Je možné dostať v súčasnej dobe hypotéku, keď mám certifikát vyhotovený ešte pred začatím koronavírusu?

Zodpovedané
PeniazeMastopexiaKoronavírus
4. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hypotéky.

Je možné dostať v súčasnej dobe hypotéku, keď mám certifikát vyhotovený ešte pred začatím koronavírusu?

Ďakujem

Dobrý deň,

niektoré banky už sprísnili posudzovanie hypotekárnych úverov. Horšiu dostupnosť majú v tomto čase primárne klienti so zahraničným príjmom. U niektorých bánk môže komplikovať situáciu aj príjem z podnikania (hotely, reštaurácie, cestovný ruch,...). Keďže hypotekárny certifikát nie je ešte konečné stanovisko banky o schválení úveru, banka má právo kedykoľvek počas posudzovania žiadosť prehodnotiť. Pred pandémiou sa však nestávalo, aby banka po certifikácii klienta, nakoniec žiadosť zamietla z príjmových dôvodov.

Banka pri vydaní certifikátu overila Vaše súčasné príjmy a poskytla Vám informatívnu výšku hypotéky, ktorá by Vám na základe posúdenia bonity mohla byť poskytnutá. Keď sa pozriete do textácie hypotekárneho certifikátu, je možné, že tam nájdete aj niečo v zmysle, že nejde o finálne stanovisko banky.

Aj pred pandémiou koronavírusu sa musela ešte posúdiť samotná nehnuteľnosť, ktorá sa zakladá. Nehnuteľnosť môže ovplyvniť, či úver dostanete, alebo v akej bude hypotéka výške.

Ak u Vás nenastala vyslovene strata zamestnania, či nemáte príjem z rizikových sektorov alebo zo zahraničia, tak po úspešnom posúdení nehnuteľnosti by mal byť úver schválený.

Prípadne napíšte mail alebo mi zavolajte na číslo Finporadne 0901 923 111. V krátkosti si môžeme prejsť Vašu konkrétnu situáciu (zamestnanie, príjem, zámer financovania, spolužiadateľov a pod.). Samozrejme aj v čase šírenia koronavírusu je možné získať hypotekárny úver.

Pekný deň


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111