Budem mať po rozvode nárok na hypotéku?

Zodpovedané
6. jún 2023

Dobrý deň,

mám 29 rokov, 3 deti, môj plat je 1100 eur v čistom + dostávam prídavky 180 eur, mesačný daňový bonus cca 370 eur na deti. Žiaden úver a ani pôžičku som doposiaľ nevzala. Mám v pláne sa rozviesť.

Budem mať nárok na hypotéku na kúpu domu alebo bytu?

Pozemok mám k dispozícii.

Akú sumu potrebujem mať v hotovosti?

Príjem je rovnaký aj bez ohľadu na chorobnosť deti.

A poprosím aj druhý potencionálny výpočet, lebo o 2 roky mám kariérne postúpiť. Plat by sa mal zdvihnúť cca o 500 eur. Rozumiem, že je toto len teoreticky výpočet, keďže o 2 - 3 roky môžu byť podmienky iné. Chcem mať len predstavu. Takže v tejto situácii by som mala mať v čistom cca 1 700 eur, daňový bonus stúpne na plných 420 eur a prídavky 180 eur.

Ďakujem

Dobrý deň,

prídavky ako príjem akceptuje jedine ČSOB banka, čiže u nej by ste mali akceptovateľný príjem 1 280 eur mesačne.

S týmto príjmom by ste pri nových životných minimách od 01.07.2023 mali limit na hypotéku približne 65 000 eur. Pri aktuálnych životných minimách by to bolo niečo cez 70 000 eur.

Záleží teda, či by Vám takýto limit stačil. Prípadne, či by ste ešte k tomu dostávali výživné na deti, lebo aj to sa dá v niektorých bankách rátať ako príjem.

Čo sa týka hotovosti, tak ideálne je mať 20% z kupovanej nehnuteľnosti. Ak toľko nemáte, viete si zobrať úver na dofinancovanie, resp. dozaložiť pozemok. Nedá sa to tak úplne v každej banke. Pri výstavbe domu na pozemku by to bolo jednoduchšie, pretože už má pozemok nejakú hodnotu. Tým pádom by ste možno nepotrebovali vlastné zdroje vôbec.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk