Chcem žiadať o pomoc od štátu pri hypotéke. Bude sa skúmať aj príjem bývalého manžela?

Zodpovedané
7. mar 2024

Dobrý deň,

od marca 2016 mám hypotéku vo výške 82 000 EUR. V auguste mi končí fixácia. Momentálne mám zostatok na hypotéke 64 200 EUR a splátku 273 EUR mesačne. Úver nebol nikde refinancovaný vzhľadom k dobrému úroku. Predpokladaná nová splátka bude 415 EUR.

Chcela by som potom požiadať o štátnu pomoc, ale na úvere je so mnou uvedený ako spoludĺžnik aj bývalý manžel. Niekoľkokrát som sa ho pokúšala odtiaľ odstrániť, ale môj príjem nie je pre banku postačujúci. Mám 2 deti. Nehnuteľnosť je napísaná na mňa a v dohode o vysporiadaní majetku máme uvedené, že hypo preberam na seba. Sama ju splácam už 5 rokov, od kedy sme rozvedení.

Ako by to bolo pri žiadosti o pomoc?

Skúmali by aj príjem bývalého manžela?

Vôbec netuším koľko zarobí a ani mi to samozrejme nepovie. Ja som hlavný dlžník na hypo. Som SZČO a obrat mám za minulý rok 23 500 EUR. Riadne som si platila odvody a uplatnila som si paušálne výdavky v daňovom priznaní.

Je pravda, že príjem pozerajú z obratu a nie zo základu dane?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, či hypo preberáte len na seba alebo nie, Vám musí schváliť aj banka. V tomto prípade Vám to pravdepodobne neprejde kvôli nedostatočnému príjmu. Ak áno, skúmal by sa teda príjem aj Vášho bývalého manžela, keďže je stále na zmluve vedený ako spoludlžník.

Čo sa týka Vášho príjmu, tak záleží od banky, každá to počíta trošku inak. Buď sa dá zo základu dane alebo z obratu. Maximum by Vám vedela zobrať SLSP (60% z obratov) alebo VÚB (55% z obratov). V týchto 2 bankách by Vám mohlo vyjsť vyňatie bývalého manžela, ak tam máte aktuálne úver. Ak nie, tak Vám to s najväčšou pravdepodobnosťou neprejde.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk