Dostaneme hypotéku na stavbu domu, keď náš príjem je 2100 EUR v čistom?

Zodpovedané
10. jún 2024

Dobrý deň,

s priateľom by sme si chceli vziať hypotéku na stavbu domu. Príjem máme spolu cca 2100 EUR v čistom. Čo sa týka výdavkov, tak okrem stravy a nevyhnutných výdavkov na živobytie, splácame spotrebný úver vo výške 180 EUR. Je na ňom zostávajúcich 6 splátok. Máme vyhliadnutý pozemok a aj stavebnú firmu, ktorá nám postaví murovaný dom. Cena by mala byť do 170 000 EUR vrátane pozemku. Budeme musieť žiadať o hypotéku na stavbu domu a čerpať by sme chceli v tranžiach.

Momentálne bývame v podnájme, kde máme náklady 350 EUR. Tento typ hypotéky by nám aj vyhovoval, pretože zatiaľ čo sa bude stavať dom, tak splátka hypotéky nebude hneď až príliš vysoká a budeme môcť splácať súčasne aj nájom a aj hypotéku. Keďže naša železná rezerva je malá (5 000 EUR), poprosili sme matku o pomoc. Tá je ochotná založiť byt, ktorého hodnota je cca 90 000 EUR. Pán, ktorý nám predáva pozemok, je ochotný pozemok na nás prepísať, aby sme si v banke mohli založiť aj pozemok a aj byt. Pozerali sme si zatiaľ úrokové sadzby a banky, ktoré poskytujú hypotéky na stavby domov.

Ako to funguje?

Chcem poprosiť o dovysvetlenie situácie a na čo si máme dať pozor.

Ďakujem

Dobrý deň,

momentálne by ste mali s príjmom 2 100 EUR mesačne nárok na 160 - 165 000 EUR na hypotéku za podmienky, že nemáte žiadne deti. Možno však máte priemerne vyšší príjem (buď za 6 alebo 12 mesiacov). V tom prípade by sa dalo možno dostať aj na tých 170 000 EUR. Je to však limit celkovo na hypotéku, čiže už po refinancovaní aktuálneho spotrebného úveru do hypotéky, čiže limit by sa o túto výšku ponížil. Prípadne ho môžete jednorazovo vyplatiť.

Čo sa týka hypotéky na stavbu domu, najlepšie by bolo založiť matkinu nehnuteľnosť a zobrať hypotéku na pozemok a postavenie základov, prípadne hrubej stavby. Následne by sa dala nehnuteľnosť zapísať na kataster ako rozostavaná a vtedy by ste mohli zobrať ďalšie peniaze už na danú rozostavanú stavbu na dokončenie domu. Následne by sa po dokončení domu zrušilo záložné právo na matkinu nehnuteľnosť a mali by ste založenú len tú Vašu nehnuteľnosť.

Je to však dôležité dobre naplánovať a prepočítať a vybrať si správnu banku pre stavbu domu. Banky majú rôzne podmienky aj z hľadiska byrokracie.

Pokojne mi však napíšte na mail a viem Vás usmerniť, prípadne zadarmo zastrešiť celý proces nech neurobíte nejakú zbytočnú chybu.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk