Bude v našom prípade potrebná nová hypotéka?

Zodpovedané
5. apr 2023

Dobrý deň,

aktuálne máme hypotéku na byt, kde ostáva doplatiť okolo 60 000 eur. Plus úver 4000 eur, ktorým sme ju dofinancovali. Chceli by sme kúpiť dom. Byt chceme predať. Tento rok nám končí aj 5-ročná fixácia, takže nás určite čaká aj refinancovanie. Aktuálne som na MD, čoskoro na RD. Príjem má len manžel. Je to asi 1100 eur v hrubom, preto by nám zrejme novú hypotéku nedali.

Aké máme možnosti, ak by sme chceli kúpiť dom a predať byt?

Je možné predať byt, použiť financie z neho na kúpu domu, ponechať si hypotéku a prepísať nehnuteľnosť?

Alebo je nutné zobrať hypotéku na novo?

Existuje aj iná možnosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

hypotéku si viete nechať iba v prípade, ak by predávajúci nového domu dovolil zmeniť ťarchu aktuálnej hypotéky na jeho nehnuteľnosť. Potom by ste už nemali hypotéku na byte, ten by ste predali a všetky peniaze by ste obdržali vy. Potom by ste vyplatili aktuálneho majiteľa.

Na 99% to však nedovolí, keďže by musel svoju nehnuteľnosť zapísať v prospech Vašej hypotéky. Takto sa to rieši iba vtedy, keď ide o predaj napríklad v rodine.

Tým pádom by ste museli s najväčšou pravdepodobnosťou riešiť novú hypotéku. Je teda potrebné prepočítať, že na akú výšku sa kvalifikujete.

Ak mi doplníte do mailu počet detí, výšku Vášho a partnerovho čistého príjmu aktuálne, Váš vek, hodnotu Vášho bytu a odhadovanú hodnotu kupovaného domu, budem Vám vedieť zodpovedať aké sú reálne Vaše možnosti a šance.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk