Je možné prehodiť si ťarchy na domoch?

Zodpovedané
4. sep 2023

Dobrý deň,

brat zobral na rodičovský dom hypotéku. Teraz si chceme zobrať hypotéku my na jeho dom, ale ten nie je skolaudovaný.

Je to možné?

My ideme kupovať ten rodičovský, ktorý má brat založený.

Je možné si potom prehodiť navzájom ťarchy?

On si potom preloží ťarchu na svoj a my na svoj.

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne by som asi odporúčal najprv prehodiť ťarchu na jeho dom, aj keď nie je ešte skolaudovaný. Ak má dostatočnú hodnotu a je pred dokončením (rozostavaný na 80/90+ percent), tak sa to vo väčšine bánk bude dať spraviť. Následne si vy kúpite rodičovský dom, ktorý rovno založíte v prospech Vašej hypotéky.

Teoreticky sa dá spraviť aj to, že založíte bratov dom a potom ťarchy prehodíte. Myslím, že by ste sa potom museli obmedziť na tú banku, v ktorej má hypotéku aj brat, aby chápali ten proces a vedeli to prehodiť. V opačnom prípade sa to asi bude biť, keďže na katastri bude svietiť iná banka a nová nebude chcieť na danú nehnuteľnosť ťarchu prehodiť. Nemám však praktickú skúsenosť. Štandard je možnosť číslo 1 popísaná vyššie.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk