Dostaneme hypotéku, keď je jeden z manželov nezamestnaný?

Zodpovedané
19. mar 2024

Dobrý deň,

chceli by sme sa informovať, či by sme spolu s manželom uspeli so žiadosťou o hypotéku a približne v akej výške. Máme 2 deti: 9-ročné a 3-ročné. Manžel má 44 rokov, je dlhodobo nezamestnaný (zdravotný dôvod, nespĺňa zatiaľ nárok na invalidný dôchodok), po osobnom bankrote, oddlžený v máji 2019 (po máji 2024 by sme spĺňali obdobie 5 rokov). Úspory 60 000 EUR, lízing vyplatil manžel v apríli 2023.

Som zamestnaná ako účtovníčka v a. s., na dobu neurčitú od 08/2017 (vr. 3 r. md, rd), 28 rokov, príjem priemer 1 250 EUR v čistom vrátane daňového bonusu, rodinných prídavkov a stravného. V januári 2024 som vyplatila spotrebný úver, vlastné úspory 2 000 EUR.
Nemáme žiadne dlhy, úvery, lízingy.

O úver by sme žiadali v období september - december, ak by sme našli nehnuteľnosť, ktorá sa nám páči.

Rozhodujeme sa medzi kúpou 3-izb. bytu (100k-130k), alebo výstavbou domu (130k-160k vr. pozemku). Pozemok vlastný nemáme. Žijeme 10 rokov v mestskom nájomnom byte. Pri výstavbe by sme si vedeli z časti pomôcť vlastným kapitálom, hlavne po vytiahnutie múrov.

Máme nejakú šancu na realizáciu našich plánov?

Malo by zmysel prehlásiť vyplácanie rodinných prídavkov na manžela, aby mal papierovo aspoň nejaký príjem, tých 120 EUR?

Alebo je to nepodstatné a radšej nech vystupuje ako spoludlžník s 0 EUR?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri bankrote bohužiaľ nie je obdobie 5 rokov. Síce už nebude v registri, no bankrot svieti zatiaľ u každého od začiatku čo banktot existuje. Čiže bude to tak či tak na výnimku. Keďže máte ale veľa vlastných zdrojov + ak ste riadne splácali lízing, mali by vám hypotéku schváliť (no nie je to na 100%).

Ja osobne by som ho do hypotéky vôbec neťahal. Urobil by som zúženie BSM a išiel do hypotéky sám na Vašom mieste, pretože Vám zbytočne znižuje priechodnosť žiadosti a neprispieva ani príjmovo.

Maximum čo by ste mohli získať je cca 40 000 EUR na hypotéku. Prídavky sú akceptované iba bankou ČSOB, ale tá neberie daňový bonus. V bankách, čo berú daňový nie sú akceptované prídavky, a preto sa vám akceptovaný príjem znížil na 1130 EUR mesačne, mínus životné minimá na všetkých a povinná rezerva a ostáva vám 250 EUR mesačne na mesačnú splátku pri úroku 6% (tak to banky rátajú kvôli nejakej rezerve).

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk