Dá sa v akejkoľvek banke na Slovensku požiadať o hypotéku, keď má manžel príjem v zahraničí?

Zodpovedané
5. mar 2022

Dobrý deň,

s manželom žijeme vo Švajčiarsku. Chceli by sme požiadať o hypotéku na Slovensku kvôli kúpe pozemku. Jednu hypotéku už máme na by. Tú nám Prima banka odmietla navýšiť, lebo manžel má príjem v zahraničí.

Dá sa v akejkoľvek banke na Slovensku požiadať o hypotéku, keď má manžel príjem v zahraničí?

Prečo to je problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

dá da požiadať v banke o posudzovanie aj so zahraničným príjmom. Platí však, že pre toto je rozumné si urobiť dobrý prieskum a odporúčam jednoznačne overovať vo viac bankách.

Píšem to tu dosť často aj ako inšpiráciu, ale aj preto, že my s klientami bežne riešime úvery aj vo viac bankách súčasne.

Zároveň si banka stanoví, čo musí takýto žiadateľ splniť a ako bude zahraničný príjem verifikovať. Alebo či ho bude akceptovať - napr. počas prvej vlny pandémie bolo pekelne ťažké aj v bankách, ktoré to tovtedy umožňovali verifikovať príjem zo zahraničia. Proste si väčšina bánk povedala, že teraz nie - len tak, zo dňa na deň.

Nedá sa teda povedať, že by zahraničný príjem bol vyslovene problém. Skôr je dôležité vybrať banky, ktoré to vedia posudzovať (aspoň na výnimky). Treba byť pripravení na to, že banka si môže žiadať pomerne náročné dokladovanie, kde musí spolupracovať aj zahraničný zamestnávateľ. Napr. ak nikto z personálneho nereaguje, ak banka sa pokúša verifikovať aj svojou cestou (nielen na základe potvrdenia a výpisov), tak to kľudne môžu zamietnuť.

Ide o to, že ak ste zamestnaná na Slovensku, tak banka si vie overiť výšku Vášho príjmu (ak teda je oficiálny - to čo je "na ruku" sa nepočíta). V zahraničí je to občas komplikovanejšie a banka musí vynaložiť oveľa väčšie úsilie, aby príjem zverifikovala.

Tiež, v prípadoch, kedy pracujete v zahraničí už dlhšie, si môžete zobrať často úvery aj v daných krajinách. Aj preto si dosť často pýtajú pri zahraničných príjmoch aj podklady o týchto úveroch, že máte, resp. nemáte - niečo ako u nás, keď overujú úverový register, len so zahraničím to nevedia urobiť automaticky cez systém ako u nás.

Treba teda konkrétne Váš príjem overiť, skonzultovať u viac bánk. Ideálne aj v bankách, ktoré by to teda vedeli. Je dobré riešiť žiadosti paralelne, aby ste zvýšili šancu na úspech. Zároveň ale odporúčam si pred tým urobiť prípravu a preveriť v bankách, aby neboli žiadosti zbytočne zamietané.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk