Dostanem spotrebný úver vo výške 5000 EUR, keď som minulý rok zarobil iba 8000 EUR?

Zodpovedané
25. jan 2024

Dobrý deň,

chcel by som spotrebný úver vo výške 5000 EUR. Problém je ten, že som mal za minulé zdaňovacie obdobie slabý príjem, teda cca 8000 EUR. Dlho som bol PN a potom som skončil ako zamestnanec a založil si živnosť.

Mám šancu dostať spotrebný úver?

Prípadne, aký veľký príjem by som na to potreboval mať, keď som živnostník?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné začať živnosť najneskôr 01.07. v predchádzajúcom zdaňovacom období, teda 2023. Ak ste začali neskôr, žiadať viete až budúci rok.

Ak ste založili živnosť v prvom polroku 2023 (do 01.07. ale neskôr ako 01.01.), viete žiadať v SLSP alebo ČSOB.

ČSOB Vám vie zobrať 35% z tržieb ako príjem, teda 233 EUR mesačne (to Vám nebude stačiť ani na životné minimum - 270 EUR mesačne).

SLSP Vám vie zobrať 60%, ak si uplatníte paušálne výdavky. To budete mať príjem 400 EUR mesačne, z čoho sa odráta životné minimum, povinná rezerva 40% a zostane Vám na splátku 78 EUR mesačne. To by Vám mohol už akurát vyjsť daný úver, ak dostanete úrok cca do tých 10%. Záleží však, či máte nejaké deti, manželku a prípadne nejaké iné úvery. V tom prípade by sa Vám limit znížil výrazne alebo až na nulu.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk