Chcem si kúpiť byť za 75 000 EUR. Akú hypotéku dostanem, keď mám 2 deti a príjem 1200 EUR?

Zodpovedané
9. jan 2024

Dobrý de,

chcem si kúpiť byť za 75 000 EUR. Mám 2 deti a môj priemerný príjem je 1200 EUR + 140 EUR rodinné prídavky + 180 EUR výživné. To však nemám dané súdne, je to len ústnou dohodou. Viem ho zdokladovať, že mi chodí už 6 rokov na čas.

Na obhliadke mi povedali, že v prípade rezervácie treba zaplatiť 5000 EUR, ktoré sú nevratné v pripade, že mi hypotéka nevyjde. V každej hypokalkulačke mi vychádza iná hodnota hypotéky.

Je reálne dostať 75 000 EUR?

Počítam, že 10% budem musieť brať spotrebný úver.

Keď zaplatím tých 5000 EUR a hypo dostanem, tak tie sa odpočítavajú z ceny nehnuteľnosti alebo to je navyše?

Ďakujem

Dobrý deň,

tie hypokalkulačky sú nepresné a veľmi orientačné. Zároveň neodporúčam riešiť dofinancovanie cez spotrebný úver. Výrazne Vám to znižuje limit na hypotéku kvôli vysokej mesačnej splátke - krátka splatnosť. Sú výhodnejšie spôsoby dofinancovania zvyšku kúpnej ceny.

Tých 5000 EUR sa odpočíta z kúpnej ceny (je to kvázi zaplatenie prvej časti kúpnej ceny). Na hypotéku 70 000 EUR potrebujete príjem tak 1220 EUR mesačne, čiže bolo by to na tesno. Neviem Vám presne povedať ako Vám to vyjde. Potreboval by som vedieť aj váš vek + či sú do toho príjmu zarátané aj daňové bonusy na deti alebo nie. Ak mi tieto veci doplníte, budem Vám vedieť povedať presne + pokojne Vám aj odporučim najvýhodnejšiu banku vo Vašom prípade, kde by bola najnižšia splátka, prípadne vhodnejší spôsob dofinancovania hypotéky.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk