Fixácia nám končí budúci rok. Kedy je ideálny čas riešiť refinancovanie?

Zodpovedané
29. júl 2023

Dobrý deň,

v roku 2021 sme vzali s manželom hypotéku na náš byt, ktorý má momentálne hodnotu 100 000 eur. Suma hypotéky bola 40 000 eur, aktuálny zostatok je 37 800 eur, fixácia na 3 roky úrok 1,89%. Fixácia nám končí budúci rok.

Kedy je ideálny čas riešiť refinancovanie?

Máme obavy z narastajúcich úrokových sadzieb. Prima banka má teraz výhodný úrok 3,8%.

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží, kedy presne vám budúci rok končí fixácia. Totiž aktuálne si viete schváliť hypotekárne podmienky čo sú momentálne na trhu v inej banke, ako teraz splácate, no a potom budete mať 6 až 12/18 mesiacov na refinancovanie.

Ak vám fixácia končí do pol roka odteraz, viete si schváliť najvýhodnejšie aktuálne podmienky na trhu, napríklad tie v Prima banke. Následne na výročie bez poplatku hypotéku zrefinancujete. Ak vám fixácia končí medzi 7. a 18. mesiacom odteraz, máte na výber buď ČSOB banku (max. 12 mesiacov na čerpanie) alebo Unicredit. Iné banky majú možnosť čerpania len do 6 mesiacov od podpisu refinančného úveru.

Ak by ste si aktuálne schválili podmienky, viete ich potom využiť alebo v prípade nižších sadzieb budúci rok oproti tým, čo by ste si teraz schválili, viete od tejto hypotéky odstúpiť a využiť hypotekárne podmienky aktuálne v tom čase.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk