Hypotéku nám schválili o 20 000 eur menej ako sme žiadali. Ako máme postupovať?

Zodpovedané
15. okt 2020

Dobrý deň,

vybavujeme hypotéku na stavbu domu. Dom už je vystavaný po veniec, ale finančný ohodnovateľ nám ohodnotil stavbu ešte vtedy, keď bola stavba vystavaná do metra.

Všetko sme riešili cez finančnú analytičku a ona podala žiadosť len do jednej banky VÚB. Tam nás naťahovali mesiac a nakoniec nám schválili o 20 000 menej ako sme žiadali. To je nič a ani 60% z našej budúcej hodnoty domu.

Ako ďalej postupovať?

Finančná analytička nám hovorila, že v banke nebude problém s hodnotou, ktorú sme žiadali. Že možno len o pár tisíc € menej a nakoniec je o dosť menej.

Ďakujem

Dobrý deň,

ťažko sa súdi práca Vašej finančnej "analytičky" a nerád by som hodnotil bez naozaj detailného poznania vzniknutej situácie. Môžem povedať ako ja postupujem, resp. čo často odporúčam.

S hypotékami a financovaním výstavby prostredníctvom hypotekárneho úveru mám viac než 10 ročné skúsenosti. A ak som sa niečo naučil, tak to, že KAŽDÝ PRÍPAD JE JEDINEČNÝ (resp. je dôležité, aby som ho vždy ja vnímal jedinečne a nie rutinne). A že banky menia v čase aj svoj biznis pohľad na zákazníka či parametre posudzovania nehnuteľností (napr. podľa lokalít). Aj preto často odporúčam zvážiť riešenie žiadosti aspoň v 2 bankách súbežne.

Ak tie peniaze potrebujete a je možné počkať ešte nejaký čas, overte si možnosti financovania aj v inej banke/bankách. Zároveň pre to, že ste dostali menej môžu byť aj dôvody, ktoré budú obmedzujúce aj v iných bankách. Nie je dôležitá len znalcom vypočítaná budúca hodnota v znaleckom posudku - ono vlastne znalecký posudok vždy hovorí len o aktuálnej hodnote a tú budúcu si banka dopočítava (posudzuje) sama aj na základe doloženej projektovej dokumentácie z príloh posudku a iných skutočností.

Tiež to, že ste dostali menej môže byť spôsobené hodnotením vás ako žiadateľov a Vašich príjmov, výdavkov a iných posudzovaných skutočností. Môže to byť spôsobené aj súčasnou situáciou (kvôli pandémii), kde banky prísnejšie posudzujú výšku úverov (resp. aj ich neposkytnutie) pre rizikovejšie zamestnania napr. v postihnutých odvetviach.

Ak je čas, je možné overiť si ponuku aj v inej banke.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk