Je možné navýšiť hypotéku počas rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
5. máj 2022

Dobrý deň,

s partnerom máme 31 rokov, ja mám rodičovský 370 eur a muž má príjem 940 eur v čistom. Každý máme jednu pôžičku, kde je zostatok 1400 eur a na druhej asi 600 eur. Splátky sú 50 a 20 eur.

Hypotéku máme na byt, v ktorom bývame zostatok 71 000 eur a druhú máme na byt v mojom vlastníctve (vyplácala som súrodencov). Zostatok 36 000 eur.

Splátky spolu za hypotéky sú 530 eur. Jednu sme brali na 30 rokov, druhú tuším na 13 rokov. Máme jedno dieťa, sme zosobášení.

Finančná poradkyňa nám nasľubovala hory doly, že nám schvália neviem koľko a nakoniec nám neschválili nič.
Chceli sme navýšiť menšiu hypotéku 36 000 na 45 000 eur s tým, že splatnosť nech sa kľudne aj natiahne na 30 rokov. Teraz máme na nej splátku 280 eur.

Byt je ohodnotený cca na 97 000 eur, čiže sme nežiadali ani 50 percent z hodnoty.

Nebolo by lepšie dať za hlavného žiadateľa manžela?

Má maturitu, ja som inžinierka. Poradkyňa vravela, že lepšie je dať mňa. Skúšali sme VÚB.

Máme skúsiť inú banku?

Neverila som tomu, že by nám niečo schválili, ale ona to vravela s takou istotou a my sme s tými peniazmi už počítali.

Ďakujem

Dobrý deň,

mrzí ma Vaša skúsenosť. Nechcem hodnotiť kroky Vašej finančnej poradkyne, lebo nepoznám všetky vstupy. Keď riešime s klientami hypotéku, vždy zadávame 2 až 3 žiadosti paralelne, pričom máme v každej banke svojho account manažéra, s ktorým často konzultujeme ešte pred zadaním žiadosti (najmä špecifické prípady, alebo keď to vychádza natesno). Je kľudne možné, že negatívny výsledok žiadosti ovplyvnili iné faktory, než vyslovene nesprávny a zavádzajúci postup poradkyne (napr. môže sa stať, že vyplynú nejaké negatívne informácie z registra - niekedy sú to z pohľadu žiadateľov drobnosti ako občas omeškaná splátka, pričom nikde nič nedlžíte a pod.). Dnes zohráva významnú úlohu aj profesia a typ príjmu - či ste zamestnanec na dobu neurčitú alebo podnikateľ, čo si uplatňuje paušálne výdavky a tiež v akej je to oblasti - napr. také gastro stále trpí z pohľadu ohodnotenia rizikovosti bankou.

Čo sa týka prepočtov, ešte zopár informácií chýba. Ostatné chýbajúce údaje som dolplnil tak, aby to bolo OK z pohľadu banky (napr. druh pracovného pomeru či vzdelanie som pochopil Vaše vysokoškolské a u partnera rátam so stredoškolským a pod.). Tiež teda beriem do úvahy to, čo píšete, že nehnuteľnosťou to určite nebolo.

Váš štandardný úverový strop je cca 125 760 eur. Občas banka ešte vie urobiť pri mladších žiadateľoch výnimku a dať vyšší strop, avšak nie som si istý, či by to uplatnili práve u Vás, lebo zväčša chcú takto podporiť rodiny, čo riešia prvé bývanie (čo u Vás teda nie je taká situácia). Rátajme teda tento strop ako podstatný a obmedzujúci. Z jeho pohľadu, ak si necháte hypotéku 71 000 eur a tie 2 spotrebáky, tak ešte by bol hypoteticky priestor čosi cez 50 000 eur. Tu by sa teda vošla refinancovaná hypo s navýšením na tých celkových 45 000 eur.

Máme však viac legislatívnych obmedzení. Jedno z nich je obmedzenie Národnej banky Slovenska z pohľadu MAXIMÁLNEJ VÝSKY MESAČNÝCH SPLÁTOK. Tu je to o niečo "drsnejšie" ako pri určovaní toho celkového stropu z pohľadu objemu úverov. Musia sa zohľadniť - životné minimá na každého žiadateľa (2 dospelí a 1 dieťa), musí sa zohľadniť stress test na hypotekárne splátky so sadzbou +2% (resp. úvery, ktoré nemajú rovnakú sadzbu počas celej splatnosti) a musí sa dodržať aj ďalšia minimálna legislatívna rezerva vo Vašom rozpočte - čo je 40% z toho, čo po odrátaní životných miním a úverových splátok ostane. Tu mi vychádza, ak som niečo zle nedosadil alebo nie je nejaká iná reálna skutočnosť, o ktorej neviem, že Vaše maximálne splátky by mali byť na úrovni 300 eur - všetky splátky dokopy (hypotéky a spotrebáky do tejto výšky). To že máte teraz splátky viac nič neznamená (možno ste brali pred tým tie hypo, keď ste mali aj Vy riadny pracovný pomer a vyššie príjmy a vychádzalo to). Myslím, že toto by mohla byť jedna zo skutočností, ktorá vo VÚB banke zavážila.

Zároveň na trhu sa dajú skúsiť využiť rôzne výnimky, avšak to nie je istota. To je len nejaká šanca vyskúšať, že banka využije nejaké tie rezervy, ktoré môže legislatívne uplatniť pri obmedzeniach od Národnej banky Slovenska. Zároveň ako som písal, dôvody zamietnutia môžu byť aj iné (možno aj poradkyňa takúto výnimku vo VÚB riešila).

Financovanie Vášho zámeru môže byť v súčasnosti náročné a to určite aj pre to, že máte viacero úverov (úverových splátok) a zároveň ste na materskej dovolenke. V prepočtoch mi to aktuálne (ak nedoplníme nové skutočnosti), nevychádza. Treba overiť dôslednejšie vo viac bankách, avšak nemyslím, že by pomohla "len" taká drobnosť, že partner by bol hlavný žiadateľ.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk