Dostaneme hypotéku 145 000 EUR, keď v máji nastupujem na materskú?

Zodpovedané
8. mar 2024

Dobrý deň,

chceme riešiť hypo na tranze. Radi by sme dostali 145 000 EUR. Dom bude rozostavaný po veniec, len ešte stále čakáme na stavebné. Neriešime si ho my, inak by sme ho ani nemali.

Môj príjem je priemerne 850 EUR, priateľov 1250 EUR. Obaja máme 31 rokov.

Keďže nás už nebavilo čakať na stavebné (vyše roka), tak v máji nastupujem na MD.

Možnosť 1: SP stihneme na poslednú chvíľu do nástupu na MD, len musíme stihnúť ešte GP rozostanej stavby a znalca. Dom reálne po veniec už je z našich financií. Čiže hypo vybavíme ešte kým ja pracujem. Len teda neviem, že ako by sa bral do úvahy môj príjem kvôli nastávajúcej MD. Na účet mi chodí aj tehotenská dávka, tým pádom ako by nám to vyšlo.

Berie sa do úvahy ešte môj príjem z práce?

Možnosť 2: Nástup na materskú. Materská okolo 800 EUR. Len zasa neviem, či sa berie do úvahy celá alebo len určitá suma.
Priateľ dostáva - priemer okolo 1250 -1300 EUR. A teda už by sme mali dieťa.

Koľko by nám v tomto prípade vyšla maximálna hypotéka?

Hypo chceme riešiť buď VÚB alebo Tatra banka, kde fungujú tranze cez foto.
Iné uvery ani nič nemáme, nikdy žiadne omeškanie pri úveroch. Zmluvy v práci máme na neurčito. Ja pracujem 10 rokov, priateľ v danej firme cca 2 roky.

Stavebný pozemok má okolo 2000 m2. Zastavaná plocha domu 223 m2 vrátane garáž. Dom realizuje firma, ale teda tranze chceme dokladovať cez foto v spomínaných bankách.

V prípade, ak by nám nevychádzalo daných 145 000 EUR, čo by bolo ako najlepšie riešenie?

130 000 EUR by sme chceli určite, to nám treba do stavu holodom.

Ďakujem

Dobrý deň,

príjem z TPP by sa Vám ešte bral, ale už by sa odrátavalo dieťa ako životné minimum, čo by vám znížilo maximálny hypotekárny limit. Maximum na materskej sa berie 473 EUR mesačne aktuálne.

Na hypotéku 145 000 EUR by ste potrebovali príjem od 2050 EUR mesačne v čistom až po 2150 EUR mesačne v čistom. Na to potrebujete byť ešte na TPP a chodiť do práce, aby Vám to vyšlo. Ak by ste boli na materskej, vyšlo by Vám cca 115 000 EUR na hypotéku.

V niektorých prípadoch sa dá schváliť hypotéku aj dopredu (predtým, než máte dom v stave rozostavaný) a mať 12 mesiacov na doloženie domu, že je v stave rozostavaný formou znaleckého posudku.

Pokojne mi môžete napísať na mail a pozrel by som sa na to, čo sa dá robiť vo Vašom prípade.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk