Je možné dostať hypotéku pri práci na dohodu?

Zodpovedané
4. aug 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho problému. Manžel zatiaľ pracuje len 1,5 roka na dohodu ako záskok za ženu, ktorá je na materskej. Sú s ním veľmi spokojní, tak dúfame, že mu predĺžia zmluvu na dobu neurčitú. No nedávno sa nám narodilo dieťatko a zvažujeme kúpu rodinného domu.

Poskytla by nám nejaká banka hypotéku, aj keď manžel nemá trvalý pracovný pomer?

A ak áno, maximálne do akej výšky?

Manžel zarába 900€ v čistom, má vysokoškolské magisterské vzdelanie a vek 26 rokov. Ja som na rodičovskom príspevku (270€) + ŤZP príspevok 39€ mesačne, SŠ vzdelanie s maturitou, 21 rokov. Máme 1 dieťa a žiadne poplatky navyše nemáme (napr. pôžičku).

Ďakujem za odpoveď, prajem príjemný zvyšok dňa.

Dobrý deň,

banky počas pandémie sprísnili poskytovanie hypoték. Postupne niektoré parametre a požiadavky uvoľňujú, avšak proces je stále v bankách často zdĺhavý a prísnejší. Vo Vašej kombinácii je možné skúsiť podať žiadosť, avšak finálne schválenie, či získanie potrebnej výšky prostriedkov, bude obtiažne (dnes akceptuje aspoň individuálne posudzovanie veľmi málo bánk). Ak by ste aj získali hypotéku, budete musieť dofinancovať minimálne 20% z kúpnej ceny - buď z vlastných prostriedkov alebo ďalším úverom.

Je otázne, či Vám banka bude vedieť okrem hypotéky poskytnúť aj úver na dofinancovanie (tam vidím práve väčší oriešok).

V rámci akceptácie dohody je veľmi podstatné, ako je dohoda postavená - teda samotná textácia dohody. Tiež je dôležitý zamestnávateľ (banka preverí aj jeho) a aj odvetvie v akom manžel pracuje. Pre banku je zásadné aj to, či je príjem zasielaný v celej výške na účet a aké robí zamestnávateľ odvody. Výšku odvodov pri dohodároch ovplyvňuje napr. o akého dohodára ide, či ide o dohodu o práci vykonávanej mimo TPP s právom na pravidelný príjem alebo nepravidelný príjem...

Určite by pomohlo, ak sú s manželom spokojní, ak by bol uzatvorený štandardný pracovný pomer (TPP). Cez túto "novú" zmluvu bude potrebné dostať na účet minimálne 3 príjmy (v niektorých bankách by bolo lepšie aj 6).

Ak by príjem manžela bol bankou akceptovaný (lepší by bol TPP), tak pri všeobecnom výpočte sa pohybuje možná výška hypotéky okolo 100000 - 105000 EUR. Ako uvádzam, je však dôležité rátať s tým, že hypotéka bude poskytnutá vo výške 80% z hodnoty nehnuteľnosti, resp. kúpnej ceny. Ostatnú časť bude potrebné dofinancovať buď úverom z banky, alebo z vlastných prostriedkov.

Prosím berte toto odporúčanie ako veľmi orientačné, nakoľko je pre dobrú radu naozaj potrebné prejsť si detailnejšiu analýzu, kde s klientami často natrafím na ďalšie veci, ktoré treba doriešiť, resp. na alternatívy riešenia.

Prechádzam práve z rodinných dôvodov do súkromnej sféry, kde budem riešiť s mojim tímom aj komplexné finančné sprostredkovanie a poradenstvo. S kolegom tento mesiac otvárame finančnú kanceláriu v Žiline, kde budeme individuálne riešiť klientov, prípadne je možná online konzultácia.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk