Čo mi zvýši šancu na schválenie hypotéky?

Zodpovedané
8. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Som sama so synom a pracujem ako pedagogický asistent. Ešte pár mesiacov budem poberať rodičovský príspevok. Výživné zatiaľ priznané nemám.

Žijem v podnájme, ktorý je dosť drahý, preto zvažujem kúpu bytu, kde by ma všetky výdaje vyšli menej. Pracovnú zmluvu mám na dobu určitú.

Pomohlo by mi, keby boli rodičia ako ručitelia?

Čo mi zvýši šancu na schválenie hypotéky?

Ďakujem

Dobrý deň,

povaha Vášho pracovného pomeru v spojení s “matka samoživiteľka” je v súčasnej situácii (obmedzenia kvôli pandémii) pre banky pomerne rizikové spojenie.

Som zástanca, že finančné riešenie a schodné možnosti sú vždy. Druhá vec je cesta, ako sa k tomu cieľu dostať - za ako dlho… s pomocou rodiny/známych…

Určite by Vám pomohlo, ak by bola napr. pracovná zmluva na dobu neurčitú. Veľmi dôležitá je aj samotná výška hlavného príjmu, ktorú nepoznám. Ak je výživné v procese skorého riešenia, tiež by pomohlo, ak by bolo už priznané. Zároveň si treba uvedomiť, že rodičovský príspevok (aj výživné) banka posudzuje individuálne. K týmto príjmom prihliada spravidla len vtedy, ak je v žiadosti o úver uvedený iný “kvalitný” príjem. Je však samozrejme lepšie, keď živíte dieťa sama, ak máte v rodinnom rozpočte tieto “doplnkové” príjmy. Spolužiadatelia sú určite jedným z možných riešení, nakoľko pomôžu s príjmami v žiadosti o úver.

Ak by boli spolužiadateľmi Vaši rodičia, môže to pomôcť získať hypotéku. V takomto variante riešenia je však veľmi podstatný aj ich vek. Banky totiž vzhľadom na vek žiadateľov umožňujú nejakú maximálnu splatnosť. Kým vo Vašom prípade by to mohlo byť napr. 30 rokov, v kombinácii s rodičmi, by to nakoniec mohlo byť aj o polovicu menej. Tým pádom, aj keď sa uskromníte a kúpite lacnejší byt, kvôli splatnosti, môžu byť splátky nakoniec vyššie ako Vaše dnešné nájomné.

Napíšte mi na mail posta@finporadna.sk. Prípadne využite online konzultáciu cez www.finporadna.sk/kontakt/. Prejdeme si Vašu situáciu, zakomponujeme aj rodičov, prerátame možné scenáre.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk