Dá sa pri mimoriadnej splátke znížiť mesačná splátka, resp. skrátiť doba splácania?

Zodpovedané
30. apr 2022

Dobrý deň,

čerpáme hypotéku 160 000 eur na nový byt. Po predaji starého nám ostane cca 50 000 eur mimo finančnú rezervu. Tú si chceme nechať 20 000 eur.

Odporúčate ich vložiť do mimoriadnej splátky úveru?

Čo to bude znamenať?

Zníži sa suma dlhu na 110 000 eur plus úroky, alebo aj tak musíme splatiť tých 210 000 eur ako máme na zmluve hypo?

Čiže nám ostane dlh 160 000 eur?

Hypotéku máme vo VÚB na 30 rokov a úrok 1.49.

Dá sa pri mimoriadnej splátke znížiť mesačná splátka, alebo skrátiť doba splácania?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

áno, pri mimoriadnej splátke je toto možné. Banky umožňujú každý rok napr. bezplatnú mimoriadnu splátku, kde je možné urobiť ako zníženie splátky alebo adekvátne skrátenie úveru (VÚB to určite umožňuje). Určite by som využil mimoriadny vklad v rámci bezplatných možností. Mimoriadny vklad vo VÚB funguje tak, že vkladom znížite istiu a teda z tejto už nebudete musieť platiť úroky. Ak je istina 160 000 eur a vložíte 30 000 eur, tak sa zníži na 130 000 eur. Banka z toho preráta adekvátnu splátku (ak budete žiadať napr. zníženie splátky), alebo ostane splátka rovnaká a skráti dobu splatnosti - úroky z vloženej čiastky už platiť nebudete.

Bez lepšieho poznania Vašej finančnej situácie, stavu majetku a priorít, neodporúčam nič konkrétne - čo sa týka mimoriadneho vkladu. Môžeme o tom len špekulovať bez poznania konkrétnych skutočností a Vašich predstáv.

SUBJEKTÍVNE - neberte ako konkrétne odporúčanie pre Vás, skôr taký môj pohľad, ak by som bol ja na Vašom mieste:
Myslím, že vzhľadom na súčasnú výšku úrokov (resp. tú Vašu fixovanú) a tiež potrebu dostatočnej rezervy (ktorú považujem osobne za veľmi podstatnú) by som mimoriadne splátky do úverov robil opatrne. A to preto, aby som si udržal najmä dostatočnú finančnú rezervu vzhľadom na môj spôsob život a náklady (vzhľadom na dnešnú situáciu aj na rok dopredu - bežne sa odporúča 3-6 mesiacov - to by tých Vašich 20 000 eur predpokladám mohlo spĺňať) a držal sa potreby aj zhodnocovania financií napr. formou investovania (aspoň určitej časti z tých zvyšných 30 000 eur). Pričom by som v čase videl ako sa vyvíja situácia, mal by som možnosť každý rok prehodnotiť a vkladať do hypotéky do 20% z úveru bezplatne, resp. v čase refixácie sa to dá využiť aj jednorázovým bezplatným vkladom do hypotéky (akúkoľvek časť viete vyplatiť, aj celý úver). Ak by som sa rozhodol pre mimoriadny vklad a súčasnú splátku hravo zvládam (a je predpoklad, že by som zvládok aj navýšenie úroku o 2-3% pri ďalšej refixácii), tak by som zvolil určite skrátenie doby splatnosti a zachovanie výšky splátok.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk