Je cca 1 690 eur dostatočný príjem na úver vo výške 150 000 eur?

Zodpovedané
2. mar 2023

Dobrý deň,

manžel pracuje 4 roky v tej istej firme. Aktuálne mu chodí v čistom na účet cca 1 200 eur. Ja som na rodičovskej a na účet mi chodí dokopy 490 eur. Máme 1 malé dieťa. Žiadne iné pôžičky, ani dlhy.

Máme existujúci úver vo výške 70 000 eur na byt, ktorý chceme predať a vyplatiť starú hypotéku. Chceli by sme väčší byt do 150 000 eur.

Je to dostatočný príjem na tak vysoký úver?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by išlo o úver vo výške 150 000 eur, pričom rátam, že by ste dostali úrok cca 4% a splácali hypotéku 30 rokov, tak by vám aktuálny príjem nepostačoval.

Ak rátam, že máte nárok na materskú, tak máte akceptovateľný príjem približne 1 610 eur mesačne. Z toho sa odrátajú životné minimá na všetky vyživované osoby v domácnosti + 40-percentná rezerva a váš limit na mesačnú splátku hypotéky je cca 660 eur mesačne. Banky rátajú pri splátke hypotéky v tomto výpočte s úrokom navýšeným o 2%, či by ste vedeli splácať hypotéku aj po prípadnom zvýšení sadzieb v budúcnosti. Splátka hypotéky 150 000 eur na 30 rokov pri úroku 4% (+2%) je 900 eur mesačne, takže sa vám to do 660 eur nezmestilo. Mali by ste nárok tak na 110 000 eur.

Na druhú stranu, ak však predáte byt za 110 000 eur a ostane vám 40 000 eur po vyplatení hypotéky, tak vám bude stačiť úver 110 000 eur na dofinancovanie kúpy nového bytu.

Najlepšie by bolo sa na to pozrieť detailne, vypočítať výšku príjmu presne. Ďalej pozrieť možnosti s lepším úrokom ako 4% a skontrolovať predajnú cenu aktuálnej nehnuteľnosti. Potom by ste vedeli na čom ste a čo si môžete dovoliť. Plus je možnosť si novú hypotéku schváliť aj keď ešte nemáte vyplatenú tú starú.

Pokojne mi napíšte na mail, prepočítam vám to detailnejšie a odporučím ďalší postup.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk