 EUR ak som dobre pochopil) použijete na kúpu domu, resp. na financovanie časti kúpnej ceny.

Je potrebné samozrejme vopred požiadať banku a stanoviť termín, dokedy sa má Vaša súčasná hypotéka vyplatiť. Tento termín je potrebné zladiť s kupujúcim a uviesť aj v kúpnej zmluve. Peniaze musia prísť na účet banky do tohto termínu, resp. ak nie, musí sa požiadať o predčasné splatenie opakovane.

To v akej výške by ste mohli dostať novú hypotéku, resp. aká je orientačne vhodná kúpna cena nového domu neviem zodpovedať. Záleží to okrem iného aj od Vašich príjmov, či chcete použiť na kúpnu cenu len vlastné prostriedky, či máte aj nejaké dodatočné ďalšie peniaze (okrem peňazí, ktoré získate predajom bytu).

Po doplnení viacerých informácií je možné samozrejme pripraviť klienta na kúpu nového domu v rámci jeho finančných možností.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk