Ja mám 23 rokov, partner tak isto. Akú výšku hypotéky máme šancu dostať?

Zodpovedané
4. apr 2023

Dobrý deň,

mám 23 rokov, priateľ 23 rokov a dcérka 20 mesiacov. Momentálne som zamestnaná a som aj na rodičovskej dovolenke. Priateľ má príjem 1100 eur/mesačne netto.

Môj príjem je 800 eur/mesačne netto + 470 eur rodičovský príspevok.

Aká najvyššia možná výška hypotéky by nám bola schválená na výstavbu rodinného domčeka?

Založili by sme pozemok.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri hypotéke na výstavbu si na začiatok odporúčam prečítať článok na mojej stránke o hypotéke na výstavbu domu. Je tam popísaná aj možnosť, keď už máte pozemok, ktorý založíte: https://relyon.sk/blog/hypoteka-na-stavbu-domu/

Je ťažké určiť presný strop, pretože väčšina bánk neakceptuje kombináciu príjmu u jednej osobe TPP + rodičák a zároveň neviem, či máte ten vyšší rodičák alebo nižší. Vyšší rodičovský banka akceptuje do limitu cca 412 eur mesačne a nižší do limitu cca 300 eur mesačne.

Ak by som rátal, že by Vám prešla kombinácia príjmov a mali by ste vyšší rodičák, vyšlo by Vám približne 170/180 000 eur na hypotéku. Ak rátam s tým, že vám neakceptuje banka kombináciu príjmu, vyšlo by Vám okolo 130/135 000 eur na hypotéku.

Je to teda značný rozdiel. Najmä pri hypotéke na výstavbu odporúčam mať schválenú maximálnu výšku preto, keď sa niečo skomplikuje alebo zdraží počas výstavby, tak aby ste mali vždy dosť peňazí. Aby sa Vám teda nestalo, že máte hypotéku na krku a ani nemôžete v domčeku bývať, lebo nemáte dosť na jeho dokončenie.

Môžete mi pokojne napísať na mail, o aký typ rodičovského príspevku sa jedná. Opýtam sa Vás ešte na nejaké detaily a môžem Vám odporučiť postup a na čo si dať pozor pri riešení hypotéky na výstavbu, aby ste sa vyhli všetkým potenciálnym rizikám.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk