Dá sa založená nehnuteľnosť vyňať z úverovej zmluvy?

Zodpovedané
7. mar 2024

Dobrý deň,

v roku 2013 zobral brat úver v ČSOB banke na rekonštrukciu bytu, kde založil rodičovský byt. Splatnosť je 15 rokov, zostatok je tam okolo 5000 EUR. Ručiteľom mu je ešte nás otec (teraz už dôchodca).

Dal by sa byt vyňať z úverovej zmluvy?

Brat zarába okolo 1000 EUR a má 1 dieťa. Platobnú disciplínu má takú "všelijakú," preto by sme to chceli urobiť takto, aby mali rodičia o starosť menej.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

keďže má platobnú disciplínu všelijakú, môže tam byť problém. Zároveň pravdepodobne neodstránia otca ako ručiteľa čo by bolo takisto potrebné ak nechcú rodičia podstupovať riziko.

Nehnuteľnosť sa dá vyňať v ČSOB iba vtedy, ak hodnota naďalej zakladanej nehnuteľnosti bude zodpovedať príslušnému percentu LTV. To znamená, že ak ste na začiatku brali hypotéku 100 000 EUR a zakladali sa 2 nehnuteľnosti, každá v hodnote 100 000 EUR, tak bolo prvotné LTV 50% (hypotéka predstavovala 50% z hodnoty zakladaných nehnuteľností). To potrebujete v ČSOB dodržať, teda v tomto prípade by ostávajúca nehnuteľnosť musela mať minimálne raz takú hodnotu ako zostatok hypotéky (aby bolo maximálne LTV 50%). Neviem aké LTV bolo vo vašom prípade na začiatku, no máte to v úverovej zmluve a potrebujete si prepočítať, či to spĺňate alebo nie.

Ak nie, jediná šanca je refinancovať inde. Keďže má všelijakú platobnú disciplínu, tak s tým môže byť problém.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk