Je možné preniesť hypotéku na pozemok, na ktorom sú inžinierske siete a vykopané základy?

Zodpovedané
14. apr 2023

Dobrý deň,

momentálne máme hypotéku cca 45 000 eur na byt. Byt ideme predávať, avšak hypotéku by sme chceli preniesť na pozemok, na ktorom sú inžinierske siete, projekt domu, vykopané základy.

Je taká možnosť?

Schvaľujú to banky?

Aký je postup?

Ďakujem

Dobrý deň,

pozemok musí byť vedený ako stavebný, aby ste vedeli zmeniť ťarchu.

Treba si dať aj pozor, že výška úveru môže byť štandardne maximálne do výšky 60, prípadne 70% z hodnoty pozemku. Jedine v mBank, SLSP a možno v Unicredite by Vám vedeli akceptovať aj vyššie percento.

Ja osobne by som sa informoval priamo v banke, v ktorej máte hypotéku. Zisťoval by som, že aké sú možnosti. Štandardne sa to robí zmenou úverovej zmluvy + budete musieť preukázať, že pozemok je stavebný a doložiť znalecký posudok, maximálne 1 rok starý (v ČSOB 2 roky).

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk