Bude sa mi dávka v nezamestnanosti počítať zo zamestnania či aj z brigády?

Zodpovedané
19. dec 2023

Dobrý deň,

vo februári 2024 mi končí rodičovský príspevok, keďže som počas RD dostala výpoveď v práci, po RD sa idem nahlásiť na úrad práce.

Tento rok od apríla do novembra som brigádovala počas RD.

Bude sa mi to počítať do dávky v nezamestnanosti alebo mi ju vypočítajú iba z príjmu zo zamestnania, v ktorom som dostala výpoveď?

Ďakujem

Dobrý deň,

posielam info zo sociálky:

"Dobrý deň,

Nárok na dávku v nezamestnanosti má občan, ktorý bol zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie na príslušnom úrade práce a v posledných štyroch rokoch pred týmto zaradením bol poistený v nezamestnanosti najmenej 2 roky t.j. po nasčítaní 730 dní. Samotný výpočet dávky je z vymeriavacích základov z posledných dvoch rokov pred zaradením do evidencie uchádzačov. Vymeriavací základ je suma, z ktorej sa robí odvod na poistenie v nezamestnanosti t.j. hrubá mzda. Denný vymeriavací základ sa vypočíta ako podiel súčtu týchto vymeriavacích základov za obdobie posledných dvoch rokov a počtu kalendárnych dní v tomto období. V prípade, že rozhodujúcom období posledných 2 rokoch pred zaradením do evidencie UoZ je len obdobie prerušenia poistenia z titulu rodičovskej dovolenky, tak do výpočtu vstupujú vymeriavacie základy z dvoch rokov pred rodičovskou dovolenkou. Výška dennej dávky je 50% denného vymeriavacieho základu. Dávka sa priznáva na obdobie 6 mesiacov, vypláca sa mesačne spätne v termínoch určených Sociálnou poisťovňou a patrí za kalendárne dni.

Dávka je viazaná na evidenciu na úrade práce a v prípade vyradenia z evidencie z akéhokoľvek dôvodu zaniká nárok na jej výplatu. V prípade, že nebolo vyčerpané celé podporné obdobie a občan je opätovne zaradený do evidencie UoZ v období do 2 rokov od predchádzajúceho zániku vzniká nárok na dočerpanie pôvodnej dávky (zostávajúcej časti nevyčerpaného obdobia) v rovnakej výške v akej bola priznaná.

Obdobie poberania materského a následne rodičovského príspevku počas zamestnania sa pre nárok na dávku v nezamestnanosti započítava.

Sociálna poisťovňa rozhodne o nároku na dávku v nezamestnanosti až po jeho uplatnení prostredníctvom úradu práce pri zaradení do evidencie nezamestnaných alebo na Sociálnej poisťovni, po právoplatnom zaradení do evidencie nezamestnaných na úrade práce."

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk