Dá nám banka hypotéku, keď žiadame nižšiu sumu ako je hodnota nehnuteľnosti?

Zodpovedané
6. feb 2023

Dobrý deň,

rodičia chcú darovať byt mne a manželovi s tým, že polovicu domu vyplatíme bratovi. Byt nám ohodnotili na 200 000 eur. Chceme dať právnikovi urobiť kúpnu zmluvu na 100 000 eur, ktoré by sme zaplatili rodičom a oni by ich potom poslali bratovi na účet.

Ak budeme žiadať hypotéku 100 000 eur a hodnota nehnuteľnosti je vyššia, dá nám banka celú sumu?

Je takýto postup správny?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, takýto postup je správny. Akurát sa tam bude musieť banke komunikovať to, nech vychádza z vyššej z hodnôt, keďže pôjde o predaj medzi spriaznenými osobami. Štandardne totiž banka vychádza z nižšej z hodnôt, v tomto prípade zo 100 000€. Keďže sa hypotéky štandardne poskytujú na domy vo výške do 80%, tak by vám banka dala hypotéku len do 80 tisíc eur. Preto potrebujete s bankou vykomunikovať to, aby tých 80% brala z 200 000 eur a nie zo 100 000 eur.

Pokiaľ by ste potrebovali s postupom asistovať, pokojne mi napíšte.

Môžete si takisto prečítať môj článok o hypotéke na kúpu domu:
https://relyon.sk/blog/hypoteka-na-kupu-domu/

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk